Sari la conținut

Am Nevoie De Sfat Urgent...


Profy_X
 Share

Postări Recomandate

salut!ieri am avut si eu un accident a intrat o tipa cu masina in mine am facut si o schita ca sa intelegeti mai bine urmari:eu permis suspendat 2 luni,amenda 326lei motor distrus.Politia mia zis ca eu nu m-am asigurat,masina a intrat in mine in spate eu atunci ieseam de pe alee in drept cu X rosu a fost impactul.Tipa si-a facut masina pe asigurarea mea daune i-a picat suportul de nr atat.Merita sa depun contestatie la politie?exista riscul ca pedeapsa sa zic asa sa fie mai mare decat e? :rock:

post-29036-1223145761_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdea...pare ceva similar cu accidentul asta.

 

Daca ai timp si rabdare, citeste-l si ia legatura cu Over, poate te ajuta cu un sfat, fiind in aceeasi situatie.

 

De curiozitate, cam la ce distanta de coltul intersectiei a avut loc impactul(X=?)?Daca e lovitura din spate, teoretic tipa e vinovata...Depinde cat de in scurt i-ai iesit in fata...Cred ca te-au facut, probabil fiind si in stare de soc, nu le-a fost greu sa te scoata vinovat...

 

Bafta oricum! :rock:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contestatie pt ce ? Fara suparare, imi pare rau pt ce ai patit, dar cand gresim trebuie sa suportam urmarile.

Poti face cerere pentru reducerea timpului de suspendare, daca urmezi un curs de legislatie (daca nu ma insel).

 

Ps

esti bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fost lovit in partea din spate a motoretei, inseamna ca tipa e vinovata.Nu conteaza nimic altceva decat fa[ptul ca ai fost lovit din spate si in cazul asta nu esti vinovat.Sau am inteles gresit?. Sunt multi care vad o uniforma si se scapa pe ei de nu stiu sa mai lege doua vorbe, nu fac referire la tine.Pt mine e de necrezut cum drekului te-au scos vinovat.., poa ca tipa era in cracii goi si a luat-o Organul razna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sunt bine am ramas doar cu ceva julituri bune..impactul a fost undeva la 30-40 si ceva de m

PS: o sa citesc acuma topicul ms mult

 

 

Daca impactul a fost la >30 m de coltul intersectiei, tipa e de vina.Punct!

 

Da-i in judecata, daca ai timp, nervi si bani!

 

Ai semnat PV?Daca DA, e naspa!

 

Ura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam ca luni sa ma duc sa contestez numai ca nu stiu exact dak pedeapsa pt mine se poate marii sau ramane la fel in caz ca o fac..in ceea ce priveste asa stiam si eu ca ce odata intra in tine in spate ea trebuie sa fie de vina.Sincer eu eram socat in momentul acela e prima data cand patesc asa ceva asa ca mare lucru nu am putut face pt ca mie nu mie ca e politist sau ceva ca dak e ceva de zis ii zic nu e asta o prb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cam asa e ...cand intra cineva in spatele tau E IMPOSIBIL sa te scoata vinovat, decat daca recunosti ..da frate m am grabit si am trecut chiar daca am vazut ca vine...dar de ce sa faci asta?

 

nu are cum sa ti mareasca pedeapsa :rock: ..nu e ca la scoala sa ti mai verifice odata lucrarea si sa vada ca ai mai gresit si la alta problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jean_Taxi, daca eu iti ies in fata pe autostrada si pun frana, nu conteaza nimic, in afara de faptul ca m-ai lovit din spate, nu?

Neacordarea de prioritate este neacordare de prioritate si gata, nu ai ce contestatie sa depui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci luni ma prezint cu contestatia sper sa rezolv ceva in declaratie am scris ca m-am asigurat dar nu am vazut pe nimeni indreptanduse spre mine.Cat de mult conteaza ce e scris in declaratie sau ce odata s-au facut hartoagele alea declartiile se mai poate face contestatie?Aaa..si am uitat sa mentionez eu am permisul din iulie este acesta un - pt mine? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai fi venit cu motorul cu 80 km/h si unul cu auto iti iese in fata de pe o strada laterala(sa zicem tractor sau camion),apuca sa o indrepte pe banda si tu intri in spatele lui pt ca nu ai avut spatiu de franare ,ce ai spune?

