Sari la conținut

Accident cu scuterul


cpm
 Share

Postări Recomandate

Bai Oparitule ,de unde pana un de te maninca pe tine in c..r sa te iei tu de mine ,

Ce mah si tu dai motociclist? Pun pariu ca aveti amandoi (si alalaltu )doua mopede obosite ,si neavand toata ziua ceface stati be bancuta,ivartiti de roti si va ganditi Oare daca bag mana-n spite cese intampla?

227235[/snapback]

 

ce le spui tu ca un om mare!!!

 

ne leshi mah!!!

 

daca te-ai uita mai atent prin zona, ai sa vezi ca modelul de scuter pe care-l am eu se fabrica de prin .... 2004 incoace!!! poate mintea ta e obosita!!! shi nu mai jigni pe aici, ca nu-s maidanurile cu care eshti tu obishnuit!!! :lol: :-L :-L ;)

 

Vedetiva ma de treba ca nu sunteti mai interesanti ,iar daca va maninca intradevar pot sa va scarpin eu pe amandoi .

227235[/snapback]

 

serios :) :) :D nu prea itzi sta bine amenintzand!!!!

tu nu ai ce face shi te plictiseshti rau, de incepi sa amenintzi lumea pe forumuri!!!

 

Eu zic s-o terminati :rusinica:  :unsure:  :bounce:  :bounce:  :crack:  :drink:  :baldy:  :wink: Batranilor.

227235[/snapback]

 

am o propunere pentru tine

 

daca tot te doare degetul, ce-ar fi sa tzi-l bagi singur in gura!!!! poate trece durerea!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

auzi cpm.. tu esti ala batran .. ca habar nu ai regulile de circulatie... citeste tata decretu ala... in legatura cu scuteru ia zi mane ce scuter ai tu? nu te mai da bogat... la banii care i-am dat pe scuter puteam sa imi iau motor + o mica diferenta..

 

oparit esti tu .. ca toti care se iau de tine ..au dreptate.. lasaneee lasaneee !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bunicule nu te mai da rotund aici cu scuteru tau

cpm a fost sau mai este mecanic la PIAGGIO nu-i asa nciprian?

@dead_man_walking decat sa stai pe net mai bine ai sta cu sotioara ta ca am auzit ca ai avut acum de curand nunta.....cioflingare nu mai fi asa rau cu PEUGEOT LINDIX(LUDIX)este ca o bicicleata

Editat de Costy_Clipcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dead_man_walking decat sa stai pe net mai bine ai sta cu sotioara ta ca am auzit ca ai avut acum de curand nunta.....cioflingare nu mai fi asa rau cu PEUGEOT LINDIX(LUDIX)este ca o bicicleata

228334[/snapback]

 

BICICLETA POATE AI TU!!!

 

 

SHI DACA TOT VORBESHTI DUPA URECHE, CRED CA TE-A LUAT CURENTU!!! APASHU SHI-A LUAT NEVASTA, NU EU, DAR ASHA SE INTAMPLA CAND TE CHEAMA UN PRIETEN SA-I VII IN AJUTOR, NU PREA SHTII CE SA SPUI SHI BAGI DIN BURTA!!!! :rusinica: :unsure: :bounce:

 

HAI NOROC!!! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BICICLETA POATE AI TU!!!

SHI DACA TOT VORBESHTI DUPA URECHE, CRED CA TE-A LUAT CURENTU!!! APASHU SHI-A LUAT NEVASTA, NU EU, DAR ASHA SE INTAMPLA CAND TE CHEAMA UN PRIETEN SA-I VII IN AJUTOR, NU PREA SHTII CE SA SPUI SHI BAGI DIN BURTA!!!!  :rusinica:  :unsure:  :bounce:

 

HAI NOROC!!!  :bounce:

228552[/snapback]

nu trea am inteles nimic da in fine cum zici tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai ce iei foc aiurea! era vb ca el a gresit si cred ca si tu ti-ai dat seama Costy! Nu ma iau de nimeni recunoste vina ! (asa ar fi normal)

 

 

Subiect inchis ! (cel putin pt mine) Multa sanantate si CASCATI OCHII LA DRUM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot asa nu necesita permis !! dar 45?? poi ma chinui cu o semicursiera si tot ajung la 45 in vale! ..aiurea rau mai bine dai de permis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o nelamurire: de unde s-a scos viteza de 45 km/h? Stiam ca e vorba de 50, nu de 45. S-a schimbat intre timp treaba? Stiam ca legea n-a fost aprobata si in vigoare a ramas tot ordonanta. Care, apropo, nu prevede nimic despre "moped", ci doar despre ciclomotoare si motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o nelamurire: de unde s-a scos viteza de 45 km/h? Stiam ca e vorba de 50, nu de 45. S-a schimbat intre timp treaba? Stiam ca legea n-a fost aprobata si in vigoare a ramas tot ordonanta. Care, apropo, nu prevede nimic despre "moped", ci doar despre ciclomotoare si motociclete.

