Sari la conținut

Transaplina Enduro-tour 2008


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ce faci????

tradezi pegasul?

:)

 

 

bocanila e de vanzare...din pacate am tradat cauza cateva pagini mai in urma

 

vezi ca ne bate nasu ca iar o luam pe aratura :) subiectul topicului reloaded : plimbare KTM in wk :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bocanila e de vanzare...din pacate am tradat cauza cateva pagini mai in urma

 

vezi ca ne bate nasu ca iar o luam pe aratura :) subiectul topicului reloaded : plimbare KTM in wk :)

 

no stai sa citesc si io ca m-am grabit... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti amatoriii de:

- peisaje de munte salbatice si superbe;

- speologie (nivel amator);

- traseu soft/hard enduro

sunt bineveniti alaturi de noi pe Transaplina Enduro-Tour 2008 in perioada 5-7 septembrie 2008 (vineri-duminica - primul weekend din septembrie).

Buna dimineta tuturor!

Tocmai a inceput o noua saptamana de munca :blbl: si nu vreau sa va rapesc prea mult din timpul vostru ( aici am facut niste comentarii, zic eu, rautacioase, pe care le-am sters, ulterior ).

Vreau sa va fac o propunere; avand in vedere ca tot mai multi pasionati de motociclism, enduro sau nu, fac un traseu absolut magnific, prin peisaje, dar si prin spiritul de coeziune ce-l impune si-l implica echipei, datorita dificultatii lui, ma refer la "TRANSALPINA", va intreb daca sunteti de acord cu aparitia unui nou top "dedicat" acestui traseu. Sunt multe impresii, marturii si imagini ce pot fi grupate in acesta, bucurandu-i pe cei ce sunt interesati de acest traseu.

Evident, puteti veni cu idei proprii; sfaturi legate de echipament, abordarea anumitor portiuni si tot ceea ce credeti voi ca este necesar si util.

Am o singura pozitie personala pe care vreau s-o afirm; avand in vedere pasiunea, munca depusa si rezultatele acestora in "Transalpina Enduro Tour 2008", m-ar bucura mult ca acest topic sa fie initiat de " Dominator72' "

Va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi acest "post" si astept opiniile voastre. Cei care ma cunosc stiu ca nu ma voi supara daca nu sunt de acord cu mine, mai ales ca, din nefericire, eu cunosc acest traseu, doar din relatarile si fotografiile voastre.

Toate cele bune!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) iubitori de enduro nu am decat atat sa va zic : am facut wk asta transalpina cu pegasso ;)

 

 

a fost mai dificil decat in vara din cauza de umiditate iar la ultimul varf am dat de un strat de zapada lung de vreo 5 m si inalt de 1,5- 2 m..a fost show ca l-am sapat la o parte cu neste numere rosii ale unor prieteni care ne-au insotit cu 4 x 4.

 

super fain peisajul asa cum il stiti si super solicitant si traseul

 

la intoarcere am mers pe valea frumoasa si am iesit in paltinis - cei care stiu zona probabil ca se asteptau ca pe acolo sa nu fie noroaie...cum e de obicei. ei bine..se pare ca in perioada asta a anului se fac....si erau portiuni destul de intinse cu noroaie pana la jumatate de metru :D suuuuper fain

 

si dupa atata endureala...a venit mama ei de autostrada azi dimineata..cu ceata...si din motive "tehnice" nu am putut merge mai jos de 140 - 160 km/h - inconsitenta sau contiinciozitate? ca nu vroiam sa intarzii la berou.

 

 

pana una alta se pare ca asta va fi ultima tura de endureala pe anul asta....dar ce final frumos

 

cu poze revin un piculescu mai tarziu ca inca nu le am...dar muream de nerabdare sa va spun

 

@dominator72 .. cum fu nasicule pe la ktm? :blbl:

 

 

hai numai bine si sa ne vedem sanatosi :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) iubitori de enduro nu am decat atat sa va zic : am facut wk asta transalpina cu pegasso ;)

 

 

a fost mai dificil decat in vara din cauza de umiditate iar la ultimul varf am dat de un strat de zapada lung de vreo 5 m si inalt de 1,5- 2 m..a fost show ca l-am sapat la o parte cu neste numere rosii ale unor prieteni care ne-au insotit cu 4 x 4.

