Sari la conținut

Secretul


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Imi poate raspunde cineva de unde avem , cei care au, pasiunea pt motociclete mai vechi, de unde aceasta placere si acest interes pt un fier vechi si depasit tehnologic, puterea de a lua un fier si de ai da viata, implicit, nervi tociti, rabdari prajite, furci caudine pt vizitele de la RAR si POLICE, ochi dilatati dupa o piesa din puzzle-ul in care sa transformat motoreta la un moment dat, ironii din partea prietenilor care se mira .., da ce , bah, nu ti-a ajuns cat te-ai chinuit cu fiarele astea comuniste atunci cand nu ne permiteam japonesse, pt ce te agiti acum, da-le dreakului de vechituri.., si tu incerci sa-i spui ca sunt superbe si iti fac sufletul sa-ti tresalte gandindu-te cat sunt de vechi si cel care odata se plimba cu ea, tanar fiind, de mult,este oale si ulcele, dar uite ca tu ai reinviat o motocicleta si odata cu ea niste vremuri demult apuse.., cam atat, daca topicul este aiuritor, rog adminul sa-l stearga, cred ca berea ma face visator, va pup pe cei infestati cu acest virus care .., care ne chinuie si ne exalteaza, deopotriva! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns probabil:

posibila explicatie ar fi ca amintirile din copilarie raman mult mai clar intiparite pe circumvolutiuni si apoi apare acest cliseu...

se face jonctiunea placerii,a amintirii ce pare a fi recenta.

Ca si mirosurile...

Probabil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate raspunde cineva de unde avem , cei care au, pasiunea pt motociclete mai vechi, de unde aceasta placere si acest interes pt un fier vechi si depasit tehnologic, puterea de a lua un fier si de ai da viata, implicit, nervi tociti, rabdari prajite, furci caudine pt vizitele de la RAR si POLICE, ochi dilatati dupa o piesa din puzzle-ul in care sa transformat motoreta la un moment dat, ironii din partea prietenilor care se mira .., da ce , bah, nu ti-a ajuns cat te-ai chinuit cu fiarele astea comuniste atunci cand nu ne permiteam japonesse, pt ce te agiti acum, da-le dreakului de vechituri.., si tu incerci sa-i spui ca sunt superbe si iti fac sufletul sa-ti tresalte gandindu-te cat sunt de vechi si cel care odata se plimba cu ea, tanar fiind, de mult,este oale si ulcele, dar uite ca tu ai reinviat o motocicleta si odata cu ea niste vremuri demult apuse.., cam atat, daca topicul este aiuritor, rog adminul sa-l stearga, cred ca berea ma face visator, va pup pe cei infestati cu acest virus care .., care ne chinuie si ne exalteaza, deopotriva! :(

 

Jeane m-ai inmuiat de tot , ai talent chiar.Spune drept (in PM) ai fumat ceva ....singur. :disappointed: Sunt de acord cu tot ce zici acolo, in plus mai adaug ca e si o refulare din stresul cotidian, ne bagam intr-un garaj, boxa etc si mai racaim cate un capac ne mai relaxeaza. Problema e alta, ca la un moment dat le-am vandut pe toate, e, am mai gasit eu ceva prafuit, uitat de toata lumea si n-am rezistat sa n-o iau acasa.Nu de mult, am mai gasit si nenorocirea asta de CZ cross, l-am luat pe te miri ce si acum n-am liniste pana nu am toate piesele originale.M-a stie aia de la Posta: ma intreaba ce aveti in colet? Zic :rezervor de la Bistritza, a doua zi,dar azi? spitzele de la Lugoj, scaritze de la Iasi si tot asa...Si dupa aia o sa-mi crape capul cand o sa plec cu baietzii sa ma dau (na, sa vad ce am realizat eu cu CZ din 1980 pe 6V) si ei cu YZ, Husaberguri, KTM-uri sa vezi ce ma fac de cacao cand se rupe ceva in el. Sa nu mai zic de caterinca si ce fetze or sa faca(eu nu am zis ce cross am luat, adica un sac de piese din care am aruncat 2 treimi)... :( :( .Ca sa nu mai zic ca acum iar am dat de o italianca veche dar nu mai vreau cuie-n talpa.....E k drogu' frate.

Sa punem si o poza din 74 cand CZ a facut legea cu J.Falta omul de al carui nume se leaga istoria CZ (si invers)

post-4509-1224231081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma ocup acum tot de un CZ 250 cross tip 513. Ca si tine, am luat motorul intr-o stare jalnica, cu suduri pe cadru, vopsit cu pensula in verde, niste capace de galeata de vopsea pe post de plastice laterale, etc.

Acum e bucati, doar motorul e pus in cadru. Si eu mai am nevoie de ceva piese ca sa-l aduc la linia de plutire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma ocup acum tot de un CZ 250 cross tip 513. Ca si tine, am luat motorul intr-o stare jalnica, cu suduri pe cadru, vopsit cu pensula in verde, niste capace de galeata de vopsea pe post de plastice laterale, etc.

