Sari la conținut

Camera Video


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Mda, din ce-am vazut si eu zic ca POV1 are cea mai buna calitate insa ma enerveaza ca in toate clipurile ce le-am vazut sunetul pocneÂşte în draci.

Cine-o vrea, sa se asigure ca o achizitioneaza in varianta wide angle (110 vs 73).

Si mai e si pretul ... ~600 EURO ...

lucian.n, tu de unde-ai luat-o?

http://www.vio-pov.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite si de la mine, ceva filmat cu pov1

 

 

sa le vedeti la calitate mare pe youtube.

 

oricum, cred ca e cea mai buna camera dpdv al calitatii. pretul ... e pe masura.

 

de curiozitate cat o costat jucaria?

le-ai mai comprimat inainte sa le urci pe utube?

al 2lea clip asa a iesit? se vede cam nasol.

nu se observa prea bine...dar nu cred ca ai lentila sati mareasca unghiu'... mi se pare o necesitate la un helmetcam sa aiba unghiu cat mai mare si posibilit sa schimbi lentilele.

 

 

Eu mai mult din curiozitate am improvizat un helmetcam... cu un canon a560 care filmeaza fbine (640/30fps sau 320/60fps) ,card 8gb, un ansamblu de lentile(3la numar) care ii mareste unghiu de vizualizare, si dispozitiv de prindere... simplu si rapid cca1min.

Tinand cont ca :am 3 lentile in fata obiectivului(se pierde din luminia), si am facut o comprimare cu moviemaker(scade mult din calitatea imaginii)... eu zic ca se vede acceptabil.

 

clipul:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ seseko- sunetul e ok in mare, peste medie. depinde si cat de tare mergi, vant, etc. pozitia microfonului.

toate sunt wide angle, nu cred ca exista cu unghi mic. stiu ca sunt alte optionale pt fish eye, dar e suficient asa.

eu am luat-o de pe ebay USA, la un pret bun, 580usd, tot kitul, nou. am avut noroc. atunci era si 2.4ron usdul.

 

camera scoate filmele automat comprimate cu codec divx. am vazut ca baietii au scos deja update-uri diverse pt firmware.

calitatea filmelor este ideala. rezolutie mare:

 

Quality Settings 4GB SDHC Card 8GB SDHC Card

High 720x480, 30fps, high 3hrs 6hrs

Middle 640x480, 30fps, high 3hrs 6hrs 25min

Lowest 320x240, 15fps, low 16hrs 31hrs

 

nu am unde sa pun fisierele ca sa le vedeti in calitate maxima. pe youtube se vede rau, daca stiti alte siteu-ri la care

nu se pierde asa de mult din calitate, sa-mi spuneti. un fisier de 4 min are aproximativ 70mb in calitate maxima, parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai initial erau cu standard angle, chiar ei zic asta la ei pe site:

 

"POV.1 now Standard w/ Wide-Angle Lens

The new wide-angle POV.1 opens up the viewing screen dramatically: creating a wider, more stable point-of-view experience for the users. The new imaging head offers a 100 degree field of view, nearly 30 degrees more than the standard imaging head on the first generation POV.1. See detailed optics below. WATCH side by side difference between 110 degree and 73 degree field of view lens."

 

Am mai găsit filme cu POV1 aici (observati la toate crackling sound):

http://www.sportkamery.cz/Video-ukazky.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca :am 3 lentile in fata obiectivului(se pierde din luminia), si am facut o comprimare cu moviemaker(scade mult din calitatea imaginii)... eu zic ca se vede acceptabil.

 

clipul:

 

se vede f. bine. si eu am un A610 ca aparat de back-up si ma gandeam sa-l folosesc ca tine, dar e o problema; cam greu cu comenzile: power on, start/stop rec. mai ales cand ai manusi si mai sunt si pline de noroi.

cea mai buna varianta e sa iesi cu prieteni care au POV1 sau alte camere dedicate :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un ATC2K dar vreau sa ma bag la niste creatii. Am citit un articol la http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=14227 ca au reusit sa modifice lentila cu una wide-angle sau fisheye cum ii spune. Intrebarea pentru cineva mai in domeniu : exista o astfel de lentila la noi in Romania ?

