Sari la conținut

Vine iarna? Care e problema? - priviti filmuletul!


Postări Recomandate

avand in vedere cat costa o motoreta noua si cat timp din an e zapada, chiar nu imi pare scump kit ul de adaptare, mai ales daca traiesti la munte.

 

SOSO, sa inteleg ca ne vei da impresii mai de la "cald" in iarna asta? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Au sosit la Gheorghieni primele kit-uri Explorer si am testat in weekend. Este absolut superb! Poti sa iei curbe cu cotul pe jos :laugh: Super fun!

Avem cateva kit-uri pe stock si facem si montajul. Avem si un GasGas 300 EC cu kit Explorer pentru ride test.

Va asteptam!

:laugh:

 

si poze de la Gheorghieni

post-43313-1228915214_thumb.jpg

post-43313-1228915258_thumb.jpg

post-43313-1228915284_thumb.jpg

post-43313-1228915291_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au sosit la Gheorghieni primele kit-uri Explorer si am testat in weekend. Este absolut superb! Poti sa iei curbe cu cotul pe jos :laugh: Super fun!

Avem cateva kit-uri pe stock si facem si montajul. Avem si un GasGas 300 EC cu kit Explorer pentru ride test.

Va asteptam!

:laugh:

 

si poze de la Gheorghieni

Arata bine "arma".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au sosit la Gheorghieni primele kit-uri Explorer si am testat in weekend. Este absolut superb! Poti sa iei curbe cu cotul pe jos :laugh: Super fun!

Avem cateva kit-uri pe stock si facem si montajul. Avem si un GasGas 300 EC cu kit Explorer pentru ride test.

Va asteptam!

:)

 

si poze de la Gheorghieni

sincer as vrea sa stiu mai multe detalii,adica ceva de genul kit explorer vs snowmobil? ce pante poate urca? ce consumabile implica? implicit ce intretinere? cu ce viteza apoximativa poate rula(cat baga nenea???)? si nu mai stiu poate mai ai tu alte lucruri sa-mi zici

in alta ordine de idei daca vin la gheorghieni ptr dive test gasesc si o palinca? ca vad ca-i frig :laugh:

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pante poate urca?

 

hai ca asta e buna :laugh: Presupun ca astepti un raspuns documentat, cu grade, inclinatii, lungimi, nu? :laugh:

 

Senila aia are super tractiune. Daca te tii bine de motor cred ca te urci peste tot. Si mai cred ca trebuie sa te antrenezi cu ski + senila. Cred ca e destul de diferit de mersul cu roti.

Eu zic mai bine suna-l pe Patrick; intra destul de rar pe forum.

 

Daca ai un mos gerila generos si ai timp sa te dai cred ca e o combinatie misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca asta e buna :) Presupun ca astepti un raspuns documentat, cu grade, inclinatii, lungimi, nu? :laugh:

 

Senila aia are super tractiune. Daca te tii bine de motor cred ca te urci peste tot. Si mai cred ca trebuie sa te antrenezi cu ski + senila. Cred ca e destul de diferit de mersul cu roti.

Eu zic mai bine suna-l pe Patrick; intra destul de rar pe forum.

 

Daca ai un mos gerila generos si ai timp sa te dai cred ca e o combinatie misto.

nu-i chiar.asa ma astept la o comparatie intre sistemul asta si un snowmobil ptr ca la pret sunt usor apropiate.sunt convins ca este mai aproape de un snowmobil decat de o motocicleta si din aceasta cauza eram interesat de pante,ptr ca snowmobilul urca destul de bine si este f stabil.acum stiu ca si intre snowmobile sunt multe diferente.am sa-l sun si cred ca fac un drum pana acolo sa-mi fac o parere.dar intai sa vina mosu.sper sa nu ma uite si sper sa nu ajung cu barba mai mare ca a lui pana vine la mine si sa-mi ceara el mie cadouri :laugh:

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un snowmobil de 3000 de euro e cam gunoi. Sau zici de pret motocicleta + kit Explorer - ca atunci asa e, sunt cam pe acolo. faza e ca explorerul se adreseaza celor care DEJA AU O MOTOCICLETA de enduro sau cross.