 

super fain peisajul asa cum il stiti si super solicitant si traseul

 

la intoarcere am mers pe valea frumoasa si am iesit in paltinis - cei care stiu zona probabil ca se asteptau ca pe acolo sa nu fie noroaie...cum e de obicei. ei bine..se pare ca in perioada asta a anului se fac....si erau portiuni destul de intinse cu noroaie pana la jumatate de metru :D suuuuper fain

 

si dupa atata endureala...a venit mama ei de autostrada azi dimineata..cu ceata...si din motive "tehnice" nu am putut merge mai jos de 140 - 160 km/h - inconsitenta sau contiinciozitate? ca nu vroiam sa intarzii la berou.

 

 

pana una alta se pare ca asta va fi ultima tura de endureala pe anul asta....dar ce final frumos

 

cu poze revin un piculescu mai tarziu ca inca nu le am...dar muream de nerabdare sa va spun

 

@dominator72 .. cum fu nasicule pe la ktm? :blbl:

 

 

hai numai bine si sa ne vedem sanatosi :(

 

Bine-ati revenit! Mi-ati dat ceva emotii, bata-va ...

Hai, repede cu fotografiile!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iubitori de enduro nu am decat atat sa va zic : am facut wk asta transalpina cu pegasso

 

Bravo, finutzooo! ;)

 

@dominator72 .. cum fu nasicule pe la ktm?

 

Pe KTM a fost cam asa:

In consecinta ( :blbl: ), pe mine ma dor doar: glezna stanga, degetele mari de la picioare (oare de ce-or fi vinete si putin cam umflate? :(), degetele de la mana dreapta si degetul mare de la mana stanga. Deci: nu ma doare capul si mai vreau cross-uiala & endureala. ;) (incepand de peste-o saptamana cand m-oi face bine). Cu alte cuvinte, nimic grav. Data viitoare promit sa ma echipez corespunzator: cizme de cross/enduro si genunchiere adevarate. Aviz "amatorilor" de senzatii tari fara protectii adecvate (cunoastem cativa pe aici, da' nu dam nume :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol se pare ca enduristii nu prea pot sa sara :() efectul enduro touring se vede in filmulete :lol: va invitam sa mergem in padure unde se fac antrenamente pt sarituri la pipera pt amatorii de sarituri :( sau parcul verdi dar cam putine rampe mai mult scari mai multe detalii pe topicul de supermoto poate veniti si cu noi motarzii la niste ture interesante :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol se pare ca enduristii nu prea pot sa sara :( ) efectul enduro touring se vede in filmulete :lol: va invitam sa mergem in padure unde se fac antrenamente pt sarituri la pipera pt amatorii de sarituri :( sau parcul verdi dar cam putine rampe mai mult scari mai multe detalii pe topicul de supermoto poate veniti si cu noi motarzii la niste ture interesante ;)

Corect, ai dreptate, nu prea stiu (inca) sa sara! Si de abia acum lansezi invitatia? Oricum, keep in touch! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce are? voi aveti cauciucuri intermediare asta in cel mai rau caz ..Aveti crampoane oricum si nu se compara cu ale noastre.... noi avem cauciucuri de strada eventual de dat pe pista...e clar ca pierdem aderenta usor daca e ud....dar daca e pamantul tare...nu avem treaba... la noi insa sunt ffff puternice motoarele :lol: si powersliderurile sunt cele mai distractive ...cu 40 km intre copaci cu viraje din scurt si sarituri scurte si rapide....(o sa iti scoata un zambet fortat de implinire) daca ale voastre sunt mai grele nu sariti f mult dar daca o sa vezi traseele de antrenamente ...O SA TE INTORCI!!!

