Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

Prelucrez doar neferoase ( aluminiu , alama , bronz ) . Inca nu am capabilitati pentru a prelucra fonta / otel .

Cat despre titan sau carbon , prefer sa nu ma apropii de asa ceva ... pulberea rezultata de la prelucrarea carbonului ( de exemplu ) , este extrem de periculoasa

pentru sanatate ( in specila pentru plamani ) , iar titanul ... nici macar nu am idee cu ce as putea sa tai asa ceva ...

 

Trebuie sa intelegeti ceva ... nu intentionez sa fac o afacere din chestia asta ... este doar un hobby , ceva de ocupat timpul liber ( atat cat e ) .

Nu intentionez sa fac neaparat bani din asta , nu am nevoie ... daca iese ceva , bine ... daca nu , asta e , nu-i nici o problema .

Cand o sa ma plictisesca chestia , ma retrag in liniste si gata . Pana atunci insa , incercam sa facem o figura cat mai buna ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Afirmativ ... nu-i mare lucru . Acoperire / eloxarea insa nu pot sa fac ( sunt niste substante toxice , si nu ma atrage ideea ) . Ar trebui sa am desenul ( vectorul ) si cotele esentiale ...

de exemplu daca,din hobby as putea face rost de desenele tehnice pt asa ceva ai putea sa`mi faci asa ceva contra cost? partea acoperirea cu cred ca se poate face cu powdercoating

mi`as dori o masina ca a ta, sunt extrem de multe piese si accesorii pe care le poti face si ajuta lumea de la noi cu ele

Editat de Hardcore23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de exemplu daca,din hobby as putea face rost de desenele tehnice pt asa ceva ai putea sa`mi faci asa ceva contra cost? partea acoperirea cu cred ca se poate face cu powdercoating

mi`as dori o masina ca a ta, sunt extrem de multe piese si accesorii pe care le poti face si ajuta lumea de la noi cu ele

 

 

In limita timpului disponibil , as putea face orice , si mi-ar fi mult mai usor daca as avea desenele tehnice ... pot sa-mi generez geometria corect , iar

piesa va iesi in tolerantele normale ( 0.025mm ) .

 

O masina de ecest gen este extrem de versatila . Nu cred ca exista ceva ce nu poate fi produs ( mai ales daca se implemeteaza si axele rotative pentru lucrul true 3D ( 4/5 axis ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am mosmondit intr-o ora ... ......

 

 

Super tare, bravo. poti face si embleme de rezervor.

O sa apelez si eu la tine, vreau sa fac niste comenzi avansate, o sa incerc sa fiu cat mai exact cu desenul (la cat ma pricep eu).

 

Ca idee cam cat ar fi emblema putin mai mare, cam cat telefonul?

Inca o data, felicitari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare, bravo. poti face si embleme de rezervor.

O sa apelez si eu la tine, vreau sa fac niste comenzi avansate, o sa incerc sa fiu cat mai exact cu desenul (la cat ma pricep eu).

 

Ca idee cam cat ar fi emblema putin mai mare, cam cat telefonul?

Inca o data, felicitari.

 

Da-mi o schita de principiu si-ti zic ... Daca ai avea desenul vectorizat , ar fi si mai bine .

 

Am o singura problema ... timpul meu este foarte limitat , eu lucrez in ture 12/24 , nu am sarbatori sau weekend-uri . La atelier ajung cam odata la 8 zile , mai ales iarna ... Din

primavara voi face naveta , asa ca o sa am mai mult timp la dispozitie ... Am si cateva proiecte in derulare , sper sa pot inghesui si cateva lucrari mici pe langa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Functie de capabilitati si rezolutia de lucru , pretul poate sa varieze intre 1500 si 8000EUR .

Factorii principali sunt : cursele de lucru ( X, Y, Z ) , precizia , puterea motorului de frezare , controlul ( servo sau stepper )

calitatea componentelor de miscare liniara ( ghidaje , suruburi cu bile ) , structura , viteza de lucru .

 

Masinile mele sunt construite cu componente importate din USA , Taiwan , Japonia . In Romania nu prea se gasesc

asemnea chestii , iar daca se gasesc , de obicei sunt aduse de negustori second hand ... iar componente chinezesti eu nu

folosesc , mi-am luat prea multe tepe cu ele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pot incarca orice fisier vector ... eps , dxf , dwg , ai . Geometria aia este necesara pentru programul CAM ( softul care calculeaza instructiunile pentru CNC ) .

 

Prefer DXF sau EPS , ca sunt mai curate si mai corect scalabile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intruderul l-am vandut cu vreo 2 ani in urma ...undeva in Arad . Era greu ca un cal mort , Horia ma tot bate la cap

sa-mi iau si eu HD , da' nu-mi trebuie ... Vreau una mai usoara , gen VT600 bobber ...

Pot lucra in orice , mai putin otel , fonta si carbon . Ce-ti trebuie ?

Editat de katran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un exemplu de piesa comandata de un coleg forumist ...

Trebuie doar slefuita ( eu n-am capabilitati s-o fac corect ) , sau eventual un powder coat ...

 

 

3_zps9d952e77.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le...jos pãlãria ...! S-ar putea sã apelez si eu la tine,sã-mi fac alte juguri.Bloc masiv de aluminiu (de fapt,2 cã,sunt 2 juguri ), vreau distantzã mai micã între jambe si model cu flãcãri pe marginea din fatzã.Dacã ti-i le pun în bratze p-astea pe care le am acuma,si-ti explic cam ce vreau,cu restul te descurci singur,sau trebe sã vin neapãrat cu un desen tehnic ? Au cam trecut ceva ani de când n-am mai fãcut asa ceva,chit cã eram bun ,atuncea,pe vremea liceului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem incerca ... nu-i imposibil . Dar trebuie sa fac rost de material ...eu folosesc placi , grosime maxima 25mm ... n-am freze care sa taie mai adanc de atat ...

Era mult mai O.K. daca aveam un desen cu cote ... daca nu-mi ies masuratorile corect ? Cat de critice sunt cotele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A iesit frumos.

Pe mine ma batea gandul de o instalatie eoliana VAWT.

Daca cauti pe net o sa vezi despre ce vorbesc. Inca studiez problema.

Mai e vorba de niste lagare din magnet de neomidiu pe care trebuie sa-i gasesc si apoi incorporati in baza turbine.

E putin mai complicat dar nu imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem incerca ... nu-i imposibil . Dar trebuie sa fac rost de material ...eu folosesc placi , grosime maxima 25mm ... n-am freze care sa taie mai adanc de atat ...

Era mult mai O.K. daca aveam un desen cu cote ... daca nu-mi ies masuratorile corect ? Cat de critice sunt cotele ?

Jugul de sus,care-i mai la vedere,dupã câte-mi aduc aminte,are cam 40 mm grosime.Deocamdatã,n-am mobra acasã, e la mecanic. Unele cote sunt importante, altele,nu.Jugurile pe care le am acuma,pe GS-u,nu sunt nici ele, cele originale.Alea,erau oribile,cã initial m-am gândit sã le cumpãr,si gata. Ce nu-mi place la astea fãcute artizanal,e cã am distantza prea mare,între jambe.O vreau cât mai apropiatã de cea originalã.Jos,la aripã,s-au folosit niste distantiere.Flãcãrile pe care le vreau,sunt pur ornamentale.Asta va fi tematica motocicletei.Pot sã ti-i le desenez pe loc,sau mai bine,sã-ti dau niste link-uri cu accesorii pe care le voi avea,si care au tematica asta. Mersi !

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jugul de sus,care-i mai la vedere,dupã câte-mi aduc aminte,are cam 40 mm grosime.Deocamdatã,n-am mobra acasã, e la mecanic. Unele cote sunt importante, altele,nu.Jugurile pe care le am acuma,pe GS-u,nu sunt nici ele, cele originale.Alea,erau oribile,cã initial m-am gândit sã le cumpãr,si gata. Ce nu-mi place la astea fãcute artizanal,e cã am distantza prea mare,între jambe.O vreau cât mai apropiatã de cea originalã.Jos,la aripã,s-au folosit niste distantiere.Flãcãrile pe care le vreau,sunt pur ornamentale.Asta va fi tematica motocicletei.Pot sã ti-i le desenez pe loc,sau mai bine,sã-ti dau niste link-uri cu accesorii pe care le voi avea,si care au tematica asta. Mersi !

colegu',

cred ca o varianta mai simpla/ieftina/buna ar fi cu o fata intreaga de sportster, alea au distanta mult mai mica intre jambe :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegu',

cred ca o varianta mai simpla/ieftina/buna ar fi cu o fata intreaga de sportster, alea au distanta mult mai mica intre jambe :)

Radule,mersi cã te-ai gândit pt. mine,da' nu vreau sã schimb jambele si janta.Am 2 discuri pe fatzã si jenti turnate,care-mi plac,ca model. Iar frânarea cred cã-i ceva mai eficientã ca la un cruiser get-beget,asta a mea fiind un naked- touring ,la origini (GS 850 G).Nu mai seamãnã deloc cu ce-a fost - rezervor de Marauder,aripi schimbate,sea solo cu arcuri,port-bagaj pe locul pasagerului,alt bord,alt ghidon,etc...Mai spre toamnã,dacã reusesc sã strâng suficinti bani,vreau sã-i pun tobe Tailgunner (gen mitralierã Gatling gun,capãt cu 6 tzevi rotative)...Ce mã enerveazã e c-are motorul lat (cã-i cu 4-n linie) si nu prea merge sã-i fac niste comenzi avansate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radule,mersi cã te-ai gândit pt. mine,da' nu vreau sã schimb jambele si janta.Am 2 discuri pe fatzã si jenti turnate,care-mi plac,ca model. Iar frânarea cred cã-i ceva mai eficientã ca la un cruiser get-beget,asta a mea fiind un naked- touring ,la origini (GS 850 G).Nu mai seamãnã deloc cu ce-a fost - rezervor de Marauder,aripi schimbate,sea solo cu arcuri,port-bagaj pe locul pasagerului,alt bord,alt ghidon,etc...Mai spre toamnã,dacã reusesc sã strâng suficinti bani,vreau sã-i pun tobe Tailgunner (gen mitralierã Gatling gun,capãt cu 6 tzevi rotative)...Ce mã enerveazã e c-are motorul lat (cã-i cu 4-n linie) si nu prea merge sã-i fac niste comenzi avansate...

Poti cumpara doar jugul, de la sporster, daca se potriveste la dimensiunea jambelor. Din cate stiu, sunt doar de 2 feluri la harley si metrice, adica de fi39 si 41 . O alta varianta ar fi jugurile de la shadow 600, care la fel sunt inguste. alea sunt pe fi39 ... dupa care le poti duce la katran sa ti le graveze , sa-ti faca flacari sau orice alte nebunii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...