 

Snowmobilul e mai stabil si merge cu pasager - poate sa se dea cu el si un cocalar cu lant de aur care merge la predeal cu X5-ul lui cel jmeker. Adica nu trebuie sa stii deloc cu motoarele. e ca si cu atv-ul

 

Moto cu kit Explorer e o combinatie cu care cred ca te distrezi mai bine daca esti endurist. Kit-ul asta explorer e inventat de AD Boivin care mai intai au inventat skihawk-ul acum mai multi ani - tocmai pentru cei care se tin bine pe motor si vor adrenalina adevarata http://www.adboivin.com/Afficher.aspx?sect...7&langue=en

 

Un drum pana la Gheorghieni si va convingeti daca e ce trebuie sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un snowmobil de 3000 de euro e cam gunoi. Sau zici de pret motocicleta + kit Explorer - ca atunci asa e, sunt cam pe acolo. faza e ca explorerul se adreseaza celor care DEJA AU O MOTOCICLETA de enduro sau cross.

 

Snowmobilul e mai stabil si merge cu pasager - poate sa se dea cu el si un cocalar cu lant de aur care merge la predeal cu X5-ul lui cel jmeker. Adica nu trebuie sa stii deloc cu motoarele. e ca si cu atv-ul

 

Moto cu kit Explorer e o combinatie cu care cred ca te distrezi mai bine daca esti endurist. Kit-ul asta explorer e inventat de AD Boivin care mai intai au inventat skihawk-ul acum mai multi ani - tocmai pentru cei care se tin bine pe motor si vor adrenalina adevarata http://www.adboivin.com/Afficher.aspx?sect...7&langue=en

 

Un drum pana la Gheorghieni si va convingeti daca e ce trebuie sau nu.

lant de aur nu stiu daca am dar imi pot cumpara daca este necesar ptr snowmobil,x5 mi-as dori stiu ca vrei si tu poti recunoaste asta ca suntem intre noi aici.este o super masina poate cea mai buna din clasa ei.

aici m-ai ghicit visez de mult un x5 si un ski doo de 800 cu care sa apar iarna pe poteci si sa-l dau jos de pe platforma si sa fac scandal pe creste cu el

dar se pot face multe lucruri cu un snowmobil.probabil ca nu ai mers cu un snowmobil adevarat.intr-adevar de trei mii iti iei unul asa si asa dar totusi bun de afara nu de la noi,dar nu ceva performant,dar daca vb de performanta snowmobilelor pe zapada cred ca trebuie sa sti ca au multe atuuri in fata unei motociclete modificate.un motor in doi timpi de 800 de centimetrii si o senila adaptata zapezii afanate te poate urca practic unde nici nu visezi.nu cred ca poate face asta motocicleta.sunt convins ca este misto si treaba cu chitul dar trebuie testata in conditii de pante sau zapada afanata ca altfel risti sa iti cumperi ceva similar nu cu atvul ci cu scuterul sau mai rau cu,trotineta si in acel caz mai bine iti iei un snpwmobil cuminte de 3000 de euro care oricum fuge 100 si mai are si incalzire la maini si mai duci si pasager cu el si poate merge si prin zapada de maxim 30-40 cm.de asta am intrebat de pante.nu ma asteptam sa aflu inclinatia lor.tocmai ca am vazut cine vinde chitul asta am intrebat asta si nu vroiam decat un raspuns de genul da urca pante sau nu urca pante.totul raportat la un snowmobil sau vara la o motocicleta.in toate prezentarile sunt numai plimbari prin padure si pe drumuri batatorite daca ai observat.nu am vazut pe nimeni sa urce decat pante ff lejere.de asta eram curios.nu ma astept la un raspuns de genul 40-60 de grade ca tot nu poti aproxima cat inseamna asta mai ales pe zapada

 

in alta ordine de idei este fascinant cred ca merita sar putea ca diferenta intre motocicleta si snowmobil sa fie chiar manevrabilitatea chiar daca nu este vorba de aceasi putere

post-18675-1228942662_thumb.jpg

post-18675-1228942896_thumb.jpg

post-18675-1228942929_thumb.jpg

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca explorerul se adreseaza celor care DEJA AU O MOTOCICLETA de enduro sau cross.

 

 

Un drum pana la Gheorghieni si va convingeti daca e ce trebuie sau nu.

cam asta e concluzia pe care am tras-o si eu. obligatoriu test ride.daca ai tractiune buna in zapada de maxim 50 cm, atunci cred ca ai toate sansele sa faci traseele din padure pe care le faci si vara.cred ca marele atu in fata smowmobilului este manevrabilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CetateneX,

Mergi bre si probeaza.

Uite cum urca pe nisip -

. E normal ca tractiunea sa fie mai buna ca la un cauciuc. Pana la urma e vorba de ditamai senila. Motor sa ai ca sa traga de ea.

Snowmobilul e misto, are multe avantaje, dar si 2 dezavantaje mari:

- pretul

- greutatea - daca il scapi in vreo rapa (chiar si cativa metri) abia atunci incepe aventura.

