Sari la conținut

Transaplina Enduro-tour 2008


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

bre nu ne stim...cred...dar filmuletul postat de tine mie mi se pare inconstienta si lipsa de respect - asemenea chestii nu se fac in plin trafic decat daca esti in cautare de admiratori...

Stai linistita Antenutza ca nu el era in filmuletz.Eu il cunosc din nefericire si pot sa spun ca de-abea i s-a uscat cerneala pe permis (1An) si nu ar fi in stare sa imite ceea ce fac cei din film.E baiat linistit dar ii place sa se dea mare.Pacat ca nu poate sa mearga cu noi pe coclauri ca sa poata face comparatie.Nu ca nu ar urca panta cu niste roti de enduro dar motorul lui nu prinde mai mult de 100 km/h

Si hai sa nu transformam asta in polemica pe forumul nostru drag.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

adevarul ca sunt baiat cuminte si motorul meu nu prinde nici macar 80 si din pacate e si mai slab cu f650 ST care e facut special pt enduro (enduro st = drum forestier cu mici gropi) :(

 

domnul endurist cand se mai scoate bmw-ul si se sterge praful de pe el sa ma chemati si pe mine poate facem niste teste la scuterasu meu :() eventual care prinde primu 170 pardon ...100 ok? si eventual daca tot e dual sport sa incercam ambele motoare si la niste sarituri dar sa veniti si cu niste simeringuri si ulei ca bavarezu cred ca o sa lesine :lol: acum ma retrag pe topicul meu de baieti cuminti care merg cu mobrele cu max 100

 

 

 

ps sunt convins ca am mai multi km pe 2 roti intr-un an decat d-vostra de cand aveti motocicleta :lol: dar experienta se numara in ani de cand avem plasticul in portofel fara motor nu in km facuti ;)

 

 

o zi la fel de buna

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita Antenutza ca nu el era in filmuletz.Eu il cunosc din nefericire si pot sa spun ca de-abea i s-a uscat cerneala pe permis (1An) si nu ar fi in stare sa imite ceea ce fac cei din film.E baiat linistit dar ii place sa se dea mare.Pacat ca nu poate sa mearga cu noi pe coclauri ca sa poata face comparatie.Nu ca nu ar urca panta cu niste roti de enduro dar motorul lui nu prinde mai mult de 100 km/h

Si hai sa nu transformam asta in polemica pe forumul nostru drag.

 

 

adevarul ca sunt baiat cuminte si motorul meu nu prinde nici macar 80 si din pacate e si mai slab cu f650 ST care e facut special pt enduro (enduro st = drum forestier cu mici gropi) :(

 

domnul endurist cand se mai scoate bmw-ul si se sterge praful de pe el sa ma chemati si pe mine poate facem niste teste la scuterasu meu eventual care prinde primu 170 pardon ...100 ok? si eventual daca tot e dual sport sa incercam ambele motoare si la niste sarituri dar sa veniti si cu niste simeringuri si ulei ca bavarezu cred ca o sa lesine acum ma retrag pe topicul meu de baieti cuminti care merg cu mobrele cu max 100

 

 

 

ps sunt convins ca am mai multi km pe 2 roti intr-un an decat d-vostra de cand aveti motocicleta dar experienta se numara in ani de cand avem plasticul in portofel fara motor nu in km facuti

 

 

o zi la fel de buna

 

 

woooow...chill guys.

 

eu imi exprimam parerea. nu dadeam cu barda..zau.

@ enduristul...si ce-are a face ca nu prinde mai mult de 100 km/h? eu mai tare de 80 km/h nu am mers pe coclauri si atunci eram pasager ca eu personal mai sus de 70 nu i-am dat....

 

nu incercam sa nasc o disputa :lol:

 

si vis-a-vis de vechime de permis...in opinia mea conteaza km facuti pentru ca acolo se masoara "greutatea" motoretistului/tei

 

@CrashTestPilot

 

mie una mi s-a parut foarte faina interventia ta...atata timp cat aici s-a format asa o gasca de uamini care isi impart parerile si sunt si tentatii de endureala mai zdravana..super faina initiativa ta. poate ne gasim pentru o tura faina prin tara :lol:

 

planurile de viitor de cuplu includ neste doua bucati cross uri pentru coclauri ;)

 

hai numai bine si sa nu uitam ca e democratie..corect?

