Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e cam departe,,,,undeva in Spania ,langa un sat micut ,e mai mare parcul de dezmembrari decat satul ala :cheers:

post-15361-1255549205_thumb.jpgpost-15361-1255549056_thumb.jpgpost-15361-1255549323_thumb.jpgpost-15361-1255549457_thumb.jpg

 

 

Salut omule! Ce preturi au aia de la parcul moto ? Pe mine ma intereseaza carenele , mai aleas aia de sub picioare .Au preturi acceptabile? modelul meu i-l vezi la pg17 (ala cu stopurile ca de mercedes -b75-msz) . spene-ne si noua niste preturi la carene si alte piese si ...vorbim.

vorba lui marius - "ce bine ar fi daca ar exista si la noi parcuri din alea" chiar si mai departe de bucuresti...tot m-as duce.

Bafta !

Mesaj completat

trebuie sa ti-l aduc pe cd , la proximam intalnire la circ sau prin oras

 

am vorbit la un service , ala la care nu esti tu multumit , la Ciprian , in Tineretului , ziceau ca poate fi si din cdi nu numai bobina , oricum acum ploua , nu ies

 

 

:hug:) de ce nu-l trimiti pe mail? si poza de la circ?

david_secret@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut omule! Ce preturi au aia de la parcul moto ? Pe mine ma intereseaza carenele , mai aleas aia de sub picioare .Au preturi acceptabile? modelul meu i-l vezi la pg17 (ala cu stopurile ca de mercedes -b75-msz) . spene-ne si noua niste preturi la carene si alte piese si ...vorbim.

vorba lui marius - "ce bine ar fi daca ar exista si la noi parcuri din alea" chiar si mai departe de bucuresti...tot m-as duce.

Bafta !

Mesaj completat

 

 

 

:)) de ce nu-l trimiti pe mail? si poza de la circ?

david_secret@yahoo.com

 

Pt ca are multi Mb , prea multi ! pozele au venit deja !

 

"USCAVISAR ASFALTUL "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut omule! Ce preturi au aia de la parcul moto ? Pe mine ma intereseaza carenele , mai aleas aia de sub picioare .Au preturi acceptabile? modelul meu i-l vezi la pg17 (ala cu stopurile ca de mercedes -b75-msz) . spene-ne si noua niste preturi la carene si alte piese si ...vorbim.

vorba lui marius - "ce bine ar fi daca ar exista si la noi parcuri din alea" chiar si mai departe de bucuresti...tot m-as duce.

salut,,,preturile sant oarecum acceptabile dar singura problema e ca nu vand piese ca cei de la auto sa poti intra cu cutia de scule si sa demontezi tu ce iti trebuie sau ce mai gasesti pe motoreta ,astia ti le vand intregi si iti iei tu acasa tot ce vrei de pe motoreta,,,,

de exemplu pe yamaha din poza au cerut 200 euro ,,,si pe drept vorbind la ce preturi sant piesele de schimb zic eu ca se merita ,,,,mai ramane transportul pana in tara care e 2 euro pe kg :)

burgman-uri nu am vazut acolo decat unul singur (model ca si al tau cu stopurile ca de mercedes)pe care al reparau aia pt vanzare cu acte pt posibilitetea de reinscriere in circulatie si cereau pe el 1000 euro

post-15361-1255856817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut salut.Ce mai faceti?Cum sunt pozele de la circ cu piticii?Gata am inceput spectacolele asa ca pe mine ma-ti "pierdut".Gata o pregatesc de hibernare pe ea adica pe "Jana"maxiscuterul frate.De acum in colo o sa circul cu Dacia mea 1310 Li. :) Vai de capul meu.Daca va mai intalniti la circ poate treceti si pe la mine sau poate vin si eu macar 5-10 min.Viitore,Marius,David sa nu ma uitati fratilor. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut salut.Ce mai faceti?Cum sunt pozele de la circ cu piticii?Gata am inceput spectacolele asa ca pe mine ma-ti "pierdut".Gata o pregatesc de hibernare pe ea adica pe "Jana"maxiscuterul frate.De acum in colo o sa circul cu Dacia mea 1310 Li. :D Vai de capul meu.Daca va mai intalniti la circ poate treceti si pe la mine sau poate vin si eu macar 5-10 min.Viitore,Marius,David sa nu ma uitati fratilor. :)

 

Nu te uitam maestre , eu chiar mi-am propus sa vin sa te vad in spectacol , da-mi detalii sa stiu la ce reprezentatie apari , pe : victorvlanga@yahoo.com , david_secret@yahoo.com

 

totusi aici e forum dedicat Burgmanului !

