Sari la conținut

Transaplina Enduro-tour 2008


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

te astept io la gara :laugh: :) :)

 

 

pozeeeeee!

 

primele de proba :D

 

.

Shogore, nu rade, ca, vrei - nu vrei, ai sa ma astepti, ca habar n-am de Sibiu. Am trecut de "n" ori prin oras, da' numa' in drum spre Cluj; nu stiu decat drumu' drept.

Faine rau pozele! Ca toate celelalte, de altfel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Probabil ca sambata va fi tot in Sibiu; eu pe la 09 - 09:30 plec din Pitesti si am de gand sa ma intorc pe la 16 - 17. Daca merge cineva cu mine, bine, daca nu, nu-i bai.

eu nu cred ca pot sa vin ca ma duc la o nunta.La ora 14 e cununia civila , la 18 biserica, si deci...poate trec Duminica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"neatza" :)

 

eu azi pe la un 14 ... o intind spre sibiu... care mai vrei sa vii buzz me, o sa fiu acasa pana pe la 13.

 

enduristule... sa nu fie prea mare oboseala - parerea mea - lasa...ca dam o semnatura si pt tine :)

 

marook ... poi te asteptam astia care o ne stim daca e...numai sa anunti cand ajungi si daca e dimineatza sa ma pot trezi eu :laugh:

 

hai o zi usoara si un wk relaxant

 

bafta

Editat de antenutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala-i magar sau cal?

Daca te referi la pozele mele, e un manz. Nu murise inca, dar ...

 

Sevus!

Iti multumesc mult pentru filmulet!

Stii experimentul acela in care se implantasera ceva electrozi in creierul unui caine, parca? Erau doua pedale; daca apasa pe una, electrozii il curentau, daca apasa pe cealalta ii creau o senzatie de placere maxima. A apasat pe pedala cu placerea pana la epuizare! Asa fac eu de cand ai postat filmul. L-am revazut de "n" ori!

Imi pare rau ca nu ne-am cunoscut; poate anul viitor.

Diana, colega mea de apartament ..., te intreaba cati km are drumul ( cel neasfaltat, din munti )?

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 motoare si un pizdomobil..................plescoi stie de ce..................

 

 

 

 

Esti de acord cu mine ca daca o iei invers ... dinspre Obarsia Lotrului spre Ranca... nu ajungi usor... cel putin cu motoarele pe care le-am vazut eu in filmulete.

 

Eu am facut acelasi traseu acum o luna ... cu inca 3 prieteni.

E frumos acolo. Dar sunt sectoare dificile pentru un motor de 200kg.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naaais...

Ma intreb cum de a iesit asa o claritate pe You Tube . Am vazut si alte postari dar niciodata asa de clare. O fi camera performanta? O fi vreo jmecherie la compresie?

Camera dupa cate am vazut e din cele care se monteaza pe casca ...nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naaais...

Ma intreb cum de a iesit asa o claritate pe You Tube . Am vazut si alte postari dar niciodata asa de clare. O fi camera performanta? O fi vreo jmecherie la compresie?

Camera dupa cate am vazut e din cele care se monteaza pe casca ...nu?

 

da

este un vio pov de 600 de euro speciala pt asa ceva

dar claritatea sa stii ca este data si de la aerul rarefiat

exact asta am patit si la 2800 m in alpi pe grosglokner

oricum am filmat cam 15 ore in excursia asta de 2 zile de pe transalpina si transfagarasan

uite aici si da pe butonul de calitate normala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

este un vio pov de 600 de euro speciala pt asa ceva

dar claritatea sa stii ca este data si de la aerul rarefiat

exact asta am patit si la 2800 m in alpi pe grosglokner

oricum am filmat cam 15 ore in excursia asta de 2 zile de pe transalpina si transfagarasan

uite aici si da pe butonul de calitate normala

 

 

Supertare ca ai pus din filmele facute de tine, dar de ce nu pui si din cele facute cu camera lui Mae? ca acolo v-am filmat de sus, de jos, de la distanta, pe toti si pe fiecare in parte......sunt citeva secvente foaret dragutze (zic eu)

 

PS Pentru cine recunoaste in ultimul din grupul celor trei filmuletze: ale sunt "treptele" alea de piatra despre care se tot vorbeste?

Editat de guy_ana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incet, incet, se raresc "post"-urile pe acest topic. Pacat! Mare pacat!

Am cautat pe net mai multe informatii despre Transalpina / Drumul Regelui / Poteca Dracului / Coridorul IV Strategic Roman ...

