Sari la conținut

Merita sa iti risti viata?


S3agal
 Share

Postări Recomandate

Salut baieti, ma numesc Ionut am 25 de ani si sunt nou venit pe acest forum .Pana mai acum 2 saptamani eram foarte decis sa imi cumpar un motor Aprilia RS 50 sau 125 (deja incepusem sa contactez contabila de la firma in vederea completari unor acte care sa imi desrveasca la un credit bancar) prietena si parinti erau in total dezacord cu mine pe motiv ca nu vor sa ma ingroape ei ci eu sa ajung sa ii ingrop pe ei suna macabru dar asta e adevarul :rusinica: dar eu ajunsesem sa visez noaptea ca ma plimb pe motor (deja era o manie , nu ca acum nu ar mai fii , dar sunt mai rezervat).Din pacate dupa ce am citit aceste numeroase posturi referitoare la accidente am inceput sa cad pe ganduri si sa ma intreb daca merita sa imi pun capat zilelor de tanar (nu vreau sa par o gandire negativa dar am ajuns la concluzia ca motorul inseamna moarte pe doua roti).Si aici nu ma refer ca vina apartine motociclistilor , as' fii mult mai decis in a imi lua moto daca as' stii ca viata noastra depinde de noi pt ca de fire sunt foarte prundent , dar din pacate cele mai multe accidente sunt din cauza conservarilor , a pietonilor care nu sunt atenti pe unde tranverseaza. Iar pe mine unul nu cred ca m-ar incalzii cu ceva daca as' stii ca nu am murit din vina mea. :unsure:

Poate va veti intreba de ce am postat aici (si sper sa nu ma injurati :bounce: ) dar il puteti lua ca o cronica a unui tanar care este la inceput de drum in ale motociclismului si care nu stie daca e bine ceea ce face.

Credeti ca merita sa duc o pasiune pana la capat cu orice risc??

 

 

P.S Chiar daca mandria este un pacat , eu sunt mandru de voi motociclisti de pe acest forum pt ca stiti sa puneti omenia si respectul pe locul unde ar fii normal sa fie in viata de zi cu zi (stiti sa alinati sufeltul unei persoane in suferinta , stiti sa oferiti un sfat bun , va ajutati la nevoie etc etc) de accea pot spune ca forum ca acesta nu am mai intalnit niciodata .Sper sa nu va schimbati niciodata. :bounce:

Ionut

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

Asa am fost si eu acum 2 luni si aveam momente cand imi venea nu mai fac nimic sa las totul balta, scoala moto, creditul etc. dar am zis ca daca am apucat drumul trebuie sa termin, sa duc la capat ce imi propusesem.

 

Acum nu imi pare rau de nimic pentru ca stiu ca merita:rolleyes:. Nu este neaparat sa fie asa, dar trebuie sa gandesti mai pozitiv si sa-ti urmezi calea pe care ti-ai propuso fara sa mai asculti in stanga si-n dreapta.

Citeste toate sfaturile de pe forum care iti vor fi folositoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Some things are worth fighting for"

 

"I´m a Rocker, I live each day as it´s my last"

 

dar..."daca intrebi asa ceva, e foarte probabil sa nu intelegi niciodata" -

 

DA. MERITA. Si cred ca vorbesc in numele tuturor celor care "risca" zi de zi, kilometru dupa kilometru.

 

Lasa viziera jos, casca ochii cat cepele, si savureaza....ai sa vezi daca "te tine"

 

Ps. Si eu am fost (ca si mai toti) "avertizat/descurajat" asa ca si tine, si uite, dupa atatia ani si 60.000 + km...tot ma mai "risc".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fi atat de fatalist

daca mergi in limitele evitarii oricarui pericol (yeah right) ai shanse mari sa scapi

de ce nu iti iei motocicleta in loc de scuter ?

228454[/snapback]

 

Nu vreau sa fiu fatalist dar am citit un post la accidente cum un tanar a murit intr-un accident cand unul cu jeep :rusinica: nu ia acordat prioritate .Tanarul avea 50 km/h.

