Sari la conținut

Datele Intalnirilor Moto Din 2004


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Sunt invitati toti pasionatii cu sau fara motor,permis,indiferent de rasa ,religie, sex,apartenenta politica etc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Dobrescu, sper ca eu sa fi inteles gresit faptul ca nu "Va" mai intereseaza intalnirile - cum le ziceti voi - NEOFICIALE din pricina faptului ca acum aveti organizatia voastra care le "legalizeaza" pe cele oficiale, e bine de stiut ca ceea ce (UCMR) incercati sa faceti e un lucru foarte bun (adik conceperea unei forme legale a motociclismului la nivel national) dar trebuie sa aveti grija mare pentru ca prin modul de a pune problema, puteti produce o ruptura foarte grava intre toti motociclistii romani ....

 

Si cu asta nu vreau sa starnesc iar polemica ci as vrea sa ma asigur ca TOATE intalnirile si festivalurile moto din tara de-a lungul verii vor beneficia de o semnificativa participare din partea motociclistilor din toate colturile tarii si sper sa nu se intample ca "oficialii" sa evite sa participe la intrunirile cluburilor outsider-e.

 

Acestea le spun deoarece Silver Pistons MC pregateste pentru 2004 (super)festivalul de debut, care va fi mai mult ca sigur intr-unul din weekend-urile:

 

11-13 Iunie 2004

 

sau

 

09-11 Iulie 2004

 

lucru care oricum voiam sa-l anuntam si (am fi sperat noi) sa-l stabilim cu exactitate impreuna cu voi ceilalti leaderi de cluburi la intalnirea de la Cluj unde asta se obisnuia sa se faca pana mai anul trecut ...

 

 

Cristi Ursu,

www.silverpistons.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dobrescu, sper ca eu sa fi inteles gresit faptul ca nu "Va" mai intereseaza intalnirile - cum le ziceti voi - NEOFICIALE din pricina faptului ca acum aveti organizatia voastra care le "legalizeaza" pe cele oficiale, e bine de stiut ca ceea ce (UCMR) incercati sa faceti e un lucru foarte bun (adik conceperea unei forme legale a motociclismului la nivel national) dar trebuie sa aveti grija mare pentru ca prin modul de a pune problema, puteti produce o ruptura foarte grava intre toti motociclistii romani .... 

 

  Si cu asta nu vreau sa starnesc iar polemica ci as vrea sa ma asigur ca TOATE intalnirile si festivalurile moto din tara de-a lungul verii vor beneficia de o semnificativa participare din partea motociclistilor din toate colturile tarii si sper sa nu se intample ca "oficialii" sa evite sa participe la intrunirile cluburilor outsider-e.

 

  Acestea le spun deoarece Silver Pistons MC pregateste pentru 2004 (super)festivalul de debut, care va fi mai mult ca sigur intr-unul din weekend-urile:

 

                    11-13 Iunie 2004

 

                                sau

 

                    09-11  Iulie 2004

 

  lucru care oricum voiam sa-l anuntam si (am fi sperat noi) sa-l stabilim cu exactitate impreuna cu voi ceilalti leaderi de cluburi la intalnirea de la Cluj unde asta se obisnuia sa se faca pana mai anul trecut ...

 

 

                    Cristi Ursu,

                www.silverpistons.ro

Stiu ca este la moda sa faci o intalnire pt a iesi in evidenta.Oare cluburile noi infiintate nu stiu sa faca si altceva sau cred ca este o super afacere.Pentru cei care cred asta va anunt ca nu este chiar asa.Prin acest UCMR se incearca sa se puna un pic ordine in aceste intalniri(standardul lor).Acesta uniune nu le va interzice pt ca este dreptul fiecaruia se faca ce vrea .Este o parere personala si sincer nu imi convine sa merg cateva sute de km pentru o bere.Cu timpul se va reglementa si acest lucru si la aceste intalniri vor avea avantaj motociclistii care fac parte dintr-un club constituit legal .Cluburile nou infiintate ar trebui sa organizeze (daca tot vor asta) in datele care au fost lasate special pt asa ceva.Este daca vreti un fel de examen cum a fost si Brasovul.Cu cat sunt mai dese cu atat nr de participanti va fi mai mic.Cati au posibilitatea sa mearga in fiecare saptamana in alt oras.Daca nu se va respecta acest calendar, intalnirile vor deveni intalniri regionale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ooof, of, of .... Nitescu, din tonul si felul in care spui ceea ce spui incep sa ma ingrijorez pentru ceea ce ne asteapta pe noi motociclistii in anii care vin ...

