Sari la conținut

Ulei Cutie Jawa


zael26
 Share

Postări Recomandate

Ce ulei folositi?T90 sau altceva?si daca altceva ce? Astept recomandari k mi-am desfacut cutia,am curatat-o si ma gandeam k as putea cu ocazia asta sa schimb si T90-u cu altceva.Intrebarea e exista ceva mai bun?si daca da,ce.

sal punei un ulei de cutie cat mai bun .ca si asa e ambreiaju naspa la jawa si dacai mai poi si un ulei t90 apoi ai zapacit ambreiaju .deci nu te zgarcii si punei ceva bun ,sa auzim de bine :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ulei folositi?T90 sau altceva?si daca altceva ce? Astept recomandari k mi-am desfacut cutia,am curatat-o si ma gandeam k as putea cu ocazia asta sa schimb si T90-u cu altceva.Intrebarea e exista ceva mai bun?si daca da,ce.

sal punei un ulei de cutie cat mai bun .ca si asa e ambreiaju naspa la jawa si dacai mai poi si un ulei t90 apoi ai zapacit ambreiaju .deci nu te zgarcii si punei ceva bun ,sa auzim de bine :rusinica:

 

Ce ulei folositi?T90 sau altceva?si daca altceva ce? Astept recomandari k mi-am desfacut cutia,am curatat-o si ma gandeam k as putea cu ocazia asta sa schimb si T90-u cu altceva.Intrebarea e exista ceva mai bun?si daca da,ce.

sal parerea mea este ca ar fi bine sai pui un ulei de cutie bun ca si asa e naspa ambreiaju la javra .nu sai pui cumva un t90 ca lai zapacit de tot .nu te zgarci si punei ceva sa merite banii .sa auzim de bine . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La manual scrie T90... inseamna ca trebuie bagat T90 si nu altceva... si ambreiajul nu patineaza daca e reglat cum trebuie!

Bafta!

 

 

sa bagi tu la ijul tau T90, nu in jawa.

 

t90 e mult prea gros

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr jawa se foloseste castrol st 90, mobil gx 80 sae 80 sau shell spinax ep 90. si se schimba dupa 5000km (eu am schimbat dupa 3900km).

acest ulei este mai subtite decat t90-ul care se pune la masina.

 

alte tipuri de uleiuri imbatranesc mai repede simeringurile.

Editat de catutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Buna tuturor!...sunt membru nou in aceasta comunitate...si as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o nelamurire...si anume:

De carand am cumparat o Jawa de 125cc...model 355 anul fabricatiei 1960...ideea este ca sunt in curs de restaurare...si vreau sa pun ulei in cutia de viteze...desi in carte imi spune ca ar fi SAE 50..dar din cate stiu acesta ar fi ulei de motor nu?..Ce ulei ma sfatuiti sa ii pun?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca un CZ Sport a mers si merge de ani buni cu ulei T90, adica d-ala ieftin pentru cutia de viteze de Dacia, cred ca nu sughite nici Jawa asta.

Daca stai bine cu banii, poti s-o cadorisesti cu un ulei mineral sau chiar sintetic, dedicat moto...fiindca iarasi, nu-i va face rau.

Totul depinde de bugetul alocat si de dorinta de a merge mai mult sau mai putin cu ea, adica folosinta zilnica ori ocazionala, asa cum ies io cu CZ-ul. Balanta cu "merita sau nu" efortul si cheltuiala este la tine! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca bugetul alocat pentru motocicleta este nelimitat...imi place atat de mult acest tip de motocicleta incat nu conteaza suma finala....ori investitia pana in acest moment este destul de mare zic eu...toate componentele originale, deteriorate care nu s-au putut reconditiona la nivel de 100% ori cele care tin de siguranta...au fost cumparate din Cehia. Vreau aduc starea ei actuala in situatia de noua nouta... de aceea vreau sa ii dau motocicletei ce este mai bun...va rog sa imi dati eventual marci de de ulei si tipuri pentru toate zonele de folosinta asupra motocicletei...cum ar fi: Ulei cutie viteze,...ulei amortizoare( cantitatea necesara pentru telescop fata+spate),...si nu in ultimul rand ulei(amestec la benzina si doza acestuia)...va multumesc,Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca niciodata nu i-am dat motorului meu ce-i mai bun si mai scump, ma face sa nu cunosc datele exacte despre aceste produse...dar nu este greu sa le obtii verificind in manualul motocicletei, unde vei gasi cantitatile necesare pentru fiecare loc de schimb, dozaj, iar la capitolul marci dedicate, exista tabele care contin marci compatibile pentru fiecare in parte. Spor si vrem sa vedem si ceva poze cu minunea! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca ai dreptate...sunt trecute in manual...dar manualul este in limba germana am incercat sa dibui ceva de acolo dar nu prea imi dau seama...iar tipurile de ulei trecute acolo sunt gen sae 50...ori sae 20...eu nu nu le am cu astea...cat despre poze vor fi dar deocamdata sunt la faza demontare completa....sablare-vopsire...necesar componente...si nu in ultimul rand (Informare Generala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-am trimis sa cauti in carticica pe care o ai si descrie motocicleta in mai stiu io ce limba a pamintului...uite aici, pe internet, gasesti la o simpla cautare orice informatie, in limba romana:

http://ro.scribd.com/doc/49255743/Manual-Motocicleta-JAWA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei...dar aceasta este varianta tradusa a manualului pe care il am...fapt ce imi va fi de mare ajutor :peace:...tot ce mai trebuie sa imi fac o lista de produse bune vizavi de marci de uleiuri...marca mea <preferata> ar fi Castrol...asta folosesc si la masina...si sunt foarte multumit...doar ca la Motociclete lucrurile stau putin altfel...


» Post actualizat in 02 Aug 2014 12:08

Iti multumesc pentru ajutorul acordat...Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...