Consider ca 120 de km (la un Aprlia rs125) sunt suficienti pt inceput.

Sincer eu il vad motor , dat fiind dimensiunile lui :unsure: chiar daca cmc tradeaza asta.

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Some things are worth fighting for"

 

"I´m a Rocker, I live each day as it´s my last"

 

dar..."daca intrebi asa ceva, e foarte probabil sa nu intelegi niciodata" -

 

DA. MERITA. Si cred ca vorbesc in numele tuturor celor care "risca" zi de zi, kilometru dupa kilometru.

 

Lasa viziera jos, casca ochii cat cepele, si savureaza....ai sa vezi daca "te tine"

 

Ps. Si eu am fost (ca si mai toti) "avertizat/descurajat" asa ca si tine, si uite, dupa atatia  ani si 60.000 + km...tot ma mai "risc".

228456[/snapback]

 

Ai avut vreodata vreun accident ? Intradevar viata e mult mai frumoasa pe motor (iar asta ador)dar poate fii si mai scurta.

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Asa am fost si eu acum 2 luni si aveam momente cand imi venea nu mai fac nimic sa las totul balta, scoala moto, creditul etc.  dar am zis ca daca am apucat drumul trebuie sa termin, sa duc la capat ce imi propusesem.

 

Acum nu imi pare rau de nimic pentru ca stiu ca merita:rolleyes:. Nu este neaparat sa fie asa, dar trebuie sa gandesti mai pozitiv si sa-ti urmezi calea pe care ti-ai propuso fara sa mai asculti in stanga si-n dreapta.

Citeste toate sfaturile de pe forum care iti vor fi folositoare.

228455[/snapback]

 

merci craiul . sincer si eu trec prin aceste momente , dar pasiunea pt motor la mine intrece orice limite , parinti spun ca am innebunit iar prietena deja mi-a spus : daca iti iei motor ne despartim , iar replica mea : treaba ta , bineinteles ca a innebunit la auzul acestor cuvinte. :rusinica:

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut vreodata vreun accident ?

228462[/snapback]

 

 

Avut. Fractura multipla de rotula...cateva zile spitalizare (interventii chirurgicale) apoi 2 luni de ghips (dar m-am dat si cu ghipsul, in picioare) :rusinica:

Alte cateva cazaturi minore, lasand doar contuzii in urma...

 

In schimb, iarna la ski si pe gheata, bilantul e mai rau...MainI fracturate, picioare rupte.

 

Cazutul/accidentele fac parte din formarea experientei, nu cred ca e vreunul sa nu fi cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avut. Fractura multipla de rotula...cateva zile spitalizare (interventii chirurgicale) apoi 2 luni de ghips (dar m-am dat si cu ghipsul, in picioare)  :rusinica:

Alte cateva cazaturi minore, lasand doar contuzii in urma...

 

In schimb, iarna la ski si pe gheata, bilantul e mai rau...MainI fracturate, picioare rupte.

 

Cazutul/accidentele fac parte din formarea experientei, nu cred ca e vreunul sa nu fi cazut.

228477[/snapback]

 

Incep sa cred ca la tine orice sport este extrem :unsure: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe motocicleta itzi da sadisfactzii deosebite in comparatzie cu mersul cu mashina. Trebuie sa vezi shi jumatatea plina din pahar. Exista o comunitate care este cat de cat unita care de cele mai multe ori te face sa te simtzi ca apartzii unui grup de pasionatzi care-tzi vor sari in ajutor de fiecare data cand vei avea nevoie chiar daca nu te cunosc, pentru simplu fapt ca eshti motociclist.

Pe de alta parte daca citind aceste topicuri/posturi din rubrica accidente vei merge cu o teama in suflet este destul de periculos. Cel mai bine este sa mergi prudent (a se citi atent, cu protectzii shi incet). Acesta nu te va absolvi de intamplari neprevazute shi accidente dar cel putzin vei incerca sa diminuezi efectele critice ale unor incidente.

