Sari la conținut

Furca Fata Stramba


yonatzu
 Share

Postări Recomandate

Ciao !

 

 

 

Fratilor am nevoie de ajutor. Acum 2 zile m-am luat la tranta cu o Dacie care nu avea ce cauta in fatza mea..... in fine eu am scapat usor dar Dacia destul de sifonata (sfatul meu : nu va cumparatzi dacia super nova ). Mi-am studiat motorul, avariile sunt minore : carene sparte, radiatorul deplasat, etc - pe astea le repar singur, dar mi s-a strambat roata fata(cu furca cu tot) si nu prea vad o solutie proprie. Este cumva prin Romania un service sa poata indrepta furca? ma gandesc ca trebuie cumva fixata pe ceva stand si indreptata ca altfel nu imi dau seama cum o poti indrepta. Astept sugestii .... mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciao !

 

 

 

Fratilor am nevoie de ajutor. Acum 2 zile m-am luat la tranta cu o Dacie care nu avea ce cauta in fatza mea..... in fine eu am scapat usor dar Dacia destul de sifonata (sfatul meu : nu va cumparatzi dacia super nova ). Mi-am studiat motorul, avariile sunt minore : carene sparte, radiatorul deplasat, etc - pe astea le repar singur, dar mi s-a strambat roata fata(cu furca cu tot) si nu prea vad o solutie proprie. Este cumva prin Romania un service sa poata indrepta furca? ma gandesc ca trebuie cumva fixata pe ceva stand si indreptata ca altfel nu imi dau seama cum o poti indrepta. Astept sugestii .... mersi

Despre ce specie/subspecie de moto e vb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este un BMW F650 GS din 1995. Problema este ca cele doua telescsoape nu mi se par a fi strambe(poate foarte putin dereglat unghiul dintre ele, dar ele nu sunt strambe), ci roata cu tot ansamblul sta oblig faxa de axa motorului.

 

Ma gandeam ca poate este vreun service care sa poate face ceva, ca nu m-as pune sa schimb tot ca e cam scump...:P

 

Mersi mult de tot pentru raspunsuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu okiu liber nu prea poti sa ti dai seama daca telescoapele sunt strambe.si eu stiam ca se indreapta, numa sa nu fie strambe rau.probabil ca va trebui sa skimbi okelarul de prindere al telescoapelor, nu e kiar asa de scump si e pt siguranta ta.telescoapele strambe sunt periculoase pt tine.ai grija, ca nu e de joaca cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telescoapele nu par a fi strambe dar oricum o sa le verific, atata doar ca cel pe care l-am lovit nu mai este perfect paralel cu celalalt, este putin deplasat pe si cred ca se poate regla. Nu asta ar fi problema mare, ci roata fata sta oblic si nu prea pot sa imi dau seama ce anume s-a strambat, poate in butuc ceva si ma gandeam ca se poate face oficial ceva nu numai "dupa ochi".

 

Cat despre ghidon oricum trebuie schimbat ca nu stiu daca il mai pot indrepta, dar nu pare a fi afectata piesa care face prinderea ci doar el a cedat.

 

Soso stai linistit ca nu ma bag la artificii pana nu stiu ca e in regula totul. Meciul asta am scapat(nu prea stiu cum) dar poate data viitoare... si oricum mai am mult de reparat la motor asa ca pana spre primavara nu cred ca mai mananc

eu "asfalt pe paine"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ar fi numai astea de reparat ar fi OK dar ... mai avem si niste carene ce trebuie "carpite", mai un radiator ce trebuie fixat(ca sa nu zic improvizat) , mai este si toba de esapament ce trebuie indreptata, daca mai merge facuta, daca nu ... alta :P dar oricum toate sunt reparabile , cadrul nu este stramb, doar butucul rotii cred ca sa strambat, desi roata se invarte normal...

 

dar si cand va fi gata...jar mananca : :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu te apuci sa indrepti cumpara tuburile daca sunt strambe nu sunt chiar asa scumpe apoi dupa ce esti sigur ca telescoapele sunt drepte vezi de juguri si de rulmentii de la ghidon sa nu fie sparti.

 

Cu piesele te pot ajuta eu da un mail daca te intereseaza andreig@zappmobile.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
Eu zic sa nu te apuci sa indrepti cumpara tuburile daca sunt strambe nu sunt chiar asa scumpe apoi dupa ce esti sigur ca telescoapele sunt drepte vezi de juguri si de rulmentii de la ghidon sa nu fie sparti.

 

Cu piesele te pot ajuta eu da un mail daca te intereseaza andreig@zappmobile.ro

am dat si eu mail la adresa specificata de tine, dar nu merge.

am si eu o problema de geometrie la furca mea spate de la virago.

ma poti ajuta?

Editat de kheratha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...