Sari la conținut

Presiunea In Roti


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Uite ca s-a intimplat ca sa mergem eu si cu un prieten al meu la o benzinarie ca sa umflam rotile la o Jawa 350 si pe minunatia aia de "umflator" :cheers: scria presiunea in Bari. Sincer n-am stiut cat sa punem dar am pus pana la urma 1,8 bari pe fata si 2,5 bari pe spate ( ca eram 2 si am zis sa fie mai plina ).

Apoi azi am citit si eu de pe ghidul motociclistilor despre voblaj ( joaca roata din fata ) si acolo scria ca unele dintre posibilele cauze pentru asta ar fi presiunea inegala in roti. Noi n-am avut nici o treaba, dar nici acuma nu stiu cat ar fi recomandat sa bagi in roti si de aia m-am gandit sa va intreb si pe voi cat bagati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si io cu o intrebare tot despre cauciucuri: cand trebuie schimbate gumele (anvelopele) la o comunista in general, planeta in particular? ale mele s-au tocit mult si deja incepe sa-mi fie frica sa nu faca o figura urata. cel de pe fatza are pe linia lui mediana aspect de slick (s-au tocit de tot "coltzii de cauciuc" -iar intre ei au aparut santzuri in cauciuc de 3 mm adancime mai ales dupa ce am bagat 2 atmosfere fatza-spate; oricum ma feresc sa mai franez pe el ca sa nu patineze aiurea).

 

sunt bune cauciucurile de la tunaru? exista vreo alternativa la cele ruseshti (care sa merite banii bineintzeles :cheers: ) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le schimbi cand se uzeaza, nu exista vreun termen...Io cred ca mai poti trai cu cauciucurile alea o vreme, nu au decat 8000km.Io la Ij am avut 15 000 si nu le-am schimbat (erau originalele).

Cauciucurile de la Tunaru sunt cauciucuri rusesti cum gasesti in toata lumea est-sovietica. Sunt rezistente ,polivalente, nu faci pana, nu crapa. Ofera o aderenta multumitoare. Nu am observat sa aluneci pe ploaie, si chiar pe zapada se descurca.

Cred ca sunt cele mai potrivite pentru un Ij.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca mai poti trai cu cauciucurile alea o vreme, nu au decat 8000km

 

au 9200 de km domnu' aleko... dak nu a fost umblat la kilometraj (nu neaparat zorro, care nu l-ash crede instare de asemenea marlanii :cheers: , ci cei dinaintea lui).

 

ma intreb de ce cauciucurile din '93 mai au inca emblema sovietica (URSS)... le aveau pe stoc, sau nu au schimbat matritzele aia de la fabrica de anvelope?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa intrebari aiurea pui , de unde mortii ei sa stiu eu de ce cauciucurile tale au URSS pe ele?

La Tunaru am vazut niste cauciucuri noi la vanzare cu URSS pe ele :cheers:

Inseamna ca Uniunea Sovietica nu a disparut , s-a ascuns o vreme printre gunoaie si acu pandeste momentul oportun sa iasa la iveala.

Asa ca rusii nici nu si-au batut capul sa mai schimbe matritele. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa intrebari aiurea pui

 

las' mah ca shi tu aveai obiceiuri ciudat cand aveai ijul... trageai in mers decompresorul ca sa sperii babele :baldy: sau ai incercat sa scotzi shaua dar nici nu shtiai pe ce sa apeshi :cheers: ... asha suntem totzi la inceput.

 

o sa iau anvelopa noua de la tunaru cand oi pune 100 de lei d-ashtia noi la ciorap... chiar si asha URSSista cum e ea.. :baldy:

 

shtiu ca trebuie sa am grija de jante sa nu rugineasca... dar dak deja stratul de crom s-a cam dus (putzin ce-i drept) si rugina a inceput sa mushte din janta? ce fac? curatz cu smirghel rugina si acoper cu o vopsea? la janta spate (care e plina constant de ulei T90 - prea mult ulei aruncat pe lantz din cutia de viteze) nu imi fac probleme... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, e o tehnica speciala.

iei o bucata de lemn de brad, pui niste ulei pe ea si freci usor, doar acolo unde ai rugina.

impotriva ruginei intotdeauna ajuta sa freci cu o carpa murdara de ulei, mai ales pe crom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloooooooooo!!! Domnilor! Se discuta despre presiunea in roti.

Revenind la subiectul initial, cel mai bine este sa vezi in cartea tehnica a motocicletei ce presiune spune constructorul pentru dimensiunile de pneu date de el. Daca pui un pneu de alte dimensiuni trebuie facut un calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloooooooooo!!! Domnilor! Se discuta despre presiunea in roti.

 

scuze dak am ofensat pe cineva luand-o ushor pe langa subiect (si ca am transformat ushor topicul in chat cu aleko :cheers: ). dar am considerat ca aici ar fi cazul sa intreb si de uzura anvelopei si de intretzinerea jentzilor.

 

on-topic: cred ca presiunea in rotzi trebuie sa fie chiar cea trecuta pe anvelopa! io la ij pun 2atm-2atm pe fatza -spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si io cu o intrebare tot despre cauciucuri: cand trebuie schimbate gumele (anvelopele) la o comunista in general, planeta in particular? ale mele s-au tocit mult si deja incepe sa-mi fie frica sa nu faca o figura urata. cel de pe fatza are pe linia lui mediana aspect de slick (s-au tocit de tot "coltzii de cauciuc" -iar intre ei au aparut santzuri in cauciuc de 3 mm adancime mai ales dupa ce am bagat 2 atmosfere fatza-spate

 

a deshis cineva un topic despre momentul schimbarii anvelopelor: topic anvelope

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu bag 2 atmosfere fatza spate si la Jawa si la Dnepr si cand aveam minsk,ij si chiar la dacie tot 2 atmosfere bagam si nu am avut niciodata nici cea mai mica neplacere cauzata de presiunea in pneuri,cum ar fi ruperea valvei,uzura prematura sau sa se crape pneul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea de baza e: daca e prea moale cauciucul, se uzeaza pe margini ( pe lateral) si face mici crapaturi, daca presiunea e prea mare, se poate intepa mult mai ushor, si se poate si uza mult mai repede pe mijloc, pe suprafatza de rulare. Dar ( si aci rog pe cinveva sa-mi confirme sau sa ma contrazica, pt ca nu-s sigur )poate imbunatati manevrabilitaea... (?!?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...