Sari la conținut

Mai Renaste O Comunista


cavalerr
 Share

Postări Recomandate

pfuai si io care credeam ca nepra mea arata oribil cand am luat-o.multa bafta omule.o sa ai nevoie.planuri ceva?o sa fie o nepra 100% stock sau bagi flexu in ea si o chopperesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca nu am mai vazut un topic cu reinvierea unei nepre ,m-am gandit sa incep eu:

Se cumpara una bucata nepra (poze cu starea ei mai jos).

Daca stii cata munca si cheltuiala te asteapta iti doresc succes. Daca n-ai mai facut condoleante.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se fac actele se ia motorul se duce acasa si se face lista cu toate piesele care necesita sa fie cumparate se cauta pe net distribuitor OK (dany in cazul acesta) si i se dicteaza ditamai lista, livrarea a fost prompta piesele i-mi soseau in maxim o saptamana de la comanda , (logic ca am dat mai multe comenzi cu cat demontam cu atat mai adaugam) :P

 

 

Corect Mihai, sa inteleg ca in 3 saptamani sunt gata.

post-3098-1219261062_thumb.jpg

post-3098-1219261272_thumb.jpg

post-3098-1219261314_thumb.jpg

post-3098-1219261369_thumb.jpg

post-3098-1219261414_thumb.jpg

post-3098-1219261462_thumb.jpg

post-3098-1219261507_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmatorul pas se face motocicleta bucati.In vederea curatiri si fiecarei componenta (chiar si piulitelor)

Va vand un pont sa NU pierdeti piulitele al draqlui rus mai mult jumatate din piulite sunt cu pas marunt (eu ma gandeam deja cum sa pun unele noi) insa am fost nevoit sa le repolisez pe cele vechi.

 

Se ia fiecare componente si se curata in cazul de fata carburatoarele la care binenteles sa inlocuit si kitul (jiglere,plutitor,cui plutitor etc.)

 

Daca stii cata munca si cheltuiala te asteapta iti doresc succes. Daca n-ai mai facut condoleante.

Numai bine.

Stiam ce ma va astepta insa eu am vrut ,un prietem mi-a spus ca sunt sadomasichist daca ma apuc de ea si se pare ca asta am facut (m-am apucat de ea) nu am tinut cont de bani pt cine e interesat va spun bagati cam inca o data suma cu care o cumparati numai in piese daca vreti sa iasa ceva calumea.

P.S. NU SUNT sadomasighist :P

 

si ce vrei sa modifici la ea?

Vei vedea, nu voi face modificari exagerate doar un pic si cu gust nu am de gand sa umblu la bascula si roata spate, vreau ca cu aceasta nepra sa poata face turul tari si eu cred ca va fi posibil.

post-3098-1219261915_thumb.jpg

post-3098-1219261966_thumb.jpg

post-3098-1219262010_thumb.jpg

post-3098-1219262082_thumb.jpg

post-3098-1219262129_thumb.jpg

post-3098-1219262328_thumb.jpg

post-3098-1219262375_thumb.jpg

post-3098-1219262415_thumb.jpg

post-3098-1219262984_thumb.jpg

Editat de cavalerr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se reface cutia de viteze (bagat ceva bani in piese noi) nu mergea a 1-a (caraia si sarea din viteza).

Dupa are m-am apucat de taiat, indoit si sudat ajutat si de un prieten (o sa-l recunoasteti voi din foto :P care binenteles nu sa putut abtine de la atata taiat si sa pus cu polizorul si pe bietul suzuki intruder al sotiei sale :makeout: nu scapa un motor fara sa-l chopareasca din mainile lui asa se simpte el bine :makeout:

post-3098-1219296633_thumb.jpg

post-3098-1219296662_thumb.jpg

post-3098-1219296813_thumb.jpg

post-3098-1219296835_thumb.jpg

post-3098-1219296871_thumb.jpg

post-3098-1219296945_thumb.jpg

post-3098-1219296965_thumb.jpg

post-3098-1219297153_thumb.jpg

Editat de cavalerr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, succese..................si nervi de otel...........ca o sa ai nevoie.......

Daca banii si timpul nu sunt o problema atunci o sa fie ok dar vezi sa nu patesti ca si mine, dupa ce am bagat peste 1200 euro si 8 luni de munca in nepra,

sa vrei sa il dai ................ca atunci la toti o sa l-i se para prea scump si NU o sa aprecieze ce ai facut ...........toti vor nepre la 500 euro care sa arate si

sa mearga ceas..........

 

PS dupa mine piesele Ukraina sunt de 2 feluri : unele care NU se potrivesc din start (uzinari aiurea, gauri excentrice, bavuri) si unele care se potrivesc

dar care se duc dreacu rapid fiind facute din metal fff moale.......

 

Oricum multa bafta.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cavalerr, vezi de Klaus sa nu te trezesti peste nopate cu nipra de vreo 4 m k mult ii place si lui flexuitul!