Este adevarat ca in unele cazuri se intampla shi tragedi pe care nu potzi sa le evitzi shi motociclismul este un "sport" mai riscant decat automobilismul pe strazile romaniei (de altfel este in toate tzarile).

Trebuie sa te gandeshti shi sa hotarashti singur daca vrei sa urmezi acest drum sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Incep sa cred ca la tine orice sport este extrem"

 

Asa si este :rusinica:

 

(cel putin cand nu trebuie sa am grija unui "copilot").

Editat de duke_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu fatalist dar am citit un post la accidente cum un tanar a murit intr-un accident cand unul cu jeep  :rusinica: nu ia acordat prioritate .Tanarul avea 50 km/h.

Consider ca 120 de km (la un Aprlia rs125) sunt suficienti pt inceput.

Sincer eu il vad motor , dat fiind dimensiunile lui  :bounce: chiar daca cmc tradeaza asta.

228458[/snapback]

Pot sa iti spun despre zeci de accidente in care au patit lucruri rele si foarte rele oameni care traversau pe trecerea de pietoni sau care asteptau autobuzul in statie.

Ideea e ca daca nu ai noroc poti sa o patesti oricum, chiar si mergand pe picioarele tale.

rs125 e o motoreta redutabila in varianta nelimitata (trece cu mult de 120), singurul inconvenient e daca esti foarte inalt.

Ia fierul intre picioare, altfel o sa regreti toata viata, de fiecare data cand trece un motor pe langa tine. E ca si cum ai avea o boala cronica si nu trece decat cu :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul pe motocicleta itzi da sadisfactzii deosebite in comparatzie cu mersul cu mashina. Trebuie sa vezi shi jumatatea plina din pahar. Exista o comunitate care este cat de cat unita care de cele mai multe ori te face sa te simtzi ca apartzii unui grup de pasionatzi care-tzi vor sari in ajutor de fiecare data cand vei avea nevoie chiar daca nu te cunosc, pentru simplu fapt ca eshti motociclist.

Pe de alta parte daca citind aceste topicuri/posturi din rubrica accidente vei merge cu o teama in suflet este destul de periculos. Cel mai bine este sa mergi prudent (a se citi atent, cu protectzii shi incet). Acesta nu te va absolvi de intamplari neprevazute shi accidente dar cel putzin vei incerca sa diminuezi efectele critice ale unor incidente.

Este adevarat ca in unele cazuri se intampla shi tragedi pe care nu potzi sa le evitzi shi motociclismul este un "sport" mai riscant decat automobilismul pe strazile romaniei (de altfel este in toate tzarile).

Trebuie sa te gandeshti shi sa hotarashti singur daca vrei sa urmezi acest drum sau nu.

228489[/snapback]

 

Merci mult Placebo pt sfat , de multe ori ma gandesc ca daca nu o sa imi iau motor practic nu mi-am satisfacut una din cele mai mari dorinte. O sa incerc sa merg pe ideea ca daca e sa mori poti muri si mergand pe strada si iti cade o piatra in cap (cu toate ca sansele ca acest lucru se intampla sunt mult mai mici decat un accident de motor :rusinica: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa iti spun despre zeci de accidente in care au patit lucruri rele si foarte rele oameni care traversau pe trecerea de pietoni sau care asteptau autobuzul in statie.

Ideea e ca daca nu ai noroc poti sa o patesti oricum, chiar si mergand pe picioarele tale.

rs125 e o motoreta redutabila in varianta nelimitata (trece cu mult de 120), singurul inconvenient e daca esti foarte inalt.

Ia fierul intre picioare, altfel o sa regreti toata viata, de fiecare data cand trece un motor pe langa tine. E ca si cum ai avea o boala cronica si nu trece decat cu  :rusinica:

228495[/snapback]

 

Sunt inalt la 1.85? pt ca inca nu am calarit vreuna pana acum si nu vreau sa ma trezesc cu ganduri cu voce tare gen : uite si animalul pe trotineta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt inalt la 1.85? pt ca inca nu am calarit vreuna pana acum si nu vreau sa ma trezesc cu ganduri cu voce tare gen : uite si animalul pe trotineta.

