Sari la conținut

Redbull Romaniacs 2008


Postări Recomandate

in seara de sambata spre duminica ora 1.46 AM mi-au fost si mie incercate motoarele de pe remorca, noroc ca aveam antifurt pe toate, au tras de ele si au zis " ba au toate lasa" apoi s-au uitat in duba dupa care unu dintre ei a tipat "-andrei hai" cand am iesit din masina deja erau fugiti

 

daca deja s-au furat 5 (cinci) motoare la o asemenea competitie e "jenibil", eu cat am stat sambata seara si duminica seara in parcul moto din fata hotelului ramada nu am vazut nici un paznic, totusi am vazut 2 nemti care isi tineau motoarele intr-o duba vw si le dadeau jos dimineata...stiau ei de ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vesti foarte proaste. Mani s-ar parea ca are probleme la motor, iar azi noapte s-au furat 5 (cinci!!) motoare de competitie din curtea hotelului PARC, dintre care unul era al unui rider de pe pozitia a doua, desi nu stiu la ce clasa. Lui i s-a dat un motor de imprumut de la KTM, insa celorlalti... :|

 

si uite asa ne facem iarasi de cocat!

si apoi ne mai miram ca zice lumea de noi ca suntem tigani, hoti, violatori si criminali!

Doamne, ce rusine!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nasol cu furatul..........cred ca numai la noi se intampla asta.

aici se vede interesul real pe care il au autoritatile

si este si o gresala a organizatorilor

 

organizatorii nu au nici o vina! ar fi culmea sa mai si pazeasca motoarele! cine draq s-a gandit la asa ceva!? e strigator la cer!

 

rusine!!!....tara nimanui!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

organizatorii nu au nici o vina! ar fi culmea sa mai si pazeasca motoarele! cine draq s-a gandit la asa ceva!? e strigator la cer!

 

rusine!!!....tara nimanui!!!

 

 

Cum adica "cine s-a gandit?"?

Sa nu-mi spui ca nu stim toti in ce tara traim...plus ca nu este prima oara cand se intampla asa ceva la un concurs.

La cati bani s-au bagat, era complicat oare sa aranjeze paza motoarelor?

Editat de gizmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa va tin la curent apropos de motoarele furate atunci cand prind vreo informatie noua. Sincer, insa, cred ca acum sunt undeva prin Ungaria or smth...

 

Despre riderii titrati. Cyril, cel putin, nu a venit din cauza Dakarului. Poate si ceilalti au avut alte competitii. Mani nu trage foarte tare pentru ca ii e frica de accidentari (am vorbit direct cu el) deoarece mai are cel putin doua competitii majore de tras, printre care si Raliul Faraonilor. Acum s-ar putea sa fi puscat cilindrul (tragea greu mobra si consuma extrem de mult), dar sigur maine va intra din nou in cursa.

 

Si acum poze... Din pacate doar trei photo spots au fost azi, iar mobra de presa n-am avut bilute sa iau. Inclusiv traseul de hobiti e criminal pt mine.

 

Nr. 6 e Mani :bounce:

post-25459-1221574464_thumb.jpg

post-25459-1221574470_thumb.jpg

post-25459-1221574477_thumb.jpg

post-25459-1221574484_thumb.jpg

post-25459-1221574491_thumb.jpg

post-25459-1221574500_thumb.jpg

post-25459-1221574512_thumb.jpg

post-25459-1221574520_thumb.jpg

post-25459-1221574526_thumb.jpg

post-25459-1221574534_thumb.jpg

post-25459-1221574540_thumb.jpg

post-25459-1221574547_thumb.jpg

post-25459-1221574560_thumb.jpg

post-25459-1221574566_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica "cine s-a gandit?"?

Sa nu-mi spui ca nu stim toti in ce tara traim...plus ca nu este prima oara cand se intampla asa ceva la un concurs.

La cati bani s-au bagat, era complicat oare sa aranjeze paza motoarelor?

