Sari la conținut

Cazatura In Poligon


claudia20
 Share

Postări Recomandate

Ai scapat mana in gaz exact ca un pustan fara experienta pe motocicleta... e ok ca ai patit asta pe poligon insa... tot cu mana ta ai facut-o... personal consider corect sa platesti tu... nu mai vine vorba ca are casco sau nu... nu esti in masina sa te salveze instructorul... ai facut-o cu mana ta... ai gresit, ai platit... cel mai bun lucru care ti se poate spune acum e: "incearca sa nu mai cazi"... daca nu reusesti, lasa-te...

 

p.s.: cazaturile in timpul scolii sunt chiar indicate, insa nu in acest fel... sa o scapi de pe cric, sa cazi la viteza mica, etc, sunt obisnuinte... dar scapatul mainii in gaz NICIODATA...

 

 

Pai... exact asa sunt... " un pustan fara experienta pe motocicleta" , caci de aia m-am dus la scoala, ca sa invat sa pilotez o motocicleta fara sa fiu un pericol pentru mine si pentru altii(macar teoretic). Ceea ce am eu in vedere este ca m-am apucat sa fac A-ul de placere, nu de moft sau ca nu as avea ce face cu banii. Cei de la scoala au fost ok, nu am ce sa le reprosez si de asta as vrea sa rezolv problema asta si sa continui tot cu ei. Acum mai ramane de vazut si cat costa reparatia si daca nu inseamna o gaura prea mare de suportat de bugetul meu. Oricum nu am semnat nimic care sa ma oblige sa le platesc , e vorba doar de bun simt. Sper sa ajung la o intelegere cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deranjant, sau cum s-ar zice DISTURBING :laugh: :P este ca ai confirmat "pustan" cu toate ca ai numele de scena claudia. Iar ca o a doua remarca: Esit motociclist/a. Ai cazut odata insemna ca ai facut botezul si nu merita sa te opresti (din condus moto nu din cazut :rock:). Iar cat despre instructorul lu' peste oceanic pastilat sa ii ceri sa iti arate unde stipuleaza in contractul tau ca ar trebui sa platesti daune. Stiai ca daca faci scoala pt categoria B si faci accident instructorul isi i-a amenzile de rigoare si i se poate chiar suspenda atestatul ? Baga mare in continuare "hermafroditule" :bounce:

Editat de hussa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... exact asa sunt... " un pustan fara experienta pe motocicleta" , caci de aia m-am dus la scoala, ca sa invat sa pilotez o motocicleta fara sa fiu un pericol pentru mine si pentru altii(macar teoretic). Ceea ce am eu in vedere este ca m-am apucat sa fac A-ul de placere, nu de moft sau ca nu as avea ce face cu banii. Cei de la scoala au fost ok, nu am ce sa le reprosez si de asta as vrea sa rezolv problema asta si sa continui tot cu ei. Acum mai ramane de vazut si cat costa reparatia si daca nu inseamna o gaura prea mare de suportat de bugetul meu. Oricum nu am semnat nimic care sa ma oblige sa le platesc , e vorba doar de bun simt. Sper sa ajung la o intelegere cu ei.

 

eu chiar in prima ora am trantit motoru' scolii de l-am zapacit de tot!

 

totusi, in afara de "te-ai lovit?" nu m-a intrebat nimeni nimic. si nici nu mi s-a reprosat ceva. (mai putin colegii care urmau dupa mine :bounce: )

deci: unde faci scoala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deranjant, sau cum s-ar zice DISTURBING :laugh: :P este ca ai confirmat "pustan" cu toate ca ai numele de scena claudia. Iar ca o a doua remarca: Esit motociclist/a. Ai cazut odata insemna ca ai facut botezul si nu merita sa te opresti (din condus moto nu din cazut :)). Iar cat despre instructorul lu' peste oceanic pastilat sa ii ceri sa iti arate unde stipuleaza in contractul tau ca ar trebui sa platesti daune. Stiai ca daca faci scoala pt categoria B si faci accident instructorul isi i-a amenzile de rigoare si i se poate chiar suspenda atestatul ? Baga mare in continuare "hermafroditule" :bounce:

 

Mea culpa....se potrivea formularea, iar pustan suna mai bine decat pustoaica :rock:

 

O sa va tin la curent cu ce se intampla, poate am supraapreciat eu valoarea reparatiei si nu are rost sa dau nume pana ce nu o sa ma lamuresc daca sunt sau nu corecti cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care nu ai semnat nimic care sa te oblice sa platesti eventualele daune pe care le faci totul ramane la alegerea ta.Poti sa platesti sau nu.In alta ordine de idei este si vina instructorului.Oricum daca il vrei sa fii cu bun simt poti sa ii propui sa platiti jumate jumate cu toate ca nu mi se pare normal.Ei isi asuma orice risc cand lasa elevul singur in poligon.

