Sari la conținut

Mopedul, Eseu Tehnico-economic


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

160 de kile cara cam orice Piaggio Si. Al meu, datorita faptului ca are telescoape si pe spate, cara 240 de kile, si am si suport pentru picioare pentru persoana din spate. La Piaggio sunt mai multe tipuri de variatoare. De exemplu al meu pleaca prost de pe loc, dar se intinde si fuge peste 60 kmh (nu cu mine, cu unu mai usor, asa, de vreo 80 de kile:)) Sunt altele, cu alt fel de variator, care pleaca tare de pe loc dar merg cam 40 kmh sau putin peste. Bafta la alegere :crack:

Un moped Piaggio are intre 44 si 60 de kg, in functie de model.

La Bucuresti nu stiu unde gasesti motor, aici in Timisoara se vand in talcioc cu 50 de euro (folosite, evident).

 

Din cate am inteles, mopedu` meu poate cara cam 100 de kile (ca la mai multe se rupe). Totusi, mi se pare absurd sa pui un moped sa care 240 de kile. Gandeste-te cat de lasate sunt amortizoarele, si la o groapa sau o denivelare, dai cu quru de asfalt :finger:

Editat de hihi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles, mopedu` meu poate cara cam 100 de kile (ca la mai multe se rupe). Totusi, mi se pare absurd sa pui un moped sa care 240 de kile. Gandeste-te cat de lasate sunt amortizoarele, si la o groapa sau o denivelare, dai cu quru de asfalt :finger:

Sunt de acord, eu am carat 210 kg (2 persoane :crack: ) si nu erau deloc fericite telescoapele. In orice caz, cei care merg 2 pe moped nu pot sa mai aiba si pretentii de comfort :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar n-am unde se poate gasi asa ceva. Pe mobile.de nimic.

 

1992 Honda Super Cub

 

incearca HONDA 50[CA100] sau Passport[C50,C70,C90]. pe bikepics o gasesti ca honda sc50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, e oficial, "familia Axa" a intrat in posesia unui moped Badsi 2003 . :P

E ciudatel, i se misca mtorul fata de cadru pe un arc cand accelerezi si urca cureaua intre fuliile de la variator. Cu mine pe el (90 de kile) fuge 60 :blink: Trebuie sa aprofundez niste probleme:

 

-Cum arata filtrul de aer si de unde fac rost de unul (nu are deloc, nici carcasa, asa l-am luat)

-Cum arata toba stock si daca e vre-unul care tocmai si-a pus toba "tunata" si o vinde pe aia veche. Aia de o avem acum e manufacturata, "sport", arata naspa si face cam mult scandal.

-Cum se regleaza arcul ala care tine motorul, care influenteaza turatia la care cupleaza/ambreiaza/variaza sau ce ma-sa face el acolo :crack: . Eventual sa stea si in relanti ca asta ma enerveaza de fapt la el , nu sta :banana:

 

 

Mi se pare ciudat ca in cartea de service zic astia sa ii pui 50 ml ulei/litru de gaz, mi se pare mult, e mai mult decat la orice comunista :banana:

 

Idei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, motorul e de ceva Peugeot, fabricat la "Izmir nu-stiu-cum-hazbulahh" in Turcia, parca asa scrie pe hartii.

 

DMW, la liniute mergem dupa ce ii "tunez" un filtru de aer ca nu are deloc. Oricum,te anunt de pe acum, voi trisa, dau tare din pedale la plecare si tu n-ai din ce sa dai :P :huh: :blink: Plus ca am toba custom-burlan-racing :banana:

 

E haios rau, face wheelie/stoppie , pe bune !!!!! :crack: Numai ca mie mi-e mai frica sa ma dau pe el in trafic decat pe un motor in toatra firea. La 60 ma simt de parca merg in c.uru gol :banana:

 

P.S. Mopedul e al lui Vio, deci ei ii vom ura sa-l stapaneasca si sa-l plimbe sanatoasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

 

Mi se pare ciudat ca in cartea de service zic astia sa ii pui 50 ml ulei/litru de gaz, mi se pare mult, e mai mult decat la orice comunista :P

 

Idei ?

 

pai la ij se pun 50 in rodaj! :banana: cine stie de ce se baga atata? poate pt. ca e un motor turat... ma-sa, nu stiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cam 2 l /100 km. este consumul la noi. Iar costurile sint o idee mai mici..in promotii de ex sint cam la 1000 EURO cu TVA inclus. Nu au pedale, poate ar fi bine sa le vezi, sint automate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De banii aia iti iei un SH de dupa 2000. Daca vrei, poti sa cauti un moped bine intretinut de prin anii '70 (din vremea crizei de petrol, atunci s-au fabricat mormane de mopeduri). E un tip pe Bikeshop cu un Puch (una din cele mai bune firme constructoare de mopeduri) de prin '73; cere 140 iepuroi pe el dar paraitoarea are nevoie de reparatii mecanice (nu prea stiu ce inseamna asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...