Duminica o sa fim acolo ziua ca suntem liberi cu munca .Seara tarziu pe bezna ...e distractiv dar nu e usor sa vezi ce ai in fata daca sa mergi cu 50 pe bezna totala intre crengi ;) si speri sa aterizezi unde trebuie :(

Noi iesim si in seara asta acolo :( ne vedem la ramana la mec pe la ora 9 seara doritorii sa posteze la supermoto club sau sa ma sune la tel 0766.73.76.79 si o sa aveti parte de o disrtactie de neuitat! :lol:

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, finutzooo! :lol:

 

 

 

Pe KTM a fost cam asa:

In consecinta ( :( ), pe mine ma dor doar: glezna stanga, degetele mari de la picioare (oare de ce-or fi vinete si putin cam umflate? ;)), degetele de la mana dreapta si degetul mare de la mana stanga. Deci: nu ma doare capul si mai vreau cross-uiala & endureala. :( (incepand de peste-o saptamana cand m-oi face bine). Cu alte cuvinte, nimic grav. Data viitoare promit sa ma echipez corespunzator: cizme de cross/enduro si genunchiere adevarate. Aviz "amatorilor" de senzatii tari fara protectii adecvate (cunoastem cativa pe aici, da' nu dam nume :lol: )

 

 

Super fratilor, iar fierbe singele in mine ca nu am fost acolo cu voi, cat despre incident Sebi, un "clasic" scapat mana in gas se intampla des cand nu cunosti bine motorul pe care te dai, eu zic sa nu te descurajezi fata de enduro are si satisfactiile lui

 

Asfat Liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super fratilor, iar fierbe singele in mine ca nu am fost acolo cu voi, cat despre incident Sebi, un "clasic" scapat mana in gas se intampla des cand nu cunosti bine motorul pe care te dai, eu zic sa nu te descurajezi fata de enduro are si satisfactiile lui

 

Asfat Liber

 

Pai cine a zis ca se descurajaza? N-auzisi ca mai vrea si d-abia asteapta? :(

 

Da' ma gandesc eu ca, asa, cu timpul, incepi sa faci bataturi in locurile cu care dai de pamant, si nu te mai doare :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super fratilor, iar fierbe singele in mine ca nu am fost acolo cu voi, cat despre incident Sebi, un "clasic" scapat mana in gas se intampla des cand nu cunosti bine motorul pe care te dai, eu zic sa nu te descurajezi fata de enduro are si satisfactiile lui

 

Asfat Liber

Pai a zis cineva ca m-am descurajat? :( No way! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... la noi insa sunt ffff puternice motoarele

Un motor de enduro nu devine Supermoto doar daca-i schimbi rotile ca in cazul tau.Si cu 45 de cai nu cred ca al tau e mai puternic ca ale noastre unde minimul are 50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am priceput un lucru: de ce domnii admini imi sterg posturile.

postasem si poze si gata, nu mai vad nimic . lasa sebastiane ca te refaci. bafta

Da, e chiar ciudat, pentru ca iti raspunsesem si eu la mesajul respectiv si inclusiv raspunsul meu a disparut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu original nu este enduro ci Cross (este de competitie are 113 kg carburatorul trebuie verificat este aproape dublu cred ca este o greseala in manual cand scrie peste tot RACE sau RACING sau cand uleiul se schimba la 500km :( sa nu mai vb de kitul de lant special super moto ...cum ar fi o foaie cu 49 de dinti sunt doar o parte din modificarile pe care le are ;) oricum motocicleta mea din fabrica (fara modificarile supermoto care au fost facute in valuare de 2100e cu factura din jermanya) este pur de competitie for race only :lol: oricum ce rost are ...pana la urma ridderu face diferenta ce conteaza ca dupa cea mai mica miscare a gazului urmeaza o explozie de putere si se ridica pe o roata :lol:

 

 

nu am cautat sa imi iau un enduro tourer pt ca este mult prea puturos si risc sa adorm la ghidon asa ca mi-am luat pe asta mica de "45cai" sa le fac celor cu susper sportivele cu mana cand se chinuie sa tina pasu :( O sa ii cumpar si un set de roti cross pt vremurile ce vor urma

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dominator 72. asta pentru ca ne-am ramolit amandoi. eu am postat pe alt topic(unde ai mai pus filmuletul), adica HONDA NX650 Dominator =da? si acolo mi-ai raspuns. asa ca scuze adminilor. daca nu mi-am baut cafeaua ,de...

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dominator 72. asta pentru ca ne-am ramolit amandoi. eu am postat pe alt topic(unde ai mai pus filmuletul), adica HONDA NX650 Dominator =da? si acolo mi-ai raspuns. asa ca scuze adminilor. daca nu mi-am baut cafeaua ,de...

Eu bausem doua, dar m-am "infierbantat" cand am vazut ce-ai patit tu cu... "adminii" :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motor de enduro nu devine Supermoto doar daca-i schimbi rotile ca in cazul tau.Si cu 45 de cai nu cred ca al tau e mai puternic ca ale noastre unde minimul are 50.