 

off topic : tot ma plangeam eu ca nu apuc sa respir pe plantatie..ei bine mi-a picat sistemul...a trebuit sa reinstalez office-ul si uite asa de vreo 2 ore stau si citesc forumuri :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu imi exprimam parerea. nu dadeam cu barda..zau.

@ enduristul...si ce-are a face ca nu prinde mai mult de 100 km/h? eu mai tare de 80 km/h nu am mers pe coclauri si atunci eram pasager ca eu personal mai sus de 70 nu i-am dat....

 

nu incercam sa nasc o disputa

 

si vis-a-vis de vechime de permis...in opinia mea conteaza km facuti pentru ca acolo se masoara "greutatea" motoretistului/tei

 

@CrashTestPilot

 

mie una mi s-a parut foarte faina interventia ta...atata timp cat aici s-a format asa o gasca de uamini care isi impart parerile si sunt si tentatii de endureala mai zdravana..super faina initiativa ta. poate ne gasim pentru o tura faina prin tara

 

planurile de viitor de cuplu includ neste doua bucati cross uri pentru coclauri

 

hai numai bine si sa nu uitam ca e democratie..corect?

 

off topic : tot ma plangeam eu ca nu apuc sa respir pe plantatie..ei bine mi-a picat sistemul...a trebuit sa reinstalez office-ul si uite asa de vreo 2 ore stau si citesc forumuri :(

 

 

asa ziceam si eu km dau experienta nu anii de stat pe bara cu carnet

PS motardu meu are top speedul testat de mine pe autostada mai mare cu 10 km decat al lesinatului bavarez al domnului endurist :( deci nici la drum lung nu are sanse :lol:

abia astept sa gasim adepti de HARD enduro nu de touring pe asfalt acum sa plec la munca si nu are rost sa mai antrenez discutii asa ca va asteptam pe topicul nostru pt detalii sau aveticontactul meu pe privat si vb sall all si vreme cat mai buna si mai calda pt cat mai multi km

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ziceam si eu km dau experienta nu anii de stat pe bara cu carnet

PS motardu meu are top speedul testat de mine pe autostada mai mare cu 10 km decat al lesinatului bavarez al domnului endurist deci nici la drum lung nu are sanse

 

 

eeeeee...una e sa iti exprimi parerea alta e sa jignesti.

 

cred ca ideea pe care ai avut-o mai devreme sa te retragi era grozava.

 

hai numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ziceam si eu km dau experienta nu anii de stat pe bara cu carnet

 

PS motardu meu are top speedul testat de mine pe autostada mai mare cu 10 km decat al lesinatului bavarez al domnului endurist :( deci nici la drum lung nu are sanse :(

abia astept sa gasim adepti de HARD enduro nu de touring pe asfalt acum sa plec la munca si nu are rost sa mai antrenez discutii asa ca va asteptam pe topicul nostru pt detalii sau aveticontactul meu pe privat si vb sall all si vreme cat mai buna si mai calda pt cat mai multi km

 

daaa si marmota invelea ciocolata in staniol

 

1: motorul de 400 cmc -urla ca toti dracii pe autostrada si NU prinde 170 mai ales cu roti mai mici

2. BMW-ul meu e GS nu ST si prinde 170 te asigur.Pacat ca tu nu ai loc si de pasager ca si-ar rupe si ala poponeatza pe saua aia dar nu are loc.

3. nu ai tu de unde sa stii cati KM am facut eu pe motor atata timp cat nici nu te-ai nascut cand eu ma dadeam pe mobre.

4. in minunata ta experienta de un an cam 4 luni a fost frig si zapada,vreo 3 luni l-ai tinut in service ,doua luni (cumulate) nu aveai bani de benzina si de restul te-ai plimbat in Bucuresti si la Cheia .A era sa uit ,ai mers pe bicicleta .Uau cati km ai facut, 5000?.Ei afla ca eu am cam 50.000.Daca stii tu mai bine ca se pune praful pe ea insemna ca ma urmaresti zilnic.

5.daca vrei continuam discutia pe celalalt forum Supermoto.Poate e lumea interesata sa afle mai multe.

