Sari la conținut

Ptimul Meu Incident


Joon
 Share

Postări Recomandate

subscriu de pe alt topic al forumului cum sa intamplat incidentul in urma caruia nu stiu ce sa fac sa il iau pe om la politie sau sa o las balta

tocmai facui' si io o tranta , rezultat : facut ghidon de cacao , infundat rezervor partea dreapta , strambat toba pe dreapta rupt semnale si belit genunchi , julit geaca si manusi rupt blugi sad.gif

faza sa intamplat la piata ferentari mergeam incet pe banda 1 iar unu cu jeep-ul sa gandit ca nu merge bine pe linia de tramvai si a facut brusc dreapta , eu am franat am tras dreapta sa nu ma duc in el si POC am cazut , eu am fost cel cu pagube pt. ca pe el nici nu l-am atins , ma ajutat sa ridic motorul ma intrebat daca vreau la doctor , la politie i-am zis ca in momentul ala nu stiu de mine ca sunt in stare de soc , am facut schimb de nr. de tel. si am plecat la trebile noastre . vina mea e ca vroiam sa depasesc pe dreapta iar a lui ca a schimbat banda fara sa se asigure si fara sa dea semnal ..........ce ma sfatuiti sa o las balta sau sa merg cu el la militie ???

 

aveam in jur de 30 - 40 km/h eram la cca 0,5 m de banda discontinua pt ca se vedeau urmele de franare iar pe margine erau masini parcate totusi aveam loc sa trec iar tipul cum se vede in schita fara sa dea semnal a tras dreapta iar eufiind la 2 - 3 m in spate am evitat

 

headscratch.gif

 

schita nu sa incarcat am sa incerc sa o pun macar pe un link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum a spus @IraSciBil... fara contact intre voi nu exista accident, doar faptul ca ai cazut tu singur, apoi pluseaza cu ce ai spus chiar tu, ca depaseai pe dreapta... mai bine las-o balta... daca omul e de treaba, poate te ajuta cu ceva (orice) la reparatii, altceva, nu ai ce sa ii faci... (dpv legal bineinteles...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazici un pic...Eu inteleg ca: mergeai pe banda 1 dar el dorind sa intre pe banda (inteleg ca era o singura banda) sa iasa de pe linia de tramvai, a intrat peste tine fara sa se asigure, fortand intrarea. Tu ai evitat tragand ghidon dreapta(nu pentru a-l depasi !!! Ai cazut...de unde si pagubele respective. Nu a fost contact intre fiarele voastre. Mai greu de dovedit. Nu esti primul care patesti asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fuzzy: Ba da, tot accident e.

 

Eu am fost implicat intr-un accident in care nu a existat contact intre motocicleta si masina. Soferul masinii a fost scos vinovat direct, nici macar nu au luat declaratie de la martori (vreo 2-3) care ramasesera la locul accidentului tocmai pt a da declaratie, ca soferul o dadea cotita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fuzzy: Ba da, tot accident e.

 

Da, e rahatul ala de lege prin care te da statul in judecata fiindca ai cazut singur... deci da, este accident insa numai daca este raportat la politie :rusinica:

 

Eu am fost implicat intr-un accident in care nu a existat contact intre motocicleta si masina. Soferul masinii a fost scos vinovat direct, nici macar nu au luat declaratie de la martori (vreo 2-3) care ramasesera la locul accidentului tocmai pt a da declaratie, ca soferul o dadea cotita.

 

Din ce mi-a zis un politist de la circulatie daca nu exista un agent constatator la fata locului in momentul accidentului e cam greu sa se dovedeasca un vinovat moral in astfel de accidente... eu il intrebasem tot din cauza unui tampit pe care il depaseam in Regie si brusc a inceput sa se dea peste mine in stanga, unde aveam in fata masina parcata... plm, daca nu scapam si loveam masina parcata, eu eram vinovat fiindca pe dobitoc nu l-a vazut nimeni si nici nu ne-am atins...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, nu a existat contact, nu te crede nici dracu, ca sa nu mai spun ca poate te scoti singur vinovat ca te-ai varsat pt ca nu ai adaptat viteza, depasire prin dreapta, bla, bla..

hint: cauta un prieten sofer de Duminica asa si convinge-l sa iti faci mobra pe rca-ul lui, restul de amanunte le deduci si singur.. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, atunci la mine cum a fost? Le-a placut politistilor de mine? Tind sa cred ca nu, majoritatea din cta ma stiu de baiat rau.

 

Nu te contrazic, doar iti spun ce stiu... nu sunt absurd sa nu admit alte cai legale de rezolvare a incidentelor din trafic... daca tu ai scapat ok si legal vinovatul a fost gasit si pedepsit, bafta ta...