 

 

cand mergi la o intrunire si te impusca unu (ca e la moda mai nou), tot asa spui, "cine s-a gandit"? - no offence.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

organizatorii ar trebui sa raspunda doar de motoarele din parcul de service. Insa si de acolo s-a furat remorca bulgarilor cu 2 motoare inca din prima seara. Accesul in parcul de service nu era restrictionat si controlat. Eu am intrat cu camioneta, am incarcat o motocicleta in camioneta (a lui ADV75) si am plecat. Erau cativa batranei pe post de paznici care probabil nu lasau copiii si pe aia mai bronzati sa intre. In rest ... LIBEEEEER! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesti foarte proaste. Mani s-ar parea ca are probleme la motor, iar azi noapte s-au furat 5 (cinci!!) motoare de competitie din curtea hotelului PARC, dintre care unul era al unui rider de pe pozitia a doua, desi nu stiu la ce clasa. Lui i s-a dat un motor de imprumut de la KTM, insa celorlalti... :|

 

Revin mai tarziu cu poze.

in noaptea dintre prolog si prima zi de concurs s-au mai furat din padock 2 motoare ktm cu platforma cu tot a unor sportivi din bulgaria..deci pana acum sunt 7 motoare furate...grija toti bikerii cand vi se ofera piese sau motoare la bani de nimic..

 

sorry mi-a luat-o ionut inainte..oricum eu am intrat cu masina in zona poadock chiar langa crama ileana..am dat grilajul la o parte si am bagat masina acolo 2 zile consecutiv..un nene de la paza imbracat in visiniu statea pe un scaun in apropiere si nici nu s-a deranjat sa ne intrebe ce si cum..in padock erau o gramada de motoare,echipamente etc pe care un profi le-ar fi operat imediat..ideea e ca nu poti sa asiguri paza la tot dar macar la motoare se putea rezolva ceva..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100 de poze din ziua a 2-a, Gura Raului, Curmatura, Raul Cibin si Gusterita

 

Red Bull Romaniacs 2008 - Day 2

 

2-red-bull-romaniacs-2008-day-2-1739199770.jpg

 

2-red-bull-romaniacs-2008-day-2-200443417.jpg

 

2-red-bull-romaniacs-2008-day-2-1801533832.jpg

 

2-red-bull-romaniacs-2008-day-2-1363823250.jpg

 

 

"Failed to connect" de azidimineata incontinuu...

 

eu am pus azi-noapte linkurile directe spre sistemul de tracking, daca accesai linku ala vedeai live pe unde sunt riderii (pro si experti) , doar ca nush ce naiba au facut, au schimbat traseul, concurentii erau pe un traseu si linia rosie era cea de maine .. aiurea rau ..

 

http://pagaruyung.1rstwap.com/beta/ftrackv2_demo/race.php

Editat de ovisopa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Noutati" apropos de ce s-a intamplat azi-noapte. In noaptea asta se va face un "parc-fermee" pentru siguranta. Too little, too late, as putea comenta. In plus, afecteaza programul de service al echipelor. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, noi am ajuns la 12:45 si am parcat undeva pe o straduta langa ramada iar apoi am fugit sa prindem prologul si ne gandeam cu groaza daca mai gasim motoarele/remorca.

La intoarcere am gasit vreo 4 insi care le dadeau tarcoale si se uitau la motoare ... si am plecat rapid!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, noi am ajuns la 12:45 si am parcat undeva pe o straduta langa ramada iar apoi am fugit sa prindem prologul si ne gandeam cu groaza daca mai gasim motoarele/remorca.

La intoarcere am gasit vreo 4 insi care le dadeau tarcoale si se uitau la motoare ... si am plecat rapid!

 

 

mai nou incep sa prinda ca motoare "de terasa" si enduro/crossurile pt ciori si cocalari! :laugh:

 

 

nu credeam ca o sa ajungem asa... dar la mine o parchez in fata magazinului si cand vin gasesc de obicei 2 ciori, ajung acasa ma loghez pe mess, toti bighidii au poze pe planga motoru meu!

