Sari la conținut

Arta Cu Aerograful Si


vladvalah
 Share

Postări Recomandate

sal, acuma am citit topicul shi am ras bine la dialogurile voastre!

treaba e ca vladvalah trebuie sa fie in recesiune, daca tzine atata de tare cu dintzii de pretz, iar koffa la fel.prietenii shtiu de ce. :banana:

shi eu ma ocup cu d'ale aerografului, shi sunt "artist cu studii" :cheers: , dar pretzul e dictat in mod normal de fiecare lucrare in parte, de timpul aferent, de materialele folosite shi de altzi factori, dar in final ceea ce conteaza este ca clientul sa fie multzumit. fac o paranteza aici shi revin la ideea de la inceputul topicului unde vladvalah a afirmat ca in 150 de euri repara carene, le finiseaza, shi le picteaza cu aerograf, ceea ce e putzin credibil. am vopsit multe "carenate" shi pot sa spun ca pretzul mediu al materialelor se invarte pe la 80 de euri pt vopsit in doua -trei culori , iar pt aerografie sare de 100, cam pana pe la 120max.-asta la un motor de viteza.manopera dureaza cam 20-25 ore pt aerograf, shi cam 15-20 ore pt vopsit in doua-trei culori.

in calcule nu intratimpul necesar reparatziei carenelor-daca e cazul..iar materialele sunt Standox,Glasurit,Carsystem, deci din segmentul premium

bun! reluam calculul: cu cat ramai in buzunar in cazul asta? shi mai ales cat munceshti pentru banii aia cu care ramai? ajungem la un rezultat foarte greu de crezut, mai ales ca trebuie sa ai ceva talent, experientza shi daruire pentrua scoate o lucrare profesionala. toate acestea cer timp ,pregatire, bani investitzi in scule,materiale,etc- de aici imi este neclar cum de poate cineva sa iasa pe piatza cu pretzuri atat de mici?

eu personal nu pot chiar daca ash vrea. sper sa mai continuam topicul asta ca e instructiv, dar pe un ton civilizat. numa' bine cosmin aka kerosen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sal, acuma am citit topicul shi am ras bine la dialogurile voastre!

treaba e ca vladvalah trebuie sa fie in recesiune, daca tzine atata de tare cu dintzii de pretz, iar koffa la fel.prietenii shtiu de ce. :)

shi eu ma ocup cu d'ale aerografului, shi sunt "artist cu studii" :banana: , dar pretzul e dictat in mod normal de fiecare lucrare in parte, de timpul aferent, de materialele folosite shi de altzi factori, dar in final ceea ce conteaza este ca clientul sa fie multzumit. fac o paranteza aici shi revin la ideea de la inceputul topicului unde vladvalah a afirmat ca in 150 de euri repara carene, le finiseaza, shi le picteaza cu aerograf, ceea ce e putzin credibil. am vopsit multe "carenate" shi pot sa spun ca pretzul mediu al materialelor se invarte pe la 80 de euri pt vopsit in doua -trei culori , iar pt aerografie sare de 100, cam pana pe la 120max.-asta la un motor de viteza.manopera dureaza cam 20-25 ore pt aerograf, shi cam 15-20 ore pt vopsit in doua-trei culori.

in calcule nu intratimpul necesar reparatziei carenelor-daca e cazul..iar materialele sunt Standox,Glasurit,Carsystem, deci din segmentul premium

bun! reluam calculul: cu cat ramai in buzunar in cazul asta? shi mai ales cat munceshti pentru banii aia cu care ramai? ajungem la un rezultat foarte greu de crezut, mai ales ca trebuie sa ai ceva talent, experientza shi daruire pentrua scoate o lucrare profesionala. toate acestea cer timp ,pregatire, bani investitzi in scule,materiale,etc- de aici imi este neclar cum de poate cineva sa iasa pe piatza cu pretzuri atat de mici?

eu personal nu pot chiar daca ash vrea. sper sa mai continuam topicul asta ca e instructiv, dar pe un ton civilizat. numa' bine cosmin aka kerosen

hehe inca unul! ....ma bucur totusi ca nu esti asa de necioplit ca ceilalti...asa ...DAR SI TU ESTI PE DIN AFARA!!! eu am postat un pret modic..! de start....intelegi? si pt. ca reparam si carene nu inseamna ca intra in pretul aerografiei deci te rog pe tine si pe ceilalti sa nu va mai consolidati scenariile voastre ghidate de o pereche de ochelari de cal, dor din cauza fricii ca avetzi concurenta ....nu vroiam decat sa cunosc altzi aerografisti si sa-mi fac o mica reclama ....si poate ceva sfaturi si pareri din partea viitoriilor clientii ...NU din partea "concurentei"! ca nu ma incalzesc cu nimic injuriile , comentariile nefondate (poate de invidie?).......revin am abordat prieteneste treaba ...dar am primit o sula-n coaste .... si lasa comentariile cu 150 euri si pt . reparat carena +aerografia, ca sti foarte bine ca nu e asa si nici nu se poate .....inca odata aerografia la mine pleaca de 150 euri (daca carenele sunt in buna stare) iar reparatul..EVIDENT alt pret......poate te-am lamurit...pe tine impreuna cu "tovarasii tai carcotasi" :)