 

p.s.: oricum politistii uneori inteleg ce vor si cum vor din regulamentul rutier si lege...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna-l pe om, explica-i cum ca din acuza lui ai luat tranta, dar daca nu exista contact e cu dus si-ntors. sa fie barbat si sa suporte consecintele faptului ca a schimbat brusc directia de mers fara sa se asigure, tu fiind fortat sa franezi si sa-ncerci sa-l eviti brusc, ceea ce a dus la cazatura etc. daca mereti la militie si el recunoaste ca a facut asta, scapa cu o amenda si cateva puncte, tu putand sa-ti repari motoreta pe rca-ul lui

 

bafta, incearca sa fi cat mai convingator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazuri asemanatoare... cand nu exista contact intre masina si motor, joci teatru, ramai jos si urli ca sa vina ambulanta si politia ca daca scapi fara maini/picioare rupte nu te i-a nimeni in seama, asa a patit un motorist care il cunosc.... si a trebuit sa faca motorul pe asigurarea conservarului si pentru ca ,conservarul a intrebat daca e bine si a plecat.... l-a acuzat si de fuga de la locul accidentului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca nu, majoritatea din cta ma stiu de baiat rau.

Imi aduci aminte de travestitul Naomi care mergea de la Primarie mai jos spre barul ala de poponari ....... Toata lumea fluiera si striga : Naomi ..... Sa te fu..m ..

In timp ce eu ma uitam la shaorma cu scarba ,ca imi stricase asta pofta , '' o '' aud spunandu-i ''partenerei '' sale de drum , bucuroasa..... "Pe aici ma stie baietii ''.

Baddoy ce esti ..... :rusinica:)

 

la subiect : parerea mea e ca nu ai nici o sansa .... macar daca iti decarta ceva pe loc ... acum deja s-a informat si esti poveste . Daca ii trantesti un pret de rezervor vorbesti cu tonul direct .

Editat de dami3n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduci aminte de travestitul Naomi care mergea de la Primarie mai jos spre barul ala de poponari ....... Toata lumea fluiera si striga : Naomi ..... Sa te fu..m ..

In timp ce eu ma uitam la shaorma cu scarba ,ca imi stricase asta pofta , '' o '' aud spunandu-i ''partenerei '' sale de drum , bucuroasa..... "Pe aici ma stie baietii ''.

Baddoy ce esti ..... :rusinica:)

 

 

 

offtopic : tare faza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu de pe alt topic al forumului cum sa intamplat incidentul in urma caruia nu stiu ce sa fac sa il iau pe om la politie sau sa o las balta

tocmai facui' si io o tranta , rezultat : facut ghidon de cacao , infundat rezervor partea dreapta , strambat toba pe dreapta rupt semnale si belit genunchi , julit geaca si manusi rupt blugi sad.gif

faza sa intamplat la piata ferentari mergeam incet pe banda 1 iar unu cu jeep-ul sa gandit ca nu merge bine pe linia de tramvai si a facut brusc dreapta , eu am franat am tras dreapta sa nu ma duc in el si POC am cazut , eu am fost cel cu pagube pt. ca pe el nici nu l-am atins , ma ajutat sa ridic motorul ma intrebat daca vreau la doctor , la politie i-am zis ca in momentul ala nu stiu de mine ca sunt in stare de soc , am facut schimb de nr. de tel. si am plecat la trebile noastre . vina mea e ca vroiam sa depasesc pe dreapta iar a lui ca a schimbat banda fara sa se asigure si fara sa dea semnal ..........ce ma sfatuiti sa o las balta sau sa merg cu el la militie ???

 

aveam in jur de 30 - 40 km/h eram la cca 0,5 m de banda discontinua pt ca se vedeau urmele de franare iar pe margine erau masini parcate totusi aveam loc sa trec iar tipul cum se vede in schita fara sa dea semnal a tras dreapta iar eufiind la 2 - 3 m in spate am evitat

 

headscratch.gif

 

schita nu sa incarcat am sa incerc sa o pun macar pe un link

inteleg ca omul deja s-a oferit sa mearga la politie....suna-l si vezi daca mai e de acord...daca declara ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei si din cauza lui ai cazut,politia nu se va pune de-a latul...nu trebuie contact...desi niste zgarieturi fine existente la bara,ajuta....

...cunosc ceva cazuri...inclusiv eu...omul s-a dus doar cu numarul in geam la politie...pana mea...e 10 ron un suport de numar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine nu va mai dati cu Parerea aiurea-,,dpv legal".Parerea mea.s-a mai discutat.e accident.

doar daca ii scri tuinsuti procesul verbal ,

Nu contesta nimeni ce a fost ci discutam ce a devenit ......

