Sari la conținut

Merita sa iti risti viata?


S3agal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am avut aceeasi problema cu tine ,mai putin frica de accidente.Eram la mare cand un prieten ma suna ca-si vinde motocicleta si ca ma mai asteapta de bani stiind ca-mi doresc foarte mult.Nu am mai stat pe ganduri shi am plecat sa o cumpar.Prietena mea nu a fost de acord ,ne-am certat acasa,mi-a trimis multe mesaje sa nu o cumpar cand am plecat dupa ea.Eu stiam ca o sa regret toata viata daca nu o am.De la vreo 3 ani merg pe 2 roti, si intorceam mereu capul cand ii vedeam pe altii cu motocicleta.Parintii nici nu au stiut ca o sa-mi cumpar motocicleta, si acum ma considera nebun, "ce-ti trebuia tie motocicleta?" ,ma intreaba mereu,dar asta nu a conteaza daca iti doresti ceva foarte mult. Si pe mine m-au pus pe ganduri accidentele de pe forum,dar astea m-au facut sa fiu mai atent shi mai prevazator.Oarecum am o experienta cu masina vreo 7 ani shi cam stiu cati soferi idioti sunt si cum reactioneaza.Ieri am facut 200 de km cu motocicleta fara nici o cazatura,nu am carnet inca ,pe 8 septembrie am examenul cu politia,dupa care cateva saptamani nu o sa ma dau jos de pe ea decat pt mancare shi somn .Daca o sa cad o sa ma ridic shi o sa ma sui din nou.Sunt de mii de ori mai fericit cu motocicleta decat fara shi nu as renunta la ea pentru nimic in lume.Pe motocicleta simti ca traiesti cu adevarat si nu lasa pe nimeni sa te faca sa renunti la visele tale ,ca o sa regreti toata viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zik ca nu e chiar asha de inspaimantatoare o motocicleta, atata timp cat te asiguri, mergi cu o viteza rezonabila si incerci sa ai grija de viata ta. Riscuri exista si sunt destul de mari. Dintr-o cazatura la viteza mica ai sanse mari ca a doua zi sa te urci iar pe motor, in consecinta depinde si de tine cat de rau vrei sa cazi, iar o cazatura este inevitabila, se va intampla o data si o data. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai posibilitatea sa cumper un motor nu mai sta pe ganduri si ia-l ca mai tarziu o sa regreti cand o sa-i vezi pe altii pe motoare si tu pe jos.

Si eu sunt in momentul asta cu fuga pe la banci sa iau credit ca sa iau un motor (Suzuky GS500), si Sotia mea bineinteles ca nu prea a fost de acord cu asta dar tot ca mine fac...

Deci...devino motociclist cat mai repede. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

daca vrei sa ajungi sa stai la coada la pensie si la retete compensate nu/ti lua moto

daca vrei sa simti vantul in par si sa nu/ti pese de ziua de maine cumpar/o

daca esti echilibrat poti vedea cum iti cresc nepotii

dac vrei sa vezi cu iti bate inima la 300 km/h strange bani

frica nu exista decat in mintea noastra

am cazut si usor si rau

am stat in gips si m/am dus cu moto in carje la service

nimic nu ma face sa renunt la senzatia unica pe care o am pe moto

am pilotat avion, am sarit cu parasuta si am zburat cu parapanta nimic nu ma face sa simt ca traiesc ca atunci cand simt aerul in fata si strang acceleratia

sper sa nu imbatranesc si sa mor tanar si pe motor

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa simti vantul in par si sa nu/ti pese de ziua de maine cumpar/o

daca esti echilibrat poti vedea cum iti cresc nepotii

dac vrei sa vezi cu iti bate inima la 300 km/h strange bani

frica nu exista decat in mintea noastra

am cazut si usor si rau

am stat in gips si m/am dus cu moto in carje la service

nimic nu ma face sa renunt la senzatia unica pe care o am pe moto

am pilotat avion, am sarit cu parasuta si am zburat cu parapanta nimic nu ma face sa simt ca traiesc ca atunci cand simt aerul in fata si strang acceleratia

235499[/snapback]

Am sters din postul tau ce nu ma caracteriza, sa pot sa zic si eu :crack: As fi repetat majoritatea ce ai zis si nu avea rost :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

daca vrei sa ajungi sa stai la coada la pensie si la retete compensate nu/ti lua moto

daca vrei sa simti vantul in par si sa nu/ti pese de ziua de maine cumpar/o

daca esti echilibrat poti vedea cum iti cresc nepotii

dac vrei sa vezi cu iti bate inima la 300 km/h strange bani

frica nu exista decat in mintea noastra

am cazut si usor si rau

am stat in gips si m/am dus cu moto in carje la service

nimic nu ma face sa renunt la senzatia unica pe care o am pe moto

am pilotat avion, am sarit cu parasuta si am zburat cu parapanta nimic nu ma face sa simt ca traiesc ca atunci cand simt aerul in fata si strang acceleratia

sper sa nu imbatranesc si sa mor tanar si pe motor

bafta

235499[/snapback]

 

 

Tata nu crezi ca esti putin cam sumbru??? mai ales la faza cu imbatranitul si cu mort de tanar pe motor...Eu unul sincer nu as fii prea fericit sa mor de tanar (pt ca si asha viata este destul de scurta) macar sa apucam sa o traim la maxim si in totalitate.

Iar referitor la nepotii: chiar vreau sa ii vad , dar prima oara tre sa fac eu un copil pt ca momentan nu detin :moron: cu toate ca am 25 de ani (o varsta tocmai buna de imperecherii :crack: :crack: ).

In rest postul tau este cat se poate de real si de la obiect.

Sincer , de acum 1 sapt m-am decis , reiau alergaturile pt un imprumut la banca sa imi cumpar Aprilia RS 125 (cred ca este buna pt un incepator).Abia astept ziua cand voi putea venii la Arc .

P.S Duminica trecuta am fost in Herastrau cu rolele , si am trecut si pe la Arc (am ramas :wink: de ce motoare am vazut pe acolo)...SUPERB

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa simti vantul in par si sa nu/ti pese de ziua de maine cumpar/o

Adica mergi fara casca?

 

sper sa nu imbatranesc si sa mor tanar si pe motor

Inseamna ca nu ai cazut rau, asa cum te lauzi. Baga un ochi la "Educatie rutiera prin poze explicite", si mai gandeste-te daca vrei sa te vada familia/prietenii adunat cu farasul de pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S3agal>Daca gandesti asa, ar trebui sa nici nu mai iesi pe strada;cine stie cum uda vreo baba florile si iti cade un ghiveci in cap.

Nu mai fi asa prapastios.

Daca iti place motocicleta, viata de motociclist si simti ca-ti trebuie asa ceva,suie-te pe "cal" si dai "bice".

Sa ne vedem sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti moshule motor da nu uita ca pe motor trebuie sa PROGRESEZI incet si nu sa te lansezi in declaratii de viteza si wheelie-uri pe bulevard...La motociclete cam 40% din accidente se intampla din vina motociclistului, 50% din vina altora, iar 10% ii hazardul care te lucreaza (caini,pisici si d-alea :crack: ).Daca incepi calm si nu ti se urca viteza la cap (sau alte chestii halucinogene) ai cele mai multe sanse sa treci cu bine de fiecare zi din viata ta.

 

Si nu uita, CAND ai sa cazi sa stii ca nu-i acelasi lucru daca cazi cu 180 la ora in plin trafic cu tricou si pantaloni scurti sau cu 50 la ora cu protectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...