Sari la conținut

Am mai invatzat ceva...


skullz
 Share

Postări Recomandate

Asha...

 

Martzi 23 August (data e tare...) am plecat singurel catre mare pe la 10 am. Am intrat pe A2, am atins 120 km/h dupa care vad ca vitezometrul indica 0 km/h... opresc shi observ ca s-a rupt cablul de la vitezometru... drat! Shtiind cu aproximatzie cam ce viteza am in functzie de treapta + turatzie ma hotarasc sa plec mai departe. Pe autostrada am tzinut-o sfoara treapta a 6-a cam 6000 rpm, adik 120 - 130 km/h. La ieshirea de la Drajna am intrat un pic cam tare in virajul de la ieshire, am ieshit pe exterior, parapet + nisip pe jos = buf!

 

Analiza:

 

cauze identificate de mine:

1. lipsa experientzei (3000 km)

2. am continuat drumul fara vitezometru

3. dupa 50 min. cu 120 km/h, drept, 60-70 km/h par 30 km/h...

4. point fixation (am vazut nisip intre linia de marcaj a benzii shi parapet, am ramas cu ochii la el)

5. dormisem cam putzin in noaptea precedenta.

 

urmari:

 

Eu - nimik serios (intinderi, 2 vanatai)... am avut echipament full (vesta, manushi, genunchere + tibiere, cizme, casca)

moto - :wink: ... amortizor stanga fatza rupt complet, dreapta indoit, janta stramba, galeria de evacuare turtita, maneta frana rupta.

 

Multzumiri:

 

- celor care au oprit sa ma ajute

- forumishtilor care m-au sunat sa ma intrebe daca am nevoie de ceva

- prietenilor care au venit cu papucu sa ma ia de la Dragalina

- prietenei care m-a sustzinut moral shi m-a dadacit cand am ajuns acasa :moron: :crack:

 

:crack: pentru firma cu platforma din Dragalina ... profitori nenorocitzi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Skullz-ul, mi-a facut si o schema! :crack: Cred ca trebuie s-o vedeti si voi, in caz ca vreti mai multe detalii! :moron:

 

Zic si aci! Bine c-ai avut echipament, si U-ok, man! :crack:

post-3218-1125298016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- faptul ca ai mers fara vitezometru nu cred ca a fost o cauza a accidentului.. eu am mers multe mii de km fara vitezometru shi nu am patzit nimik din cauza asta....

- cred ca pana la urma cea mai mare gresheala, cea care de fapt a dus la accident, a fost target fixation... eu m-am infipt asha intr-o mashina parcata acum catziva ani, tocmai pentru ca nu aveam experientza shi cand mi-a scapat motoru' o tzara de sub control, mi-am fixat okii pe mashina aia....

 

Bafta cu reparatziile!

 

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"numai cine nu se da nu cade" ©zahei :crack:

 

aia cu point fixation ti-a fost fatala, probabil ca motorul mergea inclinat mult si bine :crack:

232527[/snapback]

 

asha tind shi eu sa cred... oricum intra la capitolul mare al lipsei de experientza (trebe dobandita cumva shi asta, nu?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud. Din pacate nu esti singurul din ciclul incepatori nostri o dau pe jos...

Lipsa experinetei si-a spus cuvantul, bravo tie ca ai avut protectii.

 

:crack:

Pe de alta parte curba aia ii suprinde pe multi pt ca vine dupa 100 de km de mers ca prostu in linie dreapta.Mai la inceputul verii cazuse un tip parca cu un gsxr cu ceva expeienta care a prins ulei pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca esti bine...erai cumva la mare saptamana asta, la terasa la vraja marii?

 

oricum, curba aia imi da si mie emotii ca imi place sa ma inclin..

:crack:

te salut,

L

232550[/snapback]

 

Tare de tot schema aia cu accidentul bine ca esti intreg si ca ai fost pe terasa la Vraja Marii cu Libelula(cum e domnu "porche" scula?Si vezi ca cu E 09 nu prea mai poti sa te inclini asa de tare!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Skullz draga, imi pare bine ca ai postat in sfarsit patania ta si mai ales imi pare foarte bine ca ai putut sa o faci!!! Mi-ai dat emotii mari!!!

 

Echipamentul ti-a salvat viata si asta e lectie pentru cei in bermude, tricouas si papucei pe care ii vad din ce in ce mai des, mai ales in week-end, cand ma intorc de la munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzumiri:

 

- celor care au oprit sa ma ajute

- forumishtilor care m-au sunat sa ma intrebe daca am nevoie de ceva

- prietenilor care au venit cu papucu sa ma ia de la Dragalina

- prietenei care m-a sustzinut moral shi m-a dadacit cand am ajuns acasa  :crack:  :crack:

 

Va rog, a nu se intelege ca a fost ceva la modu "facaletzu' in cap" :moron: Am incercat cat am putut sa fiu alaturi de el, chiar daca nu fizic, si sa-l sustin in acel moment destul de greu ptr el. Faza cu dadacitul a fost compusa doar din niste simple atrageri ale atentiei asupra a ceea ce s-a intamplat(desi stia si el f bine ce nu trebuia sa faca dar deh, niciodata nu strica repetarea).Slava Domnului ca a scapat teafar, ptr ca mi-a dat f multe motive de ingrijorare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate si bine ca ai scapat...

Chiar ca e nasol dupa ce mergi o bucata mai lunga pe autosrada...

 

Am facut si eu in wikend 100 de km si cand am iesit m-am surprins cam amortit pe iesirea din curba... Parca reactionam cu incetinitorul :crack:

 

Dar a fost loc si am ratat doar putin traseul.... Si eu sunt la inceput si cateodata se vede...

 

Azi am luat o curba mai tare pe interior paralel cu o masina si am inceput sa simt cu freaca varful bocancului pe asfalt :crack: Dar mi-am luat gandul de acolo si motorul a stat super :moron: Pt. mine e muuuult mai frumos pe curbe decat sa-i dau in gura pe linie dreapta...

 

Reparatii usoare.

Editat de Vaca_Nebuna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare de tot schema aia cu accidentul bine ca esti intreg si ca ai fost pe terasa la Vraja Marii cu Libelula(cum e domnu "porche" scula?Si vezi ca cu E 09 nu prea mai poti sa te inclini asa de tare!)

232740[/snapback]

 

asa un pic offtopic. merge perfect scula numa' ca imi curge ulei acum si s-a dus pe roata...te sun zilele astea :crack: si o aduc la doctor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...