Sari la conținut

Accident Mortal Dan "rebe" Rebenciuc


crivat
 Share

Postări Recomandate

bai om.. uita-te si tu la reportajul tvr despre accident. este un link catre un fisier pe youtube. acolo ai sa vezi ca tvr-ul ia interviu satenilor. unul dintre sateni spune ce am spus eu mai sus, si anume ca aveau viteza (dansul stie si sa precizeze la kilometru exact ce viteza avea motociclistul) si ca soferul s-a asigurat (mosneagul juca table dar el vede tot, ca are 3 bilute si 3 ochi). despre asta vorbeam, nu am incurcat nici un topic!

Lasa-ma cu mosii astia cu radar in k.r. Eu vorbeam serios, nu pe reportaje de 3 lei unde aia care au iesit de la o tzuica apreciaza viteza mai bine decat radarul... Sigur ca asta fiind pe vitezana nu mergea incet, dar dat fiind ca mergea de niste ani buni sunt convins ca mergea cat de cat preventiv, asa ca eu cred ca motivul adevarat al accidentului e ca cel cu masina a facut niste balbe de genul ca ba se baga ba nu se baga si motociclistul a facut o apreciere gresita ca magarul ala cu masina l-a vazut si o sa-i dea prioritatea pe care o avea pana la urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 169
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce noutati s`au mai aflat?

Cred ca s-a aflat cam ce s-a flat si in celelalte cazuri similare (adica nimic):

/index.php?showtopic=136150 Str.Plevnei, Bucuresti

/index.php?showtopic=277379 Dragos Voda, jud. Calarasi

/index.php?showtopic=296591 lascar Catargiu, Bucuresti (asta nu s-a lasta cu victime, dar e celebru pentru ca cel care a dat a fost Nistorescu).

Din pacate eu prevad in toate cazurile astea ceva cam ca atunci cand nevasta lui Paunescu a trecut cu gipanul peste o Dacie, adica nimic. Poate cand incepe sezonul ar trebui sa mai mergem la niste masuri de protest. Eu unul nu am fost decat la ala din Calarasi, dar dat fiind ca acum citesc mult mai in amanunt topicul asta poate totusi aflu la timp si sper sa nu fie un mars organizat in timpul saptamanii si pe vreme relativ nasoala cum a fost ala din Neamt... In rest hai sa mergem sa le aratam un deget sau ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu sincer.. o sa`mi iau ceva sa am mereu la mine . Unde nu sunt de vina si e celalalt ..asta e . Parca mi`e ciuda sa ma mor asa ca un fraier si criminalul sa`si continuie afacerile in continuare.Unul din 2 .

p.s: Merci de raspuns .\

p.s : Chiar ar trebui facut ceva numai ca doar gura e de noi , bag de seama, cu regret :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tu esti din zona de ce pwla mea ne pui noua intrebari? daca intr-adevar vroiai sa stii dadeai un telefon unui prieten mai informat

 

1.Fii finut.

2.Nu am numarul de telefon a nimanui apropiat.

3.Singura persoana cu care aveam legaturi era Cristi CBR dar nu a mai intrat de multisor pe mes,iar alta cale nu e.

4. Du`te Dracu ! Cand am sa intreb " Vischo stii ceva legat ... " atunci sa comentezi ori sa te iriti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

s-au facut expertize. vizibilitatea, in locul unde a intors soferul este de peste 280 metri. noh, acuma, cei care aveti motoare de viteza puteti estima cel mai bine de la ce viteza se poate frana in conditii de siguranta totala in 280 metri. faptul ca soferul nici macar nu s-a uitat in oglinda incepe sa devin din ce in ce mai clar... daca se uita avea timp sa vada ca vine on motor. insa el nu s-a asigurat, urmad a efectua manevra doar cu putin timp inainte ca motorul sa ajunga "within striking distance" iar o maneva de evitare sa devina deja imposbila.

 

ba mai mult, soferului i s-a cerut sa reproduca manevrele facute atunci. aici m-am enervat cumplit: omului i-au fost necesare 11 secunde pentru a intoarce acel audi. unul din politisti, aflat la volanul aceleiasi masini pentru prima data a intors in aproximativ 5 secunde. cred ca nu sunt necesare alte teste prea elaborate pentru a demonstra slaba abilitate a soferului de a manevra autovehiculul...