 

sal, acuma am citit topicul shi am ras bine la dialogurile voastre!

treaba e ca vladvalah trebuie sa fie in recesiune, daca tzine atata de tare cu dintzii de pretz, iar koffa la fel.prietenii shtiu de ce. :)

shi eu ma ocup cu d'ale aerografului, shi sunt "artist cu studii" :D , dar pretzul e dictat in mod normal de fiecare lucrare in parte, de timpul aferent, de materialele folosite shi de altzi factori, dar in final ceea ce conteaza este ca clientul sa fie multzumit. fac o paranteza aici shi revin la ideea de la inceputul topicului unde vladvalah a afirmat ca in 150 de euri repara carene, le finiseaza, shi le picteaza cu aerograf, ceea ce e putzin credibil. am vopsit multe "carenate" shi pot sa spun ca pretzul mediu al materialelor se invarte pe la 80 de euri pt vopsit in doua -trei culori , iar pt aerografie sare de 100, cam pana pe la 120max.-asta la un motor de viteza.manopera dureaza cam 20-25 ore pt aerograf, shi cam 15-20 ore pt vopsit in doua-trei culori.

in calcule nu intratimpul necesar reparatziei carenelor-daca e cazul..iar materialele sunt Standox,Glasurit,Carsystem, deci din segmentul premium

bun! reluam calculul: cu cat ramai in buzunar in cazul asta? shi mai ales cat munceshti pentru banii aia cu care ramai? ajungem la un rezultat foarte greu de crezut, mai ales ca trebuie sa ai ceva talent, experientza shi daruire pentrua scoate o lucrare profesionala. toate acestea cer timp ,pregatire, bani investitzi in scule,materiale,etc- de aici imi este neclar cum de poate cineva sa iasa pe piatza cu pretzuri atat de mici?

eu personal nu pot chiar daca ash vrea. sper sa mai continuam topicul asta ca e instructiv, dar pe un ton civilizat. numa' bine cosmin aka kerosen

+ de asta nu inteleg de ce va intriga asa tare "artist cu studii"...pt. ca nu aveti?..pt. ca sunteti ageamii?sau din pur orgoliu prostesc si infantil?....inca nu am inteles si nici nu cred ca ma va face cineva sa inteleg :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate astea, 150 euri e un pretz de incepere cam mic spre micutz, pentru o lucrare de aerografie,chiar shi fara reparat carene,nu am treaba cu clientzii tai sper sa-i multzumeshti pe totzi,oricum nu o sa ne intersectam in afacere,dar koffa s-a atacat findca a intzeles ca ala e pretzul final.

nu e vorba de frica concurentzei, avem fiecare clientzii noshtrii , lucrarile noastre,alta e treaba: de catziva ani suntem catziva care ne chinuim sa formam o piatza, shi sa stabilim un standard -mai mult sau mai putzin subiectiv- al tarifarii lucrarilor de aerografie.aicea shi tu nu potzi sa fii decat de acord ca pentru a scoate o lucrare profi ai nevoie de o investitzie serioasa atat in scule ,materiale, cat shi in experientza, shcoala-studii,etc.

ori anuntzul tau in contextul asta suna ca shi cum tu vrei sa spargi o piatza care inca se formeaza.

aerografia este totushi segmentul de "lux" din aspectul final al unui motor, shi nu prea se adreseaza la toate motoarele, shi buzunarele, fiind o lucrare selectiva din punct de vedere estetic shi financiar.

ideea e ca nu e cazul sa largim chiar atat de mult zona de acces, ci sa o tzinem in nishte limite "onorabile"

eu de exemplu mi-am facut multe calcule shi un pretz mediu pe manopera ar fi intre 12-16 euri pe ora. cat ne putem intinde in sus sau in jos depinde de fiecare.-koffa voia sa introduca in discutzie ideea ca nu e foarte "diplomatic" sa coboram pretzul fiindca a fost foarte greu sa-l ridicam pana aici-acum.stai linishtit, probabil eshti la inceput,te intzeleg perfect e normal sa incepi cu pretzuri mici, shi eu prima moto pictata am facut-o cu mai putzin de 150 euri, dar daca bine imi amintesc parca fara pretzul materialelor-in fine-,nu asta e ideea ci urmatoarea: daca tot ai ajuns aici, unde ai scule, eshti shcolit, ai materiale, shtii sa lucrezi cu ele, ai experientza,nu lucra pe bani putzini fiindca ai muncit mult ca sa ajungi sa ai toate astea shi sa faci ceea ce faci.chiar daca acum probabil eshti "iritat" de tot topicul de pana acum mai tarziu o sa imi dai dreptate shi o sa bem shi o bere impreuna, cine shtie pe la intruniri.