Cu cat sunt mai dese cu atat nr de participanti va fi mai mic.

NU POT si NU VREAU sa cred ca ceea ce vreti sa faceti (adik UCMR) este din pure interese financiare dat fiind faptul ca ( cel putin in ultimul an ) participarea la intalnirile consacrate deja s-a redus semnificativ si probabil si castigurile la fel. Intr-adevar asta va doare ??? asta sa fie oare raspunsul la faptul ca festivalurile moto consacrate au devenit din ce in ce mai comerciale acesta fiind de fapt adevaratul motiv pentru scaderea participarii? nu crezi ca din cauza faptului ca s-a creat un dezechilibru intre ceea ce se ofera si ceea ce se cere de la motociclisti a dus la acest lucru??

 

Iti spun sincer ca eu am crezut de la bun inceput ca UCMR vrea sa adune in jurul ei motociclisti si cluburi din toata tara, asa cum incerc eu sa adun la un loc motociclistii din toata Prahova, si sincer, (daca ar fi asa) m-as alatura voua cu prima ocazie sau invitatie, dar dupa cum pui tu (personal, ca sa nu generalizez) problema inteleg mai degraba ca incepeti sa va sufocati datorita viitoarei concurente si incercati sa va creati un cadru care sa va protejeze de acest lucru, fapt care va transforma in EXCLUSIVISTI ! Chit ca unii nu au fost de acord, eu v-am inteles f bine cand v-ati intalnit numai voi la predeal sa puneti bazele UCMR fiindca numai cu o mana de oameni poti initia ceva de acest gen,dar , odata puse bazele Uniunii ma asteptam ca pe urma sa incepeti investigatiile, propunerile si invitatiile pantru alte si alte cluburi sa vi se alature ... asa era normal pentru ceea ce am vrut eu sa cred ca vreti sa faceti. Se pare insa ca "roata de cascaval" nu trebuie impartita in prea multe bucati fiinca nu mai ajunge la nici unul ...

 

Pe de alta parte

este la moda sa faci o intalnire pt a iesi in evidenta
mi-ar fi rusine sa afirm acest lucru care nu-mi dovedeste decat orgoliul celui ce o spune... Ti-e teama ca ar mai putea fi si alte locuri frumoase in tara unde se pot face intruniri si unde oamenii se pot simti bine ? Parerea mea e ca aproape fiecare judet din tara ar trebui sa aiba cel putin o manifestatie de acest gen pentru ca numai asa poti promova motociclismul ... si felicitari celor care reusesc. Vrei sa stii cum e in unele orase in care motocicleta aproape ca nu e cunoscuta? Vrei sa vezi cum e in Ploiesti ( la doar 60km de voi) unde n-ai voie sa circuli prin centru pentru ca "stanjenesti circulatia" (d'al-de primarului Ploiestiului) asta e ce se stie de motociclete ... si daca altii au avut ocazia sa dovedeasca niste chestii , asta vrem sa facem si noi ! nu e vb de "moda"

... si la chestia cu afacerile

sau cred ca este o super afacere
...voi oficialii ati dovedit-o in atatea randuri ... in ceea ce ma priveste, clubul meu se numeste "Asociatie fara scop patrimonial" si nu mai comentez nimic altceva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa vezi cum e in Ploiesti ( la doar 60km de voi) unde n-ai voie sa circuli prin centru pentru ca "stanjenesti circulatia" (d'al-de primarului Ploiestiului) asta e ce se stie de motociclete

... si voi , Bucurestenii , preferati totdeauna centura Ploiestiului in loc sa ne dati o mana de ajutor ca sa-i obisnuim pe (cuvant jignitor) astia cu "magarul care partzaie si scoate fum" ... asta ca chestie ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu personal nu sunt de acord cu ideea ca mai multe intruniri ar fi ceva rau!

ar exista astfel posibilitatea de a alege iar in timp vor ramane doar cele care merita!

