Sari la conținut

Despre Suspensii


Postări Recomandate

dupa un inceput de sezon cu 20 de ore de functionare numai prin noroaie au inceput sa curga usor furcile.

Schimb semeringuri, bag ulei Kayaba, vaselina kayaba la garniturile de praf si o sa incerc o noua combinatie la sfatullui Adi Raduta - neoprene doar pe jumatatedin suprafata amortizorului; le prind doar sus cu shoricel si la las o palma sub aparatorile de praf. astfel incat sa nu lasa noroiul sa ajjunga usor la aparatorile de praf si sa la pot rula in sus ca sa curatz din cand in cand aparatorile de praf si sa bag vaselina.

Vedem cum merge si asa

merge merge..probata treaba ..foloseste in schimb protectii complete de plastic ptr telescoape,cred ca modelele dupa 2008 au in standard protectiile astea..

 

ps am avut 150kg la EMD3 ..am acum 135kg cu maaari sacrificii(niciodata nu mi-au curs telescoapele si am bagat aprox 4000 de km pe sezon..raman la ideea ca e foarte important cul le intretii)

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ionut . nu inteleg de ce-ti curge asa de repede suspensia fata. eu am facut 3000km si sunt intacte. dar am trimis-o la revizie preventiv. ai avut grija de fiecare data cand ai montat roata fata sa faci procedura completa? asta e un motiv pt care se duc semeringurile foarte repede.

si eu tot neoprene compelte am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e un filmulet cu service de la KTM si care spune cum sa montezi roata fata.

strangi piulita din stg la mana si cele doua suruburi , apoi faci cam 6 7 "fandari" pe suspensie pentru a se aseza roata pe ax bine, la unghi de 90 de grade, si apoi strangi si cele 2 srb din dreapta.

eu am patit-o la husqrvarna veche, am dat roata jos sa schimb anvelopa si apoi la scurt timp a curs... si nu am inteles de ce. asta e o greseala f des intalnita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita lui lucian.n am aflat de ce au inceput brusc sa imi curga furca, si acum ca tot curge vin si intrebarile, semeringurile se schimba ca la bicicleta, golesc furca de ulei (pe unde se goleste?) scot semeringurile cu surubelnita, curat, pun altele prin indesare, pun ulei(de care, cat?), reglez? sau e treaba mai migaloasa, adica trebuie desfacuta toata furca ca imi e frica ca nu o mai pun la loc dupa? modelul e un ktm exc 250 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita lui lucian.n am aflat de ce au inceput brusc sa imi curga furca, si acum ca tot curge vin si intrebarile, semeringurile se schimba ca la bicicleta, golesc furca de ulei (pe unde se goleste?) scot semeringurile cu surubelnita, curat, pun altele prin indesare, pun ulei(de care, cat?), reglez? sau e treaba mai migaloasa, adica trebuie desfacuta toata furca ca imi e frica ca nu o mai pun la loc dupa? modelul e un ktm exc 250 2002

 

Daca nu vrei sa o duci la un service sa o faca sau vrei sa o faci tu, ia de pe net manualul la furca si acolo iti explica detaliat si cu poze pasii care trebuie sa ii urmezi.

Daca nu te descurci sa iei manualul de pe net dami un pm si iti trimit unul.

Si atentie cand pui la loc cuzineti si simeringurile (nu ii baga cu surubelnita!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita lui lucian.n am aflat de ce au inceput brusc sa imi curga furca, si acum ca tot curge vin si intrebarile, semeringurile se schimba ca la bicicleta, golesc furca de ulei (pe unde se goleste?) scot semeringurile cu surubelnita, curat, pun altele prin indesare, pun ulei(de care, cat?), reglez? sau e treaba mai migaloasa, adica trebuie desfacuta toata furca ca imi e frica ca nu o mai pun la loc dupa? modelul e un ktm exc 250 2002

ai aici pas cu pas cum sa schimbi tot ce e in telescop.

ulei pt. furci cu vascozitate SAE 5W, cca 450 ml per telescop.

Tutorial furci

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 intrebare: cum se monteaza simeringul de ulei de la furca fata la ktm 400 SC din 2000 (upside-down fork)? Stiu ca de obicei e cu arcul inauntru spre ulei, dar simeringul original care a venit are un guler putin mai mare in diametru in partea aia. In cealalta parte in schimb (adica cea cu scrisul, unde nu are arc) e putin conic, lucru ce-l face mai usor de introdus in furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare legata de suspensia spate, pentru cei mai avizati.

 

Am vazut ca TOATE, dar absolut toate marcile in afara de KTM (si Husaberg care-s tot a lui KTM) au la suspensia spate sistemul de prindere cu linkage (vorbim de ultimele modele), deci cu cele 2 piese de legatura, si suspensia se prinde de cadru. Ei, la KTM+Husa se prinde telescopul direct pe bascula.

 

Care sunt avantajele si dezavantajele acestui tip de sistem, cu telescopul pe bascula. Un motiv este ca ar fi mai usor tot sistemul si fac economie de greutate, dar e singurul?

 

Orice explicatii, detalii, pareri cat de cat avizate despre acest aspect sunt apreciate.

 

 

O zi faina,

Adi

Editat de ekkemu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ktm exc 2004.

Telescop spate cu probleme si anume:

Am incercat sa reglez rebound-ul,surubul parea blocat si am insistat....Acum surubul se invarte dar nu ajunge la nici un capat(nu se strange max nici nu se desface max).Ce e de facut?

Vreau neaparat sa intaresc putin rebound-ul fiindca ma jeneaza uneori la cate un hop(sare spatele si ,ma pune in cap)de aceea trebuie sa ridic fata din gaz(ca sa nu ramana in urma spatelui)

Am 70 kg.Pe arcurile fata nu scrie nimic.Am observat la un exc de 200 ca daca apas ghidonul(pe loc fara sa tin frana apasata)se comprima arcurile.La al meu se comprima numai daca ma urc cu fundul pe ghidon si imi dau drumul din avion.Abia se comprima la aterizari,si ma jeneaza la teren accidentat(topaie).De mentionat este ca uleiul este 2.5W deci nu este din cauza uleiului....Sa fie varianta de arcuri pentru grei?Le pot schimba undeva?are cineva pe stoc arcuri moi si vrea tari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut

am o honda transalp 600 si amortizorul spate este obosit (nu stiu sigur starea dar cu arcul pretensionat aproape de max suspensia e foarte moale si se aude un sunet ca de pompa de la amortizor)

 

intrebarea este daca stiti un service pentru amortizorul spate care sa poata sa il reconditioneze, avand in vedere faptul ca amortizorul este capsulat

:laugh:

Duda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am o honda transalp 600 si amortizorul spate este obosit (nu stiu sigur starea dar cu arcul pretensionat aproape de max suspensia e foarte moale si se aude un sunet ca de pompa de la amortizor)

 

intrebarea este daca stiti un service pentru amortizorul spate care sa poata sa il reconditioneze, avand in vedere faptul ca amortizorul este capsulat

:laugh:

Duda

Salut!daca e moale e clar ca arcul e praf.....in schimb daca amortizorul nu curge....daca nu are pe el pete de lichid e ok...scapi doar cu un arc nou..si merge....mai toate sunt capsulate....si nu gasesti pe nimeni sa iti umble in amortizor...la furca fata da...aia...se face....da amortizorul spate...schimbi arcul dak nu curge ....daca nu unul nou:)Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...