Iti vine sa versi vazand ca au transformat totul, TOTUL in tara asta intr-un troc politic jegos! Iti vine sa-i scuipi, nu intre ochi, direct in gura, pe toti, cu promisiunile lor de asfaltare, amenajare etc, etc, cu tot! Norocul meu si, probabil, al multora dintre voi, ca nu-si vor tine promisiunile si ca acest drum va ramane multa vreme de aici inainte neatins de buldozere, peisajele vor ramane nebrazdate de firele de inalta tensiune, ca niste cicatrici oribile, care sa alimenteze camerele confortabile ale posesorilor de Q7, X5 s.a.m.d., iubitori de ... muzica clasica, evident ...

Asfalt (???) uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa iesire ... :bounce:

 

Postez si eu Slide-urile din turele de pe TransALPina de anu asta !

 

Prima tura am facut in 30 Mai - 1 Iunie !

Din " pacate " de data asta nu am reusit sa trece din cauza zapezii ... dar a fost frumos oricum ! :laugh: plimbarea a contat !

 

Aici puteti vedea si Pozele

 

Slide Part 1 ...

 

Slide Part 2 ...

 

Iar a doua cand am mers pe data de 5 Iulie , am trecut ! A fost total altfel peisajul , fara zapada ! A fost foarte frumos si interesant ...

 

Aici puteti vedea Pozele din aceasta tura !

 

Slide Part 1 ...

 

Partea a doua este Transfagarasanul ... Slide Part 2 ...

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din iesirea noastra mai sunt de strans materialele de la Sebi

 

 

:rolleyes: stiu ca lucreaza la ele.

 

 

si mai stiu si ca vrea sa participe la concursul ala de la biker's...care stai in wk in bucuresti...dati-i un telefon sa mergeti sa faceti galerie acolo :cheers:

 

 

un wk frumos, numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: stiu ca lucreaza la ele.

 

 

si mai stiu si ca vrea sa participe la concursul ala de la biker's...care stai in wk in bucuresti...dati-i un telefon sa mergeti sa faceti galerie acolo :cheers:

 

 

un wk frumos, numai bine

Aha deci Sebi vrea sa-mi faca concurenta la Biker"s

Bineee

Maine ma duc sa descarc filmul meu in calculatorul lor.

Multumesc pe aceasta cale lui Laurentiu ca nu stiu cum asi fi transportat 14 GB fara HD-ul lui.

Sebi ,daca castigi faci cinste iar daca castig eu fac eu cinste asa cum am vorbit.

Ideea e ca oricum bem.Chiar si daca pierdem amandoi ,bem de suparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha deci Sebi vrea sa-mi faca concurenta la Biker"s

Bineee

Maine ma duc sa descarc filmul meu in calculatorul lor.

Multumesc pe aceasta cale lui Laurentiu ca nu stiu cum asi fi transportat 14 GB fara HD-ul lui.

Sebi ,daca castigi faci cinste iar daca castig eu fac eu cinste asa cum am vorbit.

Ideea e ca oricum bem.Chiar si daca pierdem amandoi ,bem de suparare.

Sa traiasca concurentzaaaa! :cheers: Stimate concurent, ma reprezinti si pe mine in seara asta, daca tot mergi acolo? Asta asa, ca sa fie "concurenta neloiala" :rolleyes:

 

Bafta si tie si mie si abia astept sa sarbatorim impreuna oricare dintre evenimente: premiul tau, premiul meu sau consolarea noastra :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiasca concurentzaaaa! :cheers: Stimate concurent, ma reprezinti si pe mine in seara asta, daca tot mergi acolo? Asta asa, ca sa fie "concurenta neloiala" :rolleyes:

 

Bafta si tie si mie si abia astept sa sarbatorim impreuna oricare dintre evenimente: premiul tau, premiul meu sau consolarea noastra :laugh:

 

Am sa votez pentru tine diseara!

Sa-mi spui ce cuvinte sa spun in numele tau daca castigi. Cui sa multumes etc. :lol: Stii tu ...ca la Oscar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Va rog sa ma iertati pentru off-topic, dar poate cunoasteti pe cineva care vrea o pereche de ghete Alpinestars Vector 2007 ( enduro / off-road ), noi, nr. 43 ( dar merg mai bine pe 42 ), la 700 RON ( non-negociabil ). Ghetele sunt perfecte, dar le vand pentru ca eu am comandat negre, de la fc-moto mi le-au trimis alb cu negru :grinbandit: , iar returul ma costa prea mult :blink: .

