Sari la conținut

Problema maneta frana


RocketBoy
 Share

Postări Recomandate

De ceva timp observ ca pe maneta de frana(fata)e un lichid negru,il curat , o perioada nu mai curge si dupa cateva saptamani dinou.

Lichidul e negru gen uleiul folosit,mam gandit sa nu fie lichid de frana,dar lichidul de frana nu a scazut deloc si nu e negru la culoare.Atunci ce ar putea fi?(din cate am observat lichidul asta suspect iese de undeva de prin suportu de maneta)

Care ar fi problema?Ceva problema la frana?

Tin sa precizez ca frana functioneaza perfect...

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uns cumva maneta? Sau ai dus moto in service? Unii mecanici au obiceiul sa unga manetele, daca a exagerat, poate a intrat uleiulpe acolo, si incet incet curge afara. Din alta parte n-are de unde sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uns cumva maneta? Sau ai dus moto in service? Unii mecanici au obiceiul sa unga manetele, daca a exagerat, poate a intrat uleiulpe acolo, si incet incet curge afara. Din alta parte n-are de unde sa fie.

 

Nu ,eu am cumparat motocicleta in septembrie si deabea acuma am patit de vreo luna,cam de 3 ori pana acum.

Probabil e ulei,imi faceam griji sa nu fie cumva lichid de frana si sa patesc ceva la frana,da cum am mai spus lichidu de frana de cand am verificat ultima oara nu o scazut.

 

Multumesc pt raspuns ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai uns-o, e posibil sa fie lichid de frana! Piesele metalice in miscare (aluminiu probabil), adica maneta in soclul ei precum si resturile de ulei si praful adunat pe care lichidul scurs acum le dizolva, dau culoarea aia neagra. Insa mirosul ar trebui sa si-l pastreze, vezi daca miroase a lichid de frana. Cei cativa stropi pierduti astfel nu aveai cum sa-i sesizezi ca lipsa in paharul de lichid, si nici nu afecteaza (deocamdata) functionarea franei. Iti sugerez sa apelezi la un service, fie si macar pentru a fi cu inima impacata. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai uns-o, e posibil sa fie lichid de frana! Piesele metalice in miscare (aluminiu probabil), adica maneta in soclul ei precum si resturile de ulei si praful adunat pe care lichidul scurs acum le dizolva, dau culoarea aia neagra. Insa mirosul ar trebui sa si-l pastreze, vezi daca miroase a lichid de frana. Cei cativa stropi pierduti astfel nu aveai cum sa-i sesizezi ca lipsa in paharul de lichid, si nici nu afecteaza (deocamdata) functionarea franei. Iti sugerez sa apelezi la un service, fie si macar pentru a fi cu inima impacata. Bafta!

 

Multumesc , o sa merg la un service pentru siguranta si linistea mea totusi.

O curs mai mult decat cativa stropi prima oara o fost maneta plaina de lichid pe partea interioara si pe carena erau cativa stropi mari si azi dinou plina maneta,destul de mult.

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai te lamuresti usor daca e lichid de frana: vezi daca ti-a mancat vopseaua de pe carena. Oricum nu ar avea cum sa fie altceva in cazul de fata. Ceva legatura facuta prost sau mai rau, probleme pe la rezervorul de lichid. Sa ne spui si noua dupa ce-o duci la doctor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai te lamuresti usor daca e lichid de frana: vezi daca ti-a mancat vopseaua de pe carena. Oricum nu ar avea cum sa fie altceva in cazul de fata. Ceva legatura facuta prost sau mai rau, probleme pe la rezervorul de lichid. Sa ne spui si noua dupa ce-o duci la doctor ;)

 

Vopseaua ii la locul ei,chiar ma uitasem daca nu o mancase sau ceva.

Am sa merg pe luni sa vad care`i problema,si va tin la curent.

Multumesc pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur este lichid de frana, ai garniturile de la pistonul de la pompa uzate, trebuie sa le schimbi, vezi ca sunt kituri de reparatie pt pompa de frana.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur este lichid de frana, ai garniturile de la pistonul de la pompa uzate, trebuie sa le schimbi, vezi ca sunt kituri de reparatie pt pompa de frana.

bafta

 

Ms,

 

 

Am fost azi la service cu mobra,si pan la urma nu era nici o problema,de la frig a curs putin lichid de frana.

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca ma bag in seama, dar oare la service n-au vrut sa scape de tine? lichidele se contracta la frig, nu se dilata(inafara de apa, dar lichidul de frana nu trebuie sa contina deloc apa). Cui ii mai curge lichidul de frana de la frig? Eu nu am mai auzit asa ceva, nici la motoare, nici la masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer ma indoiesc,nu face baiatu de acolo asa ceva,toti din bistrita il recomanda,toti acolo merg.

Nici eu nu am stat sa il intreb de ce,ce si cum sa imi explice.

Dar dupa ce am plecat am stat si mam gandit,ca in un din zilele cand a curs a fost intradevar frig..

O sa stau cu ochiu pe indicatoru de la paharelu de lichid sa vad daca e vreo diferenta.

De 3 zile am umblat cativa kilometri cu motoru si nu o mai curs.

Oi vedea pe viitor,de se intampla ceva va anunt.

 

Multumesc pe observatie owene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms,

 

 

Am fost azi la service cu mobra,si pan la urma nu era nici o problema,de la frig a curs putin lichid de frana.

 

:laugh: Tare... Deci stai linist, nu?! Am mers pe frig cu multe motoare, insa n-am sesizat niciodata problema asta la frig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

De 2 zile a inceput sa curga dinou , si parca a sczut putin lichid de frana ,momentan nesemnificativ..

Spunea cinva ca sunt kit`uri de reparat manetele de frana , imi puteti da un link va rog..

motocicleta o sa intre in service( :laugh: dupa un incident cu un conservar la care nu "ia placut" cum era parcata motocicleta :D si sa le zic sa faca si maneta :(

Editat de Paulikaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 zile a inceput sa curga dinou , si parca a sczut putin lichid de frana ,momentan nesemnificativ..

Spunea cinva ca sunt kit`uri de reparat manetele de frana , imi puteti da un link va rog..

motocicleta o sa intre in service( :scratch: dupa un incident cu un conservar la care nu "ia placut" cum era parcata motocicleta :D si sa le zic sa faca si maneta :P

 

 

la bmw stiu ca este repair kit pentru frana, ma gandesc ca si la Honda este :huh:

 

stie altcineva altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...