 

Burg Man , tare parcul cu second hand , ar merita sa iei o camioneta , sa vii in tara cu vreo 3 moto , sigur scoti profit !

post-45527-1255985068_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut salut.Ce mai faceti?Cum sunt pozele de la circ cu piticii?Gata am inceput spectacolele asa ca pe mine ma-ti "pierdut".Gata o pregatesc de hibernare pe ea adica pe "Jana"maxiscuterul frate.De acum in colo o sa circul cu Dacia mea 1310 Li. :D Vai de capul meu.Daca va mai intalniti la circ poate treceti si pe la mine sau poate vin si eu macar 5-10 min.Viitore,Marius,David sa nu ma uitati fratilor. :)

 

 

Salutare la toata lumea ! Ce mai faceti fratii mei? Eu am lipsit un pic avand f multa treaba la servici, dar si acasa unde ma chinui cu parbrizul ala al meu.

"Sa te uitam?" -- NUUU stai linistit ; chiar daca nu mai putem sa mergem pe scutere o sa mai venim pana la tine , duminica sau cand putem. ce zici victoras? mariusica? ii facem o vizita ? stam la un pahar de vorba....

 

 

Va spunem de parbrizul ala al meu. Cand am fost la intalnirea de la circ , am aflat ca exista o pasta (solutie) -Xerapol.

Am cumparat-o de la Real , am cumparat si smirghel , perie de pus in cap la bormasina , o "blanita" cu care o sa dau luciul ( aia se monteaza tot la bormasina).

am inceput sa frec cu smirghel ( am luat de mai multe granulatii - 180, 380, 600, 1000) . au iesit zgarieturile alea ...dupa ce am frecat de m-au gasit dracii. acuma o sa frec cu smirghel de 600 ( interior-exterior) si dupa aia cu ala de 1000 ( tot asa ...vreo 2 maini ).

smirghel de 2000 nu am gasit nicaieri. poate stiti voi pe undeva -- si imi spuneti si mie (eventual sa cumparati 1-2 metrii) si va dau banii .

o sa pun si poze sa vedeti ce naiba am facut pe acolo ( poate raman cu el asa :) ) :))))

bafta multa si ..mai vorbim

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea ! Ce mai faceti fratii mei? Eu am lipsit un pic avand f multa treaba la servici, dar si acasa unde ma chinui cu parbrizul ala al meu.

"Sa te uitam?" -- NUUU stai linistit ; chiar daca nu mai putem sa mergem pe scutere o sa mai venim pana la tine , duminica sau cand putem. ce zici victoras? mariusica? ii facem o vizita ? stam la un pahar de vorba....

 

 

Va spunem de parbrizul ala al meu. Cand am fost la intalnirea de la circ , am aflat ca exista o pasta (solutie) -Xerapol.

Am cumparat-o de la Real , am cumparat si smirghel , perie de pus in cap la bormasina , o "blanita" cu care o sa dau luciul ( aia se monteaza tot la bormasina).

am inceput sa frec cu smirghel ( am luat de mai multe granulatii - 180, 380, 600, 1000) . au iesit zgarieturile alea ...dupa ce am frecat de m-au gasit dracii. acuma o sa frec cu smirghel de 600 ( interior-exterior) si dupa aia cu ala de 1000 ( tot asa ...vreo 2 maini ).

smirghel de 2000 nu am gasit nicaieri. poate stiti voi pe undeva -- si imi spuneti si mie (eventual sa cumparati 1-2 metrii) si va dau banii .

o sa pun si poze sa vedeti ce naiba am facut pe acolo ( poate raman cu el asa :) ) :D)))

bafta multa si ..mai vorbim

 

