Sari la conținut

Cetatea Siria


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Cu teama ca ar putea fi ultimul weekend moto-friendly din acest an, am facut o plimbare de o zi la Cetatea Shiria, 30 km NE de Arad.

 

O zi neasteptat de frumoasa si calda (exceptand dimineata, cad cagula si-a facut treaba). Am fost patru motoare: Kawa KLR, Supernetere si 2 Transalp - adica numai touring-enduro (toti fosti posesori de carenate), numai bine pentru urcarea pe ultima portiune de 5 km de pamant, nisip si bolovanis.

 

Am campat langa cetate, imediat am dat drumul la mici, o bere fara alcool pentru motoristi si una "cu" pentru pasageri. Cata vreme salivam pe langa gratarul cu pricina au aparut colegii intru sporturi periculoase, parapantistii. Asa ca toata ziua am avut si spectacol asigurat. Am mai dat peste o gasca de copii cu ceva probleme, care s-au bucurat de micii refuzati de doamnele aflate intr-o vesnica dieta :lol:

 

O vizita in cetate, multe poze, aer curat, ovatii catre parapantisti (unul urcase chiar foarte mult, nu-l vedeam decat ca o mica scama pe cer :lol: ) ... si ceva emotii la coborarea pe grohotis. Binenteles, toate resturile le-am strans in topcase si le-am aruncat in Arad :finger:

 

Si pozele:

 

:crack:

despachetarea.jpg

despachetarea_2.jpg

asteptand_micii.jpg

doi_parapantisti.jpg

mici.jpg

cetatea.jpg

cu_parapanta_peste_cetate.jpg

foto_session.jpg

cizmas_stanca.jpg

je.jpg

grota.jpg

foto_session.jpg

nou_vechi.jpg

parapanta_contrejour.jpg

parapanta_in_vale.jpg

poarta.jpg

copiii.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super fain!! Pacat ca n-am putut shi io sa vin.. Ar fi fost frumos.. :finger:

 

Din pacate io am avut ceva probleme de rezolvat duminica asha ca n-am reushit sa ies cu motoru' decat spre seara.. :crack:

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cu un motor de strada se poate ajunge acolo? ceva poze cu drumu' n-ai?

Se poate face comunism in Elvetia? Se poate, dar e pacat... :finger:

 

Ultima portiune e destul de nasoala, teoretic se poate, dar chiunui motorul. Si de urcat urci, dar vine coborarea ... Eu n-am poze, dar sper ca va pune Silviu niste capturi - a filmat mare parte din drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca bag si eu niste poze cu riscul ca unele poate se repeta cu ale lui Smokey. Ignorati va rog data din coltul dreapta jos... :finger: cuiva i-a fost lene sa seteze data.

Deci pe rand:

- a mea consoarta

- transalpul lui Smokey

- transalpul lui Felix

- klr-ul lui Herr Cizmas

- supertenereu' meu

- alti turisti (Gilera RC600 si Honda Vigor 650)

- ramasite ale cetatii

- doamnele Smokey si cstelia

- parte din drumul de la sat la cetate

- asta nu stiu cine e si ce cauta acolo :lol:

- parapantistii

- alt turist (Husaberg supermoto)

 

Silviu, baga dom'le capturile de pe camera video odata!

 

Super fain!! Pacat ca n-am putut shi io sa vin.. Ar fi fost frumos.. :crack:

 

Din pacate io am avut ceva probleme de rezolvat duminica asha ca n-am reushit sa ies cu motoru' decat spre seara.. :lol:

 

DDC

 

 

Si eu am avut probleme dar le-am lasat acasa ;) S-ar putea sa fi fost ultimul weekend frumos, asa ca n-am ratat ocazia...

post-30-1128963099_thumb.jpg

post-30-1128963124_thumb.jpg

post-30-1128963196_thumb.jpg

post-30-1128963227_thumb.jpg

post-30-1128963262_thumb.jpg

post-30-1128963284_thumb.jpg

post-30-1128963323_thumb.jpg

post-30-1128963360_thumb.jpg

post-30-1128963402_thumb.jpg

post-30-1128963436_thumb.jpg

post-30-1128963463_thumb.jpg

post-30-1128963487_thumb.jpg

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm....dupa o noapte de munca..am facut si eu filmu..e belea..dvd-u de la dakar e copil pe langa ce am facut noi :finger: .. tre sa vi-l dau, sper sa reusesc sa il fac mai micutz sa il punem si pe net..uite si niste poze din film :crack:

post-3546-1128990496_thumb.jpg

post-3546-1128990517_thumb.jpg

post-3546-1128990532_thumb.jpg

post-3546-1128990554_thumb.jpg

post-3546-1128990649_thumb.jpg

post-3546-1128990742_thumb.jpg

post-3546-1128990991_thumb.jpg

post-3546-1128991004_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Super excursia. Daca a ajuns shi supertenerele aveam shi eu shanse sa ajung pe drumul ala. Cel putzin asha cred. :crack:

Cu siguranta, e drum "de tara", un pic cam abrupt si cu multe pietre, pe alocuri nisip si pietris. Am urcat fara probleme cu pasager + top case plin cu mancare (la dus) si gunoi (la intors).