a, inca ceva: nu ma intriga absolut deloc termenul de "artist cu studii" fiindca shtiu poate mai bine decat crezi tu ce inseamna asta.le-am facut shi eu pe toate-(studiile). multa stima cosmin aka kerosen

p.s. poate cel mai bine ar fi sa nu deraiem de la subiectul topicului shi sa discutam prin personal message.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai VLADVALAH tu fa bine si nu te lua dupa nesatui astia................. :cheers:

Pana acuma nu mai facea nimeni asa ceva decat ei si pusesera monopol pe lucrari asa ca tu lasa-i si mergi pe partea ta ca mergi bine :D

Mai bine 100 de lucrari cu 150-200 eur decat 1 pe an cu 500 si numai basini de artisti :)

Asa ca mergi in continuare :banana:

Editat de Rinno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rinno, nu asta e problema, sa lucrezi mai ieftin shi mai mult, caci oricum nu potzi sa lucrezi mai mult de 8-10 ore in medie pe zi lucratoare, shi atunci cu cate lucrari poate sa faca vladvalah mai multe decat mine? undeva la 20%? nu e vorba de nr de lucrari, ci de faptul ca la un volum de munca echivalent diferentza de bani e mai mica -in cazul lui.eu am incercat shi varianta cu lucrari mai ieftine dar mai multe, shi rezultatul vizibil ea fost doar oboseala acumulata asha ca prefer sa fac lucrari un pic mai scumpe shi sa ofer calitate -care rezulta in proportzie de 60-70% din materiale folosite(adika alea scumpe).

shi cu "basini de artisiti" lasa-ne! ca nu cred ca shtii ce inseamna sa fii artist shi sa incerci sa formezi o clientela!-mai ales cand din asta traieshti.eu nu am nimic cu vlad, mai ales ca intzeleg situatzia , am trecut shi eu prin astea.

cred ca te-am lamurit, numa' bine cosmin aka kerosen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai VLADVALAH tu fa bine si nu te lua dupa nesatui astia................. :cheers:

Pana acuma nu mai facea nimeni asa ceva decat ei si pusesera monopol pe lucrari asa ca tu lasa-i si mergi pe partea ta ca mergi bine :D

Mai bine 100 de lucrari cu 150-200 eur decat 1 pe an cu 500 si numai basini de artisti :)

Asa ca mergi in continuare :banana:

 

Asa ziceam si eu stii cum zice neamtul : "cere mai putin ca sa castigi mai mult"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Oauuuu, atatea ore de artist se lucreaza? Dar de eficienta nu sa auzit? Tot artistul da cu smirghel? Tot el si cu matura? Pai daca se mai imparte si cu alti fructele munci sa vezi cum e mai mult belshug.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rinno, nu asta e problema, sa lucrezi mai ieftin shi mai mult, caci oricum nu potzi sa lucrezi mai mult de 8-10 ore in medie pe zi lucratoare, shi atunci cu cate lucrari poate sa faca vladvalah mai multe decat mine? undeva la 20%? nu e vorba de nr de lucrari, ci de faptul ca la un volum de munca echivalent diferentza de bani e mai mica -in cazul lui.eu am incercat shi varianta cu lucrari mai ieftine dar mai multe, shi rezultatul vizibil ea fost doar oboseala acumulata asha ca prefer sa fac lucrari un pic mai scumpe shi sa ofer calitate -care rezulta in proportzie de 60-70% din materiale folosite(adika alea scumpe).

shi cu "basini de artisiti" lasa-ne! ca nu cred ca shtii ce inseamna sa fii artist shi sa incerci sa formezi o clientela!-mai ales cand din asta traieshti.eu nu am nimic cu vlad, mai ales ca intzeleg situatzia , am trecut shi eu prin astea.

