Sari la conținut

provocare concurs


jethro tull
 Share

Postări Recomandate

Salut, dupa cat vad eu nu se mai tine concursul anul acesta,sau daca da nu am vazut nici o propunere de modificare a "regulamentului.Criza bato grija,eu totusi m-am apucat de fieratania asta:

 

 

http://dl.fisier.ro/files/k5brfolo47ahbrp/...9_1652.jpg.html

 

http://dl.fisier.ro/files/ngdfhmfl8iejec1/...9_1653.jpg.html

 

http://dl.fisier.ro/files/mff54djo4ia1a1e/...9_1654.jpg.html

 

* tine-o tot asa, Johan!

ce ai de pierdut? :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

* acuma ca am vazut ca se poate, chiar la modul serios si nu doar hobby (Basty cred ca este "dovada vie" :cheers: ...dar mai sunt si altii, am vazut cum tudy, copilul asta pasionat din Pitesti a reusit sa faca un chopper de la 0 si cred ca daca mai caut mai gasesc, ...poate nu sunt toti aici pe forum, dar voi ii stiti mai bine cu siguranta), ma intreb: oare mai lucreaza cineva iarna asta la vreo motoreta custom?

 

hai sa continuam ideea asta, ca e prea frumoasa sa o lasam sa moara asa, in fasa.

poate n-o sa iasa chiar concurs, dar daca toti cei care au facut un custom in garajul lor si vor sa-l arate, ar putea sa tina aproape, eu cred ca toti am avea de castigat. lumea asta a chopperistilor (pe forumul asta, dar nu numai) e una aparte si destul de mica la noi, pacat sa nu ne ajutam si sa ne bucuram cu si unii pe altii.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* acuma ca am vazut ca se poate, chiar la modul serios si nu doar hobby (Basty cred ca este "dovada vie" :cheers: ...dar mai sunt si altii, am vazut cum tudy, copilul asta pasionat din Pitesti a reusit sa faca un chopper de la 0 si cred ca daca mai caut mai gasesc, ...poate nu sunt toti aici pe forum, dar voi ii stiti mai bine cu siguranta), ma intreb: oare mai lucreaza cineva iarna asta la vreo motoreta custom?

 

hai sa continuam ideea asta, ca e prea frumoasa sa o lasam sa moara asa, in fasa.

poate n-o sa iasa chiar concurs, dar daca toti cei care au facut un custom in garajul lor si vor sa-l arate, ar putea sa tina aproape, eu cred ca toti am avea de castigat. lumea asta a chopperistilor (pe forumul asta, dar nu numai) e una aparte si destul de mica la noi, pacat sa nu ne ajutam si sa ne bucuram cu si unii pe altii.

 

a la votre!

 

Si motorul meu e la "chirurg" :D

 

/index.php?...t&p=2235621

 

Doresc sa modific in bobber. Avem foarte mult de lucru, dar eu zic ca merita. In curand vin cu noutati.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
SALUT

LUCREZ LA O MOTOCICLETA PE CARE AM INCEPUT-O DEMULT SI VREAU SA VA ARAT CE FAC ZI DE ZI

ASA CA

05-02-2010

LUCREZ LA CADRU(POLIZEZ,SUDEZ SI FINISEZ)

 

Ce motor va veni pe acest cadru?? parerea mea este ca ai facut o greseala la cadru ,partea teviilor de jos e dreapta in spate spre axul rotii, ce inseamna ca motor va fii foarte inalt de la sol...teviile ar trebui normal sa fie curbate in sus spre axul rotii.... ai facut cadrul pe dos partea de sus a cadrului ar trebuii sa fie dreapa si cea de jos inclinata sau poate este ceva nou ca forma???

De curiozitate pune o roata pe spate si fa o poza puneo aici, iti vei da seama ca e foarte inalt cadrul cind vei pune roata

 

Uite aici un exemplu a partii din spate a cadrului rigid vezi tevile sunt indoite in sus

post-66-1265397604_thumb.jpg

 

Uite ia de aici un plan de cadru rigid este pt motor de harley sporster dar poti adapta prinderile pt motorul ce folosesti planul este pt cauciuc de 200

sportster_200_tire.pdf

 

salut si spor la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

LUCREZ LA O MOTOCICLETA PE CARE AM INCEPUT-O DEMULT SI VREAU SA VA ARAT CE FAC ZI DE ZI

ASA CA

05-02-2010

LUCREZ LA CADRU(POLIZEZ,SUDEZ SI FINISEZ)

 

mda, ciduat cadrul.Intr-adeavra o sa o ai o inaltime destul de mare de la sol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul e de dominator(650cc,1 cilindru)

O sa iasa bine.

Mai bine decat asta:

 

Deci clar va fii o inovatie, un enduro chopper , nu mio lua in nume de rau dar este primul chopper asa de inalt de la sol pe care lam vazut vreodata

 

Iese afara din toate stilurile de cadruri pt chopper facute vreodata

 

Dar important este sati placa tie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o sa imi iau injuraturi dar nu imi pasa.Am devenit fan al proiectului deoarece sincer(frigideru e plin) a cam inceput sa devina banal chopper cu 2 in v.Si de ce nu si un enduro-choper.Eu am facut chiar la prima iesire enduro pe un eliminator de 250.Involuntar dar am facut.Si mi-a placut faza.De ce sa nu revolutionam chopperul?Sa il ducem in noi teritorii.Sa il punem sa faca enduro.Sa se faca si cu alte tipuri de motoare.Nu doar traditionalul 90% 2 in v si 70 % o singura marca(nu-i dau numele ca se stie).Si de ce nu si chopper cu cadrul inalt?Succes si sa spargi traditiile si la cat mai multe asemenea idei revolutionare.

Si pe cand si un chopper vitezist evoluat dintr-o motocicleta naked sau chiar de viteza?Sa punem chopperul sa se si aplece cu genunchiul la curba.

Fara nici cea mai mica urma de ironie....de unde-ti cumperi iarba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* aloooo! cineva vad ca e aproape de menopauza aici, pe topicul asta care se vrea unul al constructorilor si al entuziastilor de custom, si cu sigurana nu sunt eu!

 

Roby, dragul meu, pentru prostie nu se da warn?!

Ce iarba, ma Gixule? aia te face linistit, calm, introvertit, ...tii dracu gura inchisa si te lasi pe val. nu e cazul lui.

 

asta e forum de motociclisti, nu de simpatizanti, fratilor. parerea mea e ca baiatul asta nici la categoria pasageri nu intra. ...sau poate doar daca are tanga.

 

sorry! dar mie mi-a ajuns. enough is enough!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, in primul rand imi cer scuze de off topic!

Domnule @mciaulih te rog sa fii mai retinut la ce ganduri postezi pe topicuri, nu de alta dar poate noua nu ne place sa evoluam, poate noua ne place ceeace avem, poate suntem modesti, dar cu toate astea nu avem nimic cu ceea ce vrea sa faca un om! Si te rog frumos sa nu fi asa flegmatic, exprima-ti parerea si gandurile tale cu moderatie si strict la subiect! Deci te rog inca o data sa fii cumpatat in ceea ce scrii pe oricare dintre topicuri!

Imi cer scuze inca odata de off topic!

O zi buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cind sunt eu moderator nu am dat la nimeni un WARN, asa ca nu dati vina pe mine, eu daca vad ceva vorbesc cu omul ma inteleg cu el....nu a fost inca nevoia de a folosii WARNUL la moderarea ce eu o aplic....

 

 

Mesaj completat

Cred ca cel mai bine ar fi sa refaci "coada"... Daca este hardtail macar sa fie cat de jos posibil. Nu vad sensul la cardu rigid cu burta la juma de metru de pamant. bafta mare in continuare!

bine ai grait SOBOLANE cadru inalt rigid , fara sens sau logica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

LUCREZ LA O MOTOCICLETA PE CARE AM INCEPUT-O DEMULT SI VREAU SA VA ARAT CE FAC ZI DE ZI

ASA CA

05-02-2010

LUCREZ LA CADRU(POLIZEZ,SUDEZ SI FINISEZ)

 

Poti sa faci o schita cu acest cadru, cu furca si cu rotile puse? ca sa avem o idee despre cum ar arata la sfarsit. Din pozele cu cadrul, garda la sol ar fi de 30 cm :wink: lucru foarte ciudat la un chopper.

 

Nu stiu... gusturile nu se discuta dar cred ca partea spate ai putea s-o modifici foarte usor, schimband radical aspectu final.

 

Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa va arata la tine la sfarsit garda la sol, foarte mult

post-49361-1266005229_thumb.jpg

fi atent la diferenta

post-49361-1266005265_thumb.jpg

si asta poti face doar sa eviti modificarea cadrului

Hai sa fim seriosi in orice situatie cum zici tu daca coboara cadrul la sol in acelasi timp coboara si partea fata a cadrului, gitul de sustinere a furci, asa tre sa modifice partea din fata a cadrului....sau sa faca furca mai scurta....la asta nu teai gindit ??????

 

Oricum se vede ca omul tace si face, asa sal lasam sa faca ce vrea ca oricum lui tre sai placa motorul nu noua...

 

Vad ca nu reactioneaza la nici un sfat... nu raspunde la nici un post pus de nimeni.....soo be free....

 

spor la lucru omului.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aripa spate si esapament:

 

 

 

post-16141-1266346112_thumb.jpg post-16141-1266346192_thumb.jpg

 

post-16141-1266346092_thumb.jpg post-16141-1266346268_thumb.jpg

 

 

 

 

Mesaj completat

Rezervorul de ulei:

 

 

post-16141-1266346538_thumb.jpg post-16141-1266346564_thumb.jpg

Mesaj completat

Seile:

 

 

 

post-16141-1266524348_thumb.jpg post-16141-1266524369_thumb.jpg post-16141-1266524382_thumb.jpg

Mesaj completat

Rezervor de ulei,furca, roata fata si ghidon.

 

 

post-16141-1266904670_thumb.jpg post-16141-1266904663_thumb.jpg post-16141-1266904676_thumb.jpg

 

 

post-16141-1266904686_thumb.jpg post-16141-1266904693_thumb.jpg post-16141-1266904698_thumb.jpg

Mesaj completat

Cricul lateral:

 

 

 

post-16141-1266996134_thumb.jpg post-16141-1266996143_thumb.jpg post-16141-1266996149_thumb.jpg

Mesaj completat

* acuma ca am vazut ca se poate, chiar la modul serios si nu doar hobby (Basty cred ca este "dovada vie" ;) ...dar mai sunt si altii, am vazut cum tudy, copilul asta pasionat din Pitesti a reusit sa faca un chopper de la 0 si cred ca daca mai caut mai gasesc, ...poate nu sunt toti aici pe forum, dar voi ii stiti mai bine cu siguranta), ma intreb: oare mai lucreaza cineva iarna asta la vreo motoreta custom?

 

hai sa continuam ideea asta, ca e prea frumoasa sa o lasam sa moara asa, in fasa.

poate n-o sa iasa chiar concurs, dar daca toti cei care au facut un custom in garajul lor si vor sa-l arate, ar putea sa tina aproape, eu cred ca toti am avea de castigat. lumea asta a chopperistilor (pe forumul asta, dar nu numai) e una aparte si destul de mica la noi, pacat sa nu ne ajutam si sa ne bucuram cu si unii pe altii.

 

a la votre!

 

 

Sustin aceasta idee, si propun sa se stabileasca o data si un loc pentru adunarea de anul acesta.

Eu imi anunt prezenta de acum, oricand ar fi si indiferent de numarul de participanti(multi,putini sau deloc).

 

 

Mesaj completat

Vad ca nu mai posteaza nimeni nimic.

Chiar nu mai exista cineva care construieste ceva in tara asta?

Mesaj completat

Vad ca nu mai posteaza nimeni nimic.

Chiar nu mai exista cineva care construieste ceva in tara asta?

Mesaj completat

Inainte de vopsire.

post-16141-1269328933_thumb.jpg post-16141-1269328929_thumb.jpg

 

 

 

post-16141-1269328918_thumb.jpg post-16141-1269328908_thumb.jpg

 

 

 

post-16141-1269328896_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cred ca ati uitat care e ideea acestui topic ,fete si baieti.....

 

 

mie personal imi place.imi place ca s-a bagat munca si pasiune in acest motor.imi place ca a avut curajul sa il faca singur,nu sa cumpere nush ce semnale si ghidon si bling bling de pe louis.de.imi place ca are linie.imi place ca e inchegat.si chiar daca nu mi-ar place....nu e treaba mea.e treaba lui si munca lui.daca lui ii place cum iese produsul final...FELICITARI.si chiar daca NU ii place....FELICITARI.

 

faptul ca iese din "tiparele" de chopper nu il face mai putin chopper.nu "garda la sol" face chopperu'.ar trebui sa sustineti oamenii care au curajul si determinarea de a se apuca de asa ceva,nu sa dati cu pietre ca VOUA nu va place ca e prea sus sau prea jos.mie personal nu imi plac ape hangerele.ca parere personala,mi se par stupide si incomode.dar asta e doar parerea mea.si nu ma astept ca altii sa ma bage in seama.

 

 

FELICITARI lucian blaga.jos palaria.

 

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* si eu sustin in continuare ideea. nu pot sa ma implic altfel acum, ca n-am resurse. as lua oricand un cadru de comunista sau de orice e disponibil (old-school) si as incepe sa-l "echipez", asa in tihna. cu ajutor bineinteles. cu oameni care se pricep. ma bucur sa vad ca sunt destui pe aici, adica la momentul potrivit, chiar o sa am la cine sa apelez :love:

 

ar fi frumos sa tinem intrunirea asta anul asta. putem sa-i spunem si concurs, e buna ideea de competitie! dar cel mai mult m-as bucura sa strangem la un loc toti constructorii care fac choppere (chiar numai in timpul liber, nu ca profesie) si sa le putem admira operele pe viu, nu doar din fotografii.

 

ce ziceti? incercam in vara-toamna asta? eu am un job acum afara din tara, dar in august-septembrie vin din nou acasa. asa ca daca e tota lumea de acord, as propune sa facem asta in prima jumatate a lui septembrie.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...