 

spor la aranjarea niprei si salutal te rog si pe Klaus din partea mea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cavalerr, vezi de Klaus sa nu te trezesti peste nopate cu nipra de vreo 4 m k mult ii place si lui flexuitul!

 

spor la aranjarea niprei si salutal te rog si pe Klaus din partea mea :P

O sa il salut.

Daca era sa-l las pe el cu toate ideile pe care le are fi sigur ca ajungea de 4m lungime si garda la sol de 5 cm (are el una de genul acesta in lucru) insa pe asta o fac pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa il salut.

Daca era sa-l las pe el cu toate ideile pe care le are fi sigur ca ajungea de 4m lungime si garda la sol de 5 cm (are el una de genul acesta in lucru) insa pe asta o fac pt mine.

 

 

stiu nipra la care lucreaza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POZEE

Am taiat, am sudat, am indoit dupa care am trimis piesele la cromat care vor ajunge inapoi pt montaj peste 3 saptamani (multumim de ajutor lui Mihai (Lup Alb)).

Deci a mai ramas de vopsit lucru pe care tocmai l-am realizat si cum i sta mai bine unei COMUNISTE decat rosie si cu insemnele numelui ei (asta da COMUNISTA) in adevaratul ei sens o sa iasa.

A fost comedie, cand a vazut-o taicamiu mi-a spus ca nu sunt intreg la minte mai ales acuma cand e situatia asta politica tensionata cu razboiul din Georgia eu sa ies cu asta pe strada vopsita asa, insa stie prea bine parerea mea despre clasa noastra politica :scratch:

Oricum mie i-mi place la nebunie cum a iesit, acum asteptam piesele de la cromat si dupa acea o asamblez si va pun niste poze de final.

:kali:

post-3098-1219425338_thumb.jpg

post-3098-1219425360_thumb.jpg

post-3098-1219425468_thumb.jpg

Editat de cavalerr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce rol are decupajul de pe aripa spate?

Unul dintre compromisurile pe care a trebuit sa le fac ca sa pastrez linia de chopper a motocicletei in privinta sei fara sa pun polidiscul pe cadru (doar un pic pe arcuri) si fara sa afectez suspensia spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POZEE

Am taiat, am sudat, am indoit dupa care am trimis piesele la cromat care vor ajunge inapoi pt montaj peste 3 saptamani (multumim de ajutor lui Mihai (Lup Alb)).

Deci a mai ramas de vopsit lucru pe care tocmai l-am realizat si cum i sta mai bine unei COMUNISTE decat rosie si cu insemnele numelui ei (asta da COMUNISTA) in adevaratul ei sens o sa iasa.

A fost comedie, cand a vazut-o taicamiu mi-a spus ca nu sunt intreg la minte mai ales acuma cand e situatia asta politica tensionata cu razboiul din Georgia eu sa ies cu asta pe strada vopsita asa, insa stie prea bine parerea mea despre clasa noastra politica :scratch:

Oricum mie i-mi place la nebunie cum a iesit, acum asteptam piesele de la cromat si dupa acea o asamblez si va pun niste poze de final.

:kali:

...nu este nici o situatie politica tensionata!Se tensioneaza tronul lui Basexu, si incearca si el sa fie bagat in seama, si de aia viziteaza 5 ciurli-burli intr-o zi , si plimba un avion incarcat cu apilarnile si aspirine , in loc sa-l duca naibii unde e nevoie de hapurile alea...

Iar despre ciupar, hmm, daca nu stiai este Ukrainean, si ukrainenii au suferit ca si Cristos pe cruce din cauza celor doi dementi(Lenin chiar cu acte in regula!) asa ca mi se pare putin deplasata partea artistica...

Este o varsta pentru entuziasmari legate de Stalin sau lenin, sau de Hitler si zvastiicile sale, de regula cand lumea mai creste mare, si apuca sa citeasca un Soljenitin, isi mai reevalueaza entuziasmul....

(...'amicii'de pe rezervor sunt creditati cu vreo 65 de milioane de morti incepand din 1918 si pana 1957...)

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

POZEE

Am taiat, am sudat, am indoit dupa care am trimis piesele la cromat care vor ajunge inapoi pt montaj peste 3 saptamani (multumim de ajutor lui Mihai (Lup Alb)).

Deci a mai ramas de vopsit lucru pe care tocmai l-am realizat si cum i sta mai bine unei COMUNISTE decat rosie si cu insemnele numelui ei (asta da COMUNISTA) in adevaratul ei sens o sa iasa.

A fost comedie, cand a vazut-o taicamiu mi-a spus ca nu sunt intreg la minte mai ales acuma cand e situatia asta politica tensionata cu razboiul din Georgia eu sa ies cu asta pe strada vopsita asa, insa stie prea bine parerea mea despre clasa noastra politica :scratch:

Oricum mie i-mi place la nebunie cum a iesit, acum asteptam piesele de la cromat si dupa acea o asamblez si va pun niste poze de final.

