Sari la conținut

18.08.2008 Atentie Rideri De Noapte


carpanosul
 Share

Postări Recomandate

Azinoapte in jurul orelor 0.30 baiatul meu isi conducea un amic (pasager) spre casa. Pe sos. Oltenitei 240 (238) vis a vis de BRD (Hotel Agnes) a primit o sticla de bere in casca. Mai mult ca sigur ea a fost aruncata din blocul 48 (oltenitei 240) de undeva de la etajele 6-7-8-9-10. In momentul impactului pustiul nu a realizat ce s-a intamplat. A fost cuprins de panica si a oprit motorul abia dupa ce a mai rulat inca 50m nestiind ce se intampla. A avut noroc ca a rezistat casca. Casca este lovita frontal spre crestet, viziera este zgariata marunt de cioburi. In momentul impactului un ciob i-a sarit in piciorul drept, ia taiat pantalonul si piciorul (taiatuta de 1.5 cm si adanca de 0.5 cm). Ingrozit m-a sunat si m-am deplasat in 10 min la locul indicat. La fata locului cioburi toata starda. Un alt rider a venit si a povestit ca in aceeasi zona s-au mai aruncat borcane spre motociclisti. Am anuntat 112 si rutiera. Au venit cam in 15 minute si au inceput sa se certe cei de la ordine cu cei de la circulatie, aruncandu-si speta de la unu la altul. In final au chemat si o ambulanta care l-a transportat pe baiat la spital (baltazar) pt investigatii si ingrijiri. Incidentul s-a petrecut la 0.30 iar la ora 05.00 terminasem cu toate. Spital, sectia 26 politie, Udriste. In final politistii au spus ca daca am indicii ma ajuta. Tot din spusele riderului care era in zona am aflat ca cu 15 min inainte de incident un grup de catva motociclisti au trecut prin zona cu motoarele turate. Posibil ca baiatul meu sa fi platit pt zgomotul scos de acestia.

In concluzie este bine sa va echipati cu o casca performanta, sa rulati cu viziera coborata si sa aveti echipament de protectie. Baiatul meu nu purta pantalonii moto ci niste blugi banali. Daca ar fi avut echipament complet nu s-ar fi produs taietura de la picior. Din relatarea baiatului am inteles ca lovitura a fost extrem de puternica. Primul lui gand a fost ca a avut un impact cu ceva si ca asta este sfarsitul. Abia spre dimineata a iesit din starea de soc. Promit sa merg in blocul acela si sa identific cine sta pe partea cu strada, bea bere Haineken la sticla de 0.5l. Este posibil sa fie o persoana care nu are termopane si il deranjeaza zgomotele, sigur nu are aer conditionat si posibil copil mic pana in 2-3 ani. Sa nu sariti cu gura ca motorul lui facea zgomot. Noaptea ruleaza in treapta 5-6 la viteza de 50-60km/h, iar toba e standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din pacate asta e unul din efectele produse de "reiserii" nocturni ce forjeaza aiurea pe bulevarde. Trec 1-2-10 ori, apoi cand vine unul linistit pâÂş-pâÂş si-o fura de nevinovat. Bine ca nu i-a pleznit in viziera sau in alte locuri mai expuse si sa se infiga in vreo masina, etc. E de Doamne fereste.

 

Sanatate baiatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doi amici au patit acelasi lucru aseara in fata barului lui Ursu. Nu stiu daca ati observat dar in ultima vreme cam multe cioburi de sticla pe strazi. Sper sa nu-si fi facut lumea un obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar eu daca il identific pe tipul care a runcat sticla ce sa fac sa imi fac singur dreptate sau sa astept sa descurce lucrurile cei in drept. Daca imi fac singur dreptate inseamna ca sunt de acord cu actiunea lui, incercand sa faca ordine pe strada cine trece cine nu, la ce ora te plimbi sau rulezi. Hai vreau parerea voastra. Daca imi fac singur dreptate ajungem la anarhie. Oricum il voi identifica in catreva zile. Voi astepta finalizarea anchetei dupa care voi lua o decizie, cred ca este cel mai intelept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar eu daca il identific pe tipul care a runcat sticla ce sa fac sa imi fac singur dreptate sau sa astept sa descurce lucrurile cei in drept. Daca imi fac singur dreptate inseamna ca sunt de acord cu actiunea lui, incercand sa faca ordine pe strada cine trece cine nu, la ce ora te plimbi sau rulezi. Hai vreau parerea voastra. Daca imi fac singur dreptate ajungem la anarhie. Oricum il voi identifica in catreva zile. Voi astepta finalizarea anchetei dupa care voi lua o decizie, cred ca este cel mai intelept.

