Sari la conținut

Gsx-r 1000 Model 2003 Sau Yamaha R1 Model 2003


laurmlau
 Share

GSX-R vs Yamaha R1  

166 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

In curand voi renunta la al meu CBR F4 din 2000 si nu ma pot decide...ori GSX-R 1000 din 2003 sau Yamaha R1 tot din 2003

 

Am studiat problema si am ajuns la concluzia ca GSX-R ul e mult mai fiabil dar si mai puternic (0.9762 CP/kg) decat Yamaha R1 (0.8621 CP/kg)...(performanta, costuri de intretinere, capabilitati de "touring" :(..etc)

 

Minusuri din pct meu de vedere ar fi pt Suzuki la aspect (nu este la fel de frumos desenat precum R1..si parca este cam "lat in umeri") :lol:

 

Voi ce ziceti?

 

:( multam' pt ajutor

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

+ pt suzuki....am avut un r1 din 2002 si nu statea in viteza..adica tot sarea din 1 si trebuia sa tzin piciorul pe ea.Faza este ca nu am putut face nimik.Acuma am suzuki:)))) ce zici?Sunt multzumit? hai bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei neaparat miar? eu m'as gandi mai degraba la un gixx 750. :(

 

e puternic rau nuh? de pe 600 pe 1000...banuiesc ca e naucitoare diferenta :(

 

+ pt suzuki....am avut un r1 din 2002 si nu statea in viteza..adica tot sarea din 1 si trebuia sa tzin piciorul pe ea.Faza este ca nu am putut face nimik.Acuma am suzuki:)))) ce zici?Sunt multzumit? hai bafta

pai si numai pt ca sarea din viteza ai dat'o? dar diferenta..cum trage gsx fatza de r1...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

cu un 750 ai bicicleta de 600 cu putere de miar din anii 2000.

dar de ce nu un 954 din 2003, de ex? :lol:

 

 

acelasi lucru vroiam sa te intreb si eu ... honda de ce nu este inclusa in poll ?

 

adi ... m-am dat eu pe k5 de 750. m-a dezamagit :(. 1000rr`u e de vis :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

cu un 750 ai bicicleta de 600 cu putere de miar din anii 2000.

dar de ce nu un 954 din 2003, de ex? :(

 

pai sunt cam scumpe hondele...

 

si nu ma ghidez dupa zicala..... imi iau honda pt ca e honda...asa si?

 

 

1000rr`u e de vis :lol:

 

scump domle scump...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sunt cam scumpe hondele...

 

si nu ma ghidez dupa zicala..... imi iau honda pt ca e honda...asa si?

 

 

 

 

scump domle scump...

 

 

pai si vorba lui adi ... 954 ? arata mai bine ca gixeru, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si vorba lui adi ... 954 ? arata mai bine ca gixeru, parerea mea.

adevarat graiesti...

 

gixxeru e prea umflat..

 

954 e mai finutza...altfel desenata...

 

 

ce sa aleeeg....954 r1 sau gixxeru... :(

 

ma gandesc in primul rand la fiabilitate...sa zic asa...cat de rezistent e motoru...piesele..ce se strica mai repede...pe urma design..caii putere ii las mai la urma ca nu ma dau pe circuit iar bucurestiul nu e tocmai un loc de alergat...

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc in primul rand la fiabilitate...sa zic asa...cat de rezistent e motoru...piesele..ce se strica mai repede...pe urma design..caii putere ii las mai la urma ca nu ma dau pe circuit iar bucurestiul nu e tocmai un loc de alergat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa aleeeg....954 r1 sau gixxeru... :(

 

 

