Sari la conținut

DKW NZ 350 cu atas


simson simson
 Share

Postări Recomandate

pana uin clipa in care o sa am piesa lipsa de la furca! :lol:

 

 

Deci,e complet sau nu,il chopper-esti sau nu,cu flex sau fara?Parca e cam vechi proiectul asta al tau dar eu iti urez succes sa-ti iasa un chopper misto in 2T

dar pana atunci sa ne dam cu parerea daca asta e ij sau nu.

 

 

Jeane,rama aia e un element care se poate schimba la fel de usor ca si cauciucurile si se si gasesc destule de cumparat(eu stiu 2 cadre de nz 250/350 de vanzare) si am gasit la un batran un motor de nz fara ambreiaj cu fabuloasa suma de 70 lei,deci piese se gasesc si pe la noi ce sa mai zic de afara.

Cu actele astea cred ca e clara treaba,motocicleta militara-acte din '58-iar in '58 nu era nici un razboi parca,sau :P deci nu mai aveau motiv sa le produca ptr. armata daca nu exista razbel...bla bla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci,e complet sau nu,il chopper-esti sau nu,cu flex sau fara?Parca e cam vechi proiectul asta al tau dar eu iti urez succes sa-ti iasa un chopper misto in 2T

dar pana atunci sa ne dam cu parerea daca asta e ij sau nu.

Nu-l mai cioparesc, din motive de "nostalgie", dar intre timp am 2 Yamaha din '81 pe cap la care am sanse la le termin pana in februarie, sa merg si eu cu ceva. Sper sa gasesc piesa lipsa si sa pot pune DKW-ul pe roti.

 

 

 

 

un capac de DKW... de la al meu.

post-29432-1227473202_thumb.jpg

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DKWraith vezi in poza de mai jos ce scrie pe capacul din stanga si sigla dkw de pe furca.Nu cred ca e frumos sa discreditezi motocicleta cuiva si sa presupui doar ca ar fi un ij fara a o fi vazut live.Dupa parerea mea este un dkw nz 350 militar fabricat pana in'45 cu toate ca are acte din '58 dar militia in acei ani nu avea o documentatie temeinica si se inmatriculau orisicum(am vazut acte si mai ciudate) si in cazul in care este dkw cred ca se pot reface actele usor cu anul real.

Din ce se vede in poze are lipsa cutiuta cu contactul si releul,kilometrajul si partea din spate a cadrului este modificata pe telescoape dar cadrul este din doua bucati si se poate schimba usor iar in rest sunt doar probleme minore.Asa ca,cine are nervi ptr. o restaurare nu cred ca ar face o investitie proasta.

 

 

L.E.Dupa seria motor din acte primita de la proprietar pe pm 1220*** reiese ca ar fi din 1942-1944 si daca s-ar sti si seria de cadru probabil am afla si mai multe despre motocicleta...

Seria de pe cadru e 618908,incadrata de doua stelute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seria de pe cadru e 618908,incadrata de doua stelute.

DKW NZ350-1943, ani de fabricatie 1943-1944. mai trebuie seria motorului...

 

iar motorul, dupa primele cifre din serie, pare a fi E250/300, dar, dupa primele arhive detinute de dkw-nz.net, motocicleta este produsa intr-o perioada cam "tulbure". seria ar fi atribuita unui motor Sport500 (Super)

dkw_serial.doc

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No ofense man,dar ce ai atasat tu aici e destul de slabutz si pare din alt film.Poti da si link-ul de unde ai extras datele?

 

Parerea mea e ca seriile sunt corecte si ca an de fabricatie corespunde cu 1942-1944.

sorry, am "incurcat" linku'... :friends: doc.

 

dar seria de motor corespunde unui E250/300.DKW E300

 

ca idee generala, exista si serii amestecate, de exemplu, al meu este un NZ350, cu motorul integral din fonta si cu seria 511120, in arhiva dkw-nz.net reiese ca ar fi un SB500.

 

posesorul ar putea sa-l vanda celor de pe dkw-nz.net. sunt destule persoane interesate, macar pentru piese.

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry, am "incurcat" linku'... :friends: doc.

 

dar seria de motor corespunde unui E250/300.DKW E300

 

ca idee generala, exista si serii amestecate, de exemplu, al meu este un NZ350, cu motorul integral din fonta si cu seria 511120, in arhiva dkw-nz.net reiese ca ar fi un SB500.

 

posesorul ar putea sa-l vanda celor de pe dkw-nz.net. sunt destule persoane interesate, macar pentru piese.

Pentru una-alta va multumesc tuturor.Desi au vrut multi sa o cumpere(chiar fara acte) motocicleta va ajunge la Timisoara.Vremurile ma obliga sa va agresez cu un alt utilaj(un simson awo touren 1959).Voi pune anuntul curand.Atunci cand voi avea un garaj luminat si utilat in care sa lucrez de dimineata pana seara la aceste vechituri nu voi mai vinde.Cu respect,Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
N-ai mai ajuns la curte?Macar sa-mi dai niste cote daca nu vrei sa-l trimiti.Mersi.

omule, mi-am repatriat mobrele, dar am constatat ca DKW-ul are piese lipsa (ax roata fatza, 1 reglaj amortizor+ un capac de protectie, far, aripa spate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat :blink: Inseamna ca si tu ai nevoie de el.Poate se indura regele Simson sa ne zica cui la vandut in TM ca dau eu o fuga sa-i masor axu' ;)

 

Iete-l si p'ameu ca sta sa pica saracu

post-19117-1237761748_thumb.jpg

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat :blink: Inseamna ca si tu ai nevoie de el.Poate se indura regele Simson sa ne zica cui la vandut in TM ca dau eu o fuga sa-i masor axu' ;)

 

Iete-l si p'ameu ca sta sa pica saracu

al meu e demontat tot. trebuie sa-l revopsesc ca l-a luat rugina, a avut parte de o inundatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate copia din poza (macar incercare) daca ai pe cineva cu autocad. iei poza la scala si ai pe ea cota fixa filetul si zona rulmentilor

din ce-mi aduc aminte, se poate face si dintr-un ax de IJ, mai complicat este cu piulitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O furca de nz 350,jumate de cadru,1 sau 2 rezervoare,rotii si alte cateva maruntisuri neimportante,stiu eu la cineva cu 350 euro foarte negociabil.Daca crezi ca te intereseaza iti dau nr. de tel. pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O furca de nz 350,jumate de cadru,1 sau 2 rezervoare,rotii si alte cateva maruntisuri neimportante,stiu eu la cineva cu 350 euro foarte negociabil.Daca crezi ca te intereseaza iti dau nr. de tel. pe pm.

pai....cam arde! astept pm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Pacat :huh: Inseamna ca si tu ai nevoie de el.Poate se indura regele Simson sa ne zica cui la vandut in TM ca dau eu o fuga sa-i masor axu' :huh:

 

Iete-l si p'ameu ca sta sa pica saracu

 

deci...e viu :rolleyes:

post-19117-1249374144_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci...e viu :rolleyes:

 

 

 

Uai ce adevarat e......Deci oi fi nebun..da eu nu l-as restaura pe-asta...as umbla cu el asa sa se vada patina timpului :huh: ........superb, bah ce noroc aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...