 

 

eu nu o sa mai am rabdare si nu mai vreau nici-o ancheta pt ca nu avem persoane abilitare capabile de acest lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia o sa rezolve ceva iar el va primi o sanctiune penala (chiar si "cu suspendare") ... e ok. Daca nu... ce pot spune? N-are dreptul sa decida el pe cine sa "aranjeze". Chiar si cu toba zgomotoasa. Revin - daca polita nu-si face treaba - :) cu o sticla - nu de bere, ca trebuie returnat dublu ce se primeste ci cu una de sampanie ceva. Goala sa nu se faca risipa. Si fara eticheta.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il prinzi pe faptas, nu poti dovedi ca el a aruncat in baiatul tau cu sticla. Poate spune ca nu a fost el, ci un alt vecin, necunoscut, asa ca fara dovezi, nu are ce pati. Asa ca nu te poti astepta sa se rezolve ceva pe cale legala. Decat daca ai recuperat vreo bucata mai mare de sticla de pe care sa se ia amprentele, desi si aicea e o intreaga loterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il prinzi pe faptas, nu poti dovedi ca el a aruncat in baiatul tau cu sticla. Poate spune ca nu a fost el, ci un alt vecin, necunoscut, asa ca fara dovezi, nu are ce pati. Asa ca nu te poti astepta sa se rezolve ceva pe cale legala. Decat daca ai recuperat vreo bucata mai mare de sticla de pe care sa se ia amprentele, desi si aicea e o intreaga loterie.

Cei de la criminalistica au ridicat cateva cioburi care se tineau doar datorita faptului ca erau lipite de eticheta haineken. Mi-au explicat ca nu pot preleva amprente, daca am indicii.........bla, bla. In caz ca se puteau preleva amprente, se incepea procedura de amprentare a tuturor locatarilor cu vedere la strada sin acel bloc. Oricum cateva zile nu se va mai repeta gestul Azinoapte s-au deplasat 5 echipaje de politie + criminalistii si o ambulanta. Prezenta echipajelor poate il va face constient de gest si nu va mai repeta prostia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la criminalistica au ridicat cateva cioburi care se tineau doar datorita faptului ca erau lipite de eticheta haineken. Mi-au explicat ca nu pot preleva amprente, daca am indicii.........bla, bla. In caz ca se puteau preleva amprente, se incepea procedura de amprentare a tuturor locatarilor cu vedere la strada sin acel bloc. Oricum cateva zile nu se va mai repeta gestul Azinoapte s-au deplasat 5 echipaje de politie + criminalistii si o ambulanta. Prezenta echipajelor poate il va face constient de gest si nu va mai repeta prostia.

 

de la ce sectie erau criminalistii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca astia de la politie nu isi fac treaba sa ii opreasca pe idiotii/retardatii de fac zgomot exagerat noapte si nu lasa lumea sa doarma asta se intampla.

despre ce politie vorbesti? intelegi au fost 5 echipaje, 2 de la rutiera 3 de la ordine publica si era ca la circ, nimeni nu vroia sa ia speta, parca erau la volei!

 

de la ce sectie erau criminalistii?

da au venit criminalistii de la sectia 26.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati sa treaca ceva timp si faceti o panda cu ceva motoare ambalate in prealabil.Cineva se va sesiza pana la urma si va "arunca" cu ceva si atunci ......hop........il prindeti.

asta a propus si riderul care i-a acordat sprijin baiatului meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 10 ani a fost un caz de deces,al unei femei parca.Mergea linistita pe trotuar si s-a trezit direct in cap cu o sticla scapata de unu' beat de la etajul 9 .