228504[/snapback]

cam......

Mergi si stai pe una, vezi cum te simti inainte sa dai banul,

Nu se pune problema cum arati, conteaza sa stai confortabil, sa nu te oboseasca, etc.

Citeste si tu topicurile referitoare la alegerea unei motociclete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata mea e plina de intamplari extreme, din orice domeniu mi-am permis sa-l fac asa. Spotrturile extreme pe care le practic, le fac exact pentru a simti "thrill'-ul, frica de moarte, simtind cum vajaie coasa in jurul meu mai repede ca o roata de motor la 200 la ora. Rapeluri fara nici un fel de asigurare, ski extrem (pe gheata, prin padure, viteze maxime), drumuri montane la viteze mari cu bicicleta fara frane, toate astea au facut parte la un moment dat din ritina zilnica, plus multe altele. Ideea e ca toate astea aduceau adrenalina, iar in momentele in care eram la un pas de moarte, simteam cel mai mult ca traiesc. Sunt foarte sigur ca oricine practica un sport extrem iti poate spune acelasi lucru: "Eu STIU ca traiesc!"

Motorul nu este chiar atat de extremist, sau este daca il faci tu, dar ceea ce simti cand esti pe 2 roti mai adauga un sentiment la cel de viata: libertate. Motorul devine o bucata din tine. Gandeste-te la o pereche de parteneri sexuali perfecti :rusinica:) 2 become 1, si cand asta se intampla, nu mai conteaza ce se intampla in a doua secunda. Dar la draq, mai trebuiesc folosite si prezerv. Mai scad din placere dar te protejeaza.

Ori o faci fara protectie, satisfactie maxima, dar pt putin timp, sau cu ceva protectie si prudenta, si te trezesti cu o viata plina de orgasme, care sunt mai mult decat satisfacatoare, and live happily ever after, in the Elisian Fields of Route 66.

Belive me man, though I'm the worst person in the world to tell you this: You don't want to miss living on two weels.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata mea e plina de intamplari extreme, din orice domeniu mi-am permis sa-l fac asa. Spotrturile extreme pe care le practic, le fac exact pentru a simti "thrill'-ul, frica de moarte, simtind cum vajaie coasa in jurul meu mai repede ca o roata de motor la 200 la ora. Rapeluri fara nici un fel de asigurare, ski extrem (pe gheata, prin padure, viteze maxime), drumuri montane la viteze mari cu bicicleta fara frane, toate astea au facut parte la un moment dat din ritina zilnica, plus multe altele. Ideea e ca toate astea aduceau adrenalina, iar in momentele in care eram la un pas de moarte, simteam cel mai mult ca traiesc. Sunt foarte sigur ca oricine practica un sport extrem iti poate spune acelasi lucru: "Eu STIU ca traiesc!"

Motorul nu este chiar atat de extremist, sau este daca il faci tu, dar ceea ce simti cand esti pe 2 roti mai adauga un sentiment la cel de viata: libertate. Motorul devine o bucata din tine. Gandeste-te la o pereche de parteneri sexuali perfecti :bounce:) 2 become 1, si cand asta se intampla, nu mai conteaza ce se intampla in a doua secunda. Dar la draq, mai trebuiesc folosite si prezerv. Mai scad din placere dar te protejeaza.

Ori o faci fara protectie, satisfactie maxima, dar pt putin timp, sau cu ceva protectie si prudenta, si te trezesti cu o viata plina de orgasme, care sunt mai mult decat satisfacatoare, and live happily ever after, in the Elisian Fields of Route 66.

Belive me man, though I'm the worst person in the world to tell you this: You don't want to miss living on two weels.

