Sari la conținut

Accident cu scuterul


cpm
 Share

Postări Recomandate

da, daca este limitat la 45km/h si are sub 50cc atunci se poate conduce fara carnet, dar vezi ca sunt pe forum O GORAZA de discutii pe tema asta. unii zic ca da, altii ca ba. eu iti zic din proprie experienta ca se poate. si daca tot am ajuns la asta va intreb: cunoste cineva pe cineva care si-a luat dosar penal pentru ca a condus un scuter (ca cel descris mai sus)??? sunt sigur ca nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

se poate conduce fara carnet DOAR daca are o Omologare RAR ca si MOPED. Altfel NU, riscati inceperea urmaririi penale, tarat prin expertize, sectii de politie, si in final, daca aveti noroc, vi se da NUP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate conduce fara carnet DOAR daca are o Omologare RAR ca si MOPED. Altfel NU, riscati inceperea urmaririi penale, tarat prin expertize, sectii de politie, si in final, daca aveti noroc, vi se da NUP.

Cel mai bine pt. cei care merg sau vor sa mearga chiar si cu un scuter de 49cc, fie el moped sau nu, ESTE SA FACA TOTUSI SCOALA MOTO. Este esential ca atunci cand ai sub tine un motor, fie cat de mic, sa cunosti REGULILE DE CIRCULATIE. Toate costurile se reduc la aprox. 3.500.000, scoala, sub un 1.000.000 taxe si putin timp liber sacrificat, care credeti-ma nu va fi inutil. :laugh:

P.S. Pt. cei care vor sa o faca si au peste 18 ani , sfatul meu e sa ia direct A si nu A1 chiar daca au un scuter, deoarece in viitorul apropriat vor dori mai mult( iar sc. si ex. sunt aceleasi).

Pentru cei care realizeaza ca o fac pt. ei....BAFTA LA EXAMEN SI ASFALT USCAT :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine pt. cei care merg sau vor sa mearga chiar si cu un scuter de 49cc, fie el moped sau nu, ESTE SA FACA TOTUSI SCOALA MOTO. Este esential ca atunci cand ai sub tine un motor, fie cat de mic, sa cunosti REGULILE DE CIRCULATIE.

pai regurile de circulatie le cunosc caci am carnet cat b dar mie groaza sa mai fac odata scoala:P deaia ma orientez pt un scooter mic pina in 50 si vit max 45 ca mie imi ajunge pt timpul calduros:)cind pot evita mai usor aglomeratia din centru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai regurile de circulatie le cunosc caci am carnet cat b dar mie groaza sa mai fac odata scoala:P deaia ma orientez pt un scooter mic pina in 50 si vit max 45 ca mie imi ajunge pt timpul calduros:)cind pot evita mai usor aglomeratia din centru

Pentru cei ca tine, sper ca in curand sa se adopte si la noi Regulamentele de circulatie europene si atunci pt. cei care au B de cel putin 2 ani pot circula fara probleme cu orice pana in 249cc. Bafta multa! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ca tine, sper ca in curand sa se adopte si la noi Regulamentele de circulatie europene si atunci pt. cei care au B de cel putin 2 ani pot circula fara probleme cu orice pana in 249cc. Bafta multa! :laugh:

ahh bine ar fii sa te auda cine trebuie :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare corect ca pentru categoria B sa se dea posibilitatea sa conduci un scuter. E altceva, alta categorie.

Pai asa daca am A-ul de 2 ani, de ce sa nu pot sa conduc si eu o masina sub 1500cc? Ca doar e mica, nu? Sau un camion de 3.5 tone, ca nu-i TIR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare corect ca pentru categoria B sa se dea posibilitatea sa conduci un scuter. E altceva, alta categorie.

Pai asa daca am A-ul de 2 ani, de ce sa nu pot sa conduc si eu o masina sub 1500cc? Ca doar e mica, nu? Sau un camion de 3.5 tone, ca nu-i TIR.

Este foarte corect deoarece un conducator de autoturism, dupa 2 ani, se presupune ca are idee de cea ce inseamna circulatie pe drumurile publice.Iar casa conduci un motor de pana in 250 cc, nu e mare lucru, mai ales la scutere care sunt automate. In afara de echilibru care il avem cu toti(traiasca bicicleta) mai avem frana, si acceleratie.

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uiti ca sint oameni care nu au mers pe bicicleta in viata lor, si echilibrul este esential.

 

Daca nu au mers, intai la bicicleta ,coatele si genunchi zdrelite ca si noi, in copilarie . SI PE URMA NU LE MAI TREBUIE SCUTER SAU MOTOR, I-TI GARANTEZ.

