Sari la conținut

Sit / portbagaj blocat


Saredot
 Share

Postări Recomandate

Dupa o zi de umblat in oras pe frig (am fost la parada din Timisoara Mos Craciun vine pe motocicleta), cam 5 ore la temperatura +3'C, am ajuns si acasa unde nu am mai reusit sa desjac portbabajul .Cheia refuza sa invarta yala si cred ca nici nu intra pana la capat , mi se pare ca ramana afara 2-3 mm.

 

Pe timpul paradei am umblat la portbagajul fara nici o problema.

 

 

Am inauntru lantul moto si o laveta.

 

Cum il deschid?

 

HELP!

 

Andrei, Timisoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e de la incuietoare. am patit si eu. la mine cand am incis am prins in sistemul de inchidere niste manusi sau o carpe pe care o aveam acolo si din cauza asta nu se mai invartea mecanismul de eliberare. am avut si eu aceasi senzatie ca nu intra toata cheia si aveam impresia ca mi-a bagat cineva ceva in incuietoare. incearca sa tragi de saua pasagerului in timp ce fortezi putin cheia .mai nasol e ca dupa faza aia se incide mai greu si daca nu am grija pierd saua pasagerului in mers(mi-a picat o singura data la 80 cu tot cu casca prinsa de ea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu crezi ca ii de la frig... sistemul ala din incuietoare poate sa fie facut din materiale diferite, care se contracta/dilata diferit la frig. Incearca sa torni apa calda pe incuietoare, si daca nu se deschide nici asa, atunci alta ii cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am pus wd-40 , -am lasat ca caldurica.l-am fortat de s-a indoi cheia :burnout: .

In butuc se aude ca se misca ceva dar nu por sa vad deloc in portbagaj daca e blocat.

Stiti ce si cum sa dezmembrez sa vad daca e stricat butucul sau daca e blocat ceva in incuietoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in supermarketuri gasesti spray de dezghetare, ii vreo 4 lei bucata, io zic ca merita sa incerci, mie mi-a rezolvat problemele.

Am precizat ca am folosit un spray care are proprietatile unui sparay de dezghetare(wd-40) si ca l-am lasat la caldura asa ca nu frigul este problema :burnout: ci ceva mecanic.

Mersi Dan Cata oricum.

Stiti cum se poate rezolva problema?, mecanic? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu se deschide f greu daca e burdusit. acelasi simptom, pare ca e blocata cheia. trebuie sa apas destul de puternic in jos pe sa pe unde ar fi incuietoarea ca sa il pot deschide. nush, incearca si asa... alte idei nu am :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am precizat ca am folosit un spray care are proprietatile unui sparay de dezghetare(wd-40) si ca l-am lasat la caldura asa ca nu frigul este problema :burnout: ci ceva mecanic.

Mersi Dan Cata oricum.

Stiti cum se poate rezolva problema?, mecanic? ;)

wd40:

 

stops squeaks

drives out moisture

cleans and protects

loosens rusted parts

frees sticky mechanisms.

 

nu vad nicaieri nimic despre dezghet. io ti-am zis ca am avut aceleasi probleme, am dat cu ala de dezghet, apoi cu wd40 si nu mai are nimic. de aici in colofaci cum vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu se deschide f greu daca e burdusit. acelasi simptom, pare ca e blocata cheia. trebuie sa apas destul de puternic in jos pe sa pe unde ar fi incuietoarea ca sa il pot deschide. nush, incearca si asa... alte idei nu am :burnout:

 

 

wd40:

 

stops squeaks

drives out moisture

cleans and protects

loosens rusted parts

frees sticky mechanisms.

 

nu vad nicaieri nimic despre dezghet. io ti-am zis ca am avut aceleasi probleme, am dat cu ala de dezghet, apoi cu wd40 si nu mai are nimic. de aici in colofaci cum vrei.

 

Nenea Cata, omu a zis ca nu e de la inghet. Din decembrie au trecut si 15 grade peste noi. Spray-ul ala din supermarket de dezghet e wd40 + umpic de alcool. Cel putin pe al meu asa scrie la compozitie. Si e bun si daca vrei sa previi un inghet. Adica dai in serile cand se anunta cancer masiv.

 

Am patit si eu asa cu incuietoarea de la sa. 1 ori ai prins ceva in incuietoare (tu ziceai ca ai o carpa) sau 2. e prea plin. Merge inchis dar la deschis se blocheaza, am patit si eu asta cand am insistat pe o extra surubelnita cu maner gros in trusa. Incearca in timp ce intorci sa ridici de sa. Daca tot nu mere vezi cum ajungi pe dedesubt, trebuie sa ai niste capace de dat jos si ar trebui sa cada ce ai inauntru. Dar asta depinde de cum e fiecare mobra constuita, si din pacate la a ta nu ma pricep.

 

Daca nici asta nu mere cauti la piese si vezi ce e mai ieftin. Si piesa cea mai ieftina o rupi ca sa ajungi la obiecte. Vezi ca saua nu e o idee buna, poti sa o tai, costa doar un milion sa o faci la loc dar sansele sunt sa nu ajungi in portbagaj pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o si eu

 

am rezolvat-o astfel:

 

am tras tare de sa pana s-a creat un spatiu prin care am reusit sa introduc o coada de furculita care avea ulei pe ea si care ulei s-a prelins de pe furculita pe incuietoare; cand s-a uns bine incuietoarea am reusit sa o deschid cu cheia

 

taaaadaaaaa.............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil sa nu fie deloc o cauza a frigului. Cand ai inchis portbagajul, e posibil sa-l fii inchis intr-o pozitie nasola si sa se fii blocat, probabil de asta nici

cheia nu intra pana la capat. O rezolvare ar fi sa-l fortezi dar sa ai grija sa nu rupi ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...