 

 

stau si ma gandesc din ce in ce mai mult daca as putea sa clasez genul asta de motoare cu bmw f650 avand in vedere ca au mai putini cai ..dar totusi ma uit la filme de genul asta

http://www.youtube.com/watch?v=XFypY8_orAM...feature=related ...si ma gandesc tot mai mult la un bmw f650 cu roti de super moto pt ca e :( :( :lol: :lol: mai puternic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe antenutza o vad pe aici, dar nu zice nimic. o fii ocupata la job cu cautatul bretelelor ce-o face cu ele?

 

sunt ..citesc numai pt ca nu prea stau bine cu timpul....am nevoie de bretele ca in curand o sa umblu in poponetzul gol din cauza de motiv de pierdut kg pe coclauri :(

 

stau si ma gandesc din ce in ce mai mult daca as putea sa clasez genul asta de motoare cu bmw f650 avand in vedere ca au mai putini cai ..dar totusi ma uit la filme de genul asta
http://www.youtube.com/watch?v=XFypY8_orAM...feature=related ...si ma gandesc tot mai mult la un bmw f650 cu roti de super moto pt ca e mai puternic

 

bre nu ne stim...cred...dar filmuletul postat de tine mie mi se pare inconstienta si lipsa de respect - asemenea chestii nu se fac in plin trafic decat daca esti in cautare de admiratori...si cred ca ar fi cazul sa intelegem ca fiecare clasa de motor are o anumita destinatie...uite..chopperul..sosea luuuunga si cat mai dreapta. da..merge si pe coclauri dar nu este pentru asa ceva

 

la fel si f650 de care zici tu..este un enduro touring mai mult spre touring dupa umila mea parere.

 

stiu filmulete de pe net cu copchii care fac trasee de super moto cu africa de 750....se poate...daca ai spirit..dar de ce sa nu te bucuri pe deplin de o chestie si sa te chinui incercand sa compensezi minusurile de care ziceam mai sus?

 

parerea mea...

 

 

@ dominator72

 

ci faci nasicule? am auzit eu bine ca atentezi la bunurile nasei? ia zi drep...spirit de solidaritate..asa-i?

 

@ Ruxyque

 

all the kisses in the worl:D

 

hai numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre nu ne stim...cred...dar filmuletul postat de tine mie mi se pare inconstienta si lipsa de respect - asemenea chestii nu se fac in plin trafic decat daca esti in cautare de admiratori...si cred ca ar fi cazul sa intelegem ca fiecare clasa de motor are o anumita destinatie...uite..chopperul..sosea luuuunga si cat mai dreapta. da..merge si pe coclauri dar nu este pentru asa ceva

 

la fel si f650 de care zici tu..este un enduro touring mai mult spre touring dupa umila mea parere.

 

stiu filmulete de pe net cu copchii care fac trasee de super moto cu africa de 750....se poate...daca ai spirit..dar de ce sa nu te bucuri pe deplin de o chestie si sa te chinui incercand sa compensezi minusurile de care ziceam mai sus?

 

parerea mea...

 

tocmai asta vroiam sa zic si eu super moto nu se poate face din orice mobra la intamplare doar daca i se schimba rotile ...dar una lume asta crede :( super moto tocmai din motoarele de competie gen wr sau exc se convertesc cel mai bine

 

 

 

deci cine este amator de sarituri si enduro un pic mai hard pt amortizoare ...vizitati topicul super moto club unde ne strangem usur usor pt genul asta de activitati

duminica cel mai sigur mergem in locuri de genul pe timp de zi in rest in timpul saptamanii din cauza joburilor ne rezumam a le alerga noaptea la greu ..:( va asteptam cu placere bafta mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cine este amator de sarituri si enduro un pic mai hard pt amortizoare ...vizitati topicul super moto club unde ne strangem usur usor pt genul asta de activitati

duminica cel mai sigur mergem in locuri de genul pe timp de zi in rest in timpul saptamanii din cauza joburilor ne rezumam a le alerga noaptea la greu ..:( va asteptam cu placere bafta mare!

 

 

da si tu un link..asta pentru astia cu mai putin timp la dispozitie sa bantuie ...mama ei de plantatie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...