228524[/snapback]

 

 

Ma faci sa cred ca nu iubesti viata , si mergi pe ideea ca : viata este scurta asha ca hai sa o fac mai scurta.Cum sa cobori dealurile de munte fara frane la bicicleta???? :rusinica:

:unsure: :bounce:

Am sa tin cont de sfatul tau cu privire la cat de extremist este motorul. merci

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o adica, daca stai sa te gandeshti, la fel de usor potzi sa mori shi mergand pe strada (in ultimu' timp am vazut o gramada de accidente in care vreun dobitoc muci de beat intra intr-un grup de pietoni care merg pe trotoar shi ii face varza), mergand cu mashina (uita-te la zecile de accidente de la shtiri), zburand cu avionu' sau pur shi simplu stand in casa... Nu tre' sa te gandeshi la faptu' ca daca-tzi iei motor o sa mori cu el.. mai degraba sa ta gandeshti ca va fi bine.. gandeshte pozitiv shi actzioneaza ca atare... ia-tzi motor, ia-tzi protectzii shi fii cu okii in patru... eu shtiu oameni care merg de foarte multzi ani shi n-au avut decat incidente minore... tzine shi de noroc, bineintzeles, da' nah...

 

Oricum, bafta!! :rusinica:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Uitasem sa spun ca bicicleta in caz era o semicursiera. Nush cum sa iti explic fazele astea. Pur si simplu sunt atat de sigur pe ceea ce fac si o fac atat de bine incat nu are ce sa mi se intample. De ce? Pentru ca stiam foarte bine bicicleta, si cum reactioneaza, cat de rezistenta e, etc, si la fel si drumul, iti dai seama ca nu eram pe un drum total necunoscut, ca aia era deja sinucidere curata. dar baza e aceeasi: Fii sigur pe tine, si cunoaste-ti motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Uitasem sa spun ca bicicleta in caz era o semicursiera. Nush cum sa iti explic fazele astea. Pur si simplu sunt atat de sigur pe ceea ce fac si o fac atat de bine incat nu are ce sa mi se intample. De ce? Pentru ca stiam foarte bine bicicleta, si cum reactioneaza, cat de rezistenta e, etc, si la fel si drumul, iti dai seama ca nu eram pe un drum total necunoscut, ca aia era deja sinucidere curata. dar baza e aceeasi: Fii sigur pe tine, si cunoaste-ti motorul.

228541[/snapback]

 

... and hope that your luck doesn't run out!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
merci craiul . sincer si eu trec prin aceste momente , dar pasiunea pt motor la mine intrece orice limite , parinti spun ca am innebunit iar prietena deja mi-a spus : daca iti iei motor ne despartim , iar replica mea : treaba ta , bineinteles ca a innebunit la auzul acestor cuvinte. :rusinica:

228468[/snapback]

 

 

lasa prietena ca daca nu te intelege nu te merita! atat! in rest ia-ti motor si ia-o incet la inceput si o sa vezi ca e bine si nu e chiar atat de periculos pana la urma... o sa iti dezvolti si un fel de al 6-lea simt si o sa anticipezi miscarile anormale ale soferilor si a pietonilor, nu e chiar un capat de drum :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viata mea e plina de intamplari extreme, din orice domeniu mi-am permis sa-l fac asa. Spotrturile extreme pe care le practic, le fac exact pentru a simti "thrill'-ul, frica de moarte, simtind cum vajaie coasa in jurul meu mai repede ca o roata de motor la 200 la ora. Rapeluri fara nici un fel de asigurare, ski extrem (pe gheata, prin padure, viteze maxime), drumuri montane la viteze mari cu bicicleta fara frane, toate astea au facut parte la un moment dat din ritina zilnica, plus multe altele. Ideea e ca toate astea aduceau adrenalina, iar in momentele in care eram la un pas de moarte, simteam cel mai mult ca traiesc. Sunt foarte sigur ca oricine practica un sport extrem iti poate spune acelasi lucru: "Eu STIU ca traiesc!"