Incearca si tu pe o portiune mica in partea de jos a parbrizului , daca strici sa nu-ti para rau ! daca iese bine sa-mi dai si mie datele problemei , al meu parbriz e praf !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burg Man , tare parcul cu second hand , ar merita sa iei o camioneta , sa vii in tara cu vreo 3 moto , sigur scoti profit !

salut,,,,,

- mie imi spui :rolleyes: la-m luat la pas pe tot nu stiu sa-mi fi ramas vre-o alee pe care sa nu fi trecut, deocamdata nu am masina, poate anul viitor imi iau o furgoneta, si am sa aduc cateva mobrete numa bune pt dezmembrat :D ,,,,,

azi am avut si eu putin timp liber si am schimbat uleiul si filtrul la calutul meu,,,mai tre sa-i schimb cureaua si rolele de la variator ca nu prea imi place cum fuge ,,,,

post-15361-1256495891_thumb.jpgpost-15361-1256495951_thumb.jpgpost-15361-1256496048_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! De citeva zile am un Burgman de 400 din 2003. Ei bine, cautind sa vad ce operatiuni de intretinere trebuie sa fac, am ajuns la capitolul schimb de ulei. In privinta uleilui de motor e clar. Am, insa, nelamuriri in privinta uleiului de transmisie si a celui de la o componenta pe care manualul de service o numeste "final gear" (nu stiu daca asta e acelasi lucru ce cutia de viteze). In manual scrie ca pentru transmisie se foloseste un 10w-40, ca si la motor, iar ca "gear oil" (sau final gear) se recomanda SAE80 sau 90 (asta fiind, din cite stiu eu, un ulei de cutie de viteze). Uleiul de transmisie (10W-40) am inteles unde se pune (in partea din spate, in mecanismul ca vine dupa ambreiaj, intre ambreiaj si roata). Ce nu inteleg e unde se pune "gear oil" asta (sae 80w-90). Poate cineva sa imi dea vreo lamurire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! De citeva zile am un Burgman de 400 din 2003. Ei bine, cautind sa vad ce operatiuni de intretinere trebuie sa fac, am ajuns la capitolul schimb de ulei. In privinta uleilui de motor e clar. Am, insa, nelamuriri in privinta uleiului de transmisie si a celui de la o componenta pe care manualul de service o numeste "final gear" (nu stiu daca asta e acelasi lucru ce cutia de viteze). In manual scrie ca pentru transmisie se foloseste un 10w-40, ca si la motor, iar ca "gear oil" (sau final gear) se recomanda SAE80 sau 90 (asta fiind, din cite stiu eu, un ulei de cutie de viteze). Uleiul de transmisie (10W-40) am inteles unde se pune (in partea din spate, in mecanismul ca vine dupa ambreiaj, intre ambreiaj si roata). Ce nu inteleg e unde se pune "gear oil" asta (sae 80w-90). Poate cineva sa imi dea vreo lamurire?

 

Pe cel 80w-90 trebuie sa-l pui (in partea din spate, in mecanismul ca vine dupa ambreiaj, intre ambreiaj si roata). Cel 10w-40 este uleiul de motor si atat!

In spate este o mini cutie (final gear) de aceea trebuie sa pui ulei de cutie(in cazul tau 80w-90)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cel 80w-90 trebuie sa-l pui (in partea din spate, in mecanismul ca vine dupa ambreiaj, intre ambreiaj si roata). Cel 10w-40 este uleiul de motor si atat!

In spate este o mini cutie (final gear) de aceea trebuie sa pui ulei de cutie(in cazul tau 80w-90)!

 

asa ma gindeam si eu, numa` ca iete ce scriu astia in manualu` de service

post-52692-1256578014_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut viitore

 

am fost la service suzuki cu parbrizul meu .rezultatul a fost negativ- parbrizul este irecuperabil.

am luat o informatie :http://www.spare.suzuki.hu/katalogus/products_motor.php?id=20&lang=en&comp=X-K2

aici gasesti un parbriz la 80euro (997SO-14F01-010) fara tva ..cu tva 100 .

e o oferta de la suzuki. ce zici?