6.si ai grija la Gramatica ca m-ai ametit.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ziceam si eu km dau experienta nu anii de stat pe bara cu carnet

PS motardu meu are top speedul testat de mine pe autostada mai mare cu 10 km decat al lesinatului bavarez al domnului endurist :( deci nici la drum lung nu are sanse :lol:

abia astept sa gasim adepti de HARD enduro nu de touring pe asfalt acum sa plec la munca si nu are rost sa mai antrenez discutii asa ca va asteptam pe topicul nostru pt detalii sau aveticontactul meu pe privat si vb sall all si vreme cat mai buna si mai calda pt cat mai multi km

 

@CrashTestPilot: Chiar te rog sa continui discutiile off-topic pe cale privata sau pe alt topic. Precum ai observat (daca ai citit cu atentie si paginile din urma) pe acest topic s-a discutat despre plimbarea pe Transalpina si apoi s-au schimbat opinii on-topic sau foarte apropiate, nicidecum nu ne-am atacat unii pe altii din diferite motive. Daca ceilalti au reusit sa pastreze spiritul friendly al acestui topic sunt convins ca poti si tu. Iti multumesc pentru intelegere.

 

@Antenutzo: Pe cand crezi ca vom putea vedea fotografii din categoria "Transalpina Re-loaded si inzapezita"? :lol: Abia asteptam sa revenim on-topic! :( (si da, am pus stapanire temporar pe "bunurile" nashei ;))

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum ca toata lumea mentine tonul frendly ...o sa il pastrez si eu decat sa incep cu experiente penibile din fiecare excursie si experienta ...din momentul asta o sa ignor fiecare iesire copilaroasa si fara motiv strict personala

 

 

Deci, cum am inceput sa postez pe topicul asta pe care nu am de gand sa il stric pt ca cineva ia totul personal fara ambsolut nici un motiv....va invit si la iesiri hard enduro ...pt doritori (pe cine il tine mobra si doreste) cred ca duminica cel mai sigur (desi si pana atunci ne vom intalnii aproape zilnic dar dupa 8-9) undeva prin padure in zona pipera ca reper unde sunt amenajate locuri pt test drive cred de cei de la husqvarna sunt rampe maricele si adancituri in pamant ce depasesc si 3 m in unele locuri pamantul este bine batatorit si este format un traseu. Noi cei cu super moto am reusit sa aruncam mobrele destul de bine pe acolo cred ca voi cei care aveti cramponate pneurile o sa aveti probabil parte si de mai multa distractie si aderenta :( deci ne vom auzi pe topicul super moto daca vreti nu mai "invadez teritoriul nimanui" .

 

 

 

o seara buna eu am iesit de la munca deja si fug la un mic motard fun eventual iar in padure la locul de mai sus mentionat bye all!

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bye bye

oricum e suspect ca dintre toate topicurile posibile pe acest forum,inclusiv Coltul enduristilor unde e plin de enduristi,tu ai ales sa faci invitatii si sa te dai mare doar pe acest topic unde scriam eu.Ai fi putut sa faci asta fara sa jignesti enduristii de aici ca nu stiu sa sara cu mobrele.

Dar bine ca ai plecat si sper sa RAMAI PLECAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cautat sa imi iau un enduro tourer pt ca este mult prea puturos si risc sa adorm la ghidon asa ca mi-am luat pe asta mica de "45cai" sa le fac celor cu susper sportivele cu mana cand se chinuie sa tina pasu :( O sa ii cumpar si un set de roti cross pt vremurile ce vor urma

 

 

auzi domnle!!!! cum iti permiti sa pui o poza la avatar cu kkm??? tradezi Honda? ai motive? sau iti plac portocalele mai nou?

;) :lol:

 

pt. domnu dominator 72 pe ktm era vorba.

 

te amendez cum treci de v. oltului. te amendez cu o bere ca ai incalcat constitutia HRC

 

:drums:

 

:( iubitori de enduro nu am decat atat sa va zic : am facut wk asta transalpina cu pegasso :wink:

 

 

antenuta unde-i valea frumoasa? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu imi exprimam parerea. nu dadeam cu barda..zau.

@ enduristul...si ce-are a face ca nu prinde mai mult de 100 km/h? eu mai tare de 80 km/h nu am mers pe coclauri si atunci eram pasager ca eu personal mai sus de 70 nu i-am dat....

 

nu incercam sa nasc o disputa

 

si vis-a-vis de vechime de permis...in opinia mea conteaza km facuti pentru ca acolo se masoara "greutatea" motoretistului/tei

 

@CrashTestPilot

 

mie una mi s-a parut foarte faina interventia ta...atata timp cat aici s-a format asa o gasca de uamini care isi impart parerile si sunt si tentatii de endureala mai zdravana..super faina initiativa ta. poate ne gasim pentru o tura faina prin tara

 

planurile de viitor de cuplu includ neste doua bucati cross uri pentru coclauri

 

hai numai bine si sa nu uitam ca e democratie..corect?