 

atat ar fi trebuit sa faca, pentru a evita sa ucida 2 tineri: sa priveasca in cristosul mamii lor oglinzi. in oricare s-ar fi uitat, retrovizoare sau laterala, ar fi vazut ca nu e singur pe drum. iar cei doi ar fi trait, m-as fi intalnit cu rebe cu 1000 metri dupa locul acela fatal, si ne-am fi salutat cu farurile, eventual i-as fi spus prietenei mele, "hehe, era rebe! ala cu cebereul ala cu camel peste care dadusem acum 2 ani cand ne-am batut cu taranii si mi-am luat spray in ochi.. hehe, ce beti eram toti!"...iar vietile noastre ar fi curs cu mai putine lacrimi.

 

chiar, in 280 de metri de la ce viteza opresti la zero sau respectiv reduci pana la limita evitarii oricarui pericol?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

chiar, in 280 de metri de la ce viteza opresti la zero sau respectiv reduci pana la limita evitarii oricarui pericol?

 

Vezi site-ul politiei romane.

 

Distanta de franare de 280 m nu prea intra in calculele P.R. :friends:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar daca ne gandim ca e vorba de motoare sport in conditii de drum foarte bune (asfalt perfect uscat, fara praf, pietris, etc, anvelope ok, frane bune si cu discuri mari) cred ca valorile sunt altele. eu fac touring, nu ma pricep extraordinar de bine la speedere. cei care sunt scoliti in a se da tare cu motoare s/ss ar putea da raspunsuri mai clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

remember spicu...

duminica se face un an de cand inimile noastre au fost zdrobite de pierderea celui ce a fost SPICU - Danut Rebenciuc.

sambata avem intalnire la ora 10 toata gasca, si toti motociclistii care vor putea veni, la biserica din centrul orasului si apoi se va merge la cimitir. nea' ion, tatal lui danut m-a rugat sa aduc cat mai multi baieti cu motoare la pomenirea lui. noi, soimii nemteni, vom merge pe motoare in orice conditii, cei care vin mai de departe sa vina cum vor putea, chiar si cu masini.

duminica vom merge si la crucea ridicata de noi la locul accidentului sa le aprindem si acolo lumanari baietilor. daca vremea ne va permite vom merge cu motoarele, daca nu, vom merge cu masinile.

spicule, sper ca de acolo de sus sa veghezi asupra noastra...

post-43816-1256936762_thumb.jpg

post-43816-1256936796_thumb.jpg

post-43816-1256936839_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Dezgropam, pentru ca e momentul sa dezgropam. Soferul care i-a omorat pe Rebe si pe pasagerul lui tocmai a luat 2 ani cu suspendare. Inca nu stiu alte detalii (daca se poate face apel au ba). Nu zic sa fi ajuns cu borfasii si violatorii in puscarie, pentru ca nu e locul lui acolo.. dar macar daca nu ar mai putea conduce vreo 15 ani ar fi normal intr-o tara normala.

 

Revin cand apar noutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara normala m-as fi mirat de asa pedeapsa. in romania insa nu ma mai mira nimic.

Pacat de cei doi baieti. :rose: :rose:

 

Asa ajungi sa constientizezi cit valoreaza o viata in tara asta: 2 ani cu SUSPENDARE :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara normala m-as fi mirat de asa pedeapsa. in romania insa nu ma mai mira nimic.

Pacat de cei doi baieti. :rose: :rose:

 

Asa ajungi sa constientizezi cit valoreaza o viata in tara asta: 2 ani cu SUSPENDARE :baldy:

Nu una ci doua, din pacate :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REBE mi-a fost prieten .tatal lui a reparat motorul (honda cbr f4 i)si nu rateaza pentru nimic o iesire cu noi SOIMII NEMTENI cu toate ca are 65 de ani .si-a luat echipament complet,si trebuie sa recunosc este de admirat puterea si ambitia de care da dovada.este motociclist de-o viata si ne-a marturisit ca face asta in memoria fiului .respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...