 

 

in curtea scolii nu mai spun, cand se suna de iesire.... se haladesc la motoare ca baba la seks :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea legata de concursul asta e ca devine foarte riscant pentru rideri. Nu discut de traseul de enduro - ala e hard si toti stiu ca vin la munca atunci cand aleg sa se inscrie. Daca te antrenezi bine si iti alegi bine categoria (nu-ti supraevaluezi talentul) poate sa fie ok.

Insa prologul mi se pare O PROSTIE. Enduro nu e despre urcat pereti de lemn de 2m sau pereti de busteni uzi de 2m. Pentru asta iti trebuie antrenament specific pe care majoritatea nu il au - si s-a vazut. Am vazut cazaturi foarte nasoale la prolog. Sunt curios daca va exista o statistica a oaselor rupte in acest concurs :bounce:

 

Orice rider cu minte in cap si care nu trage la primul loc trebuia sa nu faca prologul - daca luai startul si te opreai primeai 10 min penalizare. Si 10 minute inseamna nimic pentru urmatorii 700km de enduro in 4 zile. Cativa au facut asta si consider ca au fost cei mai inteligenti.

 

Eu personal nu o sa distrez niciodata tzaranii riscand sa-mi rup oasele sau motoreta. Sa o faca altii.

Ca om de marketing inteleg ca organizatorii vor show, dar se poate face show fara sa risti sanatatea riderilor in halul asta.

 

Corect, mare dreptate ai!

Ca om de marketing desigur iti dai seama ca aceasta cursa este in fapt o masinarie de facut bani cu actiune dubla. Se fac bani directi din cursa (se vehiculeaza sume f frumoase), plus reclama la firma de plimbat oamenii liberi din tari libere care in fapt nu mai sint libere, in biata noastra tara atit de inapoiata pe drumul spre libertatea occidentala.

 

...... treceri unde am impresia ca cineva isi bate joc de ei :laugh:

mie mi se pare ca prologul este o capcana.... ala e trial

 

Cam asa si e....

insa poti sa nu participi la asa ceva....iata ca sint piloti care au tot revenit si nu ma refer la cei obligati de contractele cu sponsorii.

 

organizatorii nu au nici o vina! ar fi culmea sa mai si pazeasca motoarele! cine draq s-a gandit la asa ceva!? e strigator la cer!

 

rusine!!!....tara nimanui!!!

 

Sigur ca organizatorul n-are nici o vina.

El nu are nici o vina orice s-ar intimpla. Pilotii au datoria sa doarma linga motoare cu o mina legata de cadru, sau sa-si aduca paznici platiti din buzunar propriu.

Cum sa aiba cineva pretentia ca saracutzul de organizator sa plateasca o paza eficienta, asa ceva fac doar fraierii de organizatori romani la unele curse.

 

"........In noaptea asta se va face un "parc-fermee" pentru siguranta. Too little, too late, as putea comenta. In plus, afecteaza programul de service al echipelor. :P

 

Iata cam ce se face la o cursa. Si desigur cu putin de organizare si bani un sistem de in/out care sa nu afecteze service-ul. Da' asta e bani, si bani mai multi nu e mai putini.

Frumos ar fi acum ca organizatorul ca un cetatean de "afara" unde totul e "mult mai" ca la noi, sa-i despagubeasca pe bietii pagubiti.

 

Aflati domnilor care cu atita usurinta dati cu "dubluK" in biata tara pe care cu greu o mai suportati, ca granita e deschisa. Mergeti in acele tari unde se fura motoare de la etape de campionat mondial de enduro (chiar din parc-fermee), de la curse regionale, chiar de la antrenamentele pe circuite de motocross. Valabil EU-USA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ceva vreme au inceput sa dispara motoare de la diverse concursuri. este clar ca printre noi sunt oameni care fileaza si opereaza.

dupa modul in care "lucreaza" sunt hoti foarte bine organizati cu foarte mult tupeu(isi permit sa fure mai multe zile la rand) si care pe deasupra se pricep la mobre si au si reteaua de vanzare gata aranjata.

daca le-a mers o data cu siguranta au facut o indeletnicire din a ciordi mobre.

