Sari la conținut

Despre Suspensii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Soso eu stiu ce spui si intr-adevr este varianta corecta, doar ca eu avand in jur de 75 kg, cautam varianta mai "lenesa".

Dar o sa fac cum ai zis ca probabil s-au mai schimbat niscaiva parametri de cand era motocicleta noua :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca afapt divers, stiu ca aproape toti aveti aeristitoare montate..cine imi da si mie suruburile pe care le-a dat jos cand a pus aerisitoarele?

Nu-mi trebuie si oringurile.

de dat iti dau eu cu placere,doar ca imi este imposibil sa ajung la posta iar prin curier nu cred ca iti convine..daca da cineva prin valcea sunt foarte usor de gasit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De telescopul spate nu vorbeste nimeni ?

 

La ala nu trebuie facuta revizie ca si la cele de fata ?

La un 450 EXC / 06, la care nu s-a facut pina acum revizie la cel din spate, credeti ca este necesara revizia?

Este mai dificil de facut revizie, trebuie ceva scule mai speciale, rezervorul atasat de tubul telescopului este cumva presurizat ?

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

pds-ul ca si multe alte amortizoare de spate lucreaza sub presiune. de demontat nu-i mare filozofie daca ai programul de reparatii, problema apare la montaj cand pentru al aerisi e nevoie de scule speciale. pentru presurizare se folosedte un dispozitiv aparte sau se monteaza o valva in locul surubului din capatul compensatorului <butelia aia neagra>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

- nu o sa mai pun neoprene la jambe (intra foarte repede apa in furci)

Scuze k dupa atata timp revin la topicul asta dar de cand l-am citit am vrut sa experimentez daca sunt sau nu bune neoprenele. SUNT FOARTE BUNE !!!, astazi am facut servisul la telescoapele de fata si dupa un an de noroaie shi praf cand am dat neoprenele jos nu am decat putin praf pe semering. Cel putin eu sunt tare incatat de ele, isi merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin eu sunt tare incatat de ele, isi merita banii.

 

Dar la uleiul din amortizoare te-ai uitat? O sa ai o surpriza mare sa constati ca ai un fel de lapte in furci.

Protejeaza bine semeringurile, insa tin apa si apa asta ajunge repede in furci. Daca esti fericit despre cum iti lucreaza suspensia atunci poti sa le tii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de ulei se pune la amortizoarele de spate? Cu ce difera asa mult uleiul de furca?

Cat ulei trebuie sa intre... se face plinu?

 

Si cata presiune trebuie bagat apoi?

Ce importanta are daca se baga aer in butelie si nu azot( sau de care so pune).

 

Care-i diferenta intre a intari suspensia spate :comprimand arcu'...sau a mari presiunea in butelie.

 

Ce SAG se foloseste la Enduro ? (nu la celelalte categorii!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar la uleiul din amortizoare te-ai uitat? O sa ai o surpriza mare sa constati ca ai un fel de lapte in furci.

Protejeaza bine semeringurile, insa tin apa si apa asta ajunge repede in furci. Daca esti fericit despre cum iti lucreaza suspensia atunci poti sa le tii.

ioane..dupa 2 sezoane cu neoprene permanent montate pe amortizoare,am schimbat uleiul si in afara ca era tulbure nu era strop de apa in ele,plus ca eu cu ingrijirea sunt efectiv paranoic o spal dupa fiecare iesire)..deci nu e neaparat sa intre apa in telescoape,dar nu e exceptia care confirma regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioane..dupa 2 sezoane cu neoprene permanent montate pe amortizoare,am schimbat uleiul si in afara ca era tulbure nu era strop de apa in ele,plus ca eu cu ingrijirea sunt efectiv paranoic o spal dupa fiecare iesire)..deci nu e neaparat sa intre apa in telescoape,dar nu e exceptia care confirma regula.

 

Tulbureala aia este de fapt apa. Ce-i drept in cantitate foarte mica. Asa se prezinta uleiul "amestecat" cu apa.

Si eu am neoprene din 2006. Anul asta am facut revizia completa la furci si am vazut exact acelasi lucru ca si tine. Putina tulbureala. Parerile sunt impartite cand vine vorba de "cu neoprene" sau fara neoprene".

Eu merg in continuare cu neoprene. Altfel mi-se pare ca trebuie sa sa acorzi destul de multa atentie furcilor dupa fiecare iesire (scos simeringul de praf cu grija curatat, gresat, pus la loc.) Mai usor schimb uleiul decat sa tot scot si sa pun simeringuri, pluc ca tija furcii este destul de expusa fara neopren.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa un inceput de sezon cu 20 de ore de functionare numai prin noroaie au inceput sa curga usor furcile.

Schimb semeringuri, bag ulei Kayaba, vaselina kayaba la garniturile de praf si o sa incerc o noua combinatie la sfatullui Adi Raduta - neoprene doar pe jumatatedin suprafata amortizorului; le prind doar sus cu shoricel si la las o palma sub aparatorile de praf. astfel incat sa nu lasa noroiul sa ajjunga usor la aparatorile de praf si sa la pot rula in sus ca sa curatz din cand in cand aparatorile de praf si sa bag vaselina.

Vedem cum merge si asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa un inceput de sezon cu 20 de ore de functionare numai prin noroaie au inceput sa curga usor furcile.

Schimb semeringuri, bag ulei Kayaba, vaselina kayaba la garniturile de praf si o sa incerc o noua combinatie la sfatullui Adi Raduta - neoprene doar pe jumatatedin suprafata amortizorului; le prind doar sus cu shoricel si la las o palma sub aparatorile de praf. astfel incat sa nu lasa noroiul sa ajjunga usor la aparatorile de praf si sa la pot rula in sus ca sa curatz din cand in cand aparatorile de praf si sa bag vaselina.

Vedem cum merge si asa

 

Imi permit o gluma si sper sa nu te superi :D

Pe linga atata Kayaba si atatea simeringuri ar fi buna si o sala.

Eu am avut 104 si acum am 100. :cheers: Cat sa rezite saracele furci ? :bounce:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit o gluma si sper sa nu te superi :)

Pe linga atata Kayaba si atatea simeringuri ar fi buna si o sala.

Eu am avut 104 si acum am 100. :cheers: Cat sa rezite saracele furci ? :bounce:

n-ai mai iesit demult cu Ionutz...de cand are bebe nu mai are nevoie de sala. as zice ca e chiar subtirel :D

ca sa fiu on-topic....cu tot cu neoprene imi pisha si mie un simering. intre-timp am dat jos neoprenele ca unu din ele era ciupit, dar parca se aduna mult noroi uscat pe jamba si ma doare sufletu sa stiu ca il curatza simeringu de-acolo...

daca pun si eu varianta juma' de neopren, dar prins cu shoricei la ambele capete o fi mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...