Sari la conținut

Croatia 2009


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

I'm in:)

 

cerasela de croatia oare cum o arata??...

 

vom face tot ce tine de noi sa fim impreuna cu amici vechi!eu si corina. :laugh:

 

I`m in me too....este ce vroiam sa fac la anul de ziua mea...si amatori sint greu de gasit.

dar nu imposibil!

 

Sau tineti drumul de coasta care pe langa ca e spectaculos, mai e si moka :laugh:

 

o idee buna.

 

Cunosc Kosovo,dar in partea de nord pana la jumatatea orasului Mitrovica,nu prea este nimic de vazut iar in partea de sud cu Pristina,in partea albaneza,nu recomand.Asa ca sunt de acord cu traseul ocolitor

 

tataie, vezi ca ma tot invart dupa o busa, poate ne vedem la anu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eeee,otto,nu cred ca lasi supersportul pentru touring :D

 

pai nu il las de tot, vreau sa imi mai iau una.

 

Salutare tuturor !

Sant prin zona si eu .... foarte posibil sa ne intalnim la consultari de traseu..... :smoke: :D

:D

sal'tare domnu adi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S'a mai stabilit ceva? Noutati?

 

Salutare. Nu mai ai rabdare, este ? :laugh:

Singura noutate despre care s-a discutat ar fi ocolirea zonei Kosovo, in rest, in primul meu post ai toate detaliile.

Plecarea se va face vineri in jur de ora 5, intalnirea la Petromul dinainte de autostrada Bucuresti - Pitesti.

 

 

Daca tot vine anul nou , sa-l intampinam cu o agenda plina de excursii frumoase !

 

Asadar, in urma discutiilor cu gasca s-a hotarat o calatorie de 10 zile in Croatia !! :D

 

Ruta spre Croatia : Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta-Turnu-Severin - Miloseva Kula - Cacak - Uzice - Bijelo Polje - Potgorica - Dubrovnik ( cca 1100 km );

Ruta catre Romania: Plitvicki - Glina - Potok - Belgrad - Brodica - Kladovo - Drobeta-Turnu-Severin - Pitesti - Bucuresti. ( cca 1000 km )

 

Programul celor 10 zile :

Ziua 1,2 - Bucuresti - Dubrovnik ( cazare 1 noapte in Serbia sau Montenegro + 1 noapte langa Dubrovnik )

Ziua 3 - vizita Dubrovnik si imprejurimi ( cazare langa Dubrovnik )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slideshow/2/Dubrovnik.html

Ziua 4 - Dubrovnik - Split ( cazare pe langa Split )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slideshow/4/Split.html

Ziua 5 - Split si imprejurari ( cazare pe langa Split ).

Ziua 6 - Split - Zadar - Insula Rab ( Lopar ) - luat feery spre insula KRK ( cazare Baska )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slidesho...Insula-Krk.html

Ziua 7 - Baska - Omisalj - Plitvièki ( cazare langa Plitvicki )

Ziua 8 - Plitvicki ( cazare langa Plitvicki )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slidesho...l-Plitvice.html

Ziua 9,10 - Plitvicki - Bucuresti

 

Buget aprox. 1 moto / 1 pers:

Cazare : 20 euro / noapte x 9 nopti = 180 euro

Mancare, bautura: 570 euro

Benzina : in jur de 3000 km = 150 euro

Ferry, intrari in zone turistice, autostrazi : 100 euro

Total: 1000 euro ( n-ar fi rau sa avem fiecare in plus o rezerva pt chelt. neprevazute)

 

Vom avea nevoie de pasaport valabil, CI si carte verde.

Cazarea propun s-o facem la fata locului in cadrul pensiunilor/vilelor. Din spusele celor ce au mai fost rezulta ca e o varianta mai aproape de mare, mai ieftina cu conditii f bune. Evident ca daca se va ivi vreo ocazie sa putem sta cu totii in acelasi loc, o s-o preferam.

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

venim si io cu nevasta .

 

Credeam ca v-ati razgindit! Dar promiteti sa fiti cuminti, da?

