Sari la conținut

Cablu electric pentru semnale si cum se leaga


LinX
 Share

Postări Recomandate

Sunt nevoit sa mut semnalele pe spate, obligat fiind de montarea valizelor laterale, asa ca trebuie sa prelungesc si cablurile semnalelor respective. Cum nu am prea multa experienta si vreau sa iasa bine treaba, apelez la sfatul cunoscatorilor:

 

1. Ce cabluri imi recomandati - de 0.75mm sau 1.5? (este vorba de suprafata firului propriuzis sau de a firului cu izolatie cu tot?) Ma gandesc ca cele de 0.75 duc maxim 10Ah/120W, deci ar trebui sa fie mai mult decat suficient...

2. Cum le leg, mai ales daca vreau sa le pot deconecta ulterior? Mai jos am gasit cateva variante

post-5978-1233275562_thumb.jpgpost-5978-1233275535_thumb.jpgpost-5978-1233275584_thumb.jpg

Dupa ce rezolv cu firele o sa le trec printr-o camasa de-asta, de 4mm:

post-5978-1233275810_thumb.jpg

3. Se pot innadi pur si simplu si cositori?

Thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt nevoit sa mut semnalele pe spate, obligat fiind de montarea valizelor laterale, asa ca trebuie sa prelungesc

2. Cum le leg, mai ales daca vreau sa le pot deconecta ulterior? Mai jos am gasit cateva variante

post-5978-1233275584_thumb.jpg

3. Se pot innadi pur si simplu si cositori?

Thx.

foloseste-le pe astea ca seamana cu originalele, nu taia instalatia originala, fa-ti un prelungitor si vei avea 2 papuci in loc de unul.

 

eu am taiat furtunul original (cotit) de alimentare cu benzina ca sa pun un filtru suplimentar, acum imi pare rau cand am vazut ce sita fina este la sorbul rezervorului

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taie-le da-le dracu, pune conectori ca-n ultima poza si gata. De ce tot iti faci probleme, sunt niste fire obosite... :laugh: Poti sa le schimbi de la un cap la altul daca te supara..

Cositoreste sau nu inaditurile, izoleaza cu bandizoler si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt nevoit sa mut semnalele pe spate, obligat fiind de montarea valizelor laterale, asa ca trebuie sa prelungesc si cablurile semnalelor respective. Cum nu am prea multa experienta si vreau sa iasa bine treaba, apelez la sfatul cunoscatorilor:

 

1. Ce cabluri imi recomandati - de 0.75mm sau 1.5? (este vorba de suprafata firului propriuzis sau de a firului cu izolatie cu tot?) Ma gandesc ca cele de 0.75 duc maxim 10Ah/120W, deci ar trebui sa fie mai mult decat suficient...

2. Cum le leg, mai ales daca vreau sa le pot deconecta ulterior? Mai jos am gasit cateva variante

post-5978-1233275562_thumb.jpgpost-5978-1233275535_thumb.jpgpost-5978-1233275584_thumb.jpg

Dupa ce rezolv cu firele o sa le trec printr-o camasa de-asta, de 4mm:

post-5978-1233275810_thumb.jpg

3. Se pot innadi pur si simplu si cositori?

Thx.

 

Salut.E simplu si nu trebuie sa te pricepi prea mult .Taie firele (in ideea in care nu muti semnalizatoarele in fiecare sapt)le inadesti cu altele identice ca diametru (o,75 e ok) apoi daca le poti cositorii e ideal,daca nu nu-i bai mare ,le dai cu banda izolatoare si le prinzi cu coliere de plastic sa nu atarne .Eu montez alarme pe motoare si masini si sincer asa e cel mai simplu si sigur.

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste mici reguli:

 

1. firele NU se inadesc.

 

Solutia este:

A: cositorire si izolare cu banda sau cu "shrinking tube"

B: se put mufe cu o scula numita Crimper. Mufele se cumpara cu izolatie inclusa. (ai si pus poze cu ele)

 

2. firele in instalatiile electrice unde ai + si - unul langa celalalt se taie asa: unul mai scurt si celalalt mai lung. Explicatia: in cazul deteriorarii izolatiei, sa nu faca scurt.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste mici reguli:

 

1. firele NU se inadesc.