 

off topic : tot ma plangeam eu ca nu apuc sa respir pe plantatie..ei bine mi-a picat sistemul...a trebuit sa reinstalez office-ul si uite asa de vreo 2 ore stau si citesc forumuri :(

 

 

 

asa ziceam si eu km dau experienta nu anii de stat pe bara cu carnet

PS motardu meu are top speedul testat de mine pe autostada mai mare cu 10 km decat al lesinatului bavarez al domnului endurist :( deci nici la drum lung nu are sanse :lol:

abia astept sa gasim adepti de HARD enduro nu de touring pe asfalt acum sa plec la munca si nu are rost sa mai antrenez discutii asa ca va asteptam pe topicul nostru pt detalii sau aveticontactul meu pe privat si vb sall all si vreme cat mai buna si mai calda pt cat mai multi km

la revedere papitoiule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mey profesore, si enduro touring are farmecul si utilitatea sa... de aceea sunt facute atat de multe modele si in clase diferite. lumea e diversificata. ce bine ca nu adormi la ghidon... :(

oricum, esti meserias dupa vorbe. te-am vazut la red bull romaniacs. erai cumva accidentat? :(

 

 

nu vreau sa incep sa intru in detalii urmareste disputa personala de mai sus si referirea la motocicleta.. referirea era doar ca domnul endursitul crede ca detine cine stie ce motocicleta de enduro care defapt este decat un tourer si atat si facea din necunostiinta de cauza referiri eronate asupra motocicletei mele (doar ca un misto f prost)..pe care sunt f convins ca nu este in stare sa o stapaneasca (mai ales cu ale lui calitati de offroad stie el f bine la ce ma refer). nu mai interveniti aiurea fara sa cititi discutiile si sa nu revin cu inca un reply si pt domnul de mai jos pe care il sfatuiesc sa mentina un ton politicos pt ca nu ne cunoastem si nici nu vad logica sa se implice intr-o discutie care, cu siguranta il depaseste referitor la motivul disputei

 

pt domnul enduristul aceasta iesire fara rost si lipsita de noima are motive personale si doar personale. greu de inteles..... in fine va rog nu va mai implicati aiurea am zis ca nu o sa mai postez aici desi nu vad nici o logica pt ca nu este un grup sau o bisericuta ci doar un topic pt iesiri pe transalpina ceea ce m-ar tenta si pe mine dar in fine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doua pagini degeaba. Avem o tara prea frumoasa(exceptie orasele), asa ca avem ce discuta, nu? trasee pentru la anul, poze ,harti,locatii cu monumente care merita vizitate. etc. CHIAR AVEM CE DISCUTA, nu credeti? E iarna, motocicletele trec la hibernat, mai bine schimbati subiectul cu unul de actualitate. Conservarea si ce trebuie facut pe la ele pt a fii ok in primavara. Eventual ce piese de rezerva trebuie luate acum pt a nu avea surprize in sezonul cald. avem o gramada de subiecte de discutat. Cel putin eu mai invat ceva din experienta voastra(recunosc acest lucru fara sa imi fie rusine). Asa ca....?...........

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa incep sa intru in detalii urmareste disputa personala de mai sus si referirea la motocicleta.. referirea era doar ca domnul endursitul crede ca detine cine stie ce motocicleta de enduro care defapt este decat un tourer si atat si facea din necunostiinta de cauza referiri eronate asupra motocicletei mele (doar ca un misto f prost)..pe care sunt f convins ca nu este in stare sa o stapaneasca (mai ales cu ale lui calitati de offroad stie el f bine la ce ma refer). nu mai interveniti aiurea fara sa cititi discutiile si sa nu revin cu inca un reply si pt domnul de mai jos pe care il sfatuiesc sa mentina un ton politicos pt ca nu ne cunoastem si nici nu vad logica sa se implice intr-o discutie care, cu siguranta il depaseste referitor la motivul disputei

 

pt domnul enduristul aceasta iesire fara rost si lipsita de noima are motive personale si doar personale. greu de inteles..... in fine va rog nu va mai implicati aiurea am zis ca nu o sa mai postez aici desi nu vad nici o logica pt ca nu este un grup sau o bisericuta ci doar un topic pt iesiri pe transalpina ceea ce m-ar tenta si pe mine dar in fine...

