Sari la conținut

Accident Motor De Teren Jud Caras-severin


roster
 Share

Postări Recomandate

Desi este iarasi un exemplu clar de inconstienta, din pacate. Am crezut totusi ca este bine sa postez aici, poate cine stie, mai invatza unii cate ceva...

 

In noaptea dintre 16 si 17 august 2008 (ma rog mai degraba spre dimineatza zilei de Duminica - 17 august) in apropiere de localitatea Turnu Ruieni (aprox 10-12km de Caransebes) in apropierea unui mic pod, 2 copii de 17 ani, fara permis evident, conduceau (dupa unele zvonuri putzin ametziti) un motor de teren. Un scenariu simplu... viteza mare (aprox 160 km/h... o-r fi crezut ca e vitezana?!?!)... incercare de evitare a lovirii capului de pod, sau dupa ce spun unii au unui bolovan mare de pe margine (oare ce cautau pe margine totusi??!).. frane de aprox. 20 de metrii extrem de puternice (astfel incat s-a rupt cablu de la frana).. lovit bolovanul/capul de pod, picat de pe motor (amandoi fara casca sau vreun fel de echipament).. Unul mort pe loc, celalalt la Timisoara la spital in coma.

 

D-zeu sa-l ierte pe cel ce a decedat (Dorin Sgaverdea - cel care a condus motocicleta, urma sa vin clasa a 11-a la acelasi liceu ca si mine, eu vin intr-a 12-a dar nu il cunoasteam decat din vedere), bafta si insanatosire grabnica pasagerului (Ghitza, deasemenea elev la acelasi liceu in clasa a 11-a).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRIST.oricat de incosntient a fost,nu merita sa moara la 17 ani,nimeni nu merita asa ceva.pacat ca a mai bagat pe inca unu in spital.probabil castile i-ar fi salvat pe amandoi.

Dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce poveste nebunatica ... 160 pe "motor de teren" , conducatori ametiti , fara echipament ....frana atat de puternica incat s-a rupt cablul

 

bucura-te de vacanta ca in 3 saptamani incepi scoala si n-o sa mai ai timp de basme pe forum , mai Andersen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce poveste nebunatica ... 160 pe "motor de teren" , conducatori ametiti , fara echipament ....frana atat de puternica incat s-a rupt cablul

 

bucura-te de vacanta ca in 3 saptamani incepi scoala si n-o sa mai ai timp de basme pe forum , mai Andersen

 

Ba mai mult, s-au fisurat si discurile de frana!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS, nu ma bucur, dar nici trist nu sunt. mi-e indiferent. la fel cum pe tine nu te intereseaza faptul ca o femeie din papua noua guinee a fost alergata de ornitorinc, a cazut si si-a rupt gatul, dandu-si apoi obstescul sfarsit, nici pe mine nu ma intereseaza ca doi pusti prosti s-au dat cu mobra si au facut poc, mortal ori nu. nu inteleg de ce e asa grozav faptul ca a murit cineva pe motoreta. exista modalitati de a muri mult mai urate decat moartea pe motoreta. a muri pe mobra nu te transforma in sfant. mori si atat, la fel ca cel care moare fericit la 99 de ani, la fel ca fatul nenascut. tot moarte e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSSS, nu ma bucur, dar nici trist nu sunt. mi-e indiferent. la fel cum pe tine nu te intereseaza faptul ca o femeie din papua noua guinee a fost alergata de ornitorinc, a cazut si si-a rupt gatul, dandu-si apoi obstescul sfarsit, nici pe mine nu ma intereseaza ca doi pusti prosti s-au dat cu mobra si au facut poc, mortal ori nu. nu inteleg de ce e asa grozav faptul ca a murit cineva pe motoreta. exista modalitati de a muri mult mai urate decat moartea pe motoreta. a muri pe mobra nu te transforma in sfant. mori si atat, la fel ca cel care moare fericit la 99 de ani, la fel ca fatul nenascut. tot moarte e.