In fata blocului la matusa-mea in Dr. Taberei e un copac inalt cam cat blocul ( de 10 etaje) iar in dreptul etajului 7 in copac era la un moment dat un colac de WC iar pe la etajul 5, tot in pom!, aruncata o plapuma.Eu cand tocmai plecam dintr-o vizita la ea, m-am trezit cu un bot de mamaliga bocna aruncat si cazut la milimetru de mine. Iar la viteza cu care venea era aruncat clar de la etajul 6 in sus.

Nu mai spun de mers pe bulevard si trezit cu mucuri de tigara nestinse si aruncate pe geam direct in capul trecatorilor.

Traim in tara lu' papura voda !!

 

Sanatate baiatului!

Fereasca sfantul de ceva mai nasol!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa ne mai miram ca se arunca cu de toate in motociclisti prin localitati gen sacele, ticsite de tigani?

asta suntem, o natie primitiva.

 

PS: hint: daca cretinul ala isi ia hainichen eu zic ca face parte din clasa medie, cu venituri in zona 1000-1500ron/membru de familie. sigur are si termopane.

si mai e ceva: daca a aruncat de sus, inseamna ca e inginer, ceva, ca a aruncat "la intalnire", calculandu'si traiectoria aruncarii in functie de viteza fiului tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa ne mai miram ca se arunca cu de toate in motociclisti prin localitati gen sacele, ticsite de tigani?

asta suntem, o natie primitiva.

 

PS: hint: daca cretinul ala isi ia hainichen eu zic ca face parte din clasa medie, cu venituri in zona 1000-1500ron/membru de familie. sigur are si termopane.

si mai e ceva: daca a aruncat de sus, inseamna ca e inginer, ceva, ca a aruncat "la intalnire", calculandu'si traiectoria aruncarii in functie de viteza fiului tau.

 

 

mare dreptate ai mai mult ca sigur citeste Catavencu si s-a suparat ca l-am parat pe slobodor la Nea Vantu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cateva luni in urma dupa un tur prin alpi

 

"taxi" a zis

 

"daca asa avea bani mai multi asa lasa motorul aici la o pensiune si in wk as veni cu avionul sa ma dau 3 zile prin locurile astea minunate"

 

atunci am facut misto de el si imi parea prea fantazista ideea

 

desi nu merg noaptea deloc decat daca vin de la vreo tura mai lunga din tara si ajung tarziu chiar nu imi pare deloc ok sa iti iei sticle in cap

 

decat sa cauti cine care cum

 

iei o camera de tractor o umpli cu ACETILENA si o detonezi noaptea in fata blocului- cu siguranta o sa.i spargi idotului toate geamurile DAR si vecinilor

 

insa stii cum e VICTIME COLATERALE ASA SI COPILUL TAU daca nu se stapanea si scapa controlul motocicletei la impact si intra sub vreo masina murea pt cei dinaintea lui cu moto turate

 

SINCER .................. nu cred ca va putea fi descoperit IDIOTUL CU STICLA

 

bafta

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati sa treaca ceva timp si faceti o panda cu ceva motoare ambalate in prealabil.Cineva se va sesiza pana la urma si va "arunca" cu ceva si atunci ......hop........il prindeti.

 

si atunci ''hop'' poate scriem fro 20 de rip-uri cauzate de sticle zburatoare care lovesc tartacutele baicarilor care fac pe detectivii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea-s efectele "ideii" scremute de nea' viceprimaru'. Nu stiu daca ati observat, dar de cand cu interzicem/nu interzicem, fac/nu fac galagie, tot mai multi cetateni cu creier de maimuta dau liber frustrarilor si urii fata de motociclisti. Avand un creier de maimuta, nu realizeaza ca nu suntem toti o apa si un pamant. Oricum, n-am prea auzit de dude d-astea, si alele care mi se intampla si mie in ultima vreme, pana la campania asta cretina de culpabilizare a motociclistilor inceputa de dom' vice din partidu' lu' becali. Pe aceasta cale ii doresc domnului vice-primar multa sanatate, sa-i cada si anume poola si alte urari de bine. Mori in bezna tarane!

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...