 

Mesaj completat

salut viitore

 

am fost la service suzuki cu parbrizul meu .rezultatul a fost negativ- parbrizul este irecuperabil.

am luat o informatie :http://www.spare.suzuki.hu/katalogus/products_motor.php?id=20&lang=en&comp=X-K2

aici gasesti un parbriz la 80euro (997SO-14F01-010) fara tva ..cu tva 100 .

e o oferta de la suzuki. ce zici?

 

 

 

 

burgman ...ne ajuti si pe noi? gasesti ceva pe acolo care sa arate bine si sa fie acceptabil la pret?

:D :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gindeam si eu, numa` ca iete ce scriu astia in manualu` de service

si e normal sa scrie asta ,,,,acolo tre pus acelasi tip de ulei ca si in motor :D

 

burgman ...ne ajuti si pe noi? gasesti ceva pe acolo care sa arate bine si sa fie acceptabil la pret?

:moron: :rolleyes:

va ajut domnilor cum sa nu ,,,,dar mai intai tre sa-mi trimeti cateva poze cu parbrizul si defectele (pe mess)ca sa pun pe forumul burgmanistilor de aici si poate gasim ceva care sa-ti convina la pret si calitate ok?ca la magazin ti-am zis ca e 240 euro :lol:

vb pe mess ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si e normal sa scrie asta ,,,,acolo tre pus acelasi tip de ulei ca si in motor :rolleyes:

 

aha! da` in manualul utilizatorului zice asa: "GEAR OIL Use an SAE90 hypoid gear oil wich is rated GL-5 under the API classification system. If you operate the motorcycle where ambient temperature is below 0 degrees Celsius, use an SAE 80 hypoid gear oil" (pagina 24 de la manualul in engleza). Daca 10W-40 se pune acolo, atunci asta unde se mai pune... Sau invers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut viitore

 

am fost la service suzuki cu parbrizul meu .rezultatul a fost negativ- parbrizul este irecuperabil.

am luat o informatie :http://www.spare.suzuki.hu/katalogus/products_motor.php?id=20&lang=en&comp=X-K2

aici gasesti un parbriz la 80euro (997SO-14F01-010) fara tva ..cu tva 100 .

e o oferta de la suzuki. ce zici?

 

Inainte sa dai arunci banii pe fereastra....hai sa incercam sa reproducem unul, unii au reusit...deci putem si noi.

Asa ca daca esti de acord, da parbrizul jos si incearca sa-i iei un mulaj (poti sa incerci din chit de modelaj, este ieftin)

Apoi sa iei niste dimensiuni aproximative ca sa-ti fac rost de o placa.........si cu un feon industrial (deja am) poate obtinem un parbriz nou.

Daca te coafeaza ideea suna-ma ca sa-ti dau detalii la cum sa iei mulajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa dai arunci banii pe fereastra....hai sa incercam sa reproducem unul, unii au reusit...deci putem si noi.

Asa ca daca esti de acord, da parbrizul jos si incearca sa-i iei un mulaj (poti sa incerci din chit de modelaj, este ieftin)

Apoi sa iei niste dimensiuni aproximative ca sa-ti fac rost de o placa.........si cu un feon industrial (deja am) poate obtinem un parbriz nou.

Daca te coafeaza ideea suna-ma ca sa-ti dau detalii la cum sa iei mulajul.

 

Interesanta ideea lui Marius , insa sunt sceptic ! Merita incercat daca nu costa prea mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

am fost cu parbrizul la niste baieti din apripierea statiei de metrou Mihai Bravu ( acolo la pod) . au facut ce au facut ei pe acolo...si acuma pot sa vad prin el. e lux fata de cat de matuit era dar se putea si mai bine daca insistau mai mult cu aparatura lor (mai alea pe margini).

e bine ca pot sa merg cu el , se vede clar in proportie de 70% . nu pot sa spun ce solutie au foslosit ptr ca recipientul din care puteau un fel de "crema" era scris in germana si ..niste cifre care abia se mai descifrau. naspa . oricum auveau o masinarie cu doua role iar pe mijloc pareau ca un feon din care iesea aer cu presiune. rolele le schima mereu , unele erau verzi altele maro .diametrul lor era de aproximativ 9-10 cm.