Eu daca as fi poesorul de jeep cred ca la ora aia nici nu eram pe strada aia .... cred ca eram in alta parte si asta probat cu martori .....

Editat de dami3n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in momentul de fata fapta e cam consumata ...........nu am mers la politie , si chiar daca am jucat teatru cum ca ma doare rau genunchiul omu' nu sa lasat influentat . pe deasuprea cand am intrebat daca vrea cineva sa ramana martor din <gura casca > de acolo au decolat toti atunci baietasul a prins tupeu si a inceput cu chestii ca vroiam sa depasesc pe dreapta si ca aveam viteza ( abia plecasem de la trecerea de pietoni unde stationasem asa ca eram in viteza 1 cu maxim 30 km/h ) el nici macar nu a vrut sa mai recunoasca ca era pe linia de tramvai , motorul il mutasem pe trotuar asa ca nu se mai putea masura distanta de la urmele de franare pana unde sa oprit motorul ( maxim 3m ) . acum suport eu pagubele pt ca am fost prost ( am intrat intr-o stare de soc cand am ridicat motorul de jos si am vazut partea accidentata ) , pt ca nu am stiut cum tr sa procedez acesta fiind primul accident in 3 ani de cand pilotez motoare . pagubele nu sunt asa mari , cea mai grava fiind infundatura de pe rezervor pe care nu stiu daca o pot remedia in rest cu maxim 200 E o fac . cel mai rau imi pare ca nu mi-am urmat primul instinct , .......sa-l bat pana se c**a pe el !!!

 

CUM TREBUIE PROCEDAT IN ASTFEL DE SITUATII : motorul se lasa exact unde a cazut , se tipa si se tavaleste de dureri care mai de care mai grave , se suna la rutiera sa vina sa faca masuratori , se aduna macar 1 martor , se merge la IML (care intodeauna tine cu accidentatul ) apoi la politie la un pahar de declaratii . in acest caz se obtine asigurarea + ceva pt a retrage sau a nu depune plangere .

eu nu sunt jepcar vroiam doar sa mi faca motorul cum era !!!

 

 

eu daca nu mutam motorul din acel loc aveam dovada ca nu mergeam cu viteza si ca mergeam regulamentar pe banda mea , apoi dupa declaratiile baiatului ori il faceam sa recunoasca ca nu sa asigurat si nu a dat semnal ori ca a facut intentionat ce a facut .....................dar baiatul a fost destept si m-a ajutat sa mut motorul mai in fata pe trotuar !!!!!!!!!!!!!! zic mersii ca am scapat fara nici o zgarietura manusile cu insertie de carbon m-au salvat enorm la fel si geaca care pare ca a fost frecata cu peria de sarma .

 

daca am scris ceva eronat va rog sa ma corectati

postati in continuare parerile voastre ca cine stie poate mai are cineva nevoie

 

................va multumesc foarte mult pt sfaturi si sper sa nu se mai intample nimanui

 

poate va ajuta povestea mea :D /index.php?...amp;hl=accident

 

respect!

 

Laci

exact acelasi lucru sa intamplat si la mine , masini parcate pe banda 1 aveam loc destul sa merg linistit , el pe banda 2(linia tramvai ) iar strada era degajata urmatoarea masina din fata era la cel putin 15 metri iar in spate nimic .......................eu nu am lovit decat asfaltul :rusinica:

 

P.S. am vazut ca titlul topicului este scris aiurea ...........imi cer scuze l-am facut la 1 - 2 ore dupa accident si ma durea capul de nervi si suparare

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In totalitate de acord cu tine.Asa trebuie procedat in caz de belea!

Suni de urgenta la 112(daca mai poti...) si nu te misti de acolo, nici daca esti pe linia de tramvai si ai blocat ditamai intersectia.

Trebuie sa vina Politia acolo, nu tu la Politie.Orice accident de mobra, e accident cu vatamare corporala(partea cu vaitatul trebuie sa fie cat mai plauzibila...), caz in care vehiculele implicate nu se misca de pe pozitie pana cand nu iti da tanti politaiul OK-eiul.

 

Aceeasi greseala am facut-o si eu.Era cat pe ce sa ma scoata vinovat cand am fost la Accidente Usoare... :rusinica:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi motociclisti, eu am avut accident saptamana trecuta la sinaia fara sa am contact cu nimeni inafara de asfalt si totusi am primit asigurarea celui care a provocat accidentul, deci hai sa hai

 

 

mane, trebuia sa te duci la politie si sa lasi pe ei sa decida daca cel care te-a incurcat este sau nu vinovat :rusinica:

 

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...