Sari la conținut

Un Naked Maaare


Freespirit
 Share

Postări Recomandate

  • 1 year later...
Buna,

 

Eu am o yamaha FZ1, iar la gabaritul meu (ce-i drept, un pic mai redus decat al tau), 1,90 m si 100 kg, iti pot spune ca stau confortabil pe acest motor si nici nu arat ridicol. Ti-as recomanda acest model.

 

... eu m-as uita putin si la data cand a fost postat ultimul anunt !

Cred ca deja si-a cumparat mobra ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-as lua de cineva care pe la inceputurile topicului a spus ca "Monster-ele oricum sunt mici". bun. dar exista totusi si Monster S4Rs Testastretta. ca performanta pura, as vrea sa vad orice al naked mai bun, chiar daca are "doar" un motor de 1000.

 

ca sa nu mai vorbim despre Streetfighter Testastretta Evoluzione - care este de fapt un Monster. mare (1098cc).

 

think again paul_biker :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-as lua de cineva care pe la inceputurile topicului a spus ca "Monster-ele oricum sunt mici". bun. dar exista totusi si Monster S4Rs Testastretta. ca performanta pura, as vrea sa vad orice al naked mai bun, chiar daca are "doar" un motor de 1000.

 

ca sa nu mai vorbim despre Streetfighter Testastretta Evoluzione - care este de fapt un Monster. mare (1098cc).

 

think again paul_biker :laugh:

 

tu chiar esti serios? esti sigur ca ai citit topicul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
m-as lua de cineva care pe la inceputurile topicului a spus ca "Monster-ele oricum sunt mici". bun. dar exista totusi si Monster S4Rs Testastretta. ca performanta pura, as vrea sa vad orice al naked mai bun, chiar daca are "doar" un motor de 1000.

 

ca sa nu mai vorbim despre Streetfighter Testastretta Evoluzione - care este de fapt un Monster. mare (1098cc).

 

think again paul_biker :laugh:

 

Sunt mici ca dimensiuni. Nu ca motorizare. Ia intreaba-l pe Coco cum m-am suit eu pe monsterul lui... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
m-as lua de cineva care pe la inceputurile topicului a spus ca "Monster-ele oricum sunt mici". bun. dar exista totusi si Monster S4Rs Testastretta. ca performanta pura, as vrea sa vad orice al naked mai bun, chiar daca are "doar" un motor de 1000.

 

ca sa nu mai vorbim despre Streetfighter Testastretta Evoluzione - care este de fapt un Monster. mare (1098cc).

 

think again paul_biker :lol:

 

man... int-un fel are dreptate monsterele PAR mici dar sunt... medii

dar, uite aici

Ampatament (mm) 1450 asta o califica printre cele medii (daca ne tinem in limitele nakedurilor peste 599 e chiar micut)

pentru ca daca te uiti la B-king Ampatament (mm) 1525... la fel si MT-01

parerea mea e ca sometimes less means more so... as alege oricand un CB1000R sau un M1100

nu ca asta ar mai ajuta pe cel care isi cauta motor acum doi ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Sal,

Nu sunt incepator dar nici foarte experimentat. Am ajuns in stadiul in care macar stiu ce imi doresc si anume un naked pe masura dimensiunilor mele. Am 1.95 m si 120 kg... si as propune acest topic pentru ca stiu sigur ca nu sunt singurul la aceste "dimensiuni" care isi cauta un motor pe masura.

Pana acum am gasit choppere si enduro pe care sa pot merge multi km fara mari probleme legate de pozitie. Probabil si multe touring s-ar potrivi, dar din anumite motive cred ca aceste categorii nu ma satisfac pe deplin. Cred ca cel mai potrivit pentru nevoile mele ar fi un naked.

Sa va spun cate ceva despre motoarele pe care le-am mai incercat:

- vitezistele nu sunt pentru mine. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, sunt motoare superbe - am mers ceva pe un Yamaha R6, dar pozitia si manevrabilitatea redusa in conditiile traficului urban le indeparteaza de ceea ce caut eu. Cu siguranta sunt f bune pentru cineva care isi gaseste placerea in viteza, asa ca ii rog pe pasionatii acestei categorii sa nu se simta ofensati.

- naked: ceea ce am incercat pur si simplu sunt prea mici pentru mine (nu ma refer la motorizare, ci mai ales la dimensiuni). Cel mai mult am mers (cativa km) pe un Yamaha Fazer (600) si realmente simteam nevoia de mai mult spatiu. Mi se pare ca Honda Hornet sau Suzuki Bandit sunt apropiate ca dimensiuni. Am incercat si noul Suzuki B-King am fost realmente incantat de ceea ce poate acest motor, dar pozitia este incomoda. Poate parea ciudat, avand in vedere ca este totusi mare, dar genunchii nu incap in spatiul de pe laturile rezervorului. Daca as avea pana la 1.80 - 1.85 probabil ca acesta ar fi motorul pe care l-as alege.

Avand in vedere ca e totusi greu sa faci "drive (ride?) test" cu un motor, as vrea sa ii intreb pe cei cu mai multa experienta decat mine si de dimensiuni asemanatoare ce motor au simtit ca li se potriveste? Ma gandesc la motoare de genul Yamaha V-Max, MT-01 sau la BMW K 1200 R care par a fi potrivite dar pe care nu am avut ocazia sa le testez. Din pacate V-Max de pe piata sunt f vechi, MT-01 are review-uri f slabe, iar K 1200 R are un pret cam prohibitiv (si nici celelalte nu sunt tocmai ieftine). Imi dau seama ca alegerile mele sunt destul de limitate, asa ca orice sfat este binevenit.

Multumesc,

 

Aha...Si eu am cam aceleasi dimensiuni ca si tine si de un an de zile calaresc un Suzuki SV 650 si sunt foarte multumit de el. Daca vrei ne putem vedea si iti dau sa faci o tura cu el. Da-mi un pm. su pe mess: che_guevara_2xl

 

P.S Parerea mea personala e ca motocicletele Suzuki sunt construite ceva mai mari ca dimensiuni fata de altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...