Sari la conținut

Cine Face Parbrize?


pirvulescu
 Share

Postări Recomandate

Stie careva unde i-mi pot face un parbrizi de cruiser. Eu l-am spart pe al meu si cum mi-a ramas tot ansamblu de prindere ma gandesc sa schimb numai geamul . In principiu este vorba de o bucata de plexiglas putin curbata. Am cautat pe google dar nu am gasit decat firme care realizeaza comenzi mari de termoformatare plexiglas si in general pentru chestii publicitare.

 

Cine mai poate sa faca astfel de parbrize sunt cei care fac si geamuri de rulota, dar nici din astia nu am gasit ceva recent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu prea gasesti..acum vreo cinci ani am cautat si eu,dar nu s-a putut rezolva si oricum,nu iese bine..

Oricum,este un plexiglas special ala,nu se crapa la vibratii/tensionari/socuri.

Stringe bani si ia unul de pe Louis sau de la alte magazine.

Sanatate.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plexiglasul se matuieste relativ repede.

 

Daca ai putina indemanare, faci un sablon din carton subtire, il asezi peste bucata de plexi si apoi cu ceva ascutit, incepi sa racai conturul. Finisezi frumos marginile, apoi bagi produsul intr-un lighean cu apa fiarta si il indoi pana obtii curbura dorita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea gasesti..acum vreo cinci ani am cautat si eu,dar nu s-a putut rezolva si oricum,nu iese bine..

Oricum,este un plexiglas special ala,nu se crapa la vibratii/tensionari/socuri.

Stringe bani si ia unul de pe Louis sau de la alte magazine.

Sanatate.

Luigi Vicol

 

Daca nu gasesc o sa iau altul nou dar cum am prinderile ma gandesc ca sa schimb numai plasticul. Oricum nenorociti astia de la PUIG ca nu dau si piese de schimb ;). Pe ebay am vazut numai parbrizul de vanzare dar era deja gaurit si nu stiam daca se potriveste in ce am eu.

 

 

Plexiglasul se matuieste relativ repede.

 

Daca ai putina indemanare, faci un sablon din carton subtire, il asezi peste bucata de plexi si apoi cu ceva ascutit, incepi sa racai conturul. Finisezi frumos marginile, apoi bagi produsul intr-un lighean cu apa fiarta si il indoi pana obtii curbura dorita.

 

NU vreau sa-mi testez indemanarea sa stric si pana la urma sa ies mai scump plus ca nici nu stiu de unde sa iau un plexiglas de dimensiune asa mica.

Editat de pirvulescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU vreau sa-mi testez indemanarea sa stric si pana la urma sa ies mai scump plus ca nici nu stiu de unde sa iau un plexiglas de dimensiune asa mica.

Gasesti in Praktiker la 100X50 cm si grosime de 4 sau 6 mm.

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca n-am facut poze cand am 'facut' parbriz pentru motoru' prietenei mele. Da, nu e ca originalul, da' face exact aceeasi chestie. Si e aproape identic, mai putin ca nu am reusit sa-mi imprim 'brandul' pe el.

 

Se ia plexiglass (eu am luat din praktiker) transparent. Daca parbrizul vechi nu e facut bucati bucatele, se foloseste ca sablon. Daca nu, asta ar fi o problema. Se taie (am folosit un flex ;) ) dupa contur, se finiseaza marginile (polizor, pila, pasla), se dau gaurile in locurile in care erau pe ala vechi (la fel, daca nu e facut bucati, il folosesti de sablon). Se ia sistemul de fixare (eu am avut noroc si e din ala cu trei benzi metalice, norocu se vede acusi unde e) si se incepe fixarea. Am folosit un 'foehn' industrial ca sa incalzesc plexicul in timp ce strangeam suruburile pe benzi. Benzile fiind un pic curbate, au ajutat sa curbez plexicul exact cum trebuie.

 

Note: nu incalzi mai mult decat trebuie sau in regiuni unde nu trebuie, eu am o miiica boalfa intr-un colt. Probabil afecteaza aerodinamica, da' nu major. NU da plasticul ala de protectie jos de pe plexic pana nu termini treaba. Se topeste si e mai greu de scos, da' nu vrei zgarieturi pe parbriz. Eu cu protectia aia pe el si tot l-am zgariat (destul de lejer) in vreo doua locuri.

 

Si, in final, pretul e infim fata de cat dai pe un parbriz, plexicul a fost vreo 20-30 de lei parca (pentru o foaie cam dublu decat imi trebuia), berile 2 lei bucata, sculele de la Oreste, ajutor de la Catalin. A durat vreo ora si ceva, da' a fost amuzant si la sfarsit m-am simtit ceva mai bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate incerc si eu . Chiar l-as face cu 2-3 centimetri mai mare decat originalul.Si al meu era tot din ala cu 3 benzi metalice.

Stiu ca intr-un timp m-am tot uita la Practicar dupa plexiglas(pentru alte chestii) dar nu am vazut. O sa casc ochii mai mult.

 

Poate fac eu poze ;)

Editat de pirvulescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin LOUISdar e cam scump,100 euroi !! ;)

 

 

Stiu ca sunt pe Louis. Eu parbriz din ala am avut, "PUIG". Problema este ca, fericit ca am ajuns pe centura Ploiestului, am vrut sa sarut pamantul, dar am uitat sa ma dau jos de pe motor sau cel putin sa-l opresc asa ca l-am spart. Acum am tot sistemul de prindere, chiar putin modificat, (am mai scos plastice din el si am inlocuit cu metal) si ma gandesc ca nu are rost sa mai dau banii pe un parbriz complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu SORINAVRAM, e "specializat" in handmade...Stiu ca si-a facut vreo 3 parbrize pina acuma.Si i-au iesit bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...