 

Coborarea a fost mai palpitanta, mers in frana de motor cu frana patinata ... odata ce luai viteza nu te mai opreai :lol: ... Felix stie! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Micul film - are cam 9 MB (varianta lunga nu are nimic in plus, eventual niste cadre cu noi infulecand micii :crack: ). Enjoy

Am clatit shi ochishoriishi a fost o placere sa spalam shi urechile!!!!

Buna treaba cu filmuletul!

:finger:

Poate intr-o zi ajunge-voi shi eu calare la acea cetate insotit de voi shi poate de multi altii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai baieti,mai!!dar parca eu va cunosc de undeva!!!!adica cum vine asta :finger: voi va dati prin orasul meu si io nu aflu decit prea tirziu?? oameni sunteti voi? :lol: frumoasa zona pe unde a-ti umblat dar e strict enduro,cu alte motoare nici o sansa sa ajungi acolo sus!!! :lol: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am mers cu motoare de strada pe 67c (o portiune din Transalpina) :lol: :lol: si am intrat in noroi pana la schimbatoru' de viteze si nu am picat desi aveam cauciucuri speed si am mers 60 de km de drum neasfaltat am si injurat f mult :crack: dar acum parca as mai merge pe un drum de munte pietruit :finger: si la Siria nu am fost niciodata desi toti am zis ca mergem, oricum filmu' e super ;)

 

Si niste poze :D

post-5691-1129591796_thumb.jpg

post-5691-1129591875_thumb.jpg

post-5691-1129591969_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plan aveam sa mergem altundeva, intr-o zona de dealuri impadurite intre Timisoara si Lipova, dar dimineata ne-am razgandit si uite asa am ajuns la Siria :finger:

Speram sa mai prindem macar un weekend cu vreme buna anul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Misto zona, la cetate. Am fost si io cu vre-o 2 luni in urma. Urcusul e beton, cu cauciucuri ciuperca e dificil, si palpitant. Am omorat ETZ-ul pana sus, da a meritat. :finger: . Am scris la vremea respectiva de excursia mea de week-end "Excursie la Siria" ...

 

Vedeti ca in week-end se preconizeaza SOAR SI 18 -22 de grade!!!

Pacat ca in ultima vreme mi-s tare ocupat, mi-am luat apartament, acum trebe sa-l renovez nitel ca sa ma mut pana la 30 noiembrie, apoi am de lucru la curte o gramada.. Practic numai duminica sunt ceva mai liber, iar de mers cu motorul merg foarte foarte rar...

 

P.S. pentru un urcus off-road de tot trebe sa mereti la Padis!!! Pe bune, peisaje superbe, urcus super-fain. Apoi sa coborati la Ic Ponor si la Lacul Fantanelele. E beton de tot. E drept ca nu m-am dus cu motorul ci nu masinuta, da a fost beton.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P.S. pentru un urcus off-road de tot trebe sa mereti la Padis!!! Pe bune, peisaje superbe, urcus super-fain. Apoi sa coborati la Ic Ponor si la Lacul Fantanelele. E beton de tot.

Numai bine!

 

Monser, noi nu suntem profesionisti. In plus motoarele noastre sunt niste balene si de multe ori avem si "remorca" (a se citi neveste) asa ca un traseu hard-enduro nu prea ne avantajeaza. Ceva asa mai pentru pensionari :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monser, noi nu suntem profesionisti. In plus motoarele noastre sunt niste balene si de multe ori avem si "remorca" (a se citi neveste) asa ca un traseu hard-enduro nu prea ne avantajeaza. Ceva asa mai pentru pensionari :P

 

- fromos dom' cristi. da' merge si coborirea, acuma sa nu exageram. cit despre stradale eu zic ca se poate. fratemiu a urcat cu choperasu.

- vigorul respectiv a fost prima mea motoreta. omul se numeste cristi. cred ca pe vigor era nevasta. m-a sunat sa vin si eu dar mi-era lene. daca stiam ce trupa se aduna...

- in alta ordine : am dat wermachtul si am luat un ktm adventure

- acuma cam gata sezonu dar la primavara dc vreti escursii din astea de o zi ne organizam. mai sint multe locuri faine ezact cum zici matale pt pensionari ca noi, cu semienduriste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...