SO cum scrie si pe forum TU DECIZI!

 

bafta la examen si da-i bice ca se strica vremea si opresc astia examenele:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat permisul de 3 saptamani si in timpul scolii am dat cu motorul de pamant de 2 ori. La mine nici nu a fost vorba sa platesc ceva la reparatii. Fii rea!!! Nu-l lasa sa faca ce vrea cu tine!!!

Bafta la examen!

Scuzoaiele mele!!! Abia acum am vazut ca esti "pustan" si nu pustoaica. In cazul asta fii RAU!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, cunosc destui intructori moto care nu au CASCO la motociclete. Reparatia acestora, dupa cazaturile elevilor care platesc 400 lei (sau cat s-o fi facut), nu prea e posibila ZILNIC...Nu cred ca ar fi ok sa platesti tu reparatia motorului, dar si de intructor imi pare sincer rau. Ar trebui sa se gaseasca o solutie pentru a satisface ambele parti.

Nu e deloc placut sa pui o pereche de oglinzi noi, abia inlocuite, si dupa 2 ture de poligon, un elev sa le sparga din nou...ar ajunge la faliment. Ma refer la intructorii pe cont propriu. Dar pe de alta parte, nici elevul nu e vinovat cu nimic...a venit acolo sa invete.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai dece sa platesti ! e scoala si e obligat sa isi faca asigurare(daca vrea sa isi protejeze motoarele!)... ca nu se poate ptr ca e taxa de scolarizare prea mica si ca ar da faliment.. sincer nu imi pasa ! e absurd ce spui tu.daca a vazut ca nu esti stapana pe motor dece te a lasat sa urci !?! e cea mai mare aberatie pe care o aud pe forumul asta !!!

 

parerea mea ? NU PLATESTI NIMIC,SA TE DEA IN JUDECATA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai dece sa platesti ! e scoala si e obligat sa isi faca asigurare(daca vrea sa isi protejeze motoarele!)... ca nu se poate ptr ca e taxa de scolarizare prea mica si ca ar da faliment.. sincer nu imi pasa ! e absurd ce spui tu.daca a vazut ca nu esti stapana pe motor dece te a lasat sa urci !?! e cea mai mare aberatie pe care o aud pe forumul asta !!!

 

parerea mea ? NU PLATESTI NIMIC,SA TE DEA IN JUDECATA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deranjant, sau cum s-ar zice DISTURBING :laugh: :P este ca ai confirmat "pustan" cu toate ca ai numele de scena claudia. Iar ca o a doua remarca: Esit motociclist/a. Ai cazut odata insemna ca ai facut botezul si nu merita sa te opresti (din condus moto nu din cazut :rock:). Iar cat despre instructorul lu' peste oceanic pastilat sa ii ceri sa iti arate unde stipuleaza in contractul tau ca ar trebui sa platesti daune. Stiai ca daca faci scoala pt categoria B si faci accident instructorul isi i-a amenzile de rigoare si i se poate chiar suspenda atestatul ? Baga mare in continuare "hermafroditule" :bounce:

 

Botezul nu il iei pe strada? In poligon cazi oricum... prima cazatura din trafic, cu permisul luat deja presupun ca ar fi mai corect denumita "botez".

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca motocicleta trebuie sa aiba asigurare CASCO iar tu sa nu platesti nimic!

 

CLAR !!! Toate autovehiculele unei scoli de soferi au casco ! Mie chiar instructoru mi-a zis, in sensul ca, daca cineva blocheaza fatza si derapeaza sa dam drumul la motor, ca el nu conteaza CA-I ASIGURAT FULL CASCO, dar elevii sunt direct responsabilitatea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa acest topic poate o sa inteleaga toata lumea de ce la scoala sunt IJ-uri sau cazaturi de motoare!

Sunt curios cat costa un CASCO pentru un motor de scoala?

Dpdv legal daca in contract nu este stipulat ca elevul suporta eventualele daune nu poate nimeni sa oblige elevul la daune dar la fel de bine daca elevul este praf si scoala poate renunta la ,,serviciile" lui!

Este normal sa se mai si cada la scoala pentru ca sunt elevi care au mai mers cu motorul sau cu scuterul si sunt si elevi care la scoala merg prima oara cu motorul!