 

aveti grija de motoarele voastre si sa dea al de sus sa-i gaseasca pe jegosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine cred ca o sa ma trezesc iar devreme sa merg doar 1 - 2 ore de dimineata, la start .. si pe urma am auzit ca la ora 1 ar fi interesant in Sibiu la cladirea spitalului, acolo unde este finisul ..

 

Startul nu stiu nici eu pe ce traseu se va face .. voi vedea cand ajung in saliste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca sunt probleme de organizare atat de mari.

 

Eu am dormit 2 nopti pe jos in parcul de asistenta (ala amenajat in parcare). Am intrat si am iesit de acolo fara probleme si cu motorul si cu masina si pe jos, fara sa ma intrebe nimeni nimic. E drept ca am stat cu niste baieti din Cluj care asigurau service pt. ktm Ungaria. Si la noi motoarele de rerzerva care ramaneau peste zi in parc erau legate cu 2 antifurturi.

 

O alta problema era ca cele 2 toalete ecologice existente in parc erau pline pana la refuz inca de Sambata seara si nimeni nu a venit sa le goleasca (oare chiar atat de mult costa sa le golesti o data la 2 zile?), asa ca preferam sa ma duc pe zona pietonala sa iau un suc si sa folosesc baia lor.

 

Pacat.....mare pacat ca ne facem de rahat.

 

P.S. Pt. Ovisopa. Excelente poze faci iar cele panoramice sunt un adevarat deliciu. :bounce:

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca organizatorul n-are nici o vina.

El nu are nici o vina orice s-ar intimpla. Pilotii au datoria sa doarma linga motoare cu o mina legata de cadru, sau sa-si aduca paznici platiti din buzunar propriu.

Cum sa aiba cineva pretentia ca saracutzul de organizator sa plateasca o paza eficienta, asa ceva fac doar fraierii de organizatori romani la unele curse.

 

 

Aflati domnilor care cu atita usurinta dati cu "dubluK" in biata tara pe care cu greu o mai suportati, ca granita e deschisa. Mergeti in acele tari unde se fura motoare de la etape de campionat mondial de enduro (chiar din parc-fermee), de la curse regionale, chiar de la antrenamentele pe circuite de motocross. Valabil EU-USA

 

fara suparare, dar organizatorul nu e Dumnezeu! nu are rost sa-l improscam cu noroi acum!

Andy si-a rupt ligamentele si ptr aia tot s-a dus pe traseu sa fie sigur ca totul e ok!

pai daca in alte tari unde e super organizat un astfel de concurs se fura, atunci la noi.....

 

P.S.: plecat din tara, pai asta vreau sa fac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare, dar organizatorul nu e Dumnezeu! nu are rost sa-l improscam cu noroi acum!

Andy si-a rupt ligamentele si ptr aia tot s-a dus pe traseu sa fie sigur ca totul e ok!

pai daca in alte tari unde e super organizat un astfel de concurs se fura, atunci la noi.....

 

P.S.: plecat din tara, pai asta vreau sa fac!

 

Nu-i suparare, ca nu-i de ce. Organizatorul nu-i Dumnezeu, e niste oameni care trebuie sa asigure siguranta pilotilor, cu atit mai mult cu cit furturi au fost deja la citeva curse. Cine a facut curse stie ca se poate organiza paza eficienta in care nu se intra/iese oricum. S-a facut, s-a verificat, nici un incident. Nu e complicat, putin efort si ceva bani. Aici e buba!

Cu ce inima iti mai lasi motorul in parking la o cursa dupa atitea furturi?

 

Pentru cei care muncesc punind osul, RESPECT. Stiu ca Andy e un om inimos, am fost la cursa in care s-a ocupat de traseu si am apreciat ca a fost atent la cerintele pilotilor, chiar i-a dirijat intr-o portiune ce s-a transformat in capcana de noroi.

Insa ce s-a intimplat e o problema de logistica.

 

Problema este ca a fost posibil asa ceva intr-o cursa cu un buget de n ori mai mare fata de o cursa de campionat national. Ce va fi cu cursele din acest pdv de acum incolo.

 

P.S. succes!

Editat de floo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...