Sari la conținut

Filtru De Benzina Pentru Amestec


CharlieKing
 Share

Postări Recomandate

Salut! Ma gandesc sa adaptez un filtru de benzina (din acela ce se infige pe furtun) la Hoinarul meu. Problema mea este ca nu stiu daca trece si uleiul din amestec prin filtrul acela. Am vazut motociclete in 2T cu filtru din acela, dar parea tare imbacsit. Daca exista alta solutie sau daca aceasta e buna va rog sa imi spuneti.Sita aceea la iesirea din rezervor nu o mai am, si mereu gasesc in carburator mizerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am filtru din ala pe furtun de 2 ani si n-am avut probleme.

 

Daca n-ar trece uleiul prin el asta ar insemna ca dupa ce pui X litrii de benzina cu ulei sa ai in rezervor numai ulei.

 

E chiar foarte util ca rar se mai infunda carburatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa pun si eu la Mobra mea filtru de ala mic pe furtun da mi-am adus aminte ca are sita in rezervor si nu m-am mai agitat. Unde sunt prea multe imbinari nu-i bine :lol: .

 

Daca nu ai sita in rezervor, mai bine pune-ti acolo, si incearca sa-l speli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai! Lasati ma prostiile si teoriile astea....Puneti filtru de benzina din ala de plastic fara frica chiar daca mai aveti si alte site. Ala mai opreste si din apa, pentru ca sa fiti siguri ca exista apa in benzina. Este o idee excelenta. Puneti filtre din alea ca sunt excelente. Eu merg de aproximativ 2 ani si nu am mai avut nici o problema cu toate ca am o sita si in decantor si una pe gaura ge la rezervor. La masina am de 1 an si de atunci nu s-a ai infundat jiglorul niciodata, asa ca lasati prostiile si nu va mai ganditi...altceva nu pot sa spun ca ma amendeaza iar "CNA-ul" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui filtru, pune de ala cu sita.Evita-l pe ala cu hartie, ca e de kko,in special alea din Petrom, pe care scrie Liqui-Moli. Eu am avut pe minsk si s-a imbaxit in max 100 km....nu mai trecea un strop prin el. Acum am gasit undeva niste filtre cu sita si nu filtreaza foarte k lumea. Foarte bune sunt filtrele pt Diesel, numa ca-s cam mari pt Hoinar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

cel mai mare, ce-i drept :lol:

 

cu astea mici am avut tot timpu' belele! intr-un moment de ala in care mai aveam exact 40.000 in buzunar dupa ce imi luasem diferite rahaturi (bujii, fise, ulei, etc.) si nu stiam ce sa fac cu ei am vazut liqui asta mare intr-un magazin dintr-un complex pt. piese auto exact la bani amintitii mai sus :ok: pus, mers, multumit :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am din ala mic si nu am avut niciodata probleme cu el...da' nu scrie nimic pe el, doar dispozitivul "anti-prost", adica o sageata care iti spune in ce sens se monteaza... :ok:

 

Opreste apa ? :lol:

Da, mai opreste din apa. Iar daca ai sita si in decantorul robinetului de benzina o sa fii ingrozit cata apa o sa gasesti acolo, impreuna cu alte mizerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand aveam Minsk, in decantor am gasit mizerie exact ca zgura care ramane in ibric dupa ce faci cafea. Luqui-Moli, ala mic, cu hartie galbena in interior mie mi-a facut probleme...

S-a oprit motoru cam la 60 km de casa.Nu se mai alimenta...pana cand am constatat ca era din cauza filtrului.Norocul meu a fost ca am gasit la un mosh o bucata de furtun ca sa-l pun intre rezervor si carb, ca daca nu ramaneam in drum!

La Jawa n-am nici un fel de filtru si nici decantor nu are...pana acum nu mi s-a infundat niciodata carbul anul asta, iar la Nipru am filtre de Diesel, de alea cu sita fina in interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

nu toate :ok: ori s-au stricat si le-au aruncat fostii proprietari si chiar ar trebui sa aiba ori nu au toate modelele, nu stiu :moron: :lol:

 

si Jawa mea are asa ceva. Cred ca toate au astfel de sita si ma refer nu numai la Jawa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

deci e clar: la mine s-a bagat unul din fosti :lol: noroc ca am si rezervorul curat si gasesc foarte putine gunoaie in filtru! de fapt de vad ca e transparent :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...