Motorul nu este chiar atat de extremist, sau este daca il faci tu, dar ceea ce simti cand esti pe 2 roti mai adauga un sentiment la cel de viata: libertate. Motorul devine o bucata din tine. Gandeste-te la o pereche de parteneri sexuali perfecti :unsure:) 2 become 1, si cand asta se intampla, nu mai conteaza ce se intampla in a doua secunda. Dar la draq, mai trebuiesc folosite si prezerv. Mai scad din placere dar te protejeaza.

Ori o faci fara protectie, satisfactie maxima, dar pt putin timp, sau cu ceva protectie si prudenta, si te trezesti cu o viata plina de orgasme, care sunt mai mult decat satisfacatoare, and live happily ever after, in the Elisian Fields of Route 66.

Belive me man, though I'm the worst person in the world to tell you this: You don't want to miss living on two weels.

228524[/snapback]

 

Vai, frate, nu mi-am putut imagina ca cineva poate sa ilustreze asftel esenta motociclismului !!! Este absolut briliant si sa stii ca trag la imprimanta !!

Pfoai, pe cuvantul meu de onoare - efectiv genial !!

 

Cana ma va-nreba cineva "Care-i faza cu motoarele, buei ?" - o intrebare caruia pana acuma nu i-am putut da un rasopuns elocvent - ii voi raspunde ce este de fapt motociclismul.

Ca si cum ai intreba "What is The Matrix" si ai putea primi acel raspuns care este de fapt imposibil de primit.

 

Las' ca trag eu o fuga pe la CLuj si mai stam de vorba :rusinica:

 

PS: sau nu cumva ai citat tu dintr-o carte, sau ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am trecut exact ptin ce treci si tu. La inceput visam motoare, nu puteam dormi, intorcem capul dupa fiecare motor etc. Am avut o jawa 350 pe care am invatzat cat de cat ce inseamna sa mergi cu motorul in trafic si mai ales am invatzat "sa ma port frumos cu ea" si ea la ransul ei s-a purtat frumos cu mine (tzine faza asta). Accidentele de care citeam in fiecare zi m-au facut sa imi pun aceleasi intrebari, DAR nu puteam(a se citi nu vroiam sa pot) sa nu tresar cand auzeam sau vedeam un motor (parca imi alunga gandurile urate). Curand am ajuns la concluzia ca singura solutie pentru a scapa de aceasta pasiune este SA MA BUCUR (ca nu mi-am luat motor) LA FIECARE ACCIDENT DE CARE ASH FI AUZIT!!!! - daca esti "om care gandeste"(si probabil daca nu esti criminal platit) sigur nu poti sa-ti ierti asa ceva!

 

In concluzie: mi-am luat motor si toate gandurile au disparut! ba chiar am un sentiment ca am reusit sa inving "franele interoare"!!!!

 

Asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am trecut exact ptin ce treci si tu. La inceput visam motoare, nu puteam dormi, intorcem capul dupa fiecare motor etc. Am avut o jawa 350 pe care am invatzat cat de cat ce inseamna sa mergi cu motorul in trafic si mai ales am invatzat "sa ma port frumos cu ea" si ea la ransul ei s-a purtat frumos cu mine (tzine faza asta). Accidentele de care citeam in fiecare zi  m-au facut sa imi pun aceleasi intrebari, DAR nu puteam(a se citi nu vroiam sa pot) sa nu tresar cand auzeam sau vedeam un motor (parca imi alunga gandurile urate). Curand am ajuns la concluzia ca singura solutie pentru a scapa de aceasta pasiune este SA MA BUCUR (ca nu mi-am luat motor) LA FIECARE ACCIDENT DE CARE ASH FI AUZIT!!!!  - daca esti "om care gandeste"(si probabil daca nu esti criminal platit) sigur nu poti sa-ti ierti asa ceva!

 

In concluzie: mi-am luat motor si toate gandurile au disparut! ba chiar am un sentiment ca am reusit sa inving "franele interoare"!!!!

 

Asfalt uscat!!

228635[/snapback]

 

Ai mare dreptate , trebuie intr-un fel sa imi fac damblaua , iar singurul mod posibil este sa incalec un motor si sa fiu cu ochii in patru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...