 

pai mergi cu toate 3 si vezi care ti se potriveste :( .. si eu am avut dificultati in alegere primei mobre, dar nici nu ma puteam da pe ele. am ales honda si nu-mi pare rau deloc :lol: desi si pe mine ma bate gandul sa o dau, dar sa-mi iau supermoto, inca sunt in cumpana :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ pt suzuki....am avut un r1 din 2002 si nu statea in viteza..adica tot sarea din 1 si trebuia sa tzin piciorul pe ea.Faza este ca nu am putut face nimik.Acuma am suzuki:)))) ce zici?Sunt multzumit? hai bafta

 

 

OFFTOPIC : pt ca a fost tinut numai pe o roata si brutalizat in draci R1 care l-ai avut tu... modelele de la yamaha 99 - 02 au aceasta problema daca le forjezi la greu mai mult timp, se rupe pinionul din cutia de viteza. de obicei de la a2a e cel mai intalnit. bafta

ON : nu stiu care e diferenta si cu cat e mai puternic gsx-r'ul ,dar amandoua arata bine, gsx-r'ul pare un pic mai touring ca si design, e as face distinctia in felul urmator : gasesc 5 motoare care imi plac si imi aleg motorul in functie de optiuni(extra-uri), km si felul in care functioneaza mecanic. bafta

 

 

cat despre fiabilitate... o yamaha intretinuta cum trebuie eu as putea sa bag mana in foc ca e la fel de fiabila ca si o honda (-5% maxim, mi-am luat o marja de eroare). daca te porti cum trebuie cu ea si ii schimbi ce trebuie LA TIMP imposibil sa te dezamageasca.asa zisa fiabilitate Honda a devenit un fel de sindrom Tourette oameni buni... daca cineva imi spune mie de ce e mai fiabil 1000rr ca r1 si cu cat este mai fiabil (demonstrabil) imi inchid gura si dau o bere, 2,3, samd . este o parere nu sariti.

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statisticile arata ca:

 

954

Engine performance - 91.1

Reliability and problem-free driving: 90.7

Fun-factor: 94.0

Repair and maintenance costs: 67.4

Design and look:92.6

Racing track capabilities: 89.1

Touring capabilities:73.7

Accident risk: 65.4

(excellent=

low risk)

YZF-R1

Engine performance: 91.1

Reliability and problem-free driving: 89.4

Fun-factor: 92.7

Repair and maintenance costs: 70.3

Design and look: 91.0

Racing track capabilities: 88.1

Touring capabilities: 70.2

Accident risk:

(excellent=

low risk) 59.9

 

GSX-R 1000

Engine performance: 93.1

Reliability and problem-free driving: 90.4

Fun-factor: 91.9

Repair and maintenance costs: 59.4

Design and look: 89.1

Racing track capabilities: 90.1

Touring capabilities: 75.5

Accident risk:

(excellent=

low risk) 57.4

 

well?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statisticile arata ca:

 

well?

 

 

hondaaaa .... hai sa-ti zic o treaba, si eu am facut topic cand mi-am luat motorul pentru ca eram nehotarat. am intrebat in stanga si in dreapta, unu ia-ti suzuki pentru ca e suzuki si e nu stiu cum, altu ia-ti honda pentru ca e honda, altu nu-ti lua de 600 si tot felul de pareti. pana la urma alegerea iti apartine si ca sa nu regreti cauta sa te dai modele dorite.

 

L.E. asa ca mult noroc :laugh:

Editat de adi.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa nu regreti cauta sa te dai modele dorite.

 

n'am de unde :laugh:

n'am de la cine...

si ar fi culmea sa stau sa cersesc pe forum..cum am vazut de multe ori...da ba si mie sa ma plimb..

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n'am de unde :D

n'am de la cine...

si ar fi culmea sa stau sa cersesc pe forum..cum am vazut de multe ori...da ba si mie sa ma plimb..

 

 

n-ai de unde ? :laugh: mai esti si din buc. dupa cate vad :) ... eu daca i-as spune unui prieten motociclist de constanta sa mi-o dea o tura ca ma bate gandul sa-mi iau si eu una nu cred ca nu mi-ar da. plm :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...