 

pe de alta parte va apare o segregare benefica in functie de ce doreste fiecare de la o intrunire. nu toti vin sa isi etaleze cromul si factura de la motocicleta. unii vor sa se dea pe motor si la 12 noaptea etc.

...Parerea mea e ca aproape fiecare judet din tara ar trebui sa aiba cel putin o manifestatie de acest gen pentru ca numai asa poti promova motociclismul ... si felicitari celor care reusesc. Vrei sa stii cum e in unele orase in care motocicleta aproape ca nu e cunoscuta? Vrei sa vezi cum e in Ploiesti ( la doar 60km de voi) unde n-ai voie sa circuli prin centru pentru ca "stanjenesti circulatia" (d'al-de primarului Ploiestiului) asta e ce se stie de motociclete ... si daca altii au avut ocazia sa dovedeasca niste chestii , asta vrem sa facem si noi ! nu e vb de "moda"

...

nota 10 pt ursu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles gresit.Nu am nimic impotriva cluburilor nou infiintate si nici a intalnirilor.Sincer m-am cam saturat de intalniri care au acelasi sablon (concursuri,muzica etc)Altceva nu se poate?UCMR incearca sa-i adune,sa le apere drepturile si sa-i sprijine chiar si la organizarea intalnirilor(ex Brasov).Dau exemplu Brasovului pt ca au fost singurii care au venit ,s-au prezentat ,au spus ce intentie au ,etc. Cum crezi ca il vei convinge pe primarul Ploiestiului sa ridice restrictia pt moto.Un club se poate infiinta si cu 3 membrii.Eu ma refeream in general la cluburi care apar peste noapte si vor intalnire la ei in oras.Intalnirile au o tenta comerciala din cauza banilor necesari organizarii.Nici un club din Ro. nu are puterea financiara sa organizeze astfel de evenimente.Sper sa reusesti sa-i strangi pe toti din Prahova( din experienta este cam greu).

De ce toti vor sa faca o intalnire?Te rog sa-mi raspunzi.As veni cu placere si la alt eveniment moto.

 

Astept cu interes si alti participanti la discutie Sau mai bine facem un topic special in ce priveste cluburile nou infiintate si ce ar trebui sa faca ele pt a fi cunoscute de ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: deja ne spargem in doua :D

si asta numai cu repercusiuni impotriva noastra a motociclistilor :P

daca omul vrea sa faca adunare nimeni nu are dreptul sa-i eticheteze drept adunarea oficiala sau neoficiala atata timp cat clubul care o organizeaza este legal si are toate autorizatiile in regula :lol:

deci faza cu oficialul sau neoficaialul mai....... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: deja ne spargem in doua :D

si asta numai cu repercusiuni impotriva noastra a motociclistilor :P

daca omul vrea sa faca adunare nimeni nu are dreptul sa-i eticheteze drept adunarea oficiala sau neoficiala atata timp cat clubul care o organizeaza este legal si are toate autorizatiile in regula :lol:

deci faza cu oficialul sau neoficaialul mai....... :lol:

Ai perfecta dreptate.Ai vrea sa mergi la Timisoara pt un concert la care au participat si cativa motociclisti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la timisoara....stiu cum a fost ....fiecare are dreptul de a alege iar bikerii sanctioneaza .....prin faptul ca nu o sa se mai duca la intrunirile de slaba calitate...iar in schimb o sa apara altele de calitate sper :D

numai bine.... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu cu un moment filozofic: De ce mergem la intalniri?

