Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Venim noi si la tine Kris ! mai dureaza putin !

 

pentru sambata am decis : Buc - Calarasi -( bacul ) Silistra - Dobrich - Albena - Capul Kaliakra ferma de melci (285 km) si retur prin Romania pe la Mangalia ( 380 km )au pe la Varna ( 310 km)

 

include baie in mare , plaja minim 2-3 ore retur seara pe racoare , potol gretos , etc asteptam participanti

 

 

super faina tura...chiar mi-ar fi placut si mie..distractie faina si sa faceti multe poze

eventual intrebati cat costa o pereche de melci :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E anuntata si la "Intalniri,Evenimente,Excursii" de xgtx , Piticule intra si tu acolo si confirma , baga anuntul in fata astfel !

 

Sambata 17.07.2010 ora 7.45 intalnirea la Rompetrol Dristor inainte de McDonalds.

Alimentam si o luam pe A2 Calarasi, Silistra, Dobrich, Dalboka, ferma de scoici - mancam - trecem pe la kaliakra, dupa facem o baie la Tyulenovo unde e un mare bolovan in mare si ne intoarcem prin Vama Veche , iar pe seara o luam spre casa pe autostrada.

Nu ne grabim sa ne intoarcem la o anumita ora.

Cine doreste sa revina pe lumina pleaca mai devreme , noi am pleca din Vama pe la 8 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut as dori si eu un contact cu cheie pt burgman de 650, al meu sa stricat.

 

0758 99 09 91 ELF WORKS dealer Suzuki in Buc , pune si tu o intrebare , daca vrei intreb eu vineri cand schimb placutele la ei .

 

@love : de la un atelier strungarie sau de la un centru d-asta de fier vechi , eu la inceputuri eram strungar la Automatica si lucram frecvent inox , faceau multi tobe in fabrica , mai ales cei cu motoarele pe spate . daca aflu ceva te informez . stima tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-45527-1254247085_thumb.jpgpost-45527-1254247085_thumb.jpg

 

Am demontat azi s-am ajuns la respectivul manson , este in regula , nu e crapat !

am facut si foto , nu ma descurc insa sa le asez aici .

 

 

exact problema asta o am...deci pana la urma ce se poate face?

mai exact este vorba de mansonul de la cotul de admisie..parca asa ii spune

este crepat destul de bine si mecanicul zice ca trage aer fals....fusese lipit cu banda izolatoare si a cedat si aiapost-7850-1279706579_thumb.jpg

Editat de kris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce poti sa faci?

trebuie sa-l cumperi de la suzuki . 170 lei ...era in primavara

 

 

sau "la mana a doua" ...de la cineva care dezmembreaza burgy ( ca banuiesc ca pretul te-a speriat)

tu decizi

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am eu unul care a fost pus pe 250 diametrul e acelasi la cele 2 modele ,singura diferenta e dupa cum am vazut din pozele puse nervurile de pozitionare a carburatorului pe cotul de admisie.

post-15361-1280049354_thumb.jpgpost-15361-1280049410_thumb.jpgpost-15361-1280049388_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...habar nu am daca nervurile alea au vreo importanta..multumesc mult pentru oferta oricum

Astia de la service mi l-au bandajat bine cu banda si vad ca deocamdata tine..am facut un drum SIbiu-Predeal dus-intors si merge foarte bine...cred ca il las asa o vreme

Mesaj completat

pai ce poti sa faci?

trebuie sa-l cumperi de la suzuki . 170 lei ...era in primavara

 

 

sau "la mana a doua" ...de la cineva care dezmembreaza burgy ( ca banuiesc ca pretul te-a speriat)

tu decizi

 

 

pretul pentru piesa noua originala era 600 de ron..cel putin asa ziceau aia de la service..nu am putut da atata pe o bucata de cauciuc

si 170 e relativ mult dar nu e 600

 

prima data cand mai face figuri il schimb chiar daca e 170 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa achizitionez un burgman de 400 an de fabricatie minim 2000 .... si cred ca aici as putea sa primesc raspunsurile potrivite pt ceea ce ma intereseaza , si anume : care sunt problemele tipice la burgman,la ce anume trebuie sa ma uit mai atent atunci cand cumpar unul , ce inseamna revizia ca piese de schimb si bani..si nush orice altceva care ar trebui sa stiu avand in vedere ca vreau sa intru in acest grup ;) Tin sa mentionez ca am categ B din 2004 si categ A din 2007,deci experienta este destula ,stiu cu ce se mananca si 2 si 4 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa achizitionez un burgman de 400 an de fabricatie minim 2000 .... si cred ca aici as putea sa primesc raspunsurile potrivite pt ceea ce ma intereseaza , si anume : care sunt problemele tipice la burgman,la ce anume trebuie sa ma uit mai atent atunci cand cumpar unul , ce inseamna revizia ca piese de schimb si bani..si nush orice altceva care ar trebui sa stiu avand in vedere ca vreau sa intru in acest grup ;) Tin sa mentionez ca am categ B din 2004 si categ A din 2007,deci experienta este destula ,stiu cu ce se mananca si 2 si 4 roti.