Dar respectul pentru motorul de scoala trebuie sa fie acelasi ca pentru propriul motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg nimic, oare de ce acest ''pustan'' cu numele de scena Claudia nu vrea sa ne spuna unde face scoala? sa fie fr'un instructor andarcavar care incearca parerea baicarilor vis-a-vis de chiftelele care l-au lasat cu mobrele pe butuci (el disperat dupa bani fiind, caz in care a lasat toti nebunii/ele sa-i rupa cazanele) si acu la sf de sezon face un sondaj de opinie?

eu unde am facut scoala, daca erai anti, praf, (cuvant urat), iti dadea banii inapoi si cu o vorba frumoasa te trimitea fix..acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.O prietena, cu ceva ani experienta in ale sofatului si destui km facuti fara incidente a fost nevoita intr-o deplasare sa inchirieze o masina. Ghinionul si pisica neagra au facut sa aiba un accident cu respectiva masina. Vina apartinandu-i. Masinile ce se dau spre inchiriere au CASCO. Insa ca sa o inchiriezi ti se opreste o garantie, pe care evident o pierzi in momentul in care accidentezi masina. Si mi se pare corect.

2.Conform noilor practici, chiar daca esti asigurat prin CASCO, tot trebuie sa platesti 100 euro iar restul reparatiilor le acopera firma de asigurari. Se intelege unde bat?:bounce:

3.La o scoala moto, e destul de aiurea sa spui ca e vina instructorului. Nu cred ca poti sa faci jaloanele cu instructorul in spate. Iar motocicleta nu e cu dubla comanda. Nu puteti face comparatie intre modul in care efectueaza practica un elev pe o masina, si cel ce da pentru categoria A.

4. Eu, daca as aduce daune unui lucru ce nu-mi apartine, le-as plati din bun simt indiferent daca legal nu ma obliga nimeni. Dar este alegerea fiecaruia si asa putem dovedi cat de rromani suntem.

5. Observ ca multi incurajati tavalelile prin poligoane. Chipurile va calesc. Eu v-as dori sa aveti propriile scoli de moto.... :laugh:

Editat de L-I-V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4. Eu, daca as aduce daune unui lucru ce nu-mi apartine, le-as plati din bun simt indiferent daca legal nu ma obliga nimeni. Dar este alegerea fiecaruia si asa putem dovedi cat de rromani suntem.

5. Observ ca multi incurajati tavalelile prin poligoane. Chipurile va calesc. Eu v-as dori sa aveti propriile scoli de moto.... :bounce:

 

Noti, sa stii ca apreciem faptul ca ai lepadat galeata de balegar ce o aveai legata de limbaj si mai apreciem faptul ca mai sunt si altii care incurajeaza tavalelile, cu toate ca esti clona inca mai postezi, dar nu apreciem faptul ca tu ca ''bagaj'' stanjenitor pe motocicleta unuia, altuia iti dai cu presupusul, revenind la idee, nu trebuie sa plateasca nimic, iti faci scoala moto, iti asumi niste riscuri, nu toti sunt niste mici Rossi si nici nu cred ca a tavalit nush ce Ducati

Editat de T Rex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg nimic, oare de ce acest ''pustan'' cu numele de scena Claudia nu vrea sa ne spuna unde face scoala? sa fie fr'un instructor andarcavar care incearca parerea baicarilor vis-a-vis de chiftelele care l-au lasat cu mobrele pe butuci (el disperat dupa bani fiind, caz in care a lasat toti nebunii/ele sa-i rupa cazanele) si acu la sf de sezon face un sondaj de opinie?

 

S-ar putea sa ai dreptate dupa cum am vazut si eu si am "cercetat".......ne-ar trebui insa si parerea unui securist :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noti, sa stii ca apreciem faptul ca ai lepadat galeata de balegar ce o aveai legata de limbaj si mai apreciem faptul ca mai sunt si altii care incurajeaza tavalelile, cu toate ca esti clona inca mai postezi, dar nu apreciem faptul ca tu ca ''bagaj'' stanjenitor pe motocicleta unuia, altuia iti dai cu presupusul, revenind la idee, nu trebuie sa plateasca nimic, iti faci scoala moto, iti asumi niste riscuri, nu toti sunt niste mici Rossi si nici nu cred ca a tavalit nush ce Ducati

 

 

Sa fiu bagaj pe propriul motor, cam greu... Sigur nu ma confunzi cu saracele alea pe care le plimbi tu? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu bagaj pe propriul motor, cam greu... Sigur nu ma confunzi cu saracele alea pe care le plimbi tu? :bounce:

 

Noti, pasarica mica si clonata, nu scoate gherutele, ca-ti strici manichiura frantuzeasca si nu te mai place baietii la banbu cand te dai jos cracita de pe cebereu ala negru, nu plimb pisi pe nimeni, nici bogate nici sarace(ca nu avem poze impreuna), nu am loc pe ij (cu m in fata), mai bine explica-i user-ului claudia cum ai cazut tu si ai platit cu cardu la Ilioara in timp ce-l pandeai p'ala cu cebereu rosu si costum moto D&G

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...