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai daca ai sti citi oameni care nu au mers niciodata pe bicicleta am intilnit la scoala, nu o sa-ti vina sa crezi.

Trinteau bietele motociclete de ti-era mila de ele.

Apropos, sa nu ne vada moderatorul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

deci in cele din urma se pare ca nu trebuie carnet pt scooter dupa legislatia din 2005

http://www.chestionareauto.go.ro/legis.htm

am extreas urmatoarele:

17. motocicleta - autovehiculul cu doua sau trei roti, al carui motor are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3, cu sau fara atas si/sau o viteza maxima, prin constructie, mai mare de 50 km/h, a carui masa proprie nu depaseste 400 kg;

18. ciclomotor - vehiculul cu doua sau trei roti, care este prevazut cu un motor cu ardere interna, având o

capacitate cilindrica de cel mult 50 cm3, care pastreaza caracteristicile generale ale bicicletei, putând fi pus în miscare si cu ajutorul pedalelor, si a carui viteza de deplasare, prin constructie, nu depaseste 50 km/h;

Art. 12. - (1) Pentru a circula pe drumurile publice vehiculele, cu exceptia bicicletelor, ciclomotoarelor si a celor trase sau împinse cu mâna, trebuie sa fie înmatriculate ori înregistrate, dupa caz, si sa poarte placute de înmatriculare sau de înregistrare, ale caror forme si dimensiuni se stabilesc prin regulamentul de aplicare a prezentei ordonante de urgenta, denumit în continuare regulament.

deci la ciclomotoare se incadreaza si scooterele care nu depasesc 50 cm3 si prin urmare ...nu trebuie carnet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci in cele din urma se pare ca nu trebuie carnet pt scooter dupa legislatia din 2005

http://www.chestionareauto.go.ro/legis.htm

am extreas urmatoarele:

17. motocicleta - autovehiculul cu doua sau trei roti, al carui motor are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3, cu sau fara atas si/sau o viteza maxima, prin constructie, mai mare de 50 km/h, a carui masa proprie nu depaseste 400 kg;

18. ciclomotor - vehiculul cu doua sau trei roti, care este prevazut cu un motor cu ardere interna, având o

capacitate cilindrica de cel mult 50 cm3, care pastreaza caracteristicile generale ale bicicletei, putând fi pus în miscare si cu ajutorul pedalelor, si a carui viteza de deplasare, prin constructie, nu depaseste 50 km/h;

Art. 12. - (1) Pentru a circula pe drumurile publice vehiculele, cu exceptia bicicletelor, ciclomotoarelor si a celor trase sau împinse cu mâna, trebuie sa fie înmatriculate ori înregistrate, dupa caz, si sa poarte placute de înmatriculare sau de înregistrare, ale caror forme si dimensiuni se stabilesc prin regulamentul de aplicare a prezentei ordonante de urgenta, denumit în continuare regulament.

deci la ciclomotoare se incadreaza si scooterele care nu depasesc 50 cm3 si prin urmare ...nu trebuie carnet

 

ceva nou???

 

ce ai scris tu s-a mai scris de mute ori pe forumul asta!!!! :finger: ;) :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma nu datzi cu pietre in pianist dar tot nu-s lamurit complect cu permisul pt scooter de 49 cmc .

si prin urmare am scris politiei pe siteul http://www.politiarutiera.cta.ro/ au forum acolo si mia raspuns urmatoarele:buna ziua ! as avea o intrebare despre scooterele de 49cm3 si viteza maxima 45km/h (fara pedale) este sau nu necesar permis de conducere?

Raspuns: Necesita permis de conducere valabil pentru minim subcategoria A1.

 

no pina la urma??? argumentati va rog daca aveti cu ce:) no offence :finger: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint multi PAFARISTI care habar nu au de lege, chiar si in Politia Romana (pe de alta parte sint si multi - majoritatea- care o cunosc!).

Uite o sa intru si eu maine acolo si sa vedem ce mai zice domnul agent...

Pentru ceilalti: MOPED OMOLOGAT RAR NU NECESITA PERMIS SAU INMATRICULARE!

Asta spune Codul Rutier!!!

 

PS Am postat, hai sa vedem care este raspunsul domnului agent!

Editat de gopop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am agatzat si eu ieri o masina :yikes: dar nu prea conteaza. Ce as putea sa ii fac unui moped sa fuga 80-90 sau chiar 100 ma gandeam sa ii pun "NOS" sau sa ii schimb chiuloasa cu una mai mare nus... Dati-va si voi cu parerea sau un filtru de aer sport sau o toba sport(adica o gauresc eu pe dinauntru) :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...