:kali:

Taticul tau este foarte indulgent sincer te puneam sa alegi intre motocicleta si casa. Este Coltul comunistelor nu al comunistilor si se vorbste de motoare si mecanica nu politica. Sunt curios daca ai mai desena semnul daca ar fi luat de la bunica ta numai dintr-un loc 7000 butuci de vita de vie + case pravalie cizmarie etc. Tatal meu a fost preot si a primit ordin sa spuna in biserica sa iasa osenii ( niste tarani cu mania zgariatului cu cutitul si a omoratului)

la plug in prima zi de Pasti s-au luni sa nu mai fie in sat si n-a mai fost. Si putem comtimua am stat la coada 8 ore pt carne si n-am primit stii ca inseamna sa stai 8 ore in picioare nemiscat ? An de zile am fast dir adj nu puteam fi plin deoarece nu eram membru de partid si nu ma primeau ca nu aveam originea sanatoasa ( adjunctul facea cele mai nasoale munci pe gratis dir. plin lua banii). Au distrus clasa de intelectuali omorandu-i s-au ducandu-i la canal etc. Stateam 2 ore in parcare ca sa cumpar o cutie de nes. Halul in care arata Romania o datoram lor. Cand va trece cate un batran pe langa motocicleta nu m-as mira s-o scuipe ( as fece acelasi lucru dar nu-mi permite educatia).Pe unchiul Gabi preot cu doctoratul dat in limba latina la Vatican l-au inchis pentru 20 de ani deoarece nu a vrut sa treaca la religia ortodoxa. Cei mai tineri nu stiu nu cunosc insa a fost o dictatura asemanatoare cu a lui Hitler ale carui crime se cunosc dar a comunistilor nu prea.Comunistii il acuzau pe Hitler dar au facut acelasi lucru.

Numai bine(si scuze pentru poveste ca de fapt nu este decat ceva vopsea pe tabla)

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taticul tau este foarte indulgent sincer te puneam sa alegi intre motocicleta si casa. Este Coltul comunistelor nu al comunistilor si se vorbste de motoare si mecanica nu politica. Sunt curios daca ai mai desena semnul daca ar fi luat de la bunica ta numai dintr-un loc 7000 butuci de vita de vie + case pravalie cizmarie etc. Tatal meu a fost preot si a primit ordin sa spuna in biserica sa iasa osenii ( niste tarani cu mania zgariatului cu cutitul si a omoratului)

la plug in prima zi de Pasti s-au luni sa nu mai fie in sat si n-a mai fost. Si putem comtimua am stat la coada 8 ore pt carne si n-am primit stii ca inseamna sa stai 8 ore in picioare nemiscat ? An de zile am fast dir adj nu puteam fi plin deoarece nu eram membru de partid si nu ma primeau ca nu aveam originea sanatoasa ( adjunctul facea cele mai nasoale munci pe gratis dir. plin lua banii). Au distrus clasa de intelectuali omorandu-i s-au ducandu-i la canal etc. Stateam 2 ore in parcare ca sa cumpar o cutie de nes. Halul in care arata Romania o datoram lor. Cand va trece cate un batran pe langa motocicleta nu m-as mira s-o scuipe ( as fece acelasi lucru dar nu-mi permite educatia).Pe unchiul Gabi preot cu doctoratul dat in limba latina la Vatican l-au inchis pentru 20 de ani deoarece nu a vrut sa treaca la religia ortodoxa. Cei mai tineri nu stiu nu cunosc insa a fost o dictatura asemanatoare cu a lui Hitler ale carui crime se cunosc dar a comunistilor nu prea.Comunistii il acuzau pe Hitler dar au facut acelasi lucru.

Numai bine(si scuze pentru poveste ca de fapt nu este decat ceva vopsea pe tabla)

Numai bine

 

 

de acord cu totul in afara de o chestie: comunistii nu au facut aceleasi crime, au facut mai rau! pe langa crimele comise de lenin si stalin cele ale lui hitler erau joaca de copii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Nu mai judecati omul asa aspru,sint sigur ca nu are vreo simpatie pt.vreunul din personajele pictate pe rezervor. Totul e doar o imagine artistica,a vrut sa fie ceva iesit din comun. Dupa parerea mea e mai condamnabil sa porti in prezent un tricou pe care scrie "basescu Presedinte" decit sa postezi umbre nefaste ale istoriei pe rezervorul unei rusoaice clasice aduse cu pasiune la viata . MI-a facut placere sa-l zaresc pe prietenul Claudiu in foto. Unde a-ti lucrat la motocicleta,chiar in oras,in Pitesti ?

daca-mi permiti o sugestie,am vazut niste fotografii in postul de vinzare(i-mi pare rau ca vrei sa renunti la ea ),..scapa de saua de pasager si aparatoarea de noroi de la aripa din spate,cauta un stop decent si o sa aiba o linie mult mai frumoasa !

 

Sa auzim de bine si sa avem sarbatori fericite !

post-8289-1293005776_thumb.jpg

Editat de 13 Todesengel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...