Sari la conținut

Inca Un Mort Pe Drumurile Din Gorj


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

Doar ce am vazut stirea la TV si am cautat pe Internet. Am gasit-o. Nu stiu unde o sa se ajunga. In ultimele 2 saptamani, numai in judetul Gorj au murit 6 scuteristi si 1 motociclist. Politia deja este innebunita. Ieri vorbeam cu un instructor de categoria A, si acesta imi spunea ca foarte multi nu s-au mai prezentat la cursuri, iar de 2 saptamani nimeni nu a mai luat permis de conducere categoria A.

 

Un barbat de 48 de ani din Gorj a murit, dupa ce a pierdut controlul motocicletei intr-o curba usoara. Una dintre cele doua fiice ale sale a lesinat cand si-a vazut tatal intins pe sosea, fara suflare. Politistii nu stiu inca din ce cauza s-a produs accidentul. Asteapta rezultatul necropsiei pentru a stabili daca barbatul s-a urcat baut pe motor.

 

Mai multe despre accident, aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimele zile stiu cel putin 5 cazuri de accidente pe doua roti,numai aici in Gorj!

Am chiar un coleg de serviciu in coma,care a ajuns astfel dupa ce s-a urcat baut pe scuter si acesta l-a trintit de asfalt...

Nu purta casca de protectie si de curs nu poate fi vorba,era prea pregatit sa-l urmeze!

Bine zicea cineva pe-aici:"selectia naturala isi face datoria!"Pacat de cei care sufera nevinovati,fiindca sint si din aceia destui!

Celui la care se face referire in acest topic,SA-I FIE TARINA USOARA! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tarani prosti in loc sai asigure prim ajutor i aprinde o lumanare ce dragut

Asta-i mai valabila la tine (asta cu "taran prost!"),daca ai stii sa scrii,sa citesti...poate ti-ai da seama ca in asemenea cazuri grave accidentatul nu trebuie miscat,pina nu vin cei abilitati s-o faca!

Du-te fiule la abecedar,invata si apoi intra aici si da-te zglobiu!Si-asa nu are nimeni nimic de invatat de la tine...OveR...sau pe limbaju' meu "EJECT!"

Scuzati replica "off-topic"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in asemenea cazuri nu este indicat ca ranitul sa fie miscat. Poate are probleme cu coloana, si apoi nu cred ca ar vrea cineva sa se faca vinovat de paralizarea accidentatului, nu? Totusi, si mie mi s-a parut a fi un motociclist experimentat, tinand cont de motocicleta care o conducea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona in care s-a intimplat accidentul,soseaua este foarte ingusta,gropi la fiecare pas,animale libere,posibil balegi de la acestea pe drum,asa ca mersul pe motocicleta devine un sport extrem,cu toate ca asta ar trebui sa fie relaxare...

Pacat de motociclistii cazuti victime fara vina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai m am dat cu el pe acolo acum ceva timp! era la el in comuna! cum ieseai din TURCINESTI aveai drum liber, BLANA ..dupa care venea ingust cu un poduletz si 2-3 curbe f f stranse! si eu am mers tare pe acolo, chiar in curba aia am facut pana la roata! dupa cate l stiam, cred ca a mers pe acolo destul de tare! cu toate ca stia drumul ca n palma...... tzin sa cred ca deja incetinise! o sa aflu diseara mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai m am dat cu el pe acolo acum ceva timp! era la el in comuna! cum ieseai din TURCINESTI aveai drum liber, BLANA ..dupa care venea ingust cu un poduletz si 2-3 curbe f f stranse! si eu am mers tare pe acolo, chiar in curba aia am facut pana la roata! dupa cate l stiam, cred ca a mers pe acolo destul de tare! cu toate ca stia drumul ca n palma...... tzin sa cred ca deja incetinise! o sa aflu diseara mai multe!

 

In cursul zilei de ieri era sa o patesc si eu in localitatea Turcinesti. Pur si simplu aparuse un crater in mijlocul unei curbe, crater care acum 2 saptamani nu exista acolo. Niste localnici trasasera nu stiu ce conduca pe sub drum, au spart cimentul, iar umplutura de apoi a fost doar de ochii lumii.

 

MotoPlus, asteptam mai multe detalii diseara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au fost martori la tragicul accident! Cornel a fost orbit de luminile unui taximetrist intr o curba>incercand sa evite a dat in niste gropi aflate pe mijlocul asfaltului! a pierdut motocicleta si s a infipt intr un copac! Cornel avea multi ani de experienta pe moto si a iesit din multe situatii! motocicleta si Cornel erau la 3-5 metri de copac ..atat am aflat pana acum! o sa incercam sa ajutam familia cu ce putem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am observat ca majoritatea taximetristilor nu renunta la faza lunga in afara localitatilor. Acum trebuie sa ne ferim si de chestia asta? Doh, multa tampenie mai este si in tara asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am observat ca majoritatea taximetristilor nu renunta la faza lunga in afara localitatilor. Acum trebuie sa ne ferim si de chestia asta? Doh, multa tampenie mai este si in tara asta!

 

Hell-ule... nu vreau sa interpretezi gresit. Dar mai era unu Death Strike care avea impresia ca e mai rapid decat moartea. Si mai avea si o chestie cu moartea vine pe motoreta. La una a avut dreptate, la cealalta nu. Te prinzi care cu care daca citesti topicul cu motoreta galbena la flora. Stai cu dracu in spate tot drumul... e neplacut mai.

 

Farurile pe faza lunga nu le uita numai taximetristii. Iti arat om care condusese cam 30.000 o masina noua si credea ca masina lui arata foarte bine noaptea. Ca toti ii dau flashuri. In 30.000 de km (aproape, undeva peste 25.000) el nu daduse niciodata de rotita pe lumini de intalnire. Pentru ca vedea foarte bine. O data a dat de buton si nu mai vedea la fel de bine. Si l-a dat la loc. SI din pacate nu e la misto, e pe bune.

 

Nu am mers mult noaptea (de fapt nu am mers mult in general) cu motoreta, si cand am mers noaptea mi s-a parut foarte important sa am vizorul extrem de curat. In oras mai e cum e, dar in afara, mustele si mazga de pe viziera se transforma in orbire instantanee. Si chiar si cu un vizor nou si proaspat curatat m-am vazut coborand de la 90 pana la 40 in mijlocul campului ca venea un bou chior si eu nu mai vedeam nimic.

 

Imi pare rau de vestea proasta. Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

Si culmea e ca pentru cei care s-au repezit la aia ca in loc sa-l ajute, i-au aprins o lumanare, e posibil sa fi facut mai bine. Daca tot nu te duce mintea mai departe de lumanare, sunt sanse ca daca pui mana pe el sa-i faci si mai rau. Asa ca nu s-au vazut doctori ci doar crestini. Asta a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...