 

Atata timp cat topicul este public, se poate implica oricine in discutie, cum te-ai "implicat" si tu dealtfel, doar ca sa-ti bati joc. Da, e topic despre Transalpina, deci bataia ta de joc la adresa unui tip de motor si la experienta cuiva ti se pare ca au legatura cu subiectul? Si totusi continui cu asta! Daca ai ceva de spus despre Transalpina, foarte bine. Daca ai intrat aici doar ca sa-ti bati joc de noi, si in mod special de Enduristul, o sa-l citez pe prietenul de mai sus si o sa-ti spun "pe un ton politicos": la revedere papitoiule! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

penibil ca lumea nu stie sa citeasca si se baga in seama dar daca va place sa va bagati aiurea in seama...decat o singura persoana a inteles se pare ce am vrut sa zic de pe topicul asta la revedere va zic si eu ......(cuv urat) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

penibil ca lumea nu stie sa citeasca si se baga in seama dar daca va place sa va bagati aiurea in seama...decat o singura persoana a inteles se pare ce am vrut sa zic de pe topicul asta la revedere va zic si eu ......(cuv urat) !

La revedere papitoiule...de 120 kg,si nu te speria ca nu o sa te chemam niciodata pe Transalpina cu bicicleta ta pe care eu nu pot sa o stapanesc ca doar tu ai invatat sa o stapanesti in timpul record de 2 saptamani.Ai uitat ca ai plecat de la scuter,apoi un cacao de kavasaki cu care ai cazut si l-ai facut praf,iar apoi cazatura de Suzuki care a stat doar in service.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La revedere papitoiule...de 120 kg,si nu te speria ca nu o sa te chemam niciodata pe Transalpina cu bicicleta ta pe care eu nu pot sa o stapanesc ca doar tu ai invatat sa o stapanesti in timpul record de 2 saptamani.Ai uitat ca ai plecat de la scuter,apoi un cacao de kavasaki cu care ai cazut si l-ai facut praf,iar apoi cazatura de Suzuki care a stat doar in service.

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antenuta unde-i valea frumoasa?

 

 

razvan aici .....antenutza nici nu stie pe unde a fost valea frumoasa este intre lacul oasa(zona sebes)si valea sadului (sibiu) si este valea aceea din povestirile lui sadoveanu cit despre poze urmeaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

Pe la Ciolpani, dar nu numai, va urcarati careva pe un 690 Enduro? Cum e?

P.S. pentru Razvan: nu tradez Africana; vreau doar niste informatii pertinente ... :(

:(

530 a fost cel mai mare. E usor si puternic. Si violent. Mai ales daca te uita Dumnezeu cu mana-n gaz cand urci pante abrupte in scarite. Oricum, intr-a doua (de exemplu), te dai pe-o roata instantaneu daca bruschezi putin gazul, chiar si daca e subturata. Oricum, recomand. Recomand mare atentie! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La revedere papitoiule...de 120 kg,si nu te speria ca nu o sa te chemam niciodata pe Transalpina cu bicicleta ta pe care eu nu pot sa o stapanesc ca doar tu ai invatat sa o stapanesti in timpul record de 2 saptamani.Ai uitat ca ai plecat de la scuter,apoi un cacao de kavasaki cu care ai cazut si l-ai facut praf,iar apoi cazatura de Suzuki care a stat doar in service.

 

 

 

f penibil si frustrat ...fata de dvoastra care ati avut decat 2 ani o mobra stricata si apoi dupa 15 ani fara sa stati in sa un bmw care a facut max 4000 km in 2 ani noroc cu masina de servici pana la cei 50.000km sau 45.000 cum ziceati pe celalalt topic de la supermoto ca acum am devenit rautaciosi din 5 iesi cu dvoastra in 4 ati cazut ;)) deci nu cred ca exista cineva mai praf de atat :( si pe langa asta ati mai si dat spaga sa aveti dreptul de fi instructor moto :( saracii elevi

 

mai continuati? continui si eu atunci cu caterincile proaste...

 

ps kawasaki-il ala nu a patit nimic la ACCIDENTUL pe care l-am avut si suzuki-ul ala a stat fix 2 luni pe bara pt reparatie la ambreiaj si kit de lant in rest am mers in ABSOLUT FIECARE ZI CU EL (a fost f bun suzuki-ul avand in vedere ca eu treceam cu el pe forestier si d-vostra cadeati cu bmw-ul DE FIECARE DATA :lol: )

 

 

numai bine urmaresc cu mare placere urmatoarea faza penibila pe care o faceti :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...