Sari la conținut

Fiabilitatea La Aprilia


HnX
 Share

Postări Recomandate

daca tot s-a vorbit de delimitari in topicul asta... am si eu cateva intrebari: unde se poate scoate limitarea de la motoarele de 125? (adica de la 15 cai sa ajunga pe la 28, cum sunt unele) cat costa? si poate cel mai important: daca se trece noua putere in talon? stiu ca din punct de vedere legal, noua putere trebuie trecuta, dar se poate scoate fara sa fie trecuta? :friends:

Ti-ai face rau singur daca ai delimita motorul si ai trece in talon noua putere. Te opreste militianul, se uita in talon si vede ca ai 11 kw chiar daca moto e delimitata. Doar nu o sa te duca la dyno ca sa verifice lucrul asta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu ma deranjeaza discutile off-topic, dar vreau sa subliniez faptul ca NU ma intereseaza parerea unora care nu sunt siguri de ceea ce spun(scriu...). Chiar daca aceste este un forum unde toata lumea poate sa-si dea cu pararea, eu va rog sa respectati faptul ca aici se discuta in special de fiabilitatea la Aprilia RS 125(si pot sa adaug ca toate informatile in plus despre Cbr 125 sunt bine venite), si cei care nu sunt sigur de un fapt, sa nu-l posteze ca mai rau ma deruteaza. Multumesc pt. intelegere.

 

In alta ordine de idei vreau sa va intrteb care e diferenta intre accelerarea la un RS ne-limitat si la un CBR ?

PS. Are un efect benzina pusa cu fiabilitatea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

da, benzina are efect mai ales la motoarele mici, turate si comprimate! daca benzina e proasta apar detonatii, daca apar detonatii forteaza pistonul, segmentii, boltul si ambielajul si se pierde din putere! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream la benzina de proasta calitate, ca doar nu fur de la teava de sub bloc niste benzina :friends:. Ma duc si eu ca omu la benzinarie. Eu ma refeream la tipurile acelea de benzina speciala cum au la OMV (ceva cu "100" parca se numeste) si daca nu ma insel au si la Petrom (ceva cu "Top 99"). Tipuri de benzina care au cifra octanica(parca asa ii zice) mai mare. Sunt curios daca se simte diferenta intre benzina obisnuita si daca are vreun efect asupra durata de viata a motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu ma refeream la benzina de proasta calitate, ca doar nu fur de la teava de sub bloc niste benzina :peace:. Ma duc si eu ca omu la benzinarie. Eu ma refeream la tipurile acelea de benzina speciala cum au la OMV (ceva cu "100" parca se numeste) si daca nu ma insel au si la Petrom (ceva cu "Top 99"). Tipuri de benzina care au cifra octanica(parca asa ii zice) mai mare. Sunt curios daca se simte diferenta intre benzina obisnuita si daca are vreun efect asupra durata de viata a motocicletei.

Da,se simte diferente si da se uzeaza mai repede,parerea mea ca nu are rost sa bagi benzina din aia si asa nu ii prea fiabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa bagi cherosen in ea ca poate fuge 300

nu-ti face griji ca e in 2 timpi si tre sa isi faca ungerea asa ca nu e chiar f buna benzina d 100

un 98 merge

dar uleiurile sa fie d cea mai buna calitate

sunt perfecd d acoord cu c a zis KAATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vot pentru rs model 2006. Dar daca costa 7000 cum zicea cineva pe aici desi nu cred, ca e enorm cu banii astia itzi iei unu de 600cm. Cumetre daca tii de ea nu cred ca vei avea probleme cu rs-u mai ales daca il iei nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, eu nu stiu ce sa mai zic...eu am o apriliutza af1 de 125 (normal ca in 2 timpi) si pot sa zic ca simt cum musca din asfalt pe la 5000 de ture...sunt eu mai incepator asa, da' la mine intra in functiune powerul ala (care intre noi fie vorba, nu stiu exact pe unde se afla) pe la tuaratia asta...si de acolo incepe adevarata distractie...partea naspa e ca de akolo incepe si consumul... oricum rs-ul e beton, chiar daca tind sa cred ca nu e prea mare diferenta intre rs-ul vechi si af1 futura. si a mea e motor rotax 123, set sport in el, toba arrow (nu stiu daca nu e chiar din fabrica cu toba din asta)si eu personal nu am fost curios sa o vad in rosu (adika minim 11.000), k am zis k mai vreau sa ma dau cu ea si in alta zi... in schimb nu am observat nici o alta limitare la ea (din cdi sau whatever).

Parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vot pentru rs model 2006. Dar daca costa 7000 cum zicea cineva pe aici desi nu cred, ca e enorm cu banii astia itzi iei unu de 600cm. Cumetre daca tii de ea nu cred ca vei avea probleme cu rs-u mai ales daca il iei nou.

Nu s-a zis 7000...ci in jurul sumei de 6000 :( ! Pacat ca apare mai tarziu...pe la mijlocul lunii iunie!

:laugh: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu zic sa bagi cherosen in ea ca poate fuge 300

nu-ti face griji ca e in 2 timpi si tre sa isi faca ungerea asa ca nu e chiar f buna benzina d 100

un 98 merge

dar uleiurile sa fie d cea mai buna calitate

sunt perfecd d acoord cu c a zis KAATA

 

cherosenul e o motorina proasta, foarte proasta :laugh:

 

ungerea n-are treaba cu cifra octanica, asa ca n-ai nimerit-o! e vb. de benzina cu sau fara plumb dar nu mai exista benzina cu plumb de ffff. mult timp la noi asa ca tot aia e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

N-am ce sa fac cu Kerosen , benzina sau motorina. Eu ma gandeam la ceva mult mai accesibil(la fiecare colt de strada). Si anume alcool.... daca nu am bani de benzina, ma duc iau pe datorie o bere si mai merg cativa km :yikes: . Partea buna e ca mai poti sa gusti si tu cu inainte sa-i faci plinu.

Partea Proasta: N-ai voie sa te urici beat la volan, asa ca bei in timp ce MERGI pe ea... in modul asta daca te opreste politia NU minti daca te intreaba daca te-ai suit beat la volan(ghidon...).... :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva care baga ulei agip?

 

cel de la omv am vazut ca are un pretz rezonabil 170mii..asta de la agip cam tot la fel e...restul banuiesc ca sunt mai scumpe,nu?

 

cel de la omv am vazut ca are un pretz rezonabil 170mii..asta de la agip cam tot la fel e...restul banuiesc ca sunt mai scumpe,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mamaaaa de cate ori ai scris acelasi lucru! :yikes:

 

in fine... omv e sau nu sintetic? nu de alta da' in gl nu e benzinarie mol... in schimb e in braila, la 20 de km distanta :yikes: si chiar daca e mica distanta n-am chef sa ma duc pana acolo doar ca sa vad ca nu e sintetic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...