Sari la conținut

Adevarata Lupta La 125 :)


ce motor ati alege?  

1.621 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

omule...eu cred ca subiectul de discutie nu e asta...ce pot sa afirm clar e ca aprilia face motoare bune... si pt ca e in 2 timpi se duce motoru...totusiu ar fi interesanta o liniuta intre tine ( aprilia rs 125 - 36 cp -- banuiesc de te dai asa rotund) si o cagiva mito 125, cu kitu de 34 de cai in 7 viteze...doar sa vedeti care ia mai mult....

Ptr cultura ta generala aia 36cp defapt sunt 29, in fine Hamude Speedfight nu a mai postat de ceva timp pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 741
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am un prieten care are aprilia rs 125...are 36 cp cu power valve pe el...acuma nu nu stiu daca minte el sau nu...ce stiu sigur e ca daca e sa cauti aprilia rs 125 pe net gasesti surprinzator si de 36 de caluti...si totusi...sincer pentru cultura mea generala cat consuma o astfel de "bijuterie"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care are aprilia rs 125...are 36 cp cu power valve pe el...acuma nu nu stiu daca minte el sau nu...ce stiu sigur e ca daca e sa cauti aprilia rs 125 pe net gasesti surprinzator si de 36 de caluti...si totusi...sincer pentru cultura mea generala cat consuma o astfel de "bijuterie"?

Cred ca rs`ul prietenului tau are 50cp...gasesc pe net si de 60cp...cp dati de fabricant sunt 29cp.

Un rs full power ajunge si la 8-9 in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu 36 de cai e o transformare proasta facuta de un om cu multa cultura,21 kw nu inseamna 36 de cai.

Da,consumul dat de costy e bun,dar sub 4-5 nu prea ai nici o sansa sa scoti,am scos vreo 5 la drum mai lung a6a la 5000 de ture in jur de 80km/h mai putin de atata chiar nu prea ai sanse sa scoti cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea consuma intre 10-11 in oras :crack:.

Nu stiu de unde a luat toata lumea chestia cu 36 cp la RS.In talon scrie 21 KW,varianta din 2004 parca are 22 KW.

21 KW x 1,36 = 28,56.Nici 29 de ponei 'intregi' nu are :crack:)

te dai la ea ceva :crack: eu sunt student,n-am bani,schimb la 3000 :crack: i-am pus si panze poate mai prind o rafala de vant pe traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ DonHacker -- Aprilia RS125 extrema(varianta nelimitata) are 25,4 kw(modelul 1995), care inseamna undeva la 34 CP..mitul cu 36 probabil s-a obtinut prin rotunjirea la 26 de kw, sau a kilowattului la 1,4 obtinind 36 de cai.

Modelul limitat (pt. colegii nostri de 16 ani cu a1, care NU au voie sa mearga pe strada cu 25 kw oficial, dar politia romana nu prea stie care e faza, vede ca e de 125 si te lasa in pace) are 15 CP, respectiv 10,9 KW.

 

Uite aici niste linkuri care imi sustin parerea:

* http://www.bikez.com/motorcycles/aprilia_rs_125_2001.php

* http://motorbikes.be/en/Aprilia_RS_125_Extrema_1995.aspx

 

 

Adevarul e ca e o motocicleta foarte bine cotata avand in vedere stabilitatea la viteza, manevrabilitatea, aparentele si raportul calitate pret. Pt. inceput e si alegerea mea de altfel, mai am 2 luni si mi-o cumpar :crack:

 

Numa bine! :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pupincurist

 

.... as fi vrut sa fac un schimb de injurii cu tine... da renuntz nu ma cobor la nivelul tau... esti prea ieftin, iatzi mikutza trotineta care te lauzi ca ai TUNATO si can colo iai lipit cu super glue un kit si o toba si laudo.... ca ltceva nu stii sa faci :crack: nam nimik cu tine dar daca vad ca te bagi ca musca in (cuvant urat C_R) :crack:

 

hai ca deja esti prea ieftin pt mine :crack: bye

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... as fi vrut sa fac un schimb de injurii cu tine... da renuntz nu ma cobor la nivelul tau... esti prea ieftin, iatzi mikutza trotineta care te lauzi ca ai TUNATO si can colo iai lipit cu super glue un kit si o toba si laudo.... ca ltceva nu stii sa faci :crack: nam nimik cu tine dar daca vad ca te bagi ca musca in (cuvant urat C_R) :crack:

 

hai ca deja esti prea ieftin pt mine :crack: bye

incepi sa intreci masura...ai sictir in (cuvant urat) mati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepi sa intreci masura...ai sictir in (cuvant urat) mati

 

 

hai canta puiule, canta :crack: :crack: , ma doare burta de ras can vad ca tot tu teai bagat in seama si tot tu ai iesit sifonat :crack:

 

da ce vb... tot am instinctul asta sa ma cobor la nivelul tau de maimutza inculta dar trebuie sa ma abtzin :crack: :crack:

Editat de sil3nt_control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai canta puiule, canta :crack: :crack: , ma doare burta de ras can vad ca tot tu teai bagat in seama si tot tu ai iesit sifonat :crack:

 

da ce vb... tot am instinctul asta sa ma cobor la nivelul tau de maimutza inculta dar trebuie sa ma abtzin :crack: :crack:

tastaturist...no comment..ramai la tastele tale si la parereile tale...sti ce zic,cauta si reciteste toate posturile tale si o sa vezi cata minte ai

no offence..inchei discutia cu un agramat de provincie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

posibil ca rs-ul ala sa fie mai puternica decat toate dar nu si cea mai buna

pozitia peste rezervor nu stiu cat de buna e la mersul din bucuresti sau alte orase mari gen bara in bara...de fapt nu ai cum sa gonesti cu ea!

eu am un varadero din 2003 aproape 2500 cu tot cu acte inscriere si din cate am inteles daca ii schimb carburatorul cu unul de 32 castig ceva cai in plus dar creste si consumul...si despre sunet sa fim seriosi ... un motor in 4 timpi cu o toba acceptabila scoate un sunet de milioane..te strecori cu ea foarte bine incalici orice damb si orice groapa..demarajul nu este prea puternic dar la ce iti trebuie un demaraj la 125? anyway viteza maxima este de 110 cu 2 insi pe ea...fiecare cu parerea lui desi unii au cam aberat de la subiectul initial...

asadar ca sa nu mai spunem de sa... pentru doua persoane decat varadero si poate si cele de la yamaha in ciuda motorului micut pozitia e destul de buna pt cel din spatele tau ca sa nu il chinui..sunt dragute toate.....oricum cum spuneam fiecare cu parerea lui

numai bine!

Editat de miha_hoe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate-s bune si oricum is multe criterii de impartire:

dupa stil

fiabilitate

tinuta de drum

acceleratie viteza maxima

si chiar pozitia in scaun

fiecare isi alege ce motor doreste dar fiindca suntem la "adevarata lupta la 125" trebuie sa mentionez ca eu aleg CBRul, care,dupa mine, face fata categoriilor.....pana acum visam la in NSR dar ii in 2T si nu mi se pare chiar fiabli din aceasta cauza :D

 

Conteaza ca putem conduce motociclete la 16 ani :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as alege saks-x-road dar nu era la votare...

fiabilitate o are mai mare pt k e naked

tinuta de drum:da;cadrul il are ca bimota

acceleratia,nu mai zic...are cuplu maxim,15 cai

pozitia pe scaun,f comfortabil

suspensie super,pe ulei

ca design arata ca o bimota in miniatura :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as alege saks-x-road dar nu era la votare...

fiabilitate o are mai mare pt k e naked

tinuta de drum:da;cadrul il are ca bimota

acceleratia,nu mai zic...are cuplu maxim,15 cai

pozitia pe scaun,f comfortabil

suspensie super,pe ulei

ca design arata ca o bimota in miniatura :crack:

1. Ce legatura are fiabilitatea cu faptul ca e naked? :crack:

2. De unde stii ce tinuta de drum are? Ai mers pe ea? (Nu!)

3. Acceleratia, la fel, ai mers pe ea? (Nu!)

4. Cum adica are cuplu maxim? Are cuplu mai mare ca orice alta motoreta? :crack:

5. Suspensie pe ulei au cam toate :crack:

 

Iti dau un 4, cu indulgenta. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ce legatura are fiabilitatea cu faptul ca e naked? :crack:

2. De unde stii ce tinuta de drum are? Ai mers pe ea? (Nu!)

3. Acceleratia, la fel, ai mers pe ea? (Nu!)

4. Cum adica are cuplu maxim? Are cuplu mai mare ca orice alta motoreta? :crack:

5. Suspensie pe ulei au cam toate :crack:

 

Iti dau un 4, cu indulgenta. :rusinica:

Baga "4" la tine in carnet.

Are una cu care merge!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga "4" la tine in carnet.

Are una cu care merge!

Chiar daca sterg punctele 2 si 3, tot raman celelalte prostii enorme !!! Iar tu pentru ca ii iei apararea dupa ce probabil ai citit ce ai scris, cazi in aceeasi oala cu el. Ar trebui sa-ti dau un 2, dar pt ca sunt un domn, iti dau 3. Better luck next time...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce a zic , eu am rs125 de un an si nu mi-a ridicat probleme cu nimic pana acum. eu zic ca totul depinde de cum iti ingrijesti motorul nu neaparat ca una e aprilia alta honda alta yahama etc . . .

intradevar conteaza mult de cum o ingrijesti,cum o conduci etc

PS: sa ai noroc la ea si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...