:blink: :)

In sfarsit, cineva care gandeste. Cand vad caruta de RIP-uri adresate cuiva pe care RIP-uitorul nici macar nu-l cunoaste imi vine sa urlu. Oameni buni, asa faceti de cate ori moare cineva necunoscut? In cazul asta respectele mele, pentru ca sunteti clar extrem de ocupati. De cand am inceput sa scriu post-ul asta au murit o gramada de oameni in lume. Sa dam oare cu RIP si pentru ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine tare greu sa cred ca aia aveau 160 la ora in conditiile in care numeri pe degete enduroaicele adevarate care pot viteza asta, iar adventure-urile nu prea "arata bine" pentru vreun pusti ca sa si-l fi cumparat. Apoi, cablu de frana... Zi-mi tu cate motoare de dupa '70 ai vazut cu cablu de frana. Bara care leaga pedala si tamburul spate se rupe foarte greu si numai in caz de accident, in plus nu-i cablu. Iar dupa 20 de metri de frana, viteza pe care o aveau nu putea fi mai mare de 50, luand in calcul o viteza mai plauzibila de 100-120km/h. Altfel, "odihneasca-se-n pace" pentru doi inconstienti care si-au distrus familiile si dau un exemplu prost pentru oamenii care habar n-au de motoare.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca unul care nu prea citeste...

 

Ce face inconstienta...Cel care a condus motocicleta si daca isi va reveni va fi marcat pe viata stiind ca a omorat un prieten mai mult sau mai putin vinovat. RIP :) :blink: :) ...

PS: Si totusi cine le-a dat motocicleta ?

 

deci:

 

D-zeu sa-l ierte pe cel ce a decedat (Dorin Sgaverdea - cel care a condus motocicleta, urma sa vin clasa a 11-a la acelasi liceu ca si mine, eu vin intr-a 12-a dar nu il cunoasteam decat din vedere), bafta si insanatosire grabnica pasagerului (Ghitza, deasemenea elev la acelasi liceu in clasa a 11-a).

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, detaliile tehnice sunt amuzante rau. 160km/h pe enduro? Posibil, dar greu. Cablu rupt din cauza franei?! Sa fim seriosi. Daca nu cumva era noul cablu chinezesc din carton reciclat, o dadeai de 10 ori in lowside inainte de a ti se rupe cablul.

 

Era un Nipru sau un Ij modificat de teren, cu turbo pe el, de asta s-a rupt cablul :blink: :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un Nipru sau un Ij modificat de teren, cu turbo pe el, de asta s-a rupt cablul :blink: :) .

 

Si ce dracu e asa de funny la asta? conteaza ca mergeau cu 160 cu 500 sau cu 50? omul a spus ma rog a gresit probabil dar ideea e ca unul s-a stins si altul e la spital (din cauza inconstientei), dar sa incepi sa faci glume de 2 lei pe topicul asta e cam de cacao....

Faceti alt topic eventual "date ironate si idioti care exagereaza " si radeti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce pacat fuzzy?

 

Fiindca moartea nu e niciodata binevenita sau mai bine zis usor acceptata...

 

 

Pt. ca lui ii pare rau ca a murit UN COPIL, indiferent de circumstante. Tu te bucuri? :P

 

Chiar daca acel copil a fost inconstient, (cuvant urat) si idiot, totusi a murit si e pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi este iarasi un exemplu clar de inconstienta, din pacate. Am crezut totusi ca este bine sa postez aici, poate cine stie, mai invatza unii cate ceva...

 

In noaptea dintre 16 si 17 august 2008 (ma rog mai degraba spre dimineatza zilei de Duminica - 17 august) in apropiere de localitatea Turnu Ruieni (aprox 10-12km de Caransebes) in apropierea unui mic pod, 2 copii de 17 ani, fara permis evident, conduceau (dupa unele zvonuri putzin ametziti) un motor de teren. Un scenariu simplu... viteza mare (aprox 160 km/h... o-r fi crezut ca e vitezana?!?!)... incercare de evitare a lovirii capului de pod, sau dupa ce spun unii au unui bolovan mare de pe margine (oare ce cautau pe margine totusi??!).. frane de aprox. 20 de metrii extrem de puternice (astfel incat s-a rupt cablu de la frana).. lovit bolovanul/capul de pod, picat de pe motor (amandoi fara casca sau vreun fel de echipament).. Unul mort pe loc, celalalt la Timisoara la spital in coma.