 

 

al meu e din 2001 ...este de vanzare pentru ca vreau enduro

daca esti aproape de sibiu hai sa il vezi si sa il probezi...ce pot sa iti spun e ca este foarte stabil, confortabil...poti sa mergi si foarte repede cu el...despre revizii nu stiu nimic pentru ca atunci cand l-am luat avea revizia facuta si consumabilele schimbate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu e din 2001 ...este de vanzare pentru ca vreau enduro

daca esti aproape de sibiu hai sa il vezi si sa il probezi...ce pot sa iti spun e ca este foarte stabil, confortabil...poti sa mergi si foarte repede cu el...despre revizii nu stiu nimic pentru ca atunci cand l-am luat avea revizia facuta si consumabilele schimbate

Eu sunt din bucuresti ,imi este muult peste mana ca sa vin pana acolo pt el....oricum mc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am vazut cu Kris dupa ce am facut Transfagarasanul sambata , de la Fagaras , am purces impreuna spre Predeal , are cel mai original Burgman din tara : are 2 topcase -uri laterale , e o adevarata touring ! si un antifurt meserias la care se leaga si casca , merita vazuta !

 

intretinerea la Burgman nu papa multi bani , eu tocmai am schimbat placute fata , 2 seturi la ElfWorks , 80 ron , uleiul ( 2 litrii ) se poate lua cu 50-70 ron , filtrul e 15 ron , cele de aer se curata ( bureti) , benzina e 5 ron / litrul , s.a.m.d.

 

vineri la 19.00 la IKEA , poate o punem de-o iesire pt sambata , ceva scurt , ai ?

 

stima motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Buna la toti;

De cind am luat Burgman-ul am facut aproximativ 3500 kilometri cu el.

In primul rand i-am schimbat cauciucurile..cu totul altceva!

Atentie mare la presiunea din pneuri, citeva atm. in plus sau minus ii schimba total ciclistica.

Problema este ca nu toate ceasurile de pe la vulcanizari sunt calibrate, de aici si diferente mari intre ele.

La al meu cere 2.2 fata si 2.5 spate solo si 2.8 cu pasager.

Facand presiunea undeva, dupa ce am mers cu el am observat cum "cadea" in virajele mai stranse..

Am pus-o pe seama faptului ca nu m-am obisnuit suficient cu el, dar zilele trecute i-am facut presiunea cu un aparat calibrat corect si surpriza..aveam 1.8 pe fata!

I-am facut 2.2 si acum mananca asfaltul.

Sfatul meu..verificati presiunea din cand in cand, sa nu aveti surprize.

Altfel pot spune ca este absolut superb la drum, la mers intins, virajat consuma 5.2, in oras intre 5.7-6.5%.

Consumul scade mai mult daca merg mai potolit, dar pe jucaria asta nu poti merge decit mai in vina, o cere!

Pe viraje si in rampa te poti juca cu programul gen tiptronic al cutiei, poti schimba manual sus sau jos, poti comuta si in modulul power(turatia creste cu 1500 rot/min in orice regim) iar rezultatele sunt uimitoare.

Are o vana incredibila, nici nu-ti vine sa crezi ca are doar 55 cp.

I-am facut niste suporti cu ajutorul carora i-am inaltat parbrizul original cu aprox.10 cm, au disparut toate turbulentele care inainte mi se spargeau in fata la 1.83 cm ai mei.

Cind merg afara din oras ii dau jos suportul lombar si rezultatul este spectaculos..imi pot schimba pozitia pe sa, pentru picioare am destule variante, nu amortesc la fel cind am suportul montat.

Cind imi permite timpul vin si eu la intalnire..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de in ,,,e cel mai valabil :)

ai mai deschis un topic pe tema asta.

pai nu numai ca am deschis un topic pe tema asta,dar ii intreb pe toti posesorii cu maxiscutere. majoritatea nu raspund sau dau raspunsuri evazive,semn ca nu au habar de ce ulei baga,sau nu-l schimba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prieteni vad ca se discuta despre "a cunoaste " multi vorbesc putin cunosc .

In primul rand la motociclete conteaza foarte mult transmisia

Adica uscata sau umeda

in functie de transmisie iti alegi uleiul,pe scurt sunt uleiuri care ajuta motorul sa nu ii apara uzura de la ferodoul placilor de la ambreaj care se tocesc si ajung in motor (aici discutam despre tarsmisie umda) recomand 300v cam scump duble ester dar merita

Cat despre maxiscooter care are transmisia uscata aici recomand uleiul de la motul scoter expert 10w40 si schimbat la 4000km gradul de uzura fiind mai mare,drept pt care cei de la motul il recomanda .

http://www.unimotors.ro/Piese-universaleAc...4T-1L_p_42.html

Cu stima Marius!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

@Marius : perfecta dreptate ! n-am ajuns la Buzzau , eram in vacanta la Bistrita

@Kriss : s-aveti distractie faina la Hunedoara , eu ma voi duce la Cluj dupa cum urmeaza :

 

15 Aug , Duminica dimineata , benzinaria Petrom Baneasa , plecare 7.30 , Buc - Brasov - Sighisoara - Tg. Mures - Turda - Cluj . drumul e bun , l-am parcurs acum 10 zile pana la Bistrita , eu voi incerca dupa amiaza sa trag un pui de somn (2-3 ore) intr-un lan de flori si dupa concert plec inapoi spre Bucuresti . detalii concert Iron Maiden : http://www.servuscluj.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...