cred ca te-am lamurit, numa' bine cosmin aka kerosen

sunt de acord cu tine , si ma bucur ca fata de koffa cu tine se poate discuta omeneste...deci iti dau dreptate in mare parte ..dar as vrea sa intelegi ca suntem la inceput ..si cum spuneai" intelegi pt. ca ai trecut si tu prin asa ceva"..nu ma-n sel nu? parca asa vad eu postat de tine...e ..atunci de ce sunt pus la colt?...hai cu tine a fost cum a mai fost....(presupun ca esti un om de treaba) dar cu ceilalti? ei n-au fost ca noi..oare ?... ce preturi practicau ei la inceput?...sau tu?...de ce sunt rai?...nu le-am furat nici clientii si nici din buzunar!...mai avem si pretentia de a fi uniti(ca motociclisti ma refer)...bafta :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oauuuu, atatea ore de artist se lucreaza? Dar de eficienta nu sa auzit? Tot artistul da cu smirghel? Tot el si cu matura? Pai daca se mai imparte si cu alti fructele munci sa vezi cum e mai mult belshug.

he he ...tare.... am alt nr. de tel si as vrea sa il postez : 0726 021265....si nu stiu cum sa il pun in capu` topicului...poate imi dai ceva indicatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

he he ...tare.... am alt nr. de tel si as vrea sa il postez : 0726 021265....si nu stiu cum sa il pun in capu` topicului...poate imi dai ceva indicatii

Pai adauga numarul cu rosu ca semnatura cum fac si alti si iese in evidenta.

Am si eu un vecin meserias ce lucreaza de acasa din garaj (in alt domeniu) si are vre-o doi ucenici cand e volum mai mare.

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si iti doresc mult succes.Intr-adevar ai mana buna.:finger:

Nu stiu cat costa materialele dar banuiesc ca nu putin mai ales ca trebuie sa nu se cojeasca la prima ploaie, lucrezi pe suporturi ce nu vor fi ferite de intemperii.

 

Cat despre manopera fiecare cere dupa propriile calcule, si astea nu inseamna h/zi cu pensula sau aeorgraful ca nu dai cu bidineaua pe gard, tre sa ai si chef ca sa iasa bine, nu poti avea chef sa faci lucrarea cand stii ca abia scoti materialele. Daca o faci ca trebuie repede si fara chef nu are nici un haz.E simplu.Arta nu se face in atatea ore pe zi, sau asta n-ati priceput pana acum?

 

Felicitari ambilor, pe koffa l-am mai observat :crack: e meserias si stie sa isi aprecieze munca, tu esti mai flamand ca esti mai la inceput.Iar de aspectul comercial, nu te lega, ai sa razi peste cativa ani privind in urma la lucrarile tale.

 

Cat despre Rojo sau Vallejo, sa fim seriosi, daca astia sunt marii artisti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si iti doresc mult succes.Intr-adevar ai mana buna.:crack:

Nu stiu cat costa materialele dar banuiesc ca nu putin mai ales ca trebuie sa nu se cojeasca la prima ploaie, lucrezi pe suporturi ce nu vor fi ferite de intemperii.

 

Cat despre manopera fiecare cere dupa propriile calcule, si astea nu inseamna h/zi cu pensula sau aeorgraful ca nu dai cu bidineaua pe gard, tre sa ai si chef ca sa iasa bine, nu poti avea chef sa faci lucrarea cand stii ca abia scoti materialele. Daca o faci ca trebuie repede si fara chef nu are nici un haz.E simplu.Arta nu se face in atatea ore pe zi, sau asta n-ati priceput pana acum?

 

Felicitari ambilor, pe koffa l-am mai observat :lol: e meserias si stie sa isi aprecieze munca, tu esti mai flamand ca esti mai la inceput.Iar de aspectul comercial, nu te lega, ai sa razi peste cativa ani privind in urma la lucrarile tale.

 

Cat despre Rojo sau Vallejo, sa fim seriosi, daca astia sunt marii artisti....

da ma astia nu sunt artisti..a nu se compara cu: giger;,de hus ;.de es;;dali.....etc si marii clasici.dar uite vezi tu ..asta prinde! asta se vinde! asta se cere! neavizatii sunt fascinati de luptatori mitici,de animale cu gura cascata. "alieni.scorpihoni. zdrahoni.sarpi"(un citat de la un om cu valori motocicliste)...e pai atunci...ma-n junghie "concurenta pe la spate ca sparg "peatza" de parca ei n-au spart-o la randul lor....se "cojeste vopseaua" baaaaaaaa! cat de netrbnic poti fi sa gandesti asa? cum sase cojesca cand eu cu mana mea ma chinui la ea si o dau cu pasiune si din lplacere ., cu simtul raspunderii...iar apoi lacul . care vine in 2-3 straturi..BA cum puteti fi asa magari si va permiteti sa criticati o munca a unui om? BAA cum?

stati la birouri la munca si postati...asta va e meseria? va da careva bani sa postati aici? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...