 

mariusica , sa stii ca eu chiar vreu sa incercam vasrianta ta. am mai cautat pe net si am luat niste informatii suplimentare , dar nu gasesc de unde sa cumpar acel chit de modelaj.

tinem legatura .

in rest? voi cu ce va laudati? victoras? sebi? ..........m-ati uitat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut salut.Ce mai fac baetii alergatorii cu furiile astea de Burgmane????Eu incerc sa gasesc un suport pt topcase la modelul meu de Burgman si nu gasesc.In rest trebuie sa vand sau sa schimb casca mea integrala cu una marimea xxl ca nu mai pot merge cu "castronul"ala de vara.In rest motorul meu sta linistit cu prelata pe el in curtea circului.Va pup si poate ne vedem duminica asta pe aleea circului aa ce ziceti???.Sa vedem geamul lui David si sa mai "barfim"putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor am niste vesti bune ptr voi . am vb la telefon cu cineva de pe forum care si-a facut singur parbriz ptr motocicleta.costurile sunt minime in ceea ce priveste matrita si restul de materiale(un sac de ipsos, un disc de taiat, o perie de smirghel si alet maruntisuri). trebuie confectionata o cutie din bucati de pal , in care va sta matrita.nu este greu de facut numai ca ne trebuie spatiu. la mine in casa e cam greu , poate undeva unde e mai mult loc (un garaj, o camera) . am vazut cu okii mei cum a facut persoana respectiva si cred ca si noi putem sa facem. in plus am discutat si orice nelamurire avem putem sa vb la telefon sa ne ajute. am vazut si produsul final -- exceptional. ce ziceti? viitore te bagi ? mariusica , tu esti mai indemanatic ca mine , ce zici? as putea sa fac rost de o parte din materiale insa nu pe toate.ideea e ca dupa ce reusim sa facem matrita am putea sa ne facum parbrize ptr fiecare sezon :kiss: . nu stiu daca voi putea veni duminica ptr ca trebuie sa vina un meserias la mine sa sparga un perete ( curge apa dintr-o teava din coloana de la bloc si imi uda un perete) .

 

daca reusesc sa termin pana la ora 14:00 vin sa va dau mai multe amanunte amanunte .

cu stima si respect Daniel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut salut.Ce mai fac baetii alergatorii cu furiile astea de Burgmane????Eu incerc sa gasesc un suport pt topcase la modelul meu de Burgman si nu gasesc.In rest trebuie sa vand sau sa schimb casca mea integrala cu una marimea xxl ca nu mai pot merge cu "castronul"ala de vara.In rest motorul meu sta linistit cu prelata pe el in curtea circului.Va pup si poate ne vedem duminica asta pe aleea circului aa ce ziceti???.Sa vedem geamul lui David si sa mai "barfim"putin.

salut.....nici nu tre sa cauti sa cumperi unul nou pt ca e prea scump, daca vrei iti dau eu desenul de la suportul pe care la-m cumparat eu (57euro)si iti faci tu e ft simplu....asta daca nu vrei unul de aluminiu care trece usor de 100 de euro.....

.....eu am facut comanda pe internet pt curea 60 euro adusa acasa, pe cutiuta in care a fost ambalata scrie si la ce scutere se potriveste;

Burgman 250 4t LC AN.......................619956

Burgman 400 4t [business]AN.............6112713

Burgman 400 4t LC AN inject. (k429)...6112713

cureaua care e acum pe motor are niste sageti pe ea care indica pozitia corecta pt montaj ,asta noua nu are,intrebarea e cum naiba s-o pun acolo stie cineva sau nu conteaza?.....

post-15361-1257062755_thumb.jpgpost-15361-1257062715_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Da ce zici tu este bine sa imi fac eu un suport dar nu cred ca o sa iasa asa cum trebuie, cred ca o sa caut unul original la mana a doua.Multumesc oricum.In rest ce mai ziceti cu ce va mai "ocupati"???

noroc , poti fixa pe spatar , asa am facut eu , am vazut pe www.burgmanusa.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...