 

 

Craciun Fericit dragi motoretisti si sa pasim intr-un an mai bun , plin de iubire, sanatate si calatorii frumoase pe 2 roti! :D

 

Cozonacii si cirnatii de Craciun sa va fie de bine ca i-ati consumat, la fel cum sper ca v-ati bucurat si de cadourile de la Mosu`.

Mie dinsul mi-a adus soarele ala care tot sta pe cer si nu mai pleaca cu vremea asta buna cu tot. Intr-un cuvint....o plimbare cu mobra! Dar nu azi, miine, ca acum inca nu s-a oprit de tot casa din valsat si asi avea emotii.

Mai vrea cineva? Facem gashka de antrenament?

 

 

Salutare tuturor !

Sant prin zona si eu .... foarte posibil sa ne intalnim la consultari de traseu..... :laugh: :D

:(

 

Care zona? Bucale? Cind? Sau ai plecat deja? Da un semn si ne-om aduna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca v-ati razgindit! Dar promiteti sa fiti cuminti, da?

 

Cand n-am fost cuminti noi ? La noi a fost treaba cu gandirea , nu cu razgandirea . Venim si basta . Asteptam amanunte .

Si sa nu uit : SA CRACIUNITI FERICITI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Singura noutate despre care s-a discutat ar fi ocolirea zonei Kosovo, in rest, in primul meu post ai toate detaliile.

 

Nu este nevoie sa ocoliti Kosovo. Cu o planificare atenta, se trece ok prin aceasta regiune.

Asta toamna am facut traseul vostru, dar in sens invers. Din cele 12 zile si 4300km, cea mai placuta/interesanta zi a fost cea cand am traversat Muntenegru si Kosovo.

Ce va pot recomanda:

Sa ajungeti sa dormiti in Skopje / Macedonia.

Buc - Skopje se face intr-o zi.

Din Skopje, plecare la cat mai devreme, ideal un pic inainte de a se lumina [cam 6 dim].

Skopje - Pristina - Kosovo_Mitrovska - Podgorita - Dubrovnic : Aproximativ 600km, cam 12~14 ore.

de la Podgorita la Dubrovnic, se poate scurta drumul mergand prin Kotor. Este un drum 'judetean', perfect asfaltat, care scurteaza drumul cam cu 100km. Peisajul este absolut fantastic.

Drumul de munte prin Muntenegru este senzational.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de munte prin Muntenegru este senzational.

Categoric! Nu stiu cata atentie merita anumite orase prin care vreti sa treceti in raport cu drumurile si zonele ceva mai ferite de lume din aceste tari.

 

Muntenegru:

post-5978-1231592338_thumb.jpgpost-5978-1231592319_thumb.jpgpost-5978-1231592326_thumb.jpgpost-5978-1231592344_thumb.jpgpost-5978-1231592353_thumb.jpgpost-5978-1231592365_thumb.jpgpost-5978-1231592380_thumb.jpgpost-5978-1231592401_thumb.jpgpost-5978-1231592408_thumb.jpgpost-5978-1231592415_thumb.jpgpost-5978-1231592424_thumb.jpgpost-5978-1231592430_thumb.jpg

 

Croatia:

post-5978-1231592438_thumb.jpgpost-5978-1231592443_thumb.jpgpost-5978-1231592449_thumb.jpgpost-5978-1231592454_thumb.jpgpost-5978-1231592465_thumb.jpgpost-5978-1231592471_thumb.jpg

 

Btw, in Dubrovnik e nebunie mare cu parcarea, sa aveti in vedere chestia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usor usor dupa ce o sa definitivam traseul cred ca este cazul sa facem lista participantilor & posibili participanti si de asemenea gruparea mobrelor in functie de viteza cu care se va merge ca intr-un final poate reusim pe ici pe colo sa gasim si cazari

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usor usor dupa ce o sa definitivam traseul cred ca este cazul sa facem lista participantilor & posibili participanti si de asemenea gruparea mobrelor in functie de viteza cu care se va merge ca intr-un final poate reusim pe ici pe colo sa gasim si cazari

 

 

tu cu ce mobra vii, unde te incadrezi?? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...