 

Era o varianta daca ai fi spus ca te deplasai pe directia inainte si dupa intersectia x ai fost lovit din spate.Fara mentiunea ca ai iesit intr-un drum prioritar.

 

Daca tot ai iesit de ce nu i-ai dat gaz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum catva ani, find cu masina, mi-a iesit unul in fatza dintr-o benzinarie si l-am lovit in spate si am fost vinovat (eu aveam 100 el avea 10 la ora).

De curand, am patit ce ai patit tu (tot cu masina fiind), pe podul grant: mi-a facut unul semn ca ma lasa sa intru in fatza lui de pe o bretea si apoi a intrat in mine: pt ca m-a lovit jumate in lateral am fost vinovat.

Ce nu pricep eu: cum de te-a prins, de ce nu ai accelerat? Ea nu s-a simtit deloc vinovata pt ca nu era atenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt ca nu am mai apucat si pt ca la 50m de unde am fost plesnit se afla o trecere de pietoni semaforizata (si inspate la 25 de m de indicatorul cedeaza se mai afla o trecere semnalizata cu indicator )deci pur si simplu nu am mai apucat sa reactionez si sa ii dau gaz...

 

tipa sincer nu avea nici o remuscare a dat cateva telefonae cand am ajuns la sediul politiei rutiere de la smurd era ceva prieten d`al ei care din cate am observat se intelegea bine cu politistii d`acolo si la fel ca si in cazul lui Over si tipa nu avea cine stie ce coaja de masina ca avea un peugeot 407 dar asta nu conteaza asa de mult oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai iesit de pe un drum fara prioritate strica toate variantele avantajoase pt tine,chiar intentionat sa te fi lovit,tot iti va fi dificil sa dovedesti ,poate chiar imposibil.Niscaiva martori te mai pot salva si poate instanta.Poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, baieti, atentie!Ne aflam la mai bine de 30 de metri de intersectie(daca e adevarat ce zice stimabilul Profy_X) pe un sector de drum in aliniament.Nu mai poate fi vorba in acest punct de neacordare de prioritate la iesirea de pe un drum fara prioritate.Aici se discuta despre distanta necorespunzatoare fata de vehicolul din fata!

 

Tipa l-a facut pe amic avand relatii la Politie!

 

Pustiule, imi pare rau de tine, dar ai pierdut avand dreptate(asta DOAR daca X>30 m, cum zici tu!).C'est la vie!Data viitoare citeste cu atentie Codul Rutier si apara-ti drepturile pana in panzele albe.Necunoasterea legilor nu te absolva de vina, raspundere!

 

Succesuri luni!:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege scrie clar: cel care loveste din spate e vinovat.

 

Codul Rutier

Cap V - Reguli generale

 

"Art. 49. Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii."

Am gasit asta in topicul facut de Over chestia asta oare in ce circumstante este valabila? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege scrie clar: cel care loveste din spate e vinovat.

 

Codul Rutier

Cap V - Reguli generale

 

"Art. 49. Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii."

Am gasit asta in topicul facut de Over chestia asta oare in ce circumstante este valabila? :rock:

Cu conditia ca vehiculul lovit din spate sa nu fi iesit de pe un drum fara prioritate.Chiar ma intreb de ce pe autostrazi exista benzi de accelerare.Din acelasi motiv.Pt a nu fi lovit din spate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege scrie clar: cel care loveste din spate e vinovat.

 

Codul Rutier

Cap V - Reguli generale

 

"Art. 49. Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii."

Am gasit asta in topicul facut de Over chestia asta oare in ce circumstante este valabila? :rock:

baga o contestatie.daca o depui poti circula pana cand se judeca(3 luni-2-3ani).nu-ti poti agrava situatia in propria contestatie.sanse 50% zic eu.mentionezi scurt.pv este ilegal intrucat in timp ce circulai pe str.. ai fost lovit din spate de auto nr.posteaza pv daca vrei sa te ajutam mai mult, poate gasim si alte vicii ale acestuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...