231222[/snapback]

fii atent la 45 km/h scrie MOPED in acte

la 50km/h 49cmc scrie MOTOCICLETA ca asa este tara noastra nu se ia categoria dupa capacitatea motorului si se ia dupa viteza :crack: :crack:

Editat de Costy_Clipcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mai oameni buni ma nebunitzi..am un yamaha aerox r 49cc din '03..cumparat recent din italy..acolo trebuie a1..in romania nu trebuie??ma batea gandul sa imi fak a1...dar dk ziceti voi..oricum in acte scrie ca este limitat la 45km/h...shi k nu ai voie sa mergi 2p el..etk...da unde ash putea gasi legea sa le'o dau de kap la politishtii din MM??va multzumesk!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va certati aiurea aicea dmw cu ciprian despre care am auzit ca este un excelent mecanic,mai multi preteni fac reviziile si toate reparatiile la el la service.Pe deasupra se mai baga in seama si "profa de romana"..detest cand vad pe site ca se baga cate unu in scandal pe teme de motor,legislatie etc si zice si el ca nu a folosit unu cratima,ca altu scrie cu "k" etc.E forum de motoare nu de limba si literatura romana...asa ca nu are rost sa va jigniti aiurea,sa va luati unul de scuterul altuia etc.Am un vecin cu un ludix,e mai mic asa dar pare caterinca l-am vazut doar din mers.

 

Bafta

Ps una intrebare,dupa cum stiti rs50 se conduce fara permis...eu am un tzr tot de 50 ,cu acelasi motor minarelli pe el de 49,7 cc ca pe rs...la mine in talon scrie motocicleta,50cc si vit max 70!!!!de ce??sunt mai cu ciunga in par????vreau si eu sa merg pana iau carnetu pe 11 oct fara permis cum merg toti preteni mei cu rs50... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ps una intrebare,dupa cum stiti rs50 se conduce fara permis...eu am un tzr tot de 50 ,cu acelasi motor minarelli pe el de 49,7 cc ca pe rs...la mine in talon scrie motocicleta,50cc si vit max 70!!!!de ce??sunt mai cu ciunga in par????vreau si eu sa merg pana iau carnetu pe 11 oct fara permis cum merg toti preteni mei cu rs50... :)

244841[/snapback]

 

 

te duci la RAR shi itzi scrie moped in cartea de identitate shi potzi sa circuli fara carnet!!!

 

 

vezi ca RAY a facut acest lucru, intreaba-l pe el ca sa shtii exact care-s pashii de urmat!!!

 

 

:cheers: :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maI AM UN APRILIA SACARABEO DE 49 DAR ESTE MODELU NOU SI IN ACTE SCRIE CILOMOTOR DAR 50 PT CA SE ROTUNJESTE.CU CARNET SAU FARA SE CONDUCE?daCA FARA DATI-MI SI MIE LEGEA.saU MACAR O LEGE CARE DEMONSTREZA CA SCOOTERELE DE 49 SE CONDUC FARA CARNET SI DE LA CE VARSTA. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici am detaliat ce si cum... E simplu, daca ai ce trebuie pe cartea de identitate.

Am citit,se pare ca eu legal nu pot conduce fara permis...la mine pe cartea de identitate scrie categorie "motocicleta" ,50cc,vit max 70! ...nu inteleg care este diferenta intre al meu si rs..probabil cei de la Um au pile mai mari la RAR decat Yamaha...ca altfel nu inteleg..sunt dotate cu acelashi motor minarelli...aceeashi chestie ,alt nume...fie...

 

Bafta si asflat uscat ca nu mai ploua! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

asta-i legea!

Salutare prieteni si nu numai.

Am vesti noi despre aventura mea ( pt cei interesati).

Batranica s-a facut bine ,iar despre judecata nu s-a pus problema .

am o veste proasta pt cei care cred ca 49cc se poate conduce fara permis .

Cu ocazia nefericita am discutat cu mai multi politisti despre problema permisului ,Le-am aratat hartia aia care spune ca nu ai nevoie de permis ( a pus-o cineva pe forum),am analizat-o cu politistii din strada si toti au spus ca daca atest ca are 49cc vit max 45 totul este OK( le arati talonul) ,dar in momentul cand am discutat d.p.d.v legalsitiv, s-a schimbat in rau .Scuterul nu are caracteristicile ciclomotorului ,(nu poate fi propulsat de pedale ) .In cazul in care aveti un necaz ( accident) iti ia permisul si daca ai mers pe moped ,motivatia :daca ai permis(indif de cat A,B,C,D+E)cunosti l;egile si trebuiesc respectate.

In Romania ai surprize mari,asa ca si daca ai hartie si talon de la RAR care se specifica moped si ai un necaz in trafic (mai grav) si scrie in talon moped, iar tu ai un scuter, este posibil sa-ti opreasca talonul si sa te trimita la RAR pt identificare.

Numai in Romania se poate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania ai surprize mari,asa ca si daca ai hartie si talon de la RAR care se specifica moped si ai un necaz in trafic (mai grav) si scrie in talon moped, iar tu ai un scuter, este posibil sa-ti opreasca talonul si sa te trimita la RAR pt identificare.

Numai in Romania se poate .

 

 

corect

 

tot timpul s-a vorbit ca nu itzi trebuie permis la scutere de 49cmc, doar daca au viteza limitata la 45 km/h. daca viteza e limitata shi te trimit la RAR, care-i problema??? aia o sa spuna ca viteza max. a scuterului e 45 shi nu ai probleme din punct de vedere al carnetului. daca accidentul a avut shi alte urmari: vatamare corporala etc atunci raspunderea penala are alt temei, nu raspunzi penal pentru ca nu ai avut carnet, ci pentru alte infractziuni!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...