 

widelensen1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un ATC2K dar vreau sa ma bag la niste creatii. Am citit un articol la http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=14227 ca au reusit sa modifice lentila cu una wide-angle sau fisheye cum ii spune. Intrebarea pentru cineva mai in domeniu : exista o astfel de lentila la noi in Romania ?

 

widelensen1.jpg

 

pt modelul ala nu cred ca gasesti...

dar la fel cum am facut si eu...incearca sa improvizezi.

eu am luat vizorul de la o camera video si iam mai adaugat o lentila... iar lentilele trebuie sa aiba cam aceeasi dimensiune cu lentilele camerei(aparatului foto).

 

pt aparatul ala ATC ...se potrivesc niste lentile mici...si ideale sunt cele de la vizorul usilor...sunt de cumparat(mai mari sau mai mici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mi`a trecut prin minte cand am vazut pozele ca seamana cu un vizor de usa. Oricum nu stiu daca ma complic fara exact lentila asta pentru ca oricum e complicat sa dezmembrez camera si pe deasupra sa nu nimeresc nici lentilele am facut un mare scheize

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de pe military e tot aia de la louis. incearca pe total magazin (din craiova), tot cu echip militar. ai acolo si camere si ai si casti cu microfoane destul de interesante.

http://www.totalmag.ro/component/page,shop...mart/Itemid,26/

http://www.totalmag.ro/index.php?option=co...mp;limitstart=0 aici ai si la pag 2

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot am filmat cu ceva sapuniera de 4,1mp sony dsc 40 prinsa cu scoci sau cu un surub

claritatea e mult mai bun aici e redusa pentru a pune tot filmuletul....mergea foarte bine rezistenta pretul ei e undeva pe la maxim 2mil acuma ...problema e ca nu rezista la socuri foarte mari ...adica sare bateria si pierde filmarea ceea ce e foarte nasol...mai ales cand vrei sa vezi cum te ai dat peste cap :laugh:) :wink: dupa ce am analizat si eu toate modelele pana la urma ma gandesc la http://www.tachyoninc.com/main.html raportul pret calitate foarte bun

e foarte tare VIO POV 1 dar sincer eu cred ca il sparg la prima tura :laugh:) am prost obiceiul sa stric tot ce am in spate ... si sa agat cablul :lol:

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pana la urma mi`am comandat lentila aia din State pt ATC2K. Camera asta e ok dar unghiul de filmare nu e prea spectaculos,sper sa se rezolve cu lentila aia wide angle. Oricum fac poze la tot procesul daca mai e careva curios sa modifice le postez aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sistemul de prindere pe casca sau pe moto e f destept

plus ca se poate monta si "hardul " tot pe moto

 

acum prob mai e si de ce vrei sa faci cu ea

daca mergi la cross si cazi orice se fute

 

 

Da' de ce?O scapasi pe jos sau ai ochit alta mai buna? :laugh:

 

BTW, daca e careva interesat de un VholdR, sa-mi dea PM.L-as da la vreo 700 RON.

 

decat sa dai 700 ron pe cutia aia de chibrituri care se crede camera de filmat :wink:

 

mai bine iei VIO POV 1

 

apropo tu de ce o dai.............filmeaza prea bine :laugh:

 

sa nu uit asa arat o filmare cu vio pov1

alpi mai 2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo tu de ce o dai.............filmeaza prea bine :laugh:

 

Fac upgrade de bicicleta cu motor si am nevoie de marunt! :wink:

 

BTW, asa cutie de chibrituri cum zici ca e, filmeaza ok.(la banii aia, ce vrei sa stie sa si foota? :laugh: ).

 

PS:Daca as avea 600 ioro sa dau pe inregistrari video, mai repede as plati un car de la Antene sa ma filmeze. :lol: Ar iesi macar ceva PRO.

 

Bafta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...