Sari la conținut

Sfat Demaraj Scuter


Rareshamico
 Share

Postări Recomandate

hai sa va dau un sfat pe care uni nu prea au mai auzit...deci in varioatoru "fata" are 6 role...scoateti 3...dar cand scoateti punetile in triunghi acele 3 role,daca pui 3 role trebuie sa aiba macar 8 10 15 Grame pt ca daca pui de 5 grame ....o sa ai demaraj dar nu o sa fuga si plus ca o sa se ambaleze in "gol" in fine...incercati!!! nu se strica nimic eu am mers cu aprilia Sr cu 3 role de 10 grame si cam nimeni nu statea cu mn in demaraj si fuga...era de 49 :rock: deci incercati si sa imi spuneti cum merge! nu uitati in triunghi le asezati! hai asfalt uscat :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti...ma bag si eu pe aici cu o intrebare...

Mi-am luat role pt. variator si ma vrut sa le schimb. Problema e ca acum nu mai pot sa le schimb pt ca surubul de la variator nu a vrut sa se desfaca ...m-am chinuit vreo 3 ore pana l-am facut rotund. L-am luat dupa aia la dalta....si nimic!!! Singura solutie a ramas sa-l incalzesc cu autogenul ca sa se arda rugina din el...daca are, ca afara e curat curat.

Voi ce ziceti?

ps: scuze ca m-am bagat pe topicul tau, dar daca faceam unul nou...stii si tu ce se intampla

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti...ma bag si eu pe aici cu o intrebare...

Mi-am luat role pt. variator si ma vrut sa le schimb. Problema e ca acum nu mai pot sa le schimb pt ca surubul de la variator nu a vrut sa se desfaca ...m-am chinuit vreo 3 ore pana l-am facut rotund. L-am luat dupa aia la dalta....si nimic!!! Singura solutie a ramas sa-l incalzesc cu autogenul ca sa se arda rugina din el...daca are, ca afara e curat curat.

Voi ce ziceti?

ps: scuze ca m-am bagat pe topicul tau, dar daca faceam unul nou...stii si tu ce se intampla

Cea mai buna solutie ...

post-21173-1223128729_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum plm sa f..i piulitza ma ??ai folosit cheie dreapta ??? baga draq o tubalara .... blochezi roata dintata (improvizezi) si tragi tare... sau dai cu ciocanu in cheie sa ia un efect de "shoc" si ar trebuii sa mearga... sau cel mai bine te duci la un service si gg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum plm sa f..i piulitza ma ??ai folosit cheie dreapta ??? baga draq o tubalara .... blochezi roata dintata (improvizezi) si tragi tare... sau dai cu ciocanu in cheie sa ia un efect de "shoc" si ar trebuii sa mearga... sau cel mai bine te duci la un service si gg

Am folosit cheie tubulara si inelara. Am blocat roata aia dintata foarte bine. Nu se clintea. Am bagat o teava pe cheia inelara si am tras cu toata forta. Ziceai ca e sudat. Am bagat o teava si mai mare..si nimic. Ma doare spatele si acum :rock:

 

Cea mai buna solutie ...

M-am gandit si la asta, dar am zis sa mai incerc...pana la urma asta o sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit cheie tubulara si inelara. Am blocat roata aia dintata foarte bine. Nu se clintea. Am bagat o teava pe cheia inelara si am tras cu toata forta. Ziceai ca e sudat. Am bagat o teava si mai mare..si nimic. Ma doare spatele si acum :rock:

iti spun io ca ... nu prea ai ce sa mai incerci ...

mie imi venea sa ii dau foc din cauza la piulita aia :rock:

Sunt date cu Loctite , cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o problema in sectiunea de scutere cu devierile de la subiect.. sare cate unu cu problema lui si incep sa bata campii cu alte chestii. nu poti urmari un topic intreg fara sa fie deviata discutia :blbl:

mda , imi cer scuze de off-topic , am vrut doar sa il ajut pe Alex_16

 

ON : nu cred ca , conteaza daca ai 6 role de 3 grame , sau 3 role de 6 grame ... 6x3=18 :rock: :rock::P))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda , imi cer scuze de off-topic , am vrut doar sa il ajut pe Alex_16

 

ON : nu cred ca , conteaza daca ai 6 role de 3 grame , sau 3 role de 6 grame ... 6x3=18 :rock: :blbl::P))

teoria ta e buna:P dar incearca si ai sa vezi cu 3 role...si nu de 6 grame:)) de 8 na incearca ca nu degeaba am pus Topicu astas...:lol: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cea mai buna soluti ca sa-ti distrugi variatorul.

Exact.Asa am patit eu.

Am polizat variatoru si bucsa..apoi am pus 3 role in triunghi.

Demaraj aproape deloc..viteza un pic mai mare dar nu se mai tura mtoru ca inainte.Dupa un timp no mai mers deloc.

Am schimbat variatoru si merge brici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi o modificare atat de buna, de ce mama naibii nu au facut variatorul cu 3 role... Ar insemna ca variatorul cu 9 role e o porcarie ?

Singura chestie "buna" din folosirea a doar 3 role e ca te vei putea lauda cu un variator triunghiular ;)

 

Bafta! ;)

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am desfacut piulita aia. Am dat cu o dalta ascutita in ea pana am spart-o. Am schimbat rolele si am pus alta. Acum a aparut alta problema. Am vrut sa desfac si surubul de la ambreiaj. Acolo nu mai e asa de inghesuit...dar problema e ca nu am cum sa tin contra. Am bagat intr-o gaura a discului de frana o tija, dar degeaba..se strica discul. Solutii?

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am desfacut piulita aia. Am dat cu o dalta ascutita in ea pana am spart-o. Am schimbat rolele si am pus alta. Acum a aparut alta problema. Am vrut sa desfac si surubul de la ambreiaj. Acolo nu mai e asa de inghesuit...dar problema e ca nu am cum sa tin contra. Am bagat intr-o gaura a discului de frana o tija, dar degeaba..se strica discul. Solutii?

 

Eu am folosit o improvizatie pentru chinezul meu. A fost nevoie de doua persoane, o cheie care sa intre in doua din gaurile din ambreiaj, si o dalta cu care tineam cheia fixa. Eu tineam contra, iar prietenul meu a desfacut piulita aia nenorocita. Inainte de asta am incercat toate variantele posibile si nu a mers.

O alta varianta este tot cu dalta si cu ciocanul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...