Eu imi raspund singur:

1. Ca sa ma plimb in grup cu prietenii pana la locul de intalnire

2. Ca sa cunosc oameni noi

3. Ca sa vad motoare

4. Ca sa simt ca fac parte dintr-o "secta" sau categorie mai aparte de oameni

5. Si nu il ultimul rand banalul "ca sa ma simt bine" (a se intelege o bere, un banc, o tipa interesanta, un concert bunicel, un burn out, niste cascadorii de amatori sau profesionisti etc.)

 

Poate datorita unei anumite inclinatii catre peisaj si natura, consider ca locatia intalnirii - pozitia ei geografica pe harta are o f. mare importanta.

La Gheorghieni de ex Cheile Bicazului sunt cireasa de pe tort

La Brasov posibilitatile mari de a face diverse trasee prin zona au fost cred in mare parte cheia succesului primului eveniment organizat de brasoveni

Posibilitatea de a bea o cafea la Cabana Balea Lac pe Transfagarasan este un bun motiv de a merge la intalnire la Sibiu...

O intalnire organizata in Vama Veche... Visul de veacuri a omenirii! Ce Liberty Parade, ce numai stiu alte party-uri, sunt convins - vorba lui Roby - ca ar iesi o adevarata "Combinatie de fier si carne" !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la timisoara....stiu cum a fost ....fiecare are dreptul de a alege iar bikerii sanctioneaza .....prin faptul ca nu o sa se mai duca la intrunirile de slaba calitate...iar in schimb o sa apara altele de calitate sper :D

numai bine.... :P

Timisoara a fost un exemplu luat la intamplare .Ma refeream la distanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu cu un moment filozofic: De ce mergem la intalniri?

Eu imi raspund singur:

1. Ca sa ma plimb in grup cu prietenii pana la locul de intalnire

2. Ca sa cunosc oameni noi

3. Ca sa vad motoare

4. Ca sa simt ca fac parte dintr-o "secta" sau categorie mai aparte de oameni

5. Si nu il ultimul rand banalul "ca sa ma simt bine" (a se intelege o bere, un banc, o tipa interesanta, un concert bunicel, un burn out, niste cascadorii de amatori sau profesionisti etc.)

 

Poate datorita unei anumite inclinatii catre peisaj si natura, consider ca locatia intalnirii - pozitia ei geografica pe harta are o f. mare importanta.

La Gheorghieni de ex Cheile Bicazului sunt cireasa de pe tort

La Brasov posibilitatile mari de a face diverse trasee prin zona au fost cred in mare parte cheia succesului primului eveniment organizat de brasoveni

Posibilitatea de a bea o cafea la Cabana Balea Lac pe Transfagarasan este un bun motiv de a merge la intalnire la Sibiu...

O intalnire organizata in Vama Veche... Visul de veacuri a omenirii! Ce Liberty Parade, ce numai stiu alte party-uri, sunt convins - vorba lui Roby - ca ar iesi o adevarata "Combinatie de fier si carne" !

Se numeste turism moto.Aici ai perfecta derptate.Si eu merg cu si pentru prieteni.De multe ori am mers cu masina pentru a le da posibilitatea si celor care nu au moto sa fie alaturi de noi.Eu ma refer la calitatea acestor intalniri.Daca tot se face sa se tina cont de anumite criterii.Pot merge la plimbare indiferent daca este sau nu intalnire. :P Este un subiect delicat si putem discuta la nesfarsit. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
S-au modificat datele intalnirilor de la Brasov si Gheorghieni. Pana la Cluj sunt provizorii.

BUEYYYYYYYYYYYYYYY :(

Sa nu va atingeti si de SIBIU ca imi stricati ploile !!!!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUEYYYYYYYYYYYYYYY :(

Sa nu va atingeti si de SIBIU ca imi stricati ploile !!!!!! ;)

:) :) :)

 

Si nu numai ale tale!!!! Eu am facut aranjamente de concediu, aranjamente cu mama sa stea cu copii, aranjamente cu matusa din Franta sa nu vina in RO pana in septembrie... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...