 

D-zeu sa-l ierte pe cel ce a decedat (Dorin Sgaverdea - cel care a condus motocicleta, urma sa vin clasa a 11-a la acelasi liceu ca si mine, eu vin intr-a 12-a dar nu il cunoasteam decat din vedere), bafta si insanatosire grabnica pasagerului (Ghitza, deasemenea elev la acelasi liceu in clasa a 11-a).

 

160 km / h cu enduro? si fara casca?

nu cred. oricum ceva viteza... intre 80 si 100 se pare ca e mai spre realitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

160 km / h cu enduro? si fara casca?

nu cred. oricum ceva viteza... intre 80 si 100 se pare ca e mai spre realitate...

 

Da, e posibil, am reusit eu cu moto din profil. DR650, pe A2, m-am dat la ea rau de tot si abia ma mai strecuram printre curentii de aer. Motorul mai ducea saracu', avea pe bord 180 si nu era turometrul la rosu dar nu mai eram eu in stare s-o stapanesc si mi-a fost frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miroase a polemica

la cate prosti facem la pubertate acum numai norocul vietii te poate salva, f. trist

Numai un ungur ar spune "cate prosti", unul care stie romaneste ar spune "cati prosti" sau "cate prostii" in functie de ce vroia sa zica acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

160 km / h cu enduro? si fara casca?

nu cred. oricum ceva viteza... intre 80 si 100 se pare ca e mai spre realitate...

 

era un motor de teren cu motor mare si roti de strada, un Yamaha de 600 (Yamaha TT) Si da chiar aveau in jur de 160 km/h. Iara pt Reverse, nu sunt Andersen, si nici nu spun basme, chiar asta s-a intamplat (si nu vorbesc din auzite). Astazi (joi) a fost inmormantarea, la care din pacate nu m-am putut duce din cauza unor probleme personale. Cum a fost cum nu a fost, D-zeu sa-l ierte! Si multa bafta celui care inca este in coma la Timisoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai un ungur ar spune "cate prosti", unul care stie romaneste ar spune "cati prosti" sau "cate prostii" in functie de ce vroia sa zica acolo...

 

moaaamaaa ce i-ai zis-o :scratch: geez man, nu vrei sa ne mai spui o data ce ai vrut sa zici. Sau ne lasi sa credem ca erai obosit si emotiv la ora aia?

Sau pur si simplu atat poti tu?

 

Cat despre tembelii cu motoreta in capul podului.... Bine ca nu au omorat si pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moaaamaaa ce i-ai zis-o :unsure: geez man, nu vrei sa ne mai spui o data ce ai vrut sa zici. Sau ne lasi sa credem ca erai obosit si emotiv la ora aia?

Sau pur si simplu atat poti tu?

Nu m-am gandit initial, dar poate totusi omul era prea emotionat de evenimentul nefast sau poate pur si simplu i-a facut figuri tastatura, asa ca probabil nu ar fi trebuit sa ma leg de tampenia asta gramaticala (chit ca sunt exasperat de greselile de gramatica - sau de lipsa ei - pe forumul asta). Oricum chiar si mie (adica monstrul) imi pare rau ca trebuie sa citesc relatari despre asemenea evenimente si sincer tot ce imi doresc e ca acest sub-capitol de accidente sa dispara din lipsa de subiecte.

Cat despre mers fara casca si alte tampenii, nu as vrea sa intru in polemici foarte tari dat fiind ca eu la sevici merg pe moped (limitat pe bune la ~50km/h, hai poate 55 pe deal in jos si cu vant din spate) echipat cu scut de enduro...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Turnu Ruieni este una dintre primele localitati intalnite la coborarea de pe Muntele Mic.

Este zona de desfasurare a EnduroMania iar in satul vecin (Borlova) este tabara atunci cand se organizeaza etape.

Majoritatea participantilor se cazeaza la sateni, dintre care unii au o traditie de ani buni in materie de colaborat cu organizatorii.

Motocicletele enduro sunt in elementul lor acolo si de ceva timp au inceput sa si le permita in numar din ce mai mare si localnicii.

Cei care blamati moartea unor pustani, mai ganditi-va putin cam cat ne ducea si pe noi mintea la varsta lor.

Oricum, au platit enorm de scump ca sa continuam sa ii criticam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...