 

O sa fie concurs de snowmobile la sf lui ianurarie http://www.redbull1000trails.com. Eu as merge pe-acolo sa casc gura daca nu am nimic mai bun de facut.

 

PS: Am mers cu X5 si mi-a placut. Masina e f misto. Imaginea ei de masina de manelar e proasta. Nu as cumpara niciodata. Daca ar fi bani as lua Toyota LC 100 4.2 D

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce va pot spune in legatura cu Explorer

e foarte manevrabil

se poate merge pe zapada mica(proaspata sau cu stratul mai mic de 30 cm) cu roata din fata cu cauciuc cu cuie

pe zapada batatorita se poate merge tot atat de repede ca si cu o motocicleta

in zapada afanata (proaspata)ai senzatia de plutire pe zapada(foarte fun)

eu personal nu pot face o comparatie cu snow-mobilul ,deoarece nu l-am incercat niciodata

in orice caz nu este deloc acelasi lucru

1 Explorer este foarte manevrabilsi foarte lejer,fiind studiat sa pluteasca pe zapada

2 Snow-mobilul este foarte greu,foarte puternic

aceasta comparatie este singura pe care o poate face un debutant

vineri si sambata vom organiza un driwe-test la Bucin(Harghita)

saptamana viitoare e prezvazut sa ne deplasam in Poiana -Marului la invitatia lui Doru Husarciuc

raman la dispozitia celor doritori de a il incerca

cu prieteni patrick

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cochetat si eu acum 2 ierni cu ideea unui explorer si am renuntat. Iernile sunt scurte, pretul destul de mare de achizitie, sa ma dau singur nu este nici o smecherie, spatiu nu mai am in garaj.... deci am renuntat. :laugh:

Interesante comparatiile, dar concluzia este (pentru cei ce ridica in slavi un ceva si ingroapa altceva) ca magarul nu este cal si nici calul nu va fi magar vreodata.

 

Un test as face, ce-i drept. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc tuturor ptr sfaturi si pareri.

neaparat trebuie sa ajung sa testez asa ceva,vreau pana la sfarsitul iernii sa-mi cumpar asa ceva

poate se razgandeste si ketemeu si mergem impreuna

am inteles diferentele dintre explorer si un snowmobil sunt si avantaje cum ar fi pretul si greutatea,locul de depozitare,trensport.cum spunea si ionut73 si dezavantaze legate de putere.

acum ar mai fi o intrebare?

care ar fi diferentele intre sistemul celor de la 2moto si explorer kit?

:laugh:) stiu ca la noi si chiar si pe afara experienta in domeniu este mica dar poate va mai dati si voi cu parerea.

multumesc

ps: ptr ketemeu,daca iti iei si tu iti garantez ca mergem cu ele pana primavara/vara (luna mai,poate chiar iunie)cand sarim direct in cauciucuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am testat weekendul acesta kit-ul explorer.

-seamana destul de mult cu mersul pe roti mai ales ca te poti inclina pe viraje

-directia mi s-a parut destul de dificila dar probabil si din cauza ca am mers pt prima data

-la viteza mare fatza intra in voblaj pe zapada batatorita

-mi s-a parut ca se forteaza foarte mult motorul, mergi in gaz maxim mai tot timpul cu el

-pretul este relativ mare, dar cu timpul cred ca se v-a ieftini

-sistemul poate fi pe viitor perfectionat, ca orice lucru nou, se poate perfectiona.

-mi-a placut dar nu am ramas impresionat.

 

Chiar daca motocicleta pe care am mers eu a fost un WR 450 F care este o motocicleta puternica, puterea nu s-a simtit la fel si la kit-ul explorer, se poate lucra la el pt mai mult cuplu dar oricum ramane mult mai slab decat un snowmobil. Si inca ceva, eu am inteles ca senila in caz ca se uzeaza trebuie schimbat cu alt kit complet ceea ce mai se pare mult prea scump, nu stiu poate ma lamureste cineva.

post-6777-1229895863_thumb.jpg

post-6777-1229895873_thumb.jpg

post-6777-1229895900_thumb.jpg

post-6777-1229895935_thumb.jpg

post-6777-1229895954_thumb.jpg

post-6777-1229895976_thumb.jpg

post-6777-1229895988_thumb.jpg

post-6777-1229896018_thumb.jpg

post-6777-1229896030_thumb.jpg

post-6777-1229896043_thumb.jpg

post-6777-1229896058_thumb.jpg

post-6777-1229896073_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...