Acum e bucati, doar motorul e pus in cadru. Si eu mai am nevoie de ceva piese ca sa-l aduc la linia de plutire.

 

Am citit.Ai pm.Suntem offtopic si se "supara' initiatorul.....Jean.Chip in taci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si mirosurile...

Probabil!

Ma scuzi dar nu ma pot abtine....dupa avatar imi dau seama ca esti profund influentat de mirosuri.

Ca sa nu fiu chiar off-topic,iubesc la nebunie cand vad o motoreta clasica care arata poate chiar mai bine decat arata cand a iesit pe portile fabricii si consider ca locul ei este pe strazi nu in muzeu ca o piesa de expus numai,respect pentru oamenii care fac aceste lucruri posibile si mi-as dori si eu sa pot face asa ceva dar nu am calitatile necesare,pana atunci urmaresc implinirile altora,multa bafta voua restauratorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzi dar nu ma pot abtine....dupa avatar imi dau seama ca esti profund influentat de mirosuri.

Ca sa nu fiu chiar off-topic,iubesc la nebunie.....

Poti iubi la nebunie,dar nu te scuz deloc,tu insuti fiind(dupa avatar!) organul copulativ-iubitor!

Aceleasi respecte! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzi dar nu ma pot abtine....dupa avatar imi dau seama ca esti profund influentat de mirosuri.

Ca sa nu fiu chiar off-topic,iubesc la nebunie cand vad o motoreta clasica care arata poate chiar mai bine decat arata cand a iesit pe portile fabricii si consider ca locul ei este pe strazi nu in muzeu ca o piesa de expus numai,respect pentru oamenii care fac aceste lucruri posibile si mi-as dori si eu sa pot face asa ceva dar nu am calitatile necesare,pana atunci urmaresc implinirile altora,multa bafta voua restauratorilor.

 

 

Poti iubi la nebunie,dar nu te scuz deloc,tu insuti fiind(dupa avatar!) organul copulativ-iubitor!

Aceleasi respecte! :)

 

Ba da cum Dracu va gasiratz? super faina faza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o am in ADN, cred :D

 

Cand eram copchil, aveam la dispozitie reviste vechi "Stiinta si Tehnica" din anii '60 - '70, care aveau negresit 2-3 pagini dedicate moto.

La 10 ani citeam cu placere articole despre MZ, Jawa, Simson, Puch dar si despre "minunile" (la vremea aia) industriei moto japoneze care de-abia incepea sa se puna pe picioare.

Aveam "Manualul Motociclistului" al lui Mayer. Doamne ce il mai citeam. Si acolo despre ce se vorbea? Normal ca despre BMW, AWO, M, Jawa, IJ 49 si altele.

Cand am mai crescut si au inceput sa ma obsedeze motociclele oare ce imi doream? Ceva vechi, clasic, frumos care numai privindu-l sa iti inspire o puternica aroma distincta, un adevarat "flavour" al istoriei, al trecutului.

Motocicletele vechi au personalitati puternice.

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o am in ADN, cred :D

 

Cand eram copchil, aveam la dispozitie reviste vechi "Stiinta si Tehnica" din anii '60 - '70, care aveau negresit 2-3 pagini dedicate moto.

La 10 ani citeam cu placere articole despre MZ, Jawa, Simson, Puch dar si despre "minunile" (la vremea aia) industriei moto japoneze care de-abia incepea sa se puna pe picioare.

Aveam "Manualul Motociclistului" al lui Mayer. Doamne ce il mai citeam. Si acolo despre ce se vorbea? Normal ca despre BMW, AWO, M, Jawa, IJ 49 si altele.

Cand am mai crescut si au inceput sa ma obsedeze motociclele oare ce imi doream? Ceva vechi, clasic, frumos care numai privindu-l sa iti inspire o puternica aroma distincta, un adevarat "flavour" al istoriei, al trecutului.

Motocicletele vechi au personalitati puternice.

 

:rusinica:

Bah, da precoce mai fusei! :blink: Eu la varsta de .., hai ca nu mai continui ideea.., vroiam sa mint! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah, da precoce mai fusei! :D Eu la varsta de .., hai ca nu mai continui ideea.., vroiam sa mint! :blink:

 

Daca minti frumos, se accepta! :blink:

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Eu o am in ADN, cred :nono:

eu o am in pantaloni... :rolleyes:

 

shit...era vorba de pasiune. mda, cu siguranta suntem influentati de ce am avut ca prima motocicleta, si in ce cercuri ne-am invartit...

poate daca nu as fi ramas in drum de n-ori cu ij-urile alaturi de prieteni, daca nu as fi ajuns acasa plin de ulei desi am plecat curat, daca nu as fi mirosit a benzina, daca nu as fi curatat bujii de mi-au sarit capacele, probabil nu mi se intipareau aceste fiare pe materia "cenusa"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...