Va multumesc si va rog, inca o data, sa ma iertati pentru off-topic!

post-21614-1222066814_thumb.jpg

post-21614-1222066840_thumb.jpg

post-21614-1222066854_thumb.jpg

post-21614-1222066871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am ajuns si noi acasaaaa! (in urma cu trei seri, ce-i drept)

 

Noi, adica: Ruxique - pasagera lui Dominator72 si eu, pilotul.

 

Din pacate, Domi a noastra inca este la Sibiu si plange dupa noi, dupa autorizatia de reparatie si dupa ceva piese. :agree:

 

Cu toate ca excursia noastra pe Translpina a fost o experienta deosebit de placuta si reusita, eu si Ruxique am avut un accident stupid in noaptea de 06.09.2008, langa Paltinis. Mai multe detalii despre accident gasiti aici.

 

Daca e sa vorbim despre excursie, pot sa va spun ca am avut ocazia sa cunosc cu aceasta ocazie (deoarece toti cei care am mers in aceasta excursie nu ne-am cunoscut fizic decat cu 3 zile inainte, cand am pus la cale detalii) motociclisti (includem aici si pasagerii lor) de mare clasa! Atat ca piloti cat si - mult mai important - ca oameni!

 

Cu siguranta relatiile care s-au format intre noi vor dura!

 

Cu toate ca ne-am strans motociclisti cu varste cuprinse intre 20-si-un-pic si peste 40 de ani, de diferite sexe, cu motociclete din clase diferite (ma refer aici la doua choppere, street, enduro, touring, dar dominante fiind... Honda Dominator :) ), ne-am inteles perfect in fiecare moment in care am fost impreuna.

 

Pot sa va spun, cu mana pe inima, ca cei care v-ati indoit ca Antenutza va putea face Transalpina cu Viroaga ei de 250, ei da, v-ati inselat amarnic! Fata a mers fantastic, chiar daca-i tzopia spatele la greu pe bolovani, a trecut prin rauri fara nicio greatza si, in plus, a mers fara ambreiaj jumatate din Transalpina si restul drumului pana acasa (basca, cateva plimbari Sibiu-Paltinis-Sibiu-Paltinis-Sibiu)!

 

La fel de bine a mers cu Kawa lui (de 250, tot chopper) si Grindboy_rol! Retineti, amandoi incepatori: Antenutza 3 luni de permis si 7000km iar Grindboy_rol la prima motocicleta, luata cu 3 sapatmani inainte! Doua choppere, doi incepatori, nicio problema! (sau aproape, insa minore :goodposting: ).

 

Va multumesc tuturor care ati fost impreuna cu noi, alaturi de noi, dar si dupa noi (Ianachim si trupa :kiss: ).

 

Au participat urmatorii (in ordine alfabetica):

- Antenutza - B - Virago 250

- Cristi cu Transalpul (nu stiu daca are nick pe forumul acesta) - B - Honda Transalp

- Celalalt baiat cu Transalpul si pasagera (nu stiu daca are nick pe forumul acesta) - B - Honda Transalp

- Dominator72 si Ruxique pasagera - B - Honda Dominator

- Dorisforzainter - SB - Honda Dominator

- Enduristul (si "Endurista" - respectiv pasagera si sotia acestuia) - B - BMW F650

- Evol - BV - BMW RS1100

- Grindboy_rol - B - Kawa 250

- Kinezu - BV - BMW F650

- Marinel31 - DB - Honda Dominator

- Marook - AG - Yamaha FZ6 Fazer

- Moshulik - B - Yamaha FZ6 Fazer

- NaeL - B - BMW F650GS

- Tracul - B - Honda Dominator

 

(sper ca n-am omis pe nimeni :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine Sebi si Ruxi, ma bucur imes ca ati ajuns acasa si de asemenea ma bucur pentru echipa care s-a format in aceasta tura cu adevarat oameni de calitate si adevarati motocilisti in spiritul adevarat de motociclist.

Tura cu adevarat una foarte reusita cu toate evenimentele ei, cum spunea un prieten bun "Tot raul spre bine"

 

Cum vorbeam noi Sebi ar trebui sa deschidem un topic, "drumuri periculoase" sau ceva de genul, unde sa inscriem toate drumuri cu astfel de pericole si proiecte in acest sens, asa putem aduce o actiune corectiva pentru indepartarea problemei noastre.

 

o zi buna

Asfalt Liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...