Sari la conținut

Adevarata Lupta La 125 :)


ce motor ati alege?  

1.621 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Nu am stat sa citesc de la inceput topicul(cer scuze) dar as alege Varadero de 125.Pe cele in 2T le-as ocoli din start.

Spre deosebire de restul,Varadero are V2 si aici ar castiga la capitolul fiabilitate si cuplu

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 741
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E atat de relativa intrebarea ta, incat nici nu merita pusa.

Fiecare are gusturile lui, fiecare alege ce-i place personal. Tu de fapt, incerci sa vezi care-i cea mai buna, prin parerea altora? Nu, alege-o care-ti place cel mai mult.

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E atat de relativa intrebarea ta, incat nici nu merita pusa.

Fiecare are gusturile lui, fiecare alege ce-i place personal. Tu de fapt, incerci sa vezi care-i cea mai buna, prin parerea altora? Nu, alege-o care-ti place cel mai mult.

Intamplarea face ca sa fi condus 3 modele din cele enumerate:cbr(2003),rs(2008) si varadero.Dintre toate varadero mi sa parut cea mai ok din punct de vedere al plecarii de pe loc si pozitiei pe mobra.La ultima recunosc...am 1,92 si aratam cam ciudat :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 months later...

am votat cagiva raptor pe care o detin pentru ca e mult mai puternica ca un RS 125 foarte usor de intretinut si de reparat + ca gasesti piese originale cagiva nu polini sau alte minunatii ca la RS ! Cat despre RS 125 multi il lauda putini cunosc ! Cei mai in masura sa comenteze sau sa faca o comparatie intre 2 sau mai multe motorete sunt aceia care le-au si de tinut pe amandoua ! Eu am avut si RS si ma bucur nespus ca am descoperit cagiva (P.S: Motorizare proprie nu ca la rs motorizare care o au multe alte motorete !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproape toate "liniutele" spun altceva intre cele doua ! Sa nu mai zic de cursele pe circuit unde indemanarea la RS lasa mult de dorit ! In fine fiecare cu ce apreciaza parerea mea este una subiectiva fiind proprietar de RS 125 FullPower 2007 actual propietar de raptor 125 fullpower 2001 (Acelasi motor ca pe mito)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam ce diferente de timpi intre amatori ai vazut tu pe circuitul Amkart intre 2 motoare cu o diferenta de maxim 5 cai intre ele? Deja o dam in basme.

 

Eu m-am dus cu NSR-ul de 125 pe Skatekart la Targu secuiesc. Circuit la care reuseam sa ating viteze de 100km/h pe ceas (cam 93 reali). Eram la prima mea vizita/plimbare pe un circuit. Alaturi de mine mai erau 2 baieti cu motoare de 1000 (slick-uri noi). Una din ele era doar de circuit, cealalta de strada dar incaltata cu slick-uri.

 

In afara de 2 lini mai drepte....in toate celelalte locuri stateam aproape de ele. Cam 50% din circuit nu se simtea diferenta de 100 cai intre motoare. Cum prindeau finalul de circuit in care e un viraj de viteza mare, cum se departau. In doar 2 iesiri de 20 min unul din ei tocise de tot sliderul si frecase inclusiv pielea combinezonului. Adica nu erau chiar la plimbare. Cam la 9 ture ma depaseau cu 1 tur baietii.... Eu nu eram cu genunchii pe jos dar ma dadeam atat cat ma simteam eu in siguranta intrucat mai aveam de parcurs 250 km pana acasa in aceeasi zi (pe motor).

 

Fiecare vede lupta la 125cc diferit: Unii se plimba doar pe bulevard, fac 1000 km pe an vor performanta maxima si nu ii intereseaza consumul >>> Aprilia RS 2T.

 

Altii vor sa faca 5000-10000 km pe an, sa faca plimbari lungi la un consum rezonabil >> Yamaha R125, CBR 125 4T

 

Eu momentan ma situez la limita de 5000 km pe an, cu un consum mediu de 4,5-5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproape toate "liniutele" spun altceva intre cele doua ! Sa nu mai zic de cursele pe circuit unde indemanarea la RS lasa mult de dorit ! In fine fiecare cu ce apreciaza parerea mea este una subiectiva fiind proprietar de RS 125 FullPower 2007 actual propietar de raptor 125 fullpower 2001 (Acelasi motor ca pe mito)

 

 

Corectie: proprietarul catorva cutii cu piese din care presupui ca o sa iasa o Cagiva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am vazut in viata mea cutii cu piese din care ies cagive ! probabil ca daca imi permit un RK la motocicleta asta nu inseamna ca e piese vrei sa iti fac o poza acum pe loc sa o vezi cum o tin ? o desfac doar cand schimb ceva la ea ! Evident tu ai cea mai smechera mobra din lume nu mai e nimeni ca tine si probabil pe mobra ta nu s-a pus surubelnita niciodata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am vazut in viata mea cutii cu piese din care ies cagive ! probabil ca daca imi permit un RK la motocicleta asta nu inseamna ca e piese vrei sa iti fac o poza acum pe loc sa o vezi cum o tin ? o desfac doar cand schimb ceva la ea ! Evident tu ai cea mai smechera mobra din lume nu mai e nimeni ca tine si probabil pe mobra ta nu s-a pus surubelnita niciodata !

 

Motocicletele mele sunt cele mai "smechere din lume" doar pentru ca sunt ale mele si nu pentru ca acestea sunt visul oricarui motociclist...

 

O arzi aiurea pe aici cu "full power" si insiri toate brandurile de piese aftermarket pentru "italience doborate" si alte epave...

 

Supun parerii urmaritorilor acestui topic si nu numai, daca motorul tau, celebra ta Cagva "full power" face pe circuit un RS.

 

Pentru edificare, aveti link ---> aici si aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi ca insisti sa dovedesti ca vorbesc in cunostinta de cauza !

 

Oameni buni cagiva este peste aprilia punct.... Asta este parerea mea si basta cine nu crede pana nu vede (ca mine) sa le incerce pe amandoua si asta e cel mai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi ca insisti sa dovedesti ca vorbesc in cunostinta de cauza !

 

Oameni buni cagiva este peste aprilia punct.... Asta este parerea mea si basta cine nu crede pana nu vede (ca mine) sa le incerce pe amandoua si asta e cel mai bine !

:pics:

 

Asta este ordinea cutiilor cu piese din balcon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...