Sari la conținut

Substanta Curatat Carburatoare


Ravenitza
 Share

Postări Recomandate

De curand am vazut in benzinarie o sticla de plastic pe care scria lichid de curatat carburatoare, se toarna in rezervora alaturi de benzina, presupun ca multi dintre voi cunosc.

Intrebarea este: e ok daca pun si in rezervorul motocicletei mele? adica acolo nu scrie decat de masini si nimic de motoare. Are cu ce sa ii dauneze, e bun de ceva la curatat carburatorul?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la masini carburatoarele nu sunt vacuumatice.de exemplu decarbusolvul modifica forma si consistenta membranei vacuumatice.nush ce sa zic de substanta ta.cel mai bine cumperi un spray de curatat carb de motoare dai jos carb si il cureti(metoda clasica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu scrie nimic despre compozitie, de curand am cumparat si eu ceva similar pentru curatat injectoare pentru masina, si nu scrie nimic pe eticheta, doar ca se adauga la un rezervor plin si atat. Probabil reteta e "tabu".

Eu cred ca nu afecteaza cu nimic cauciucul care rezista la benzina, si multe masini au diverse chestii de cauciuc pe traseul de alimentare.

Pana la urma de ce trebuie sa cureti carburatorul? Face vreo figura, iti afuma bujia/ile, consuma mult? Mai bine nu repara ceva ce functioneaza bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu scrie nimic despre compozitie, de curand am cumparat si eu ceva similar pentru curatat injectoare pentru masina, si nu scrie nimic pe eticheta, doar ca se adauga la un rezervor plin si atat. Probabil reteta e "tabu".

Eu cred ca nu afecteaza cu nimic cauciucul care rezista la benzina, si multe masini au diverse chestii de cauciuc pe traseul de alimentare.

Pana la urma de ce trebuie sa cureti carburatorul? Face vreo figura, iti afuma bujia/ile, consuma mult? Mai bine nu repara ceva ce functioneaza bine.

 

 

Cata dreptate ai...si eu am vrut sa repar ceva ce mergea bine si...am stat doua luni pe tusa,ca nu imi venea piesa ce am stricat-o :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm....am sa o caut si eu prin magazine. merci mult de info

ce problema ai cu carburatorul?

daca m-ai vazut pe la ursu, de ce nu m-ai tras de maneca sa ma intrebi: bai awo, am si io ceva la motopartza, imi dai si mie un sfat? :grinbandit:

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici o problema deosebita, doar ca imi place sa previn. Ma gandeam ca daca folosesc aceasta solutie ajut carburatorul sa "respire" mai bine. Acum nici nu stiu pe ce principiu sa merg: e mai bine sa previi sau nu repara ce nu e stricat

In plus: nu stiu daca te mai recunosc, uit relativ repede chipurile...sorry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici o problema deosebita, doar ca imi place sa previn. Ma gandeam ca daca folosesc aceasta solutie ajut carburatorul sa "respire" mai bine. Acum nici nu stiu pe ce principiu sa merg: e mai bine sa previi sau nu repara ce nu e stricat

In plus: nu stiu daca te mai recunosc, uit relativ repede chipurile...sorry.

...este ca si cum ti-ai spala chilotii fara sa-i dai jos de pe tine!Poate fi si asta o solutie , dar modalitatea corecta si comoda, totusi, e sa-i dai jos! :grinbandit:

la fel si cu carburatoarele.....

....solutia minune , nu va dizolva depunerile de rugina, si alti balauri care apar de la benzina zacuta mult timp in cuve...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am vazut in benzinarie o sticla de plastic pe care scria lichid de curatat carburatoare, se toarna in rezervora alaturi de benzina, presupun ca multi dintre voi cunosc.

Intrebarea este: e ok daca pun si in rezervorul motocicletei mele? adica acolo nu scrie decat de masini si nimic de motoare. Are cu ce sa ii dauneze, e bun de ceva la curatat carburatorul?!

 

 

Am pus si eu anul trecut, desi nu pot sa spun ca aveam vreo problema (da, stupid ..). Si asa cum era de asteptat ... a mers asa cum mergea si inainte. Adica BINE ! :)

 

Are vreo logica ce am scris ? :grinbandit:

 

Ideea e sfanta de la stupid americans: if it ain`t broken, don`t fix it !

 

Mai bine bei niste beri de banii aia :blink:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mai motocicleta daca merge bine, n-ai ce preveni in cazul asta. Eventual poti sa desfaci surubelul de sub carburator (cel de golire), golesti camera de nivel constant, strangi la loc si gata. Acolo, pe fund se aduna de obicei mizeria, apa, rugina, si sunt primele care curg cand desfaci acel surubel. (asta e si rostul lui)

Dar de obicei filtrul din rezervor si cel de pe traseu (daca ai) isi fac treaba bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...