Sari la conținut

Pocketbike-uri


smen
 Share

Postări Recomandate

bai frate,sunt in severin 3 maniaci Buca,Globula si Severiusz aka "Maimutza"care se dau de cateva zile cu poket-bikeuri de astea chiar pe bulevard,facand slalom printre masini iar la semafor o ia sub brat si trec cand e verde la pietoni...cica se duc in 70 la ora...si n-au suspensii noaptea sunt chiar penali in trfic,ca n-au lumini :lol: :ok: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In seara asta am vazut un copil (7-8 ani max) pe un pocket-bike, pe drum public (si intr-o intersectie nesemaforizata, prin care se trece destul de repede noaptea). Jucaria nu avea nici un soi de lumini, si in fata lui alerga tatal pustiului (probabil sa faca loc prin trafic ?) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UncleFester nu stiu daca il stii pe Florin de la Japan Motors la Tatarani sub pod, in fine el s-a dus cu un chopper foarte mic de 50cc gen pocket bike la Brasov si cica a tinut-o numai in 60km/h si singurul lucru naspa a fost ca la durut fundul ca nu avea decat suspensie pe fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea cred ca ai mai mult "fun" cu un mini moto decat cu o motocicleta normala, Mi-ar place sa ies cu una intr-o zii de vara si sa fac panarama cu ea prin orash si iti dai seama ca iese panarama mare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam la sectiunea Legislatie, Acte....

Am posibilitatea prin cineva sa-mi aduc un Pocket-Bike din Germania...

Legal, in ce categorie se incadreaza aceste jucarii?

Se plateste vama? In ce conditii?Ce taxe ar mai fi?

 

Modelul are 49 cmc, 3 kw (4cp),viteza max 70 km/h, rezervor 1 litru (cam 30km), greutate 25 kg si (cel mai important) frana disc

 

 

Mentionez ca vreau sa-l iau pentru distractie (nu sunt singurul, suntem doi) si sa ma dau oriunde (parcuri, parcari, spatii comerciale etc) mai putin pe drumurile publice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam la sectiunea Legislatie, Acte....

Am posibilitatea prin cineva sa-mi aduc un Pocket-Bike din Germania...

Legal, in ce categorie se incadreaza aceste jucarii?

Se plateste vama? In ce conditii?Ce taxe ar mai fi?

 

Modelul are 49 cmc, 3 kw (4cp),viteza max 70 km/h, rezervor 1 litru (cam 30km), greutate 25 kg si (cel mai important) frana disc

Mentionez ca vreau sa-l iau pentru distractie (nu sunt singurul, suntem doi) si sa ma dau oriunde (parcuri, parcari, spatii comerciale etc) mai putin pe drumurile publice...

 

Eu nu cred ca trebuie permis sau ceva de genu pt el...dar nu sunt sigur. Vama banuiesc ca platesti...ca pentru orice alt bun adus de afara defapt...dar nu cred ca e mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erm... nu prea... un SR 50 DITECH e 1700 iepuroi non-TVA (si asta inca e promotia de toamna/iarna, ca in mod normal e vreo 2000). Iar scuter SH e cam naspa... de obicei sunt cam biciuite.

 

Stiu da eu am nimerit un scuter SH foarte bun. Se duce cu 70, ca are limitator si e destul de bun. Oricum e adus din italia de la confiscari :D......si nu e vandut de owner ca e prost sau ceva.....:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

hehehe, anu´ asta prin septembrie mi-a inmanat cineva un pocket-bike,

parere personala: razi de nu mai poti, mergi mult cu el => slabesti cateva kile bune, si cauti in permanenta ambreiajul si sa schimbi vitezele.... :friends:

si apropo, intrati pe http://www.mobile.de si la sectiunea motociclete scrieti la model pocket bike si gasiti cateva rezultate acceptabile ca pret

in rest la vama, daca e second spuneti ca l-ati primit cadou de la unchiu/matusa/fratele/nora/bunicu etc etc.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am vazut prima data pocket-bike-uri in 2002 in Italia. Eram in Lido di Jeselo (la vreo 20 km de Venetia, pt cine cunoaste zona) la un parc de distractii. Acolo era un minicircuit, si se puteau inchiria poket-bike-uri. Mentionez ca primeai casca, aparatori pt genunchi, coate, etc.

 

Mi-au placut foarte mult si de aceea am mai cutat cate una alta despre ele. Alea aveau 49 cmc, insa sunt si cu motor de 110 cmc, si exista chiar si campionate cu astfel de motociclete. Cele cu motor de 110 scot chiar si 12-14 CP, motorul lucrand la turatii foarte mari. Intr-unul din moto-life-urile mai vechi ( o sa ma pun sa scormonesc prin teancu de reviste) era un articol despre ele.

 

De inmatriculat nu se pot inmatricula, si nici circula legal cu ele pe strada, si nu se pot trece ca moped. Asta pentru ca ii lipsesc chiar si cele mai esentiale dotari pentru a circula pe strada (blocuri de lumini de ex).

La vama nu platesti taxe vamale, ii spui vamesului ca nu o inmatriculezi ce naigba, doar e jucarie.

Viteza maxima inregistrata oficial cu o astfel de "bestie" a fost de 86 km/h (dc bine tin minte) la Ripley's Believe it or not.

 

Daca aveti pe cineva prin Nemtzuzia, sunt sigur ca puteti lua si la 100 de euroi una SH. Pe ebay.de se gasesc o gramada (si mult mai ieftine decat la noi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca nu am mai putut edita postul precedent, am zis sa atasez aici 2 filmulete, ca sa vedeti de ce isi iau unii pocket-bike-uri. :yikes:

 

Cruising_through_the_neighbourhood_on....poket_bikes.wmv

Pocket_Bike_funny_crash.wmv

 

Iar in Las Vegas Extremes (Leap of Faith si Stuff MC, astea 2 le am eu) sunt niste faze super tari cu pocket-bike-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am avut si io un mini-harley d-ala din germania l-am luat nou cu 300E si era belea cu el...cutie manuala 4 terpte si am mers dupa tata cu masina cu 70km/h...si prima data cand m-am suit pe el si am accelerat sa ridicat dracia pe o roata si io am samas in picioare cu ea pe o roata :) era tare...si ce burnout faceam cu el si nu avea motor de plastic cum zicea cineva pe topic avea motor de 125cc si ma plimbam cu el printre blocuri ca nu era inscris si nu aveam permissi era f. tare...

 

 

 

 

 

filmuletele sunt din ziua cand am mers prima data pe el..

 

intr-unu e tata si intr-unu sunt eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Pentru fun ar fi tari. Nu cred ca ar refuza cineva sa mearga pe circuit cu o jucarie din asta. Cat despre modelele mai mari, cele de 110 cmc, din cate stiu eu sunt dotate cu bord, far si stop (probabil si cu semnalizari :crack: ) deci daca s`ar risca cineva sa circule cu ele pe drum public..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...