Sari la conținut

ACCESORII HOME MADE


Avent
 Share

Postări Recomandate

am mers cam 1250 mile in 2 zile, am mai spus-o undeva pana nu te pui pe el nu crezi, cel mai cofortabil ''incorfortabil'' scaun dintre toate, am facut si ceva ergonomie prin scoli (asa intre mici si bere)

hai sa treiesti

Da-mi si mie ceva ergonomie de prin scolile alea ca ma phute shaua in noada dupa 300km/zi de merg stramb dup-aia, ma pun alternativ doar cu cate o buca in sha. Am bagat neste bureti suplimentari pe marginile laterale ale sheii, ca sa prelungesc suprafata de contact inspre pulpe si sa scad presiunea pe cmp dar tot am probleme. Iti dai seama ce am gandit cand ti-am vazut shaua foita de tigara, dar se pare ca ergonomia, atunci cand e asezonata cu mici si bere, e o stiinta care da rezultate uimitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hehehe, ia-ti khurul si daga-l intr-o galeata/lighean de gips ud si astepata sa se intareasca (gipsul nu khuru) forma rezultata este un tipar pt forma perfecta pt tine. dupa asta daca iti poti face o forma din ''closed cell foam'' (nu stiu traduce) si pe aia o pui pe o sha si esti boier! orice care merge cu mici si bere da rezultate uimitoare! n-ai stiut?

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, ia-ti khurul si daga-l intr-o galeata/lighean de gips ud si astepata sa se intareasca (gipsul nu khuru) forma rezultata este un tipar pt forma perfecta pt tine. dupa asta daca iti poti face o forma din ''closed cell foam'' (nu stiu traduce) si pe aia o pui pe o sha si esti boier! orice care merge cu mici si bere da rezultate uimitoare! n-ai stiut?

Mersi de ponturi, aia cu gipsul e beton ca sa zic asa, desi nu cred ca o sa merg chiar pana acolo. "Closed cell foam" se traduce chiar ad literam: burete cu celula inchisa si se foloseste ca termo-izolator in constructii. Am vazut la un magazin de bricolaj bobine cu latime de 1 metru si grosime 1,5 cm. Cumpar, tai pe conturul seii mai multe straturi, le lipesc unul peste altul, apoi cu un pistol de lipit adaptat tai bulumacul conform cerintelor khurului meu si dau fuguta la messer @darian sa imbrace ce-o iesi in piele. Mestere Kata, daca totul iese bine, khurul meu iti va pupa mana (scuze, n-am gasit alta rima).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de ponturi, aia cu gipsul e beton ca sa zic asa, desi nu cred ca o sa merg chiar pana acolo. "Closed cell foam" se traduce chiar ad literam: burete cu celula inchisa si se foloseste ca termo-izolator in constructii. Am vazut la un magazin de bricolaj bobine cu latime de 1 metru si grosime 1,5 cm. Cumpar, tai pe conturul seii mai multe straturi, le lipesc unul peste altul, apoi cu un pistol de lipit adaptat tai bulumacul conform cerintelor khurului meu si dau fuguta la messer @darian sa imbrace ce-o iesi in piele. Mestere Kata, daca totul iese bine, khurul meu iti va pupa mana (scuze, n-am gasit alta rima).

 

nu stiu daca e chiar ce zici tu cu "cell foam" asta poate fi si un gel balistic ,"foam"=spuma, gel.

e un amestec omogen care e lichid initial apoi se toarne pe forma respectiva se lasa sa se intareasca si apoi se foloseste.ceva de genul silicoanelor la muieri in titi.

materialele astea de izolatie (in afara de Izolirul care il duci cu tine in vacanta ca sa nu traga frigul la sale) se deformeaza se dsitruge in timp, casante, se fac bucati se desprind una de alta, cele pe care le stiu eu, dar se poate sa fie vre-o unul nou , se poate :)

am avut si eu o perna cu un gel de asta da e fenomenal de comoda, efectiv se muleaza dupa sezut, sau ma rog cei pune pe ea! :hurt:

ia fa niste poze la materialul acela de care zici tu!

Apropo bun venit! mersi tare fain de banda, ramin dator cu transportul si 10cm de banda :burnout: ,pina la urma i-am dat si la Avent 3m(pe bani offhorse :P ), s-a lamurit si el ca nui ajungeau 2m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am dat partial la loc comanda. raman la shaua veche, atata doar ca ii adaug spatar. Am facut spatarul dintr-un plastic maleabil, l-am prins in suruburi de plasticul sheii si l-am modelat cu pistolul cu aer cald. Apoi Am pus in prelungirea buretelui de la shaua din fata burete, pe care urmeaza sa il tai rotunjit cu cuterul (am incercat si cu satma inrosita, folosind un pisol de lipit, dar merge greu). Am tras power scotch ca sa mai nivelez asperitatile. Cam asta este stadiul la care sunt acum:

post-13533-1186667550_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, am primit si eu 3 m, mersi frumos.

 

Cum ziceai ca se numeste vopseaua aia termorezistenta buna pt. banda? Nu miroase cand se-ncalzeste toba?

Vopseaua gasita de mine se cheama Dupli-color si e din Bricostore, dar cred ca orice spray cu vopsea termorezistenta e bun. Atentie insa, eu am facut o greseala pe care voi sa nu o faceti: inainte sa sprayez cu vopsea termo, ar fi trebuit sa inmoi banda intr-o vopsea gen gallus, de oua, ca sprayul vopseste doar la suprafata, si se duce tot frecand teava cu piciorul de raman pete albe. Cred ca e mai bine cu Gallus decat cu termorezistenta.

 

Iar de mirosit nu miroase vopseaua, ci textila, dar numai cateva zile si nu iti muta nasul din loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apar si pe aici cu straitele facute de mine, deocamdata una e aproape gata,, mai ceva finisaje si sa rezolv problema prinderi , vreau sa le pot ajusta sa nu fie fixe.

:cheers:

Ce vei folosi pt. impletitura/cusatura?

 

 

Intre timp incerc sa-mi fac o tsuba personalizata din alama.

post-2094-1187550236_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

mai imi fac o sa, asta cred ca ii a3-a. a fost un corbin facut pt sportster pe care l-am luat de la un swap meet cu 50$ , a trebuit modificat un pic dar cred ca o sa arate bine, mai am de pus ceva culoare pe dansul si finisat, mai pun poze cu progresul

 

 

post-7361-1190508654_thumb.jpg post-7361-1190508597_thumb.jpg post-7361-1190508702_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai facut un suport sau cum vreti sa ii ziceti pt gps sa il pot pune pe ghidon cand merg cu motoreta ca m-am saturat sa ma pierd. ii prima incercare la cusut piele a mea deci nu fiti prea exigenti. pt cine vrea sa invete sa coase cu siret de piele am o carte, luati si cititi si daca aveti intrebari spuneti. sculele pe care le am eu le si le folosesc le vedeti in poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' prin plasticul ala,mai potzi sa accesezi touch-screen-ul? Eu am lipit pur-si-simplu suportul GPS-ului,de prinderea ghidonului. Sfat: baga-i inauntru niste burete,sau izopren,sa mai absorba din vibratii.Nu exista decit un singur model de GPS,pt. moto,facut sa tzina garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce plastic? nu are nici un plastic, iar cind crapa, crapa, am garantie 4 ani pe el. al meu migreaza din masina pe motoreta si nu am decat un singur suport care il am in conserva

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...