 

Solutia este:

A: cositorire si izolare cu banda sau cu "shrinking tube"

B: se put mufe cu o scula numita Crimper. Mufele se cumpara cu izolatie inclusa. (ai si pus poze cu ele)

 

2. firele in instalatiile electrice unde ai + si - unul langa celalalt se taie asa: unul mai scurt si celalalt mai lung. Explicatia: in cazul deteriorarii izolatiei, sa nu faca scurt.

cel mai corect raspuns :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste mici reguli:

 

1. firele NU se inadesc.

 

Solutia este:

A: cositorire si izolare cu banda sau cu "shrinking tube"

scz initiatoruluui topicului care se pare ca a inteles ce vroia sa afle dar nu pot sa nu punctez ceva: se iNadesc sau nu? pt ca si cositorite fiind firele, tot inadite se cheama....

ia zi, baiazide, de unde se cumpara shrincherul ala de care ziceai? dar nu de-ala din truse china style, 20 pcs, 30 ron...

Editat de marinesku73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scz initiatoruluui topicului care se pare ca a inteles ce vroia sa afle dar nu pot sa nu punctez ceva: se iNadesc sau nu? pt ca si cositorite fiind firele, tot inadite se cheama....

ia zi, baiazide, de unde se cumpara shrincherul ala de care ziceai? dar nu de-ala din truse china style, 20 pcs, 30 ron...

 

Inadit inseamna doar conductorii infasurati. Cand cositoresti, inadesti inainte, dar produsul final este solid, rezistent .. etc.

 

In bucuresti gasesti: conex electronic, ECAS.. etc. Strada Maica Domnului din Lacul Tei. Pe strada aia sunt de toate. Stiu eu vreo 6 magazine bune electronice.

 

Daca faci 20 mufe, merge si china style. Oricum toate sunt facute in china.

 

Shrinking tube - tub material stil pvc termo-contractor. Adica treci o flacara mica peste si s-a strans imediat pe fir. Eu lucrez mult cu ele ca sunt nemaipomenit de bune.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat-shrink_tubing -> cu filmuletz

 

crimp1.jpg

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inadit inseamna doar conductorii infasurati. Cand cositoresti, inadesti inainte, dar produsul final este solid, rezistent .. etc.

 

In bucuresti gasesti: conex electronic, ECAS.. etc. Strada Maica Domnului din Lacul Tei. Pe strada aia sunt de toate. Stiu eu vreo 6 magazine bune electronice.

 

Daca faci 20 mufe, merge si china style. Oricum toate sunt facute in china.

 

Shrinking tube - tub material stil pvc termo-contractor. Adica treci o flacara mica peste si s-a strans imediat pe fir. Eu lucrez mult cu ele ca sunt nemaipomenit de bune.

bah, innadit se scrie cu 2 "n". crede-ma. in plus, daca ai plecat tu prin australia, stai calm, ce daca esti vedeta teve, nu te mai venereaza nimeni. lasa-ma cu teoriile tale.

si daca ai ajuns sa-ti dea o femeie peste nas la rubrica "service", esti cam de prisos, mah, baiatule.

Editat de kheratha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, innadit se scrie cu 2 "n". crede-ma. in plus, daca ai plecat tu prin australia, stai calm, ce daca esti vedeta teve, nu te mai venereaza nimeni. lasa-ma cu teoriile tale.

si daca ai ajuns sa-ti dea o femeie peste nas la rubrica "service", esti cam de prisos, mah, baiatule.

 

Mea culpa:

 

înnădit - ÎNNĂDĂT, -Ă, înnădiți, -te, adj. Cusut, înnodat, sudat etc. cu o bucată (de acelaÂşi fel) pentru a deveni mai mare, mai lung. ? V. înnădi.

 

PS: fii mai calm ca nu ti-am facut nimic

 

PS2: nu stiu despre ce femei vorbesti tu si ce topic

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa:

 

înnădit - ÎNNĂDĂT, -Ă, înnădiți, -te, adj. Cusut, înnodat, sudat etc. cu o bucată (de acelaÂşi fel) pentru a deveni mai mare, mai lung. ? V. înnădi.

 

PS: fii mai calm ca nu ti-am facut nimic

 

PS2: nu stiu despre ce femei vorbesti tu si ce topic

desi nu-mi apare "membra" in profil, membra sunt. la asta m-am referit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi nu-mi apare "membra" in profil, membra sunt. la asta m-am referit.

 

1. Deci pentru ca am gresit un cuvant sari la gatul meu?

 

2. Si cand zici ca "o femeie ti-a dat peste nas" inseamna ca tu consideri femeia ca fiind inferioara barbatului? Grav din partea ta.

 

Scuzati offtopicul dar sincer: Nu te cunosc si nu iti impartasesc violenta online. Daca aveai ceva de spus cu legatura la CABLE/ELECTRICA, adica topicul de fata, iti dadeam dreptate. In cazul de fatza esti doar OFFTOPIC si dai dovada si de prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Deci pentru ca am gresit un cuvant sari la gatul meu?

 

2. Si cand zici ca "o femeie ti-a dat peste nas" inseamna ca tu consideri femeia ca fiind inferioara barbatului? Grav din partea ta.

 

Scuzati offtopicul dar sincer: Nu te cunosc si nu iti impartasesc violenta online. Daca aveai ceva de spus cu legatura la CABLE/ELECTRICA, adica topicul de fata, iti dadeam dreptate. In cazul de fatza esti doar OFFTOPIC si dai dovada si de prostie.

cum sunt offtopic, iubire?

cum sunt offtopic, atat timp cat tu dai niste reply-uri absolut teoretice si rupte de realitate fata de niste banale innadituri pentru doua amarate de semnalizatoare?

tu citesti ceea ce scrii?

teoretician ca un prof complet rupt de realitate dintr-o facultate particulara cu buget redus.

omule, trebuie sa te invat eu cum sa imbini teoria cu practica?

e chiar atat de greu?

era suficient sa nu-ti dai cu parerea. deja initiatorul topicului isi daduse raspunsul singur. dar nuuuuu, a trebuit sa apari tu, sa te dai cocos, cu raspunsurile tale, asa, "ca la carte".

incearca sa vezi realitatea inainte de a-ti imagina calatoria ta pe luna. e mai simplu si poti dormi noaptea fara cosmaruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sunt offtopic, iubire?

cum sunt offtopic, atat timp cat tu dai niste reply-uri absolut teoretice si rupte de realitate fata de niste banale innadituri pentru doua amarate de semnalizatoare?

tu citesti ceea ce scrii?

teoretician ca un prof complet rupt de realitate dintr-o facultate particulara cu buget redus.

omule, trebuie sa te invat eu cum sa imbini teoria cu practica?

e chiar atat de greu?

era suficient sa nu-ti dai cu parerea. deja initiatorul topicului isi daduse raspunsul singur. dar nuuuuu, a trebuit sa apari tu, sa te dai cocos, cu raspunsurile tale, asa, "ca la carte".

incearca sa vezi realitatea inainte de a-ti imagina calatoria ta pe luna. e mai simplu si poti dormi noaptea fara cosmaruri.

 

Du-te si te culca ca vad ca esti obosita rau. Nu sunt iubirea ta si nu voi participa la fanteziile tale.

Noroc ca acest forum are functie de ignore. Welcome to my ignore list.

 

PS:Semeni cu Nikita, alta terminata care aparea pe la TV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te si te culca ca vad ca esti obosita rau. Nu sunt iubirea ta si nu voi participa la fanteziile tale.

Noroc ca acest forum are functie de ignore. Welcome to my ignore list.

 

PS:Semeni cu Nikita, alta terminata care aparea pe la TV

in sfarsit, am reusit si eu sa scap de tine.

cand eram eu copila, tatal unei prietene de-a mea avea o vorba: "tati, fii fata desteapta, ca tara geme de motociclisti!"

p.s. iubire, tu ai aparut la tv cu un zambet mare pe buze ca emigrezi, nu eu. intelegi acum nuanta?

Editat de kheratha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca sunt inadite pur si simplu si izolate cu bandizoler n-au nici pe dracu. Tin pe putin 10 ani. Sunt niste semnalizari... 21W... Cu conditia sa nu innadeasca un fir de Cu cu unul de Al. Conectorii capsati pe fir ii cositoreste cineva??

 

Zic asta din urmatorul motiv. Nu e asa usor sa ajungi cu letconul pe motocicleta in cazul in care nu ai garaj, si in acest caz nu cred ca merita efortul sa te duci pana intr-un garaj sau sa-ti cumperi vreun prelungitor de 20m doar pentru asta. Hai sa nu ne cacam pe noi, cine de-aici n-a inadit 2 fire in locuri mult mai importante .... minte.

 

pardon, cititi inadit cu 2 de n peste tot, probabil vine de la nada... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca sunt inadite pur si simplu si izolate cu bandizoler n-au nici pe dracu... Hai sa nu ne cacam pe noi, cine de-aici n-a inadit 2 fire in locuri mult mai importante .... minte.

Bai, inteleg ce zici, dar abia am luat motorul si am luat-o de la zero, schimbat consumabile, lipit urechuse lipsa la carene, montat diverse, intretinere etc; vreau sa intampin sezonul cu totul pus la punct... cu alte cuvinte daca pot sa fac o treaba mai bine, de ce sa n-o fac? Pe de alta parte, legaturile firelor vor veni in exterior, adica nu vor fi protejate de carene, deci nu ar strica ca rezistenta lor sa nu fie data numai de banda izolatoare.

 

B: se put mufe cu o scula numita Crimper. Mufele se cumpara cu izolatie inclusa. (ai si pus poze cu ele)

Merge si cu asa ceva, cu partea de sus? Ca io asta am prin lada de scule post-5978-1233450203_thumb.jpg Merci inca o data. In principiu acum cred ca am rezolvat-o ptr ca am descoperit undeva pitit sub cadru o "rezerva" pe fir care ar trebui sa imi ajunga. Dar e bine de stiut, pe viitor.

 

 

cand eram eu copila, tatal unei prietene de-a mea avea o vorba: "tati, fii fata desteapta, ca tara geme de motociclisti!"

Acum pe bune, chiar avea rost toata balacareala de la pag.2? Daca omu' ti-as gresit cu ceva, de ce il ataci aiurea si unde nu trebuie? Numa' bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, inteleg ce zici, dar abia am luat motorul si am luat-o de la zero, schimbat consumabile, lipit urechuse lipsa la carene, montat diverse, intretinere etc; vreau sa intampin sezonul cu totul pus la punct... cu alte cuvinte daca pot sa fac o treaba mai bine, de ce sa n-o fac? Pe de alta parte, legaturile firelor vor veni in exterior, adica nu vor fi protejate de carene, deci nu ar strica ca rezistenta lor sa nu fie data numai de banda izolatoare.

 

 

Merge si cu asa ceva, cu partea de sus? Ca io asta am prin lada de scule post-5978-1233450203_thumb.jpg Merci inca o data. In principiu acum cred ca am rezolvat-o ptr ca am descoperit undeva pitit sub cadru o "rezerva" pe fir care ar trebui sa imi ajunga. Dar e bine de stiut, pe viitor.

 

 

 

Acum pe bune, chiar avea rost toata balacareala de la pag.2? Daca omu' ti-as gresit cu ceva, de ce il ataci aiurea si unde nu trebuie? Numa' bine.

de ce crezi tu ca ar fi trebuit sa-mi greseasca mie cu ceva?

nici macar nu-l cunosc. dar, nici nu as vrea, cel putin dupa replicile lui lipsite de gramatica.

nu-l atac deloc aiurea. il contrazic doar pentru ca iti da sfaturi gresite. nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si cu asa ceva, cu partea de sus? Ca io asta am prin lada de scule post-5978-1233450203_thumb.jpg Merci inca o data. In principiu acum cred ca am rezolvat-o ptr ca am descoperit undeva pitit sub cadru o "rezerva" pe fir care ar trebui sa imi ajunga. Dar e bine de stiut, pe viitor.

 

Merge cu partea sus:

 

Culorile sunt asa:

 

- rosu pentru fir subtire, conector rosu

- albastru pentru fir mediu, conector mediu

- galbem pentru fire mai groase (40-60 Amperi)

 

Cu clestele de mai sus este bine sa le strangi in mai multe locuri. Dupa aceea incearca sa tragi conectorul din fir, ca sa fii sigur de operatie. Mi se mai intampla sa sertizez si sa iasa firul. Verificarea este buna.

 

Eu la kawasaki am folosit sertizare cu pin (aia imi era la indemna in ziua aceea):

 

deutsch2pin.jpg

 

Buell foloseste tipul acesta de conectori: Deutsch. Sunt ok, dar nu se merita deranjul. Ce ai tu este perfect.

 

Firele le poti prinde in "cable ties" sau "shoricei".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...