Sari la conținut

Intrebare


Postări Recomandate

va salut,am o mare nedumerire,cablul meu de la kilometraj sa rupt,nu am gasit pe nicaieri sa iau unul nou sa sh.

astazi am vazut pe un supermoto parcat in fata blocului meu kilometraj ca cel de la bicicleta,care are doi magneti unu pe roata celalalt pe furca.intrebarea mea este stie cineva de asa ceva?se poate monta un astfel de km?cit de precis este?va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui linistit un vitezometru de bicicleta. Trebuie doar sa faci o adaptare la magnet ca cel care vine in standard nu il poti folosi cum iti spun ei. Pe scurt: nu iti incape pe spita. Eu am pus unul dinasta pe husqvarna TE 350, senzorul l-am prins pe etrier cu coliere de plastic si pe butuc am lipit o bucata de magnet astfel incat sa treaca foarte aproape de senzor. Apoi am setat in vitezometru lungimea rotii si a fost gata de proba. Functioneaza si sunt diferente mici comparand cu altele. Dar daca iti bati capul su reglajul de lungime al rotii at il poti face sa-ti indice exact viteza cu care rulezi. Tine cont si de faptul ca multe modele de motociclete mai noi vin cu kilometraje/ vitezometre digitale (pe ktm 400 exc 2006 am bordul digital - kilometraj, vitezometru, etc )

Era sa uit, daca vrei sa-ti montezi unul tine cont de 2 lucruri:

1. ia unul sa fie rezistent la apa - socuri

2. vezi sa poata indica mai mult de 2 cifre la viteza, altfel mai mult de 99km/h nu-ti va arata.

Editat de alesckool
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi cu incredere "kilometraj" de bicicleta.

Am folosit si eu un sigma 600...rezistent la apa , shocuri..si indica pana la 299.

Magnetu se poate fixa atat pe spite...cu o mica improvizatie; cat si pe butuc ..in fct de modele.

Dar daca folosesti la enduro mobra sunt sanse ca dupa o balaceala in noroaie sa se departeze senzoru de magnet si nuti va mai indica bine.

La setarea aparatului ...se introduce valoarea lungimii rotii desfasurate...adik circumferinta rotii; si e bine sa afli singur valoarea...facand un semn pe un crampon al rotii ,faci o rotatie desfasurata pe jos...iei valoarea in mm si o introduci in aparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles! Crezi ca am mai stiut eu care era formula matematica... A fost mai simplu sa masor distanta parcursa de roata.

De desprins sa sti ca nu se desprinde asa usor; daca o "tona" de noroi nu la dat jos, atunci nu-l va da jos nicidecum o balaceala prin apa. Totul e sa-l fixezi bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
va salut,am o mare nedumerire,cablul meu de la kilometraj sa rupt,nu am gasit pe nicaieri sa iau unul nou sa sh.

astazi am vazut pe un supermoto parcat in fata blocului meu kilometraj ca cel de la bicicleta,care are doi magneti unu pe roata celalalt pe furca.intrebarea mea este stie cineva de asa ceva?se poate monta un astfel de km?cit de precis este?va multumesc anticipat

 

Ce motocicleta ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Sunt mai multe modele de kilometraj de bicicleta. La unele se introduce diametrul rotii (in inch) pentru setare. La astea, vei avea inevitabil eroare. Cele mai bune sunt cele in care trebuie sa introduci direct circumferinta rotii (in cm). Sunt bune si formulele matematice dar ce te faci daca ai crampoane mai tocite sau nu stiu ce model de cauciuc? Cel mai usor, masori circumferinta cu centimetrul de croitorie.

PS La biciclete, unele din cele mai bune modele de ceasuri, erau CatEye. Nu stiu daca indica peste 100 km/h. La padure nu mergi cu peste 100, oricum.

Ce moto ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Din cate stiu eu (si sper sa nu vb. prostii) baietii de pe topicul posesorilor de Africa Twin comanda si sunt foarte multumiti de WEMOTO.COM, un site din Anglia:

 

Aici gasesti oferta acestora de piese pentru Africana ta :

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=5834417

Undeva pe la mijloc este si cablul de kilometraj. 9,5 Lire Sterline + taxele postale.

 

Nu stiu ce model de KLR ai dar, de pe pagina principala (www.wemoto.com), selecteaza SHOP si dupa aceea iti vor aparea modelele de KLR.

post-3763-1233174498_thumb.jpg

De aici incolo, mai vezi si tu ce si cum.

 

Eu, pe de alta parte, ti-as recomanda sa iti faci un cont PayPal, acum ca ofera servicii si in Romania si sa cumperi de pe Ebay (Germania sau Austria)

Din pacate, nu am timp sa caut acum, dar inclin sa cred ca vei gasi acolo cabluri pentru amandoua.

 

Bafta si numai bine !

Pentru detalii despre Wemoto.com, topicul posesorilor de Africa Twin este aici.

 

 

 

LATER EDIT :

 

Am vorbit intre timp si cu @dhamzea si el mi-a mentionat si :

http://www.motomike.eu/

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru africana am rezolvato cu un prieten care mia dat un cablu nou.pt klr ramin la kilometraj de bicicleta,mai mult de curiozitate :laugh: .

multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

Apropo,unde se intilneste toata lumea la legendarul arc de triumf?

eu habar nu am.pot sa vin si eu?adica nu cred ca am vreun cunoscut sau prieten pe acolo si ma gindesc ca gastile sau format deja.as veni si eu,un prieten in plus sau mai multi nu strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru africana am rezolvato cu un prieten care mia dat un cablu nou.pt klr ramin la kilometraj de bicicleta,mai mult de curiozitate :laugh: .

multumesc mult pentru raspunsuri si sfaturi.

Apropo,unde se intilneste toata lumea la legendarul arc de triumf?

eu habar nu am.pot sa vin si eu?adica nu cred ca am vreun cunoscut sau prieten pe acolo si ma gindesc ca gastile sau format deja.as veni si eu,un prieten in plus sau mai multi nu strica.

 

Esti din Bucuresti? Oricum, daca ajungi la Arcul de Triumf o sa vezi motociclistii. Sunt pe partea cu intrarea in Parcul Herastrau. Miercurea e